Unaveni sluncem 2: Odpor

(neoficiální název)

Drama / Válečný

Rusko / Německo / Francie, 2010, 132 min

• kinderman

Sevřenost původního filmu nahradily obrazy z Velké vlastenecké války, z nichž některé jsou sice působivé, ale dohromady je téma hledání neudrží. Zbývá poučení o tom, proč je dobré si před bojem pořádně naostřit polní lopatku (zvláště pokud jste v trestním praporu a nedisponujete flintou) a že namazat si elitu Rudé armády na pásy tanků je po ránu velmi výživné. Titulek Konec 1.části pak spíše hrozí, než těší.(30.5.2011)

45th KVIFF 2010 - OPEN EYES - Otevřené oči (Utomljonnyje solncem 2: Predstojanije / BURNT BY THE SUN 2: EXODUS / Unaveni sluncem 2: Exodus) - Zatím nemám porovnání s prvním dílem, ale nechápu hodnocení odpady a podobně. Nebo by pak musel být první díl něco zcela vyjímečného... - 5. 6. 2011 - 75%(20.8.2011)

• Tosim

Ruský patos v té nejotravnější podobě. A taky fraška, čekal jsem, kdy se objeví Mr. Bean (medvídek ve vodě) a taky Aldo Raine (německá prdel, vystrčená z letadla při bombardování lodi) a též komediální vsuvka s omylem vybouchnutým mostem mi něco připomínala. Kam se poděl generál Kotov?(30.9.2010)

Nikita je pořád Michalkov, ale tady už z té hrany přehnané sentimentality, na které ve svých snímcích čas od času (odvážně ale úspěšně) balancuje, spadnul. A nejednou. Všechny ty patetické zpomalovačky a rádoby dramatické záběry, podtrhnuté občas trochu (dost?) nevhodnou hudbou, dělají z minimálně čtyřhvězdičkového (ani na chvíli nenudí a vážně "to" tam ještě trošku je, ale..) filmu hodně rozpačitou podívanou. 152minutová verze navíc působí dojmem hrubého náčrtu, který se Michalkov chystá ještě přeskládat, opracovat a obrousit o všechny ty rušivé prvky, kterých tam dal tolik jen proto, aby si vyzkoušel, v jaké scéně budou ok a v jaké už budou působit přehnaně (a že by se zapotil, chlapec). Těžko uvěřit, že je s tím výsledkem vážně spokojený - jako "srdcař" a starej narcis to byl vždycky, co si budem povídat, ale tohle už je minimálně na vytahání za knír, ty ty ty! .................. (2. řada Velkýho s osobní účastí NM, Vary)(10.7.2010)

Přesně jak už je tady zmíněno: je to za hranou. Michalkov hrozně tlačí na pilu, aby to bylo efektní, drsné a dokazovalo krutost války. Mě to nijak významně nezasáhlo ( a to jsem byl na osudy hl. postav hodně zvědavej ), zvlášt když je to dějově spíš výpln směřující ke trojce. Takže čistý průměr, zlatá jednička a tu trojku snad ani nechci vidět. ( 45. KVIFF )(16.7.2010)