Poslední skotský král

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor

Mistrovský snímek natočený podle výpovědí lidí, kteří byli velice blízcí ugandskému diktátoru Aminovi. Toho zde dokonale ztělesnil oscarový Forest Whitaker a dokázal svou hereckou velikost. Poslední skotský král se rozjíždí klidným tempem, pozvolna přidává obrátky, aby v závěrečné půlhodině vyšponoval nervy diváků na maximum a ještě při závěrečných titulcích nás nechal v mrazivém opojení, že jsme viděli něco zcela mimořádného. Tento snímek je vrcholným dramatem, natočený v krásných exteriérech s výbornými hereckými výkony a jedním naprosto odzbrojujícím. Děsivá výpověď, pulsující podívaná a nesmírně přitažlivý film.(18.11.2009)

To čo sa začína ako rokenrol v Afrike končí ako mimoriadne drsná (dve vyslovene nechutné scény) dráma o šialenom diktátorovi. Forest Whitaker predvádza skvelý výkon, keď dokonalo kombinuje Aminovu vľúdnosť a psychopatickú nevypočítateľnosť.(25.8.2012)

Příběh o skutečném krutovládci, který jak podotkne doktor Garrigan byl vlastně takové přerostlé dítě. Idi Amin vládl v rozmezí let 1971 až 1979 a za tu dobu nechal zabít 300 tisíc lidí. Ve filmu se dlouho nezdá že byl opravdu takovým diktátorem, vše se začně vyjasňovat ve druhé polovině a to ještě velmi nenápadně. Myslím že metody Amina byly mnohem mnohem horší a film se jich dotýká jen velice nerad a pozvolna. Forest Whitaker se převtělil do své postavy vskutku přesvědčivě. Místy z něj opravdu mrazí a vytváří kolem sebe onen pověstný neklid šílenců.(2.7.2009)

Pětihvězdičkový Forest Whitaker v jinak průměrném tříhvězdičkovém filmu. Tenhle snímek dobře ukazuje, jak přistupují vyspělé euroamerické kinematografie k rozvojovým zemím, kdy hlavním hrdinou filmu situovaného do střední Afriky musí být nezbytně bílý Evropan, aby se vyšlo vstříc publiku v ekonomicky vyspělých zemích. Tak se na drama středoafrického diktátora narouboval příběh britského floutka, který si přijel do Afriky užít a získat nějaké životní zkušenosti. Jenže scénář nedokázal přesvědčivě existenci hlavního hrdiny obhájit, protože hlavním tahounem a magnetem je jednoznačně samozvaný prezident Idi Amin, kterému Forest Whitaker propůjčil určitě větší charisma než měl diktátor ve skutečnosti. Podle mě se měl hlavním hrdinou stát černý Afričan, který by se z nějakého důvodu dostal do blízkosti nového šéfa země a byl nucen přihlížet všem šílenostem a čelit Aminovým prudkým výkyvům nálad a chronické podezřívavosti. Tak slibnou postavu, jako je Amin s dlouhými řadami mrtvol a nesčetnými zločiny za sebou, snad ani nešlo úplně zkazit, ale Whitaker se chopil příležitosti a vytěžil z toho Oscara. Neřekl bych, že to je jeho nejlepší výkon na filmovém plátně, ale právě za takové společensky kritické role se udílejí filmové ceny. Celkový dojem: 60 %.(1.1.2012)

Brilantní herecký výkon Foresta Whitakera netřeba komentovat. Ve chvíli, kdy vystoupí na pódium a hovoří ke "svému lidu", bych mu to sežral i s navijákem, stát v tom davu... Další aspekty filmu jsou už bohužel slabší. Velmi dobré herectví Jamese McAvoye dojíždí na scénář filmu, který činí jeho postavu zbytečně předvídatelnou a vůbec dělá z mrazivé výpovědi o jednom (dalším) paranoidním sociopatovi v čele státu jakousi nevyváženou podívanou, která na těch nesprávných místech jen klouže po povrchu, sem tam nabídne opravdu silný, někdy "pouze" naturalistický moment, a v tom zbytku se chová jako nějaký populární bestseller s poměrně tuctovou zápletkou. Jistě, dalo by se dát vyšší hodnocení jako ocenění za to, že konečně někdo promluvil k masám o tom, co za zvěrstva se dělo v Ugandě za vlády božského imperátora, ale to by ten film musel vypadat poněkud jinak. Poslední Skotský Král je nadprůměrný film s výbornými herci, ale jako celek mohl a měl být daleko lepší. 70%(28.7.2007)

• - Drama za 6 milionů přineslo distributorovi Fox Searchlight během prvního víkendu (29. 9. – 1. 10. 2006) promítání 142 899 dolarů ve čtyřech kinech. Stačilo to na 37. příčku amerického žebříčku návštěvnosti. Po sedmi měsících promítání a mnoha oceněních se výdělek snímku vyšplhal na 17,5 mil. dolarů. (imro)

• - Samotný Idi Amin se stal součástí popkultury a odkazy na něj se objevili například v písních Manic Street Preachers či rapera jménem Nas. V televizi si ho podal Benny Hill ve své legendární show a objevil se také ve skeči Saturday Night Live. Vidět ho též můžeme v úvodní scéně parodie Bláznivá střela (r. David Zucker, 1988) a na konci Team America: Světový policajt (r. Matt Stone a Trey Parker, 2004). (imro)

• - Některé fotky obětí režimu Amina, které jsou k vidění ve filmu, jsou skutečné. (don corleone)