Poslední skotský král

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Alex Heffes

Jednou, když jsem ještě neznal ČSFD, jsem si na jednu A4 napsal všechny filmy, které jsem chtěl vidět. Bylo to už dávno (například tam byl "Saw 3" jako horká kino novinka :-)) a všechny filmy jsem postupem času zhlédl. Jen tento klenot mi poněkud unikal. Byl skoro na konci papíru a já jsem si málem nemohl vzpomenout, proč jsem chtěl tento film vidět. Když jsem zapátral ve zdejších vodách, tak jsem si na důvod vzpomněl. Totiž, ještě předtím seznamem jsem byl v kině (už ani nevím na čem) a před filmem pustili trailer právě na Posledního skotského krále. Jak říkám, nepamatuju si, na čem jsem to byl, ale pamatuju si, jaký dojem na mě ten trailer udělal. Tak a dnes (konečně!) jsem se k tomuto vynikajícímu snímku dokopal. Musím říct, že nejsem vůbec zklamaný. Forest Whitaker zde předvádí tak přirozený výkon, že za 20 minut zapomenete, že je to JEN herec a budete na něj myslet jako na Amina. Opravdu zasloužený Oscar. Ani James McAvoy se nedal zahanbit a moc se mi líbil. Jeho postava čerstvě dostudovaného medika, který si chce jen užít, někdy taky pomáhat, mě překvapivě bavila. Trvalo mi 4 roky, než jsem se na tento film podíval. Pevně věřím, že opakovaná projekce bude v mnohem kratším časovém intervalu…(27.1.2010)

McAvoy se konečně vymanil z "faunovské image" a dokazuje, že umí hrát. Se skvělým Whitakerem jako sekundantem a v poslední době čím dál tím oblíbenější africkou scenérií v pozadí, sledujeme příběh mladého skotského doktora, co se stal přítelem brutálního diktátora s duší dítěte. Whitaker je tu ztělesněním nevypočitatelnosti, nikdy nemáte tušení jak zareaguje, nebo co v příští vteřině udělá. Na tenhle výlet do Afriky zkrátka jen tak nezapomenete.(22.3.2007)

Prostředí Ugandy a postava Idi Amina Dady jsou asi tak jediné dvě věci, které zde jsou skutečné. Vše ostatní je vymyšleno, v nezajímavém a mnohokrát ohraném scénáři o naivním mladíkovi, který propadne kouzlu osobnosti, aby včas prozřel, odhalil zločiny a tak vůbec. Hlavní hrdina je nesympatický floutek a jediné co ho činí snesitelným je charismatický McAvoy, byť po hříchu nemá absolutně co hrát. To není případ Foresta Whitakera, ale od herce jeho formátu se jaksi očekává, že tak herecky vděčnou roli zvládne uhrát působivě a přitom nebude přehrávat. Zvěrstva Aminovy vlády přímo vybízely k mnoha silným scénám, bohužel zde jich je naprosté minimum a snímek začne fungovat až v závěrečné dvacetiminutovce. A to ještě spíše díky klasickým thillerovým berličkám, než-li užitím skutečných událostí. To je ohromná škoda, která film zbytečně sráží pouze do role upozornění, že někdo jako Amin kdysi byl a pokud chcete vědět něco více, tak si to budete muset dohledat na vlastní pěst. Tvůrcům se chytře podařilo zakrýt mizerný rozpočet rychlým střihem a výsledek je vizuálně dostatečně přitažlivý. Poslední skotský král je film, který je zajímavý jen díky výkonu Whitakera. A ani ten není nikterak nezapomenutelný. Mám-li být zcela upřímný tak má na svém kontě nejednu lepší roli.(14.2.2007)

Pětihvězdičkový Forest Whitaker v jinak průměrném tříhvězdičkovém filmu. Tenhle snímek dobře ukazuje, jak přistupují vyspělé euroamerické kinematografie k rozvojovým zemím, kdy hlavním hrdinou filmu situovaného do střední Afriky musí být nezbytně bílý Evropan, aby se vyšlo vstříc publiku v ekonomicky vyspělých zemích. Tak se na drama středoafrického diktátora narouboval příběh britského floutka, který si přijel do Afriky užít a získat nějaké životní zkušenosti. Jenže scénář nedokázal přesvědčivě existenci hlavního hrdiny obhájit, protože hlavním tahounem a magnetem je jednoznačně samozvaný prezident Idi Amin, kterému Forest Whitaker propůjčil určitě větší charisma než měl diktátor ve skutečnosti. Podle mě se měl hlavním hrdinou stát černý Afričan, který by se z nějakého důvodu dostal do blízkosti nového šéfa země a byl nucen přihlížet všem šílenostem a čelit Aminovým prudkým výkyvům nálad a chronické podezřívavosti. Tak slibnou postavu, jako je Amin s dlouhými řadami mrtvol a nesčetnými zločiny za sebou, snad ani nešlo úplně zkazit, ale Whitaker se chopil příležitosti a vytěžil z toho Oscara. Neřekl bych, že to je jeho nejlepší výkon na filmovém plátně, ale právě za takové společensky kritické role se udílejí filmové ceny. Celkový dojem: 60 %.(1.1.2012)

Být pravou rukou prezidenta Ugandy je jiné, než být poradcem prezidenta ČR. Minimálně je to větší dobrodružství..... Film neukazuje ani tak ,,špínu" Afriky, na kterou jsme zvyklí. Je to špína za pozlátkem prezidentského úřadu. Intriky hodné panovníků středověku a dramatické situace postupně gradují, příběh nabírá tempo. Vše je celkem dobře podbarveno spoustou africký muziky. A jestli takový skutečně Amin byl? Nevím, ale F. Whitaker je více než přesvědčivý!/ PŘÍBĚH: **** zde bych neměl vážnější připomínky./ HUMOR: NE - čemu se smát? Aminiho dětinskosti? Doktorově naivitě? Africe?/ AKCE: ** je tu pár svižnějších věcí, ale akční film nečekejte./ NAPĚTÍ: *** hlavně díky závěrečné cca 20ti minutovce. Graduje v návaznosti na další události a rozhodně vás klidnými neponechá.(24.1.2008)