Den, kdy se zastavila Země

Day the Earth Stood Still, The

Deň, keď sa zastavila Zem

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Scénář: David Scarpa .. Originál mám pořád radši. Má zřetelnější a navíc i dnes stále platné poselství. ___ Day the Earth Stood Still jednadvacátého století chtěl nabídnout zdvižený ekologický prst a vizuálně působivé ničení planety. Oboje ale uchopil nedostatečně a tak v rovině obsahové netlačí na pilu dostatečně, aby se člověk skutečně zamyslel a obrazové zase skoro všechno vystřílel už v trailerové vlně upoutávek. Snímku nelze upřít neustále pnutí, které atmosfericky prostupuje celou stopáží, bohužel po skončení vše rychle odeznívá.(14.12.2008)

Takže čerstvě po návštěvě kina můžu konstatovat, že zklamaný rozhodně nejsem. Scott Derrickson zvládl režii lehce nadprůměrně a stejně na mě působil i samotný film.Čím začít? Triky dobré, scénář solidní, ale hluchá a slabší místa se rozhodně dostavila. Nevyhneme se morálním vsuvkám, na sílu vloženým emociálním scénám, která jsou navíc zbytečně oslazené a trochu zahalené patosem. Keanu Reeves zvládl roli mimozemského tvora podle mě klasicky bezchybně, bez přehrávaní a zbytečné mimiky navíc, někdy vyzněly i suché hlášky ;-) Scéna s výslechem, ze sedmiminutového traileru byla do filmu dobře v pasována a já si ji rozhodně užil. Nejvíce mi lezl na nervy Jaden Smith, tady se mi zdál bez naprosto bez hereckého talentu, na rozdíl od jeho jiného filmu Štěstí na Dosah. Konec jsem víceméně očekával. Zážitek pozitivní. 8/10*(11.12.2008)

Líbí se mi Derricksonův styl i Reevesova prkennost, ale za pomalým tempem a bezuzdným mentorováním by se mělo skrývat trochu lepší vyvrcholení. Čert vem průměrné triky a otravného Smithe Jr. Divák se zastaví až ve chvíli, kdy Reeves souhlasně kývne, a doslova pár okamžiků po vybombardování trávníku na kterém stojí, prostě uzná, že nejsme takoví necitové. Já teda budu, takže dávám milosrdnou, ale přesto facku.(26.12.2008)

Dýchla na mě podobná atmosféra jako při sledování Stroje času (2002), takový ten nepříjemný pocit, že byly udělány věci, které nelze vzít zpátky. A to na mě zabírá. Keanu Reeves je v roli vykonavatele vůle "vyšší moci" velmi působivý, myslím, že byl správnou volbou. Ovšem uvítal bych kompletní překopání či nahrazení zcela odfláknuté a otravné linie macecha, syn a zemřelý otec. Velmi příjemným zpestřením byl krátký výstup Johna Cleese.(15.3.2009)

• charlosina

Nové zpracování Dnu, kdy se zastavila Země je přesně tím typem filmu, kdy máte před sebou relativně vydařené efekty, jinak NIC. Hlavní myšlenka se utopila v mělkém podání, a tak z morálního poselství o tom, že bychom si měli vážit "naší" planety, vyplyne jen poselství o tom, že bychom měli uvážit, zda-li se mají točit remaky, které (kromě vyspělejší technologie) nemají co nabídnout.(18.7.2009)

• Keanu Reeves