Den, kdy se zastavila Země

Deň, keď sa zastavila Zem

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Rozpočet $: 80miliónov Tržby Celosvetovo $230,831,978(6.5.2009)

• BadoXXII

Úbohosť najhrubšieho zrna. Nemá to čo robiť na plátnach kín a ja len ďakujem nepredvídateľným okolnostiam, že som sa na to do kina nakoniec nedostal. Asi by som totiž nevyšiel živý. Odfláknuté po všetkých stránkach. Herci nič nehrajú, hudba nevýrazná a efekty priemerné. Tak neskutočne debilné dialógy sa len tak nevidia a tá vážnosť. Snáď pri každej druhej scéne som sa chytal za hlavu a tváril sa podobne ako keď sa pokazí vajce a ovoniam ho - znechutene. Takú úlohu ako mal v tomto filme Keenu by som chcel - spravím pár krokov a poviem pár debilných viet, ktoré sa mimochodom opakujú stále dokola a dostanem za to parádny balík. Pravdaže on za to, čo mal zahrať nemôže. Čo Jennifer? no tak z jej vystrašenej tváre a z neustáleho presviedčania, že aké je ľudstvo dobré a že potrebuje ešte dostať druhú šancu a bla bla mi bolo zle...A ten malý čierny zasran! (nie, nie som rasista) Neviem prečo, ale film ma urážal. Nepostrehol som jediný dobrý nápad a pre moje dobro som sa mal filmu radšej vyhnúť. Musel som sa veľmi premáhať, aby som to dopozeral. Nikdy viac! Ak si film ešte niekedy pozriem, tak len s ľuďmi, čo majú podobný názor - lebo ako komédia je to excelentné.(30.1.2009)

Scott Derrickson je rozhodne výborný režisér. Celý čas je vidieť, s akou zručnosťou komponuje jednotlivé scény a aj celok má z režijného hľadiska hlavu a pätu. Žiaľ, už úvodná polystyrénová metelica naznačí, že bude musieť bojovať s nízkym rozpočtom. Tomu zakrátko pribehne na pomoc pomerne slaboduchý scenár, ktorý nemá šajnu, ako dostatočne vyťažiť zaujímavú tému. Spoločne sa snažia Derricksona zlomiť, ale ten to aj vďaka dobrým hercom ustojí so cťou. Ak mu niekto napíše k Hyperionu dobrý scenár, tak sa máme na čo tešiť.(15.2.2009)

Co říci? Nejsou to čisté 4 hvězdičky, spíše tak 3 a půl. Nůž do Derricksonových zad vráží (jak naznačují komentáře některých kolegů) zejména malý Jaden Smith a pak také částečná drobná nedopracovanost scénáře, zejména co se věrohodnosti postav týče. Jinak to mělo celkem náboj i myšlenku, děj se zbytečně neprotahoval a já se určitě ani chvilku nenudil.(24.2.2013)

Když pominu nevěrohodné, nebo nedotažené chování některých postav, vybavím si, že jsem téměř 100% stopáže sledoval plátno a nemohl od něj odthnout oči. Svižná, zábavná jednohubka, u které jsem se uvolnil. 70%.(13.1.2009)

• - Kopírující se roboti jsou Svatým grálem nanotechnologického výzkumu. (HellFire)

• - Slova z věty "Klatuu, Barada, Nikto" byla použitá George Lucasem ve filmu Star Wars: Episodě VI - Návratu Jediho jako jména tří osob v paláci Jabby. (FilmFan24)

• - Jako součást reklamní kampaně v Německu změnil film jméno podle města, ve kterém se kampaň konala (například „The Day Cologne Stood Still“). (HellFire)