• tron

„Neubližujte mu.“ – „Neboj sa, neblížim, ak-“ – „To som nehovoril vám.“ Tohto filmu som sa bál asi dva týždne v kuse a výsledok tomu bohužiaľ odpovedal, lebo dvojhodinová nuda bola miestami skutočne až zúfalá. Neviem, možno ak sa vám páčil Zemeckisov KONTAKT (= predražené inteligentné sci-fi, v ktorom sa nič nedeje a v ktorom sa o divadelné hrania pokúšajú hollywoodske hviezdy), možno budete nadšení. A po vizuálnej stránke sa jedná o pekný kus, až som sa hanbil dať mu kvôli všetkým tým parádnym trikom len 40%. Od sci-fi automaticky nečakám hneď VOTRELCA. Ale i dialógy, postavy a zaujímavý príbeh predsa môžu poriadne zabaviť. Nie však teraz, koniec totálne klišé, zápletka fádna, finálna pointa detinská (Američania sú Zlo, ale aj tak si zaslúžia druhú šancu), Jaden Smith odporný... Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/486-den-ked-sa-zastavila-zem-2008-4o-(26.1.2011)

• Enšpígl

Jesli je lidstvo schopno stvořit něco takového, jako tenhle film, který vás donutí se za svou přítomnost v kinosále stydět, pak ano, pak si zaslouží záhubu. Naprosto zbytečná trapnost, dějové hloupá, citově neupřimná s jedním obličejovým výrazem Keanu Reevese na celý film. Chtěl bych zdůraznit, že nejblbější souvětí v dějinách kinematografie "Lidstvo je nenapravitelné, ale dá se napravit." jsem slyšel ve filmu tolikrát, že jestli ho přede mnou ještě někdy někdo řekne, vymlátím mu zuby z huby a narvu mu je do uší ! Multikino Palace Cinemas může děkovat Jennifer Connelly a dobře zvládnutým efektům, že jsem se ovládl a v průběhu promítání téhle ubohosti, neroztrhal plátno. P.S: Mertax máš pravdu, ale příště se radši střetnu s tebou než s jinou civilazací / i když ty si taky jiná civilizace :) / a za to pade tě pozvu na ohřátou vodu:). Jo a ještě máš pravdu s tím dítětem, odpornějšího haranta jsem na plátně snad ještě neviděl. Přivázat ho v Iráku na nejvyšší stožár a na hlavu mu přilepit americkou vlajku, mazánkovi ukňouranýmu.(12.12.2008)

Puvodni film jsem nevidel, takze jsem nevedel co cekat, ale podle traileru jsem se na film docela tesil a nakonec nic moc. Pribeh by zas tak spatnej nebyl, pusobilo to na me jak trosku odlisnej katastrofickej film, problem je, ze vetsinou se tu jen mluvi. Furt se nekdo na neco pta, pripadne Keanu musi vecne nekomu neco vysvetlovat. Nejaky sci-fi prvky tu v podstate zastupuje jen neco malo specialnich schopnosti mimozemstana Klaatua, sem tam zaber na letici, svitici, tocici se a podobne kouli a pak mimozemskej robot ci co, na kterej lidi furt jak blby musi utocit a aspon tu tak vznikne prostor pro neco malo akce. Takze ve vysledku mi film prisel daleko delsi nez tech 95 minut. Aspon, ze herci hrajou slusne. Pomlcim o jejich postavach, kdy tu mame tradicne nejaky rodinny problemy, jedinyho cloveka, kterej veri mimozemstanovi, tupou vladu a podobne. Nejvic samozrejme vynika samotnej Keanu, kterej ma vetsinou kamennej vyraz, ale tady to skvele sedne a proste se mi v roli libil. Connelly podava svuj standartne dobrej vykon, i kdyz kolikrat nema moc co hrat. A potesilo me maly cameo Johna Cleese. Dalsi vec, co mi na filmu vadila, je neustaly omilani, ze se lidi muzou polepsit a na to navazujici zaver, to bylo cely takovy dost smesny. Taky se mi nejak nezdali ty nanoboti, vypadajici jak svaby a uz vubec nechapu, proc se film vlastne jmenuje Den, kdy se zastavila Zeme. Uz jen staci zminit, ze triky jsou skoro bezchybny, ale v kterym takovymhle filmu dneska nejsou. Celkove to je pouze prumer s par zajimavejma scenama a par zbytecnejma kecama, ale Keanu to vytah na slabsi 4*.(11.12.2008)

Všetko v tomto filme je robené na efekt. Posolstvo je možno zaujímavé, no spracovanie je otrasné. Jediné čo bolo na filme fajne je tvár Keanu Reevesa, ktorému uverím aj toho mimozemšťana, no to je asi tak všetko. Moralizovať Zem ktorá nám vraj ani nepatrí zo strany týpka, ktorý ju chce vlastne zničiť je dosť prudérne a neadekvátne, hlavne ešte s takým koncom. Tiež keď na jednej strane vie dokázať rozlúštiť ťažké biologické príklady a na druhej nepoznať presvedčivo ľudskú psychiku? Hlavne hrozne zlý strih, ktorý ma nasral práve vtedy keď išlo do tuhého. Jasne zle ho strihli a rozoberali nepodstatnú časť. Vlastne celý film je len komerčná bublina, (podobná ako bublina z vesmíru), ktorá pristála do kín a vy sa na ňu idete pozrieť, no onedlho sa vlastne prestanete baviť, lebo guľa je len guľa. Deň nezávislosti bol určite oveľa lepší. PS: Jared Smith nech sa nečuduje, že ho zabili vo world of Warcraft, ke´d hrá s notebookom na posteli touchpadom. Normálny hráč sa tiež takto neteší, keď útočí na príšery...(26.1.2009)

• Marigold

Tohle se fakt nepovedlo. Vizuálně chudé, myšlenkově retardované, sem tam se zableskne slušnou atmosférou, ale jinak obloha šedá a nezaprší z ní. Mračící se Reeves a jeho Golem přinášejí jakési poselství z hvězd, ale ocitají se s ním uprostřed záplavy klišé tradičních katastrofických filmů, včetně prachpitomé rodinné krize krásné astrobioložky. Výsledkem je zmatené ježdění z místa na místo a nudné plácání o lidstvu za zvuku Bacha a kulometné kanonády US ARMY. A když už není o čem, je tu rozuzlení jak z tripu praštěného hipíka. Tady nejde o jednoduchost myšlenky, ale prostoduchost podání. Derricksonovi slušně podjely nohy – a jeho verze sci-fi klasiky není ani sexy podívaná, ani film se solidní ideou. Je docela na pováženou, že z hlediska vyváženosti a podání jednoduché agitující myšlenky nedokáže nová verze ani zdaleka konkurovat originálu.(8.12.2008)

• Keanu Reeves