Den, kdy se zastavila Země

Deň, keď sa zastavila Zem

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Ach jo. Scott Derrickson dostal svou další šanci a tentokrát se moc nepředvedl. Keanu Reeves a Jennifer Connelly jsou snad jediné pořádné klady na tomto filmu. Stylovost z upoutávek se brzy vytratila a druhá polovička filmu je prakticky pouze o mladém Smithovi, který přemlouvá Klaatua "že lidé se dokáží změnit". Vůbec mi nevadilo ekologická myšlenka, ale celý příběh, kdy Klaatu zjišťuje jací vlastně jsou lidé. Je tu mnoho zajímavých nápadů, drobností, ale vše je v podstatě zabito okolním balastem. Krásné oči Jennifer tohle prostě nezachrání a z trailerem skvěle vypadajícího a akčního inteligentního sci-fi je jen snaha o akční sci-fi, díky kterému si lidé uvědomí, co by měli změnit. Třeba příště to někdo zkusí s opět dobrou myšlenkou, pořádně vystavěným příběhem a logickým vyústěním (spoiler: já tak chtěl, aby byl svět zničen, splní se mi to někdy?).(31.12.2008)

I dostal se myšlenkově hodnotný film do rukou dnešního Hollywoodu a vznikl remake, který se pokusil jednotlivé dílky skládačky přeházet a jít na to trošku jinak. Ale protože k sobě skvěle pasovaly tak, jak byly, vylezla z toho jen vizuálně honosná mainstreamová fraška, ve které Klaatu bez špetky osobnosti jezdí mezi McDonaldy a lesními chajdami, aby měnil svá zásadní rozhodnutí dle toho, v jaké fázi se právě nachází vztah jeho nové kamarádky a jejího "synka". Derrickson se sice snaží, a hlavně díky němu je první hodina nadmíru fajn (přistání má dokonce atmosféru jak sviň), jenže pak se scénář utrhne ze řetězu a film zamíří do horoucích pekel. Závěr je potom čirá demence, nad kterou budu ještě dlouho kroutit hlavou. 6/10(8.12.2008)

• charlosina

Nové zpracování Dnu, kdy se zastavila Země je přesně tím typem filmu, kdy máte před sebou relativně vydařené efekty, jinak NIC. Hlavní myšlenka se utopila v mělkém podání, a tak z morálního poselství o tom, že bychom si měli vážit "naší" planety, vyplyne jen poselství o tom, že bychom měli uvážit, zda-li se mají točit remaky, které (kromě vyspělejší technologie) nemají co nabídnout.(18.7.2009)

Líbí se mi Derricksonův styl i Reevesova prkennost, ale za pomalým tempem a bezuzdným mentorováním by se mělo skrývat trochu lepší vyvrcholení. Čert vem průměrné triky a otravného Smithe Jr. Divák se zastaví až ve chvíli, kdy Reeves souhlasně kývne, a doslova pár okamžiků po vybombardování trávníku na kterém stojí, prostě uzná, že nejsme takoví necitové. Já teda budu, takže dávám milosrdnou, ale přesto facku.(26.12.2008)

Scénář: David Scarpa .. Originál mám pořád radši. Má zřetelnější a navíc i dnes stále platné poselství. ___ Day the Earth Stood Still jednadvacátého století chtěl nabídnout zdvižený ekologický prst a vizuálně působivé ničení planety. Oboje ale uchopil nedostatečně a tak v rovině obsahové netlačí na pilu dostatečně, aby se člověk skutečně zamyslel a obrazové zase skoro všechno vystřílel už v trailerové vlně upoutávek. Snímku nelze upřít neustále pnutí, které atmosfericky prostupuje celou stopáží, bohužel po skončení vše rychle odeznívá.(14.12.2008)

• - Režisér Scott Derrickson byl velkým obdivovatelem režiséra Roberta Wise a chtěl natočit remake jeho filmu Den, kdy se zastavila Země (1951) už od roku 1993. (3DD!3)

• - Jennifer Connelly byla první režisérovou volbou pro roli Helen Bensonové. (3DD!3)

• - Spoiler: Scéna ve které si Klaatu (Keanu Reeves) pomaže zašitou ránu "roztokem", ve kterém se narodil, bude v budoucnosti možná reálná. Lidská placenta totiž obsahuje jakési genetické buňky, které umí "číst" z naší DNA a při kontaktu s ránou na našem těle dokáže vytvořit to, co tělu chybí. Vědci díky těmto buňkám dokázali jednomu muži s ukousnutým uchem "vyrobit" nové, naprosto totožné s tím ukousnutým. (T-enter)