Den, kdy se zastavila Země

Day the Earth Stood Still, The

Deň, keď sa zastavila Zem

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Soundtrack Tyler Bates: 1. Stars [0:39] ,2. Mountain Climber [2:41] ,3. National Security [2:48] ,4. This Is Not An Exercise [0:53] ,5. Do You Feel That? [2:00] ,6. Military Approach [1:07] ,7. G.O.R.T. [2:43] ,8. Surgery [1:31] ,9. Interrogation [2:33] ,10. You Should Let Me Go [2:25] ,11. A Friend To The Earth [1:55] ,12. Fighter Drones [1:24] ,13. Came To Save The Earth [0:46] ,14. I'm Staying [1:11] ,15. Helen Drives [0:45] ,16. Containing G.O.R.T. [0:45] ,17. Orb Rising/The Day The Earth Stood Still [2:41] ,18. They're Not Afraid Of Us [1:21] ,19. Flash Chamber [0:54] ,20. Helicopter Collision [5:14] ,21. See My Son [2:12] ,22. Cemetery [3:19] ,23. Distress [2:00] ,24. Wrong Place Wrong Time [0:56] ,25. Aphid Reign [4:17] ,26. Power Down [0:56] ,27. He's Leaving [1:50] ,28. The Beginning [1:11],(9.6.2011)

Scott Derrickson je rozhodne výborný režisér. Celý čas je vidieť, s akou zručnosťou komponuje jednotlivé scény a aj celok má z režijného hľadiska hlavu a pätu. Žiaľ, už úvodná polystyrénová metelica naznačí, že bude musieť bojovať s nízkym rozpočtom. Tomu zakrátko pribehne na pomoc pomerne slaboduchý scenár, ktorý nemá šajnu, ako dostatočne vyťažiť zaujímavú tému. Spoločne sa snažia Derricksona zlomiť, ale ten to aj vďaka dobrým hercom ustojí so cťou. Ak mu niekto napíše k Hyperionu dobrý scenár, tak sa máme na čo tešiť.(15.2.2009)

Po téměř nenávistných komentářích, které zde nenechaly na druhé polovině filmu niť suchou, jsem čekal téměř cokoli, jen ne celkem normální zakončení, které je stále o několik tříd výš, než třeba u Dne Nezávislosti. Loňský žánrový příbuzný Já, Legenda se mi také zdá mnohem slabší. Zkrátka Den, kdy se zastavila Země se navou klasikou nejspíš nestane, ale pokud bych si měl vybrat mezi ním a libovolnou destrukční parádou od Emmericha, vyberu si jednoznačně Klaatua. Režisér svou práci zvládl s přehledem, množství scén je dokonale atmosférických, když už bych měl mít nějaké výtky, tak ke scénáři, respektive k rodinné dějové linii. Ale i ta se dala zkousnout.(13.12.2008)

• EdaS

Den, kdy jsem málem poprvé v kině usnul. Přímočarost a působivý idealismus originálu se změnil ve vykastrovanou trikovou přehlídku, která nemá co nabídnout.(13.12.2008)

Uctivý remake, který svému předobrazu vyslovenou ostudu nedělá. Originál v 50.letech, v době zuřící studené války, promlouval sice mnohem naléhavěji a prosebná naléhání typu „Můžeme se změnit!“ v současné verzi vyznívají dost jalově, ale jinak po technické stránce lze jednoznačně říci, že moderní kabátek tomuto duchaplnému scifíčku prospěl. Hlavně v postavě mimozemského strážce Gorta, který svůj předobraz co do působivosti hravě překonává. Charismatický Keanu Reeves pak rozhodně nezklamal, ale rozmazleného Smithovic ukňourance bych nejraději vystřelil někam na Mléčnou dráhu.(11.4.2009)