Den, kdy se zastavila Země

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

• Bart

Tak tohle nebyl ani průměr. Absolutně nepoutavý děj, místama jsem se i nudil. Mám pocit, že se tvůrci poslední dobou začínají spoléhat na vizuální efekty, počítačová kouzla a trochu jim uniká kvalita scénáře a herecká stránka filmu. Pokud se mýlím, tak v tomhle případě určitě ne. Už delší dobu se chystám zkouknout původní verzi z roku 1951, ale pořád se mi to nedaří. Přesto, že jsem ji ještě neviděl, jsem už teď přesvědčenej, že bude lepší.(1.1.2009)

Ach jo. Scott Derrickson dostal svou další šanci a tentokrát se moc nepředvedl. Keanu Reeves a Jennifer Connelly jsou snad jediné pořádné klady na tomto filmu. Stylovost z upoutávek se brzy vytratila a druhá polovička filmu je prakticky pouze o mladém Smithovi, který přemlouvá Klaatua "že lidé se dokáží změnit". Vůbec mi nevadilo ekologická myšlenka, ale celý příběh, kdy Klaatu zjišťuje jací vlastně jsou lidé. Je tu mnoho zajímavých nápadů, drobností, ale vše je v podstatě zabito okolním balastem. Krásné oči Jennifer tohle prostě nezachrání a z trailerem skvěle vypadajícího a akčního inteligentního sci-fi je jen snaha o akční sci-fi, díky kterému si lidé uvědomí, co by měli změnit. Třeba příště to někdo zkusí s opět dobrou myšlenkou, pořádně vystavěným příběhem a logickým vyústěním (spoiler: já tak chtěl, aby byl svět zničen, splní se mi to někdy?).(31.12.2008)

Den, kdy se zastavila Země a bohužel i má pozornost, jelikož i přes solidně robotického Reevese a místy působivé pasáže s koulemi (ne těmi pánskými), se nedalo koukat na malého klučíka (opravdu musí opravdu v každém filmu hrát černoch, který navíc tak trochu postrádá talent na hraní? To už se Američané tak bojí nařčení z rasismu?), nevýrazná postava i protagonistka ministryně obrany (ó, jak emancipovaný film, že by inspirace současnou ministryní Condoleezzou? Nemyslím v chování, ale v tom, že vybrali zrovna ženu), nesmysly (takže teď vezmem vrtulník, čapnem vědkyni, aliena rozstřílíme, ale mladého občánka tam necháme uprostřed lesa?!) a profesor-vědec, který je tam asi jen do počtu. Ach, a ty ohrané repliky sesbírané ze všech možných i nemožných (scifi) filmů... Co ale pochválit můžu je robot-golem, který mi svou vizáží krapet připomněl cylona, kdyby dostal prostoru, mohla to být pecka:) A ještě bod plus za plukovníka alias T-Baga z Prison break, který tam všechny řádně zkomandoval. Do srovnání s originálem se pouštět nebudu (i když sem ho viděla), myslím, že v roce 1951 se sázelo na diametrálně odlišné záležitosti než dnes. P.S. Pshimi, já bych to plátno netrhala, za těch 50 Kč si člověk aspoň sednul do tepla a střetnul se s jinou civilizací:) Filmanie 2008.(11.12.2008)

Ale jo, je to fajn film, dejme tomu, že i ponurej... jenomže... chybělo mi zde pořádné napětí, zásadní momenty, takový ten moment, kdy si řeknete: "Ano, to je ten důvod, proč lidstvo zachránit!" Ale on viděl tak málo, viděla tak málo. Tohle mi prostě nestačí... Co když se nezměníme?(22.12.2008)

• CheGuevara

Těžko říct, co režisérovi provedli Keanu a Jennifer, že po celý film jenom nechápavě běhají z místa na místo a přitom musejí pronášet "bubu" řeči se smrtí ve tváři. Uspěchané, instantní a až k vesmírným výšinám hloupé.(16.2.2009)

• - Herečka Jennifer Connelly oslavila své 38. narozeniny ve stejný den, kdy měl film premiéru. (HellFire)

• - Jako součást reklamní kampaně v Německu změnil film jméno podle města, ve kterém se kampaň konala (například „The Day Cologne Stood Still“). (HellFire)

• - V originále Klaatu prosí Helen, aby Gortovi řekla slavnou repliku „Klaatu barada nichto.“ Klaatu tuto větu Gortovi nikdy neřekne sám. (HellFire)