Poslední skotský král

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor

Oscar 1 : Herec HR - Forest Whitaker(23.1.2007)

Podle ocenění a ohlasů jsem čekal skvělý film. Shlédl jsem však jen průměrné drama z Afriky se se zajímavým námětem a skvělým Whitakerem v roli Idi Amina. Bohužel, nic víc se nekonalo. Trailer: http://www.csfd.cz/film/209160-posledni-skotsky-kral-last-king-of-scotland-the/videa/(16.12.2008)

Film začíná docela poklidně a postupně ve všem přidává na gradaci a ke konci (zavěšení) je opravdu nervydrásající. Snímek IMHO pěkně vystihl problematiku Afriky, střídajícch se diktátorů, kteří zabíjejí desetitisíce lidí a taky jednoho člověka zvenčí a všechny ty paradoxy kolem a bylo mi upřímně jedno, zda je to vymyšlené (příběh konkrétních postav ke skutečným a jejich reáliím), či ne. 90%.(24.5.2007)

Prostředí Ugandy a postava Idi Amina Dady jsou asi tak jediné dvě věci, které zde jsou skutečné. Vše ostatní je vymyšleno, v nezajímavém a mnohokrát ohraném scénáři o naivním mladíkovi, který propadne kouzlu osobnosti, aby včas prozřel, odhalil zločiny a tak vůbec. Hlavní hrdina je nesympatický floutek a jediné co ho činí snesitelným je charismatický McAvoy, byť po hříchu nemá absolutně co hrát. To není případ Foresta Whitakera, ale od herce jeho formátu se jaksi očekává, že tak herecky vděčnou roli zvládne uhrát působivě a přitom nebude přehrávat. Zvěrstva Aminovy vlády přímo vybízely k mnoha silným scénám, bohužel zde jich je naprosté minimum a snímek začne fungovat až v závěrečné dvacetiminutovce. A to ještě spíše díky klasickým thillerovým berličkám, než-li užitím skutečných událostí. To je ohromná škoda, která film zbytečně sráží pouze do role upozornění, že někdo jako Amin kdysi byl a pokud chcete vědět něco více, tak si to budete muset dohledat na vlastní pěst. Tvůrcům se chytře podařilo zakrýt mizerný rozpočet rychlým střihem a výsledek je vizuálně dostatečně přitažlivý. Poslední skotský král je film, který je zajímavý jen díky výkonu Whitakera. A ani ten není nikterak nezapomenutelný. Mám-li být zcela upřímný tak má na svém kontě nejednu lepší roli.(14.2.2007)

Kvalitativně celkem standardní film, pokoušející se o sondu do svědomí člověka vezoucího se na diktátorském režimu. Zastoupeno mladým doktorem, který přijíždí do Ugandy plnit humánní poslání, aby se po scénáristicky dosti svévolném setkání s Aminem ujal péče o jeho pozemské tělo. Tolik k obecně profláknutému ději. V hlavním záměru zůstává film někde na půl, v podstatě stejně rychle, jako si Nicholas Amina oblíbí, tak se ho začne bát, není mnoho prostoru pro zpytování svědomí (vyjma skvělé scény s britským rezidentem). Takže za film 3*, co jej ovšem pozvedává je Forest Whitaker, jehož podání Amina patří k nejlepším ztvárněním paranoidního vládce. To je první klad, druhý pak dynamický strhující závěr filmu. Nejsou to čisté 4*, ale budiž.(19.2.2007)

• - Černý Mercedes patřil skutečně prezidentovi Aminovi. Režisér objevil dvě limuzíny v garáži parlamentu, dokázali zprovoznit jednu z nich. Problém byl, že dokázal jet pouze na první rychlost. (don corleone)

• - Plný titul Idia Amina byl "Jeho excelence doživotní prezident, polní maršál Al Hadji doktor Idi Amin, rektor, DSO, ceremoniář, pán všech zvířat na zemi a ryb v moři, dobyvatel Britského Impéria v Africe a především v Ugandě". (don corleone)

• - Porno, na které se Amin dívá, je legendární Deep Throat (r. Gerard Damiano, 1972). (imro)