poster

Poslední skotský král

 • Velká Británie

  The Last King of Scotland

 • Slovensko

  Posledný škótsky kráľ

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2006, 117 min

Režie:

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Hudba:

Alex Heffes

Střih:

Justine Wright

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • paascha
  ****

  hodně hustej filmík z rodu nenápadných.(20.8.2007)

 • kinej
  ***

  Na tento film jse se těčil hlavně kvůli Kevinovi Macdonaldovi. Jeho Touching the Void je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Bohužel Last King of Scotland jeho kvalit nedosahuje. Idi Amin byl zrůda a tento film ho bohužel v celé jeho zrůdnosti nevykresluje. Je zde například jen narážka na jeho kanibalství. Oproti realitě zde Amin působí jen jako trochu pomatený člověk. Kapitolou samotnou pro sebe je výkon Foreta Whitakera. Jeho výkon je opravdu fenomenální. Například v prví scéně, kde se objeví, na vystoupení před vesničany, hraje tak přesvědčivě vůdce lidu, což divákovi společně s dobrým střihem a kamerou téměř umožní pochopit co je to charisma vůdce. Ano a Whitaker je fenomenální i v jiných scénách, jeho proslovy, gesta atd. Škoda, že jeho talentu nedovolil scénář se plně rozvinout. Jinak mě šokovala nominace Gillian Anderson na Zlatý glóbus. Za co jako? Vždyť tam jen je. Nic proti ní, určitě je to dobrá herečka.(19.4.2007)

 • JohnnyD
  *****

  To čo sa začína ako rokenrol v Afrike končí ako mimoriadne drsná (dve vyslovene nechutné scény) dráma o šialenom diktátorovi. Forest Whitaker predvádza skvelý výkon, keď dokonalo kombinuje Aminovu vľúdnosť a psychopatickú nevypočítateľnosť.(25.8.2012)

 • Gemini
  ***

  Brilantní herecký výkon Foresta Whitakera netřeba komentovat. Ve chvíli, kdy vystoupí na pódium a hovoří ke "svému lidu", bych mu to sežral i s navijákem, stát v tom davu... Další aspekty filmu jsou už bohužel slabší. Velmi dobré herectví Jamese McAvoye dojíždí na scénář filmu, který činí jeho postavu zbytečně předvídatelnou a vůbec dělá z mrazivé výpovědi o jednom (dalším) paranoidním sociopatovi v čele státu jakousi nevyváženou podívanou, která na těch nesprávných místech jen klouže po povrchu, sem tam nabídne opravdu silný, někdy "pouze" naturalistický moment, a v tom zbytku se chová jako nějaký populární bestseller s poměrně tuctovou zápletkou. Jistě, dalo by se dát vyšší hodnocení jako ocenění za to, že konečně někdo promluvil k masám o tom, co za zvěrstva se dělo v Ugandě za vlády božského imperátora, ale to by ten film musel vypadat poněkud jinak. Poslední Skotský Král je nadprůměrný film s výbornými herci, ale jako celek mohl a měl být daleko lepší. 70%(28.7.2007)

 • gudaulin
  ***

  Pětihvězdičkový Forest Whitaker v jinak průměrném tříhvězdičkovém filmu. Tenhle snímek dobře ukazuje, jak přistupují vyspělé euroamerické kinematografie k rozvojovým zemím, kdy hlavním hrdinou filmu situovaného do střední Afriky musí být nezbytně bílý Evropan, aby se vyšlo vstříc publiku v ekonomicky vyspělých zemích. Tak se na drama středoafrického diktátora narouboval příběh britského floutka, který si přijel do Afriky užít a získat nějaké životní zkušenosti. Jenže scénář nedokázal přesvědčivě existenci hlavního hrdiny obhájit, protože hlavním tahounem a magnetem je jednoznačně samozvaný prezident Idi Amin, kterému Forest Whitaker propůjčil určitě větší charisma než měl diktátor ve skutečnosti. Podle mě se měl hlavním hrdinou stát černý Afričan, který by se z nějakého důvodu dostal do blízkosti nového šéfa země a byl nucen přihlížet všem šílenostem a čelit Aminovým prudkým výkyvům nálad a chronické podezřívavosti. Tak slibnou postavu, jako je Amin s dlouhými řadami mrtvol a nesčetnými zločiny za sebou, snad ani nešlo úplně zkazit, ale Whitaker se chopil příležitosti a vytěžil z toho Oscara. Neřekl bych, že to je jeho nejlepší výkon na filmovém plátně, ale právě za takové společensky kritické role se udílejí filmové ceny. Celkový dojem: 60 %.(1.1.2012)

 • - Podle komentáře režiséra Macdonalda si někteří místní obyvatelé jeho rodné vesnice stále mysleli, že jde o skutečného Amina během natáčení proslovu. (don corleone)

 • - První večírek, na který pozve Amin Nicolase a představuje ho svým ženám, se natáčel v Uganském parlamentu. První žena, kterou mu představí slovy, že s ní měl pět dětí, je ve skutečnosti produkční, která měla na starosti casting, stejně tak druhá žena byla z afrického štábu. (don corleone)

 • - První západní produkce, která dostala povolení natáčet v Ugandě od roku 1950. (don corleone)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace