Poslední skotský král

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Alex Heffes

A půl. Tak toto byl slušně drsný film. Musím přiznat, že více než výkon oscarem oceněného Foresta Whitakera (který je samozřejmě excelentní a hrůzu nahánějící), mě při prvním zhlédnutí zaujal a ohromil James McAvoy. Doposud jsem ho brala na vědomí jako toho roztomilého, osobitě vypadajícího chlapce, jehož jsem si však zatím v žádném filmu více nepovšimla. Jenže pak se z něj stal doktor a s myšlenkou odjet někam daleko, pomáhat druhým, se na své cestě dostal až do Ugandy. Scéna jeho prvního setkání s Idi Aminem je úžasná. Ve chvíli, kdy vezme do ruky zbraň a "pomůže" tomu zvířeti, s nímž nebyl nikdo schopný nic udělat, ve mě doslova zatrnulo. Foresta si pamatuji z Telefonní budky, kde se mi v roli dobrotivého policajta líbil. V Posledním skotském králi ztvárnil úplně jiného člověka. Nelidsky krutého, manipulativního a zákeřného. Za jeho lstivými úsměvy, falešnými sliby, předstíraným dobrosrdenstvím, "čestnými" skutky pro lid, se skrývala jeho druhá tvář. Mezi tím vším a jeho nekonečným pořádáním honosných večírků a oslav, kde si lidé s úsměvy na tváři užívali, prováděl tento vládce příšerné činy a realizoval krvavé záměry, o nichž lidé žijící v obrovských luxusních domech s bazény neměli ani ponětí. Nebo ano? Samozřejmě byli takoví, co o všech těch hrůzách a jeho dokonale propracovaných maskách věděli, možná jen tušili. Nebo se sami zúčastnili. Jenže člověk jako on nemůže věřit nikomu. Všichni ti jeho lidé, kterými se obklopoval, co ho strážili, radili mu, můžou vždycky zradit. Kde je vládce, moc, velké plány a činy, ať jsou dobré či zlé, často začnou ti okolo "velkého muže" smýšlet o činech proti němu. A když vládci padne do oka jeden běloch, skotský mladík, který je zdatným doktorem, jenž mu pomohl, je už otázkou času, kdy tento mladík začne přicházet na utajované skutečnosti a strašné praktiky na první pohled laskavého muže, který se vidí být Posledním skotským králem. Jen divák si ve spoustě scén povšimne, že zatímco onen nový prezident pronáší jeden ze svých proslovů, tak někteří lidé se příliš neusmívají, netleskají a nevzhlížejí k němu obdivně, jako ostatní. Doktor Nicholas Garrigan ještě netuší, že za nějaký čas bude patřit k těm, kterým úsměv pohasne a vystřídají ho potlačované slzy, obrovská bezmoc a vztek nad tím, že člověka jako on nelze zastavit. A člověk jako on, Vás taky nehodlá pustit ze své zlaté klece. Zůstanete v místech, ze kterých se nedostanete, obklopeni muži s kamennou tváří a nabitou zbraní, připravenými splnit každý rozkaz a uvidíte věci, které Vám zpustoší rozum. Ale nejvíce se budete denně dívat do očí netvora, který se na Vás bude usmívat, poplácávat po rameni, a to možná jen chvíli po tom, co někde nechal chladnokrevně vyhladit desítky lidí.(18.12.2010)

Mistrovský snímek natočený podle výpovědí lidí, kteří byli velice blízcí ugandskému diktátoru Aminovi. Toho zde dokonale ztělesnil oscarový Forest Whitaker a dokázal svou hereckou velikost. Poslední skotský král se rozjíždí klidným tempem, pozvolna přidává obrátky, aby v závěrečné půlhodině vyšponoval nervy diváků na maximum a ještě při závěrečných titulcích nás nechal v mrazivém opojení, že jsme viděli něco zcela mimořádného. Tento snímek je vrcholným dramatem, natočený v krásných exteriérech s výbornými hereckými výkony a jedním naprosto odzbrojujícím. Děsivá výpověď, pulsující podívaná a nesmírně přitažlivý film.(18.11.2009)

Skvělý Forest Whitaker, nevyužitý James McAvoy (Takhle odfláknout hlavní postavu, styďte se scénáristé!), hezké africké prostředí, ještě hezčí Gillian Anderson... Ale to slibované drama bylo kde? Ne že bych byl vyloženě zklamaný, ale ve filmu chybí naprosto cokoliv, co by mě mělo šokovat nebo si říct "Páni, ten Amin, to byla ale bestie..." Samozřejmě, že netoužím po tom, vidět vraždění statisíců lidí, ale co na mě tedy v případě Posledního skotského krále mělo zapůsobit? Závěrečná zhruba půlhodina? Ano, ta zapůsobila. Vysvětlující titulky s počtem obětí Aminovy krutovlády? Ty už ne.(7.12.2012)

Tradiční lekce afrického dějepisu, tentokrát ovšem opepřená vynikajícím Forestem Whitakerem v hlavní roli a režií Kevina Macdonalda, která snímku svým britsky minimalistickým pojetím dodává místy až dokumentární charakter. Podívejte se Forestovi jedinkrát do očí a už na jeho Amina nezapomenete...(10.2.2007)

Mladý skotský absolvent medicíny nehodlá paběrkovat v rodném Skotsku pod dohledem rodičů a rozhodne se vyrazit do světa za dobrodružstvím. Na první místo, kde prst zastaví roztočený glóbus! Hm, Kanada, ráj Indočechů - tam rozhodně ne! Další otáčka plastové zeměkoule a pích! Uganda, to je to místo zaslíbené, země mlékem a strdím oplývající. A tak se naivní panáček vydá do Afriky: chvilku paběrkuje a páchá dobro s Danou Scully, než jeho cestu zkříží setkání s novým prezidentem Aminem. Cesta do pekla bývá vydlážděna dobrými úmysly a o tom je tenhle vcelku působivý film, který ovšem mohl být ještě působivější, kdyby se místo fiktivního, hloupého, skotského doktůrka více soustředil na hrůznou osobnost ugandského diktátora a jeho činy. Slušný kousek, výživný, poněkud předvídatelný, vhodně obsazený, škoda té přitažené uzdy - tenhle obrázek Idi Amina je přes brutálnější závěr neskutečně idylický, nikoliv reálně Idilický. 71%(20.12.2010)