Poslední skotský král

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor

Oscar 1 : Herec HR - Forest Whitaker(23.1.2007)

Prostředí Ugandy a postava Idi Amina Dady jsou asi tak jediné dvě věci, které zde jsou skutečné. Vše ostatní je vymyšleno, v nezajímavém a mnohokrát ohraném scénáři o naivním mladíkovi, který propadne kouzlu osobnosti, aby včas prozřel, odhalil zločiny a tak vůbec. Hlavní hrdina je nesympatický floutek a jediné co ho činí snesitelným je charismatický McAvoy, byť po hříchu nemá absolutně co hrát. To není případ Foresta Whitakera, ale od herce jeho formátu se jaksi očekává, že tak herecky vděčnou roli zvládne uhrát působivě a přitom nebude přehrávat. Zvěrstva Aminovy vlády přímo vybízely k mnoha silným scénám, bohužel zde jich je naprosté minimum a snímek začne fungovat až v závěrečné dvacetiminutovce. A to ještě spíše díky klasickým thillerovým berličkám, než-li užitím skutečných událostí. To je ohromná škoda, která film zbytečně sráží pouze do role upozornění, že někdo jako Amin kdysi byl a pokud chcete vědět něco více, tak si to budete muset dohledat na vlastní pěst. Tvůrcům se chytře podařilo zakrýt mizerný rozpočet rychlým střihem a výsledek je vizuálně dostatečně přitažlivý. Poslední skotský král je film, který je zajímavý jen díky výkonu Whitakera. A ani ten není nikterak nezapomenutelný. Mám-li být zcela upřímný tak má na svém kontě nejednu lepší roli.(14.2.2007)

Scénář: Peter Morgan, Jeremy Brock .. Výživné téma o Africkém diktátoru dostalo nakonec poměrně přímočarý a schématicky vyplněný obsah bez výraznějších dějových závarů. Brutality Aminova velení či rozvedení jeho mocenského znásilnění uzmuté země se prakticky nedočkáme a kromě pár fotek mrtvol či záběru na rozčtvrcené tělo ženy je vše zbytečně sterilní a cudné. Děj se tak točí jen v rámci vztahu diktátor - lékař, který naštěstí těží z hereckého obsazení. McAvoy ztvárnil nezkušeného mladíka plného ideálů velmi přesvědčivě a Whitaker má tak uhrančivé oči a věrohodné cholerické výbuchy zvládá s přehledem. Ze současné vlny filmů o Africe přesto jen průměr.(16.2.2007)

• Morien

(1001) Jsem velmi smutná z toho, jak plytký a naivní je vnitřní svět tohoto filmu a bohužel i jeho ústřední příběh. Oba úhlavní mužové totiž měli šanci předvést něco výjimečného. Forest Whitaker se ve svém portrétu naneštěstí nedostal dál než do fáze expozice svých schopností a tělesné utrpení Jamese McAvoye zůstalo nevykoupeno jakoukoliv adekvátní obětí (fyzickou či psychickou) ze strany diváka. Podezřívám z toho fakt, že navzdory všem možnostem a okolnostem se film drží sterilní škatulky životopisného filmu, ještě k tomu dost politicky korektního a vyskládaného jenom ze standardizovaných struktur na místo konkrétních osobitých detailů. Jako příklad uvádím to, že film používá v obrazové složce uvozovací záběry měst, lidí a krajin jako vystřižených z televizních přírodopisných dokumentů, místo aby si všímal něčeho relevantního pro naše hrdiny nebo zachycoval temnící se prostředí Nicholasovy mysli nějakým pregnantnějším způsobem. Také mě hluboce znepokojuje, že je někdo ochoten se kvůli Nicholasovi nechat zastřelit - tento muž, jak je ve filmu zobrazen, toho není hoden. Tím mne minula i poslední myšlenka filmu, nechápu, jaké má být jeho vyznění.(9.5.2015)

Brilantní herecký výkon Foresta Whitakera netřeba komentovat. Ve chvíli, kdy vystoupí na pódium a hovoří ke "svému lidu", bych mu to sežral i s navijákem, stát v tom davu... Další aspekty filmu jsou už bohužel slabší. Velmi dobré herectví Jamese McAvoye dojíždí na scénář filmu, který činí jeho postavu zbytečně předvídatelnou a vůbec dělá z mrazivé výpovědi o jednom (dalším) paranoidním sociopatovi v čele státu jakousi nevyváženou podívanou, která na těch nesprávných místech jen klouže po povrchu, sem tam nabídne opravdu silný, někdy "pouze" naturalistický moment, a v tom zbytku se chová jako nějaký populární bestseller s poměrně tuctovou zápletkou. Jistě, dalo by se dát vyšší hodnocení jako ocenění za to, že konečně někdo promluvil k masám o tom, co za zvěrstva se dělo v Ugandě za vlády božského imperátora, ale to by ten film musel vypadat poněkud jinak. Poslední Skotský Král je nadprůměrný film s výbornými herci, ale jako celek mohl a měl být daleko lepší. 70%(28.7.2007)

• - První západní produkce, která dostala povolení natáčet v Ugandě od roku 1950. (don corleone)

• - Jeden z členů ochranky, která se pohybuje kolem Aminiho je ve skutečnosti velmi populární místní zpěvák. (don corleone)

• - Snímek je adaptací fiktivního románu anglického spisovatele Gilese FodenaPoslední král Skotska“. Inspiraci autor čerpal ze svého pobytu v Africe, kam se s rodiči přestěhoval a pobýval do 26 let. (Olík)