Den, kdy se zastavila Země

Deň, keď sa zastavila Zem

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Ach jo. Scott Derrickson dostal svou další šanci a tentokrát se moc nepředvedl. Keanu Reeves a Jennifer Connelly jsou snad jediné pořádné klady na tomto filmu. Stylovost z upoutávek se brzy vytratila a druhá polovička filmu je prakticky pouze o mladém Smithovi, který přemlouvá Klaatua "že lidé se dokáží změnit". Vůbec mi nevadilo ekologická myšlenka, ale celý příběh, kdy Klaatu zjišťuje jací vlastně jsou lidé. Je tu mnoho zajímavých nápadů, drobností, ale vše je v podstatě zabito okolním balastem. Krásné oči Jennifer tohle prostě nezachrání a z trailerem skvěle vypadajícího a akčního inteligentního sci-fi je jen snaha o akční sci-fi, díky kterému si lidé uvědomí, co by měli změnit. Třeba příště to někdo zkusí s opět dobrou myšlenkou, pořádně vystavěným příběhem a logickým vyústěním (spoiler: já tak chtěl, aby byl svět zničen, splní se mi to někdy?).(31.12.2008)

Takže čerstvě po návštěvě kina můžu konstatovat, že zklamaný rozhodně nejsem. Scott Derrickson zvládl režii lehce nadprůměrně a stejně na mě působil i samotný film.Čím začít? Triky dobré, scénář solidní, ale hluchá a slabší místa se rozhodně dostavila. Nevyhneme se morálním vsuvkám, na sílu vloženým emociálním scénám, která jsou navíc zbytečně oslazené a trochu zahalené patosem. Keanu Reeves zvládl roli mimozemského tvora podle mě klasicky bezchybně, bez přehrávaní a zbytečné mimiky navíc, někdy vyzněly i suché hlášky ;-) Scéna s výslechem, ze sedmiminutového traileru byla do filmu dobře v pasována a já si ji rozhodně užil. Nejvíce mi lezl na nervy Jaden Smith, tady se mi zdál bez naprosto bez hereckého talentu, na rozdíl od jeho jiného filmu Štěstí na Dosah. Konec jsem víceméně očekával. Zážitek pozitivní. 8/10*(11.12.2008)

• Superpero

Originální verze z roku 1951 asi kvičela jako prase, když jí znásilňovali. Tuto látku nelze prostě dneska podat s vážnym ksichtem. Tvůrcům sice došlo, že i když v 50. letech lidi naivně žrali ufo, co vypadá jak létající talíř, tak že dneska už by to neprošlo. Proto tam dali spoustu nudnejch profesorskejch vysvětlovacích keců o tom z čeho se co skládá atd. Místo puncu serióznosti, to ale bylo jen nudný. Neprominutelné je, že se vytratila ta béčkovost. Těšil jsem se, že konečně s pomocí dnešních triků uvidím Gorta jak ničí mrakodrapy svejma megarukama a vono hovno!!!!!!!!!!!!!! Mění se tam na jakýsi robomouchy, který všechno rozežíraj!!! Fuj! Jestli tohle není málo, tak rozhovor s čínskym ufonem, nebo do očí bijící rasová a genderová vyváženost postav vás znechutí dokonale. Aspoň že ten Keanu Reeves a Jennifer Connelly byli dobrý.(16.12.2008)

• Malarkey

Jen div, že to netočil blázen Roland Emmerich, protože jakoby mu to z oka vypadlo. Zajímavý ale zpackaný námět destrukce naší matičky Země, no ne? Všecky předpoklady dobrého filmu se ale už ztrácí v samém základu, a to je příběh, herci, děj, zpracování. Prostě zpatlanina, na kterou člověk okamžitě zapomene, no povězte mi schválně, pamatujete si ještě někdo 10 000 př. nl ? :) Tak takhle nějak dopadne i tenhle film. Nevýrazný, zbytečný, průměrný, možná už trošku pod, prostě ty správné sci-fi filmy vznikají trošku jinak a v jiném prostředí, než takhle tyhle.(23.1.2009)

Když pominu nevěrohodné, nebo nedotažené chování některých postav, vybavím si, že jsem téměř 100% stopáže sledoval plátno a nemohl od něj odthnout oči. Svižná, zábavná jednohubka, u které jsem se uvolnil. 70%.(13.1.2009)

• Jaden Smith

• - David Scarpa začal písať prvú verziu scenára v roku 2005. Dej však mierne pozmenil - namiesto nukleárnej vojny sa do popredia dostalo zdevastované životné prostredie, pretože ako uviedol, možnosti na sebadeštrukciu ľudstva sa od čias originálneho filmu zmenili. (Greenpeacak)

• - V čase 1:08:03 se objeví televizní zprávy. Moderátor informuje o posledních událostech a nepokojích v Londýně, Chicagu a spoustě měst v Číně a v televizi jsou vidět záběry vandalů demolujících obchody a policisty na koních. Záběry třetího místa ale nejsou z Číny nýbrž z Bělehradu (Srbsko). 5.10.2000 v Bělehradu demonstrovalo až 500,000 lidí, kteří stříleli a zapálili budovu Parlamentu. V ten den byl také Slobodan Milosevic zbaven moci. (FilmFan24)

• - Jennifer Connelly byla první režisérovou volbou pro roli Helen Bensonové. (3DD!3)