Zamrzlá země (festivalový název)

• Finsko

Paha maa

Frozen Land

Drama / Krimi

Finsko, 2005, 130 min

Aku Louhimies

Předloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Rauno Ronkainen

Jasper Pääkkönen, Mikko Leppilampi, Pamela Tola, Petteri Summanen, Matleena Kuusniemi, Sulevi Peltola, Mikko Kouki, Pertti Sveholm, Samuli Edelmann, Saara Pakkasvirta, Pekka Valkeejärvi, Susanna Mikkonen, Niklas Hellakoski, Emilia Suoperä, Jonathan Kajander, Paavo Westerberg, Zoja Sazonov, Eija Koskimaa, Jerry Wahlforss, Nora Kajantie, Batu Fere, Miska Kaukonen, Jarmo Hyttinen, Janne Virtanen, Aleksi Mäkelä, Vesa Vierikko, Mats Långbacka, Laura Malmivaara, Markus Saano, Martti Syrjä, Mauri Heikkilä, Veli-Pekka Hänninen, Mikko Rytkönen, Jari Nolvi, Kari Lahdenranta, Amanda Löfman, Heikki Nousiainen, Niina Nurminen, Ahti Hurmalainen, Erkki Herola, Maarit Ristaniemi, Eeva-Liisa Kotaniemi, Matti Ristinen, Eija Mikkonen-Budsko, Annu Uomala, Iris Olsson, Sue Willberg, Petri Kylmänen, Anna-Leena Härkönen, Jouni Mutanen, Jarmo Perälä, Jari Rantala, Tomi Natri, Jaana Jokinen, Veikko Tiihonen, Margareta Hautaniemi, Pentti Viljakainen, Mari-Anna Grönholm, Elina Ilomäki, Maritta Ilomäki, Alpo Nousuniemi, Jaana Heino, Soraja Hagert, Vanessa Heino, Matti Rönkä, Markku Hyvönen, Teemu Mäkelä, Tomi Jokivalli, Sakari Löytönen, Mika Timmerheid, Marco Juselius, Samuli Vaittinen, Arttu Harkki, Petri Nevalainen, Risto Linnus, Jari Leskinen, Sanna Tuppurainen, Netta Koskela, Samuel Laine, Asta Hannula, Gustaf Schildt, Anne Hukkanen, Janne Haapalahti, Taavo Jimmy Tiko, Kimi Seppänen, Santeri Salminen, Jukka Pöllänen, Helvi Hatavara, Mikko Veijalainen, Sara Fabel, Harri-Pekka Virkki

Tarantinovský propletenec příběhů z šedé zóny společnosti, ovšem seversky řádně depresivní a bezútěšný. Ta bezvýchodnost byla tak naléhavě autentická, že jsem si chvílemi až říkal, že i ve Finsku přece musí také někdy vyjít slunce. Ale nevyšlo. Kauzální řetězec, jehož prvohybatelem byla padělaná pětiseteurovka, byl neúprosně civilní, žádná přehnaná akce, žádné efektní střihové přechody či záběry kamer, žádné cool hlášky, pouze civilní běh života, v němž stojí vedle sebe existenční i existenciální. Drsná země - Paha maa...další z úhlů pohledů na to, proč je právě v severských státech největší míra sebevražd...(26.7.2009)

V mnoha ohledech hnusný a nepříjemný film, který obnažuje lidskou duši až na její podstatu a není to právě nejhezčí pohled ..Každá z těch nějakým způsobem zraněná existence měla díky výborné režii a hercům opravdu podobu živého člověka, o to nepříjemnější bylo sledovat jak se jejich životy, a mnohdy zcela obyčejné a normální, hroutí pod tíhou nezáviděníhodných okolností a příběh otce tří dětí mi doslova vehnal slzy do očí...(5.3.2013)

Nadšení nad tímto filmem skutečně nesdílím. Globální sociální téma protkané životními osudy jako síť působilo až moc nuceně, jednoduše a se spoustou náhod. [6/10](30.10.2011)

Co v konečné fázi způsobilo vyrobení jedné falešné 500 € bankovky a jak fatálně ovlivnila osud mnoha lidí. Všichni herci byli skvěle přirození. Další výborný severský film!(20.10.2008)

Ve filmu se zkraje říká, že lidstvo došlo na konec. Z prolínajících se osudů pár jedinců by se tak dalo opravdu soudit. Je smutné, že s takovými stresujícími situacemi se nesetkáváme pouze ve Finsku, ale v celém světě. Pandemie stresu a jeho relativní neřešitelnost a bezvýchodnost. Některé situace byly pro mě až příliš syrové a nechutné tím, kam až a do jaké hloubky se může člověk propadnout ve svém zoufalství. Ještě smutnější je, že je to všechno uvěřitelné. "Hledání smyslu a smysluplnosti života je primárním motivem lidského chápání. Tato potřeba - stejně jako jiné potřeby - může být uspokojována nebo neuspokojena".(23.2.2012)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v okolí fínskych Helsínk. (MikaelSVK)

• - Během střihu konečné verze došlo k neshodě, protože režisér Aku Louhimies neschválil verzi, kterou připravilo studio Solar Films. 2. prosince 2004 podal Aku Louhimies žalobu u městského soudu v Helsinkách, kde žádal, aby Solar Films nevydalo verzi filmu, kterou neschválil, pod pokutou 300 000 euro. O pár dní později se spor vyřešil, když Louhimies a producent Markus Selin vytvořili verzi, se kterou souhlasili oba. (Cheeker)