Poslední skotský král

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor

fenomenální herecké výkony hlavních protagonistů, uvěřitelný příběh, syrová kamera, prostě jo, tohle mi fakt sedlo. vícero slov dodám, až se mi jich bude dostávat... 90%(13.1.2009)

Mistrovský snímek natočený podle výpovědí lidí, kteří byli velice blízcí ugandskému diktátoru Aminovi. Toho zde dokonale ztělesnil oscarový Forest Whitaker a dokázal svou hereckou velikost. Poslední skotský král se rozjíždí klidným tempem, pozvolna přidává obrátky, aby v závěrečné půlhodině vyšponoval nervy diváků na maximum a ještě při závěrečných titulcích nás nechal v mrazivém opojení, že jsme viděli něco zcela mimořádného. Tento snímek je vrcholným dramatem, natočený v krásných exteriérech s výbornými hereckými výkony a jedním naprosto odzbrojujícím. Děsivá výpověď, pulsující podívaná a nesmírně přitažlivý film.(18.11.2009)

Pri väcsine filmov s Forestom Whitakerom si uvedomujem, ze sa divam na Whitakera, ale v tomto filme zahral ugandskeho prezidenta Amina tak bravurne, ze som na Whitakera ani nepomyslel. Je zaujimave ho vidiet v takejto ulohe, kde z neho citit strach alebo ho vidiet v uplne opacnych ulohach obycajnych chlapikov napriklad vo filmoch po boku Johna Travoltu FENOMEN (1996) alebo ako vystraseny turista pri vrazednom atentate na prezidenta USA vo filme UHEL POHLEDU (2008), takze myslim si, ze si Oscara zasluzil. Ani James McAvoy nezahral doktora Garrigana zle, ale asi zostal popri Whitakerovi v tieni. Film zacina veselo a postupne pridava na napäti az k nervydrasajucemu koncu... 28.09.2008 ______ Forest Whitaker - (Idi Amin) +++ James McAvoy - (Dr. Nicholas Garrigan) +++ Kerry Washington - (Kay Amin) +++ Gillian Anderson - (Sarah Merrit) +++ Hudba: Alex Heffes +++(27.9.2008)

Podle ocenění a ohlasů jsem čekal skvělý film. Shlédl jsem však jen průměrné drama z Afriky se se zajímavým námětem a skvělým Whitakerem v roli Idi Amina. Bohužel, nic víc se nekonalo. Trailer: http://www.csfd.cz/film/209160-posledni-skotsky-kral-last-king-of-scotland-the/videa/(16.12.2008)

Velký film s výtečnou gradací.. Děj netřeba dlouze představovat. Mladý skotský a hlavně idealistický lékař Garrigan přijíždí počátkem 70. let do nepokoji zmítané Ugandy.. Chce vypadnout ze svého stereotypního života a taky pomáhat. Jenže shodou náhod se stává oblíbencem, osobním lékařem i poradcem prezidenta Idiho Amina, který je ústředním protagonistou další filmařské exkurze do afrických reálií. Jde o životopis vyprávěný s odstupem a diváka si získá během dvaceti minut. To, co přijde pak, je brilantní filmařina. Garrigan si velmi zblízka a detailně prohlédne skandální přeměnu prezidentovi rozpolcené osobnosti a (do té doby hlavně) britský dokumentarista Kevin Macdonald (Pád do ticha, pak Na odstřel) předloží skutečně hutné sousto. Rozjívená svoboda, noční mejdany a luxus dvorního lékaře se pro mladíka totiž velmi brzy zvrátí v napínavé drama nejen o ztrátě vlastních iluzí. Poslední skotský král přes své kvality (režie, scénář, výprava, kamera i opěvované herecké výkony) zapadne do filmových dějin, stejně jako většina životopisných snímků poslední doby (Walk the Line, Ray, Edith Piaf, Královna, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana nebo třeba Frida), nedokážu si vysvětlit proč.. ale prostě to tak je!! Přesto mě z výše uvedených okouzlil nejvíc a to není zrovna málo..(23.11.2010)

• - Při pracovní schůzce v parlamentu se představí bělovlasý muž u stolu jako rakouský ministr zahraničí, je ve skutečnosti bývalý velvyslanec Německa, který dodnes v Ugandě žije a muž s plnovousem vedle něj je Velvyslanec Rakouska. (don corleone)

• - Podle slov Foresta Whitakera, zůstával v roli Idi Amina i mimo natáčení, aby se role lépe vžil. Při natáčení dokonce jedl i oblíbené jídlo Aminiho, což byly rozmačkané banány s fazolemi a rýží (jídlo se objeví i v jednom záběru). Po natáčení přiznal úlevu, že dostane toho šíleného muže ze sebe. (don corleone)

• - Během natáčení závěrečné scény mučení došlo k incidentu, který režisér okomentoval slovy: "James byl nervózní, protože si myslel, že to bude bolet. Když jsme ho poprvé vytáhli nahoru, tak omdlel. Nikdo v tu chvíli však netušil, co se stalo. Strašně jsem se lekl, že někdo udělal chybu a Jamese skutečně probodl hákem. Naštěstí byl mimo sebe jen pár vteřin." (Ajka1)