poster

Poslední skotský král

 • Velká Británie

  The Last King of Scotland

 • Slovensko

  Posledný škótsky kráľ

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2006, 117 min

Režie:

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Hudba:

Alex Heffes

Střih:

Justine Wright

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • D.Moore
  ***

  Skvělý Forest Whitaker, nevyužitý James McAvoy (Takhle odfláknout hlavní postavu, styďte se scénáristé!), hezké africké prostředí, ještě hezčí Gillian Anderson... Ale to slibované drama bylo kde? Ne že bych byl vyloženě zklamaný, ale ve filmu chybí naprosto cokoliv, co by mě mělo šokovat nebo si říct "Páni, ten Amin, to byla ale bestie..." Samozřejmě, že netoužím po tom, vidět vraždění statisíců lidí, ale co na mě tedy v případě Posledního skotského krále mělo zapůsobit? Závěrečná zhruba půlhodina? Ano, ta zapůsobila. Vysvětlující titulky s počtem obětí Aminovy krutovlády? Ty už ne.(7.12.2012)

 • imf
  ***

  Tradiční lekce afrického dějepisu, tentokrát ovšem opepřená vynikajícím Forestem Whitakerem v hlavní roli a režií Kevina Macdonalda, která snímku svým britsky minimalistickým pojetím dodává místy až dokumentární charakter. Podívejte se Forestovi jedinkrát do očí a už na jeho Amina nezapomenete...(10.2.2007)

 • ClintEastwood
  ****

  Mistrovský snímek natočený podle výpovědí lidí, kteří byli velice blízcí ugandskému diktátoru Aminovi. Toho zde dokonale ztělesnil oscarový Forest Whitaker a dokázal svou hereckou velikost. Poslední skotský král se rozjíždí klidným tempem, pozvolna přidává obrátky, aby v závěrečné půlhodině vyšponoval nervy diváků na maximum a ještě při závěrečných titulcích nás nechal v mrazivém opojení, že jsme viděli něco zcela mimořádného. Tento snímek je vrcholným dramatem, natočený v krásných exteriérech s výbornými hereckými výkony a jedním naprosto odzbrojujícím. Děsivá výpověď, pulsující podívaná a nesmírně přitažlivý film.(18.11.2009)

 • viperblade
  *****

  Jednou, když jsem ještě neznal ČSFD, jsem si na jednu A4 napsal všechny filmy, které jsem chtěl vidět. Bylo to už dávno (například tam byl "Saw 3" jako horká kino novinka :-)) a všechny filmy jsem postupem času zhlédl. Jen tento klenot mi poněkud unikal. Byl skoro na konci papíru a já jsem si málem nemohl vzpomenout, proč jsem chtěl tento film vidět. Když jsem zapátral ve zdejších vodách, tak jsem si na důvod vzpomněl. Totiž, ještě předtím seznamem jsem byl v kině (už ani nevím na čem) a před filmem pustili trailer právě na Posledního skotského krále. Jak říkám, nepamatuju si, na čem jsem to byl, ale pamatuju si, jaký dojem na mě ten trailer udělal. Tak a dnes (konečně!) jsem se k tomuto vynikajícímu snímku dokopal. Musím říct, že nejsem vůbec zklamaný. Forest Whitaker zde předvádí tak přirozený výkon, že za 20 minut zapomenete, že je to JEN herec a budete na něj myslet jako na Amina. Opravdu zasloužený Oscar. Ani James McAvoy se nedal zahanbit a moc se mi líbil. Jeho postava čerstvě dostudovaného medika, který si chce jen užít, někdy taky pomáhat, mě překvapivě bavila. Trvalo mi 4 roky, než jsem se na tento film podíval. Pevně věřím, že opakovaná projekce bude v mnohem kratším časovém intervalu…(27.1.2010)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Ani já jsem nechtěl být prezidentem, ale lid to tak chtěl!" Generál Amin má o své dobrotě jasno a jeho lid brzy pocítí, že generál má vždycky pravdu. Mně se tedy doživotní prezident Ugandy dost zamlouval, protože to byl sympaťák a film mi žádnou reprezentativní přehlídku jeho krutosti nenabídl. Místo toho jsem dostal unylého Dr. Garrigana, naivního floutka prchajícího s právě vytištěným diplomem v tašce na truc svému úspěšnému otci do Ugandy. Nechci být nějak moc náročný, ale já jsem potřeboval důstojnějšího soupeře. Takhle jsem v souboji ďábelského diktátora s otravným správňákem najednou začal spontánně fandit deklarovanému zlu, což patrně nebylo účelem tohoto docela napínavého snímku, ale já jsem si nemohl pomoci.(30.3.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace