poster

Poslední skotský král

 • Velká Británie

  Last King of Scotland, The

 • Slovensko

  Posledný škótsky kráľ

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2006, 117 min

Režie:

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Hudba:

Alex Heffes
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tron
  ****

  „Toto je Afrika. Násilie za násilie. Ak skúsiš niečo iné, si mŕtvy.“ Toto nie je príjemný film, nie, ani omylom, ani náhodou vážení. Hoci začína ako bezstarostné blbnutie s pohľadnicovými dovolenkovými zábermi Afriky, i divák, ktorý aspoň približne vie, o aký žáner ide, bude čoraz vyhrotenejším scenárom nemilo (čo je ale asi pochvala) zaskočený. Dlho sledujeme sympatický vzťah medzi mladým škótskym lekárom (skvelý James McAvoy) a jeho mentorom, africkým prezidentom (Oscar pre fantastického Whitakera plne zaslúžený, je príjemný, uvoľnený, žoviálny, desivý i chytľavo monštruózny). Tušíme samozrejme, že „niečo nie je v poriadku“, že mladík je vlastne hajzlik a prezident má bližšie k tyranovi, ktorý miluje slová „genocída“, „masové“ a „vyvražďovanie“. Napriek tomu všetkému je finále brutálne i pre diváka, ktorý má rád filmy Lucia Fulciho, Ruggera Deodata a Daria Argenta. Povedal by som, že veľmi silná káva bez smotany a cukru. Nejednoznačné a pôsobivé. Forest Whitaker ma prvý raz naplno zaujal vo FARBE PEŇAZÍ: behom chvíľky namlátil biliardového kráľa Paula Newmana a ticho zmizol v tme. Patril k tomu najlepšiemu z celého (nadpriemerného) filmu – a to bol na scéne tak 5 minút. POSLEDNÝ ŠKÓTSKY KRÁĽ je JEHO filmom, robustný herec kraľuje celým 117-im minútam (vrátane titulkov).(14.7.2007)

 • genetique
  ****

  Nie vždy sa naplno uspokojím s výsledkom filmovej akadémie, no tentoraz to bolo priam ukážkové a jednoznačné. No nie len Forest žiaril. Aj ladenie príbehu a celkový pocit z filmu som pocítil na silnej úrovni, čo ovplyvnila najmä záverečná hodinka. Prvá polovica je totiž trošku spomalené rozoberanie a analýza psychiky a povahy (najmä) Amina, a neovplyvnila a nezaujala ma až tak intenzívne. A je len smutné konštatovať, že podobné hrôzy sa diali a dejú sa dodnes, často bez toho (podobne ako tu), aby sa o tom dozvedel okolitý svet, ktorý nevie, niekedy nemôže zasiahnuť. 80%.(24.5.2007)

 • Renton
  ***

  Scénář: Peter Morgan, Jeremy Brock .. Výživné téma o Africkém diktátoru dostalo nakonec poměrně přímočarý a schématicky vyplněný obsah bez výraznějších dějových závarů. Brutality Aminova velení či rozvedení jeho mocenského znásilnění uzmuté země se prakticky nedočkáme a kromě pár fotek mrtvol či záběru na rozčtvrcené tělo ženy je vše zbytečně sterilní a cudné. Děj se tak točí jen v rámci vztahu diktátor - lékař, který naštěstí těží z hereckého obsazení. McAvoy ztvárnil nezkušeného mladíka plného ideálů velmi přesvědčivě a Whitaker má tak uhrančivé oči a věrohodné cholerické výbuchy zvládá s přehledem. Ze současné vlny filmů o Africe přesto jen průměr.(16.2.2007)

 • Falko
  ****

  Pri väcsine filmov s Forestom Whitakerom si uvedomujem, ze sa divam na Whitakera, ale v tomto filme zahral ugandskeho prezidenta Amina tak bravurne, ze som na Whitakera ani nepomyslel. Je zaujimave ho vidiet v takejto ulohe, kde z neho citit strach alebo ho vidiet v uplne opacnych ulohach obycajnych chlapikov napriklad vo filmoch po boku Johna Travoltu FENOMEN (1996) alebo ako vystraseny turista pri vrazednom atentate na prezidenta USA vo filme UHEL POHLEDU (2008), takze myslim si, ze si Oscara zasluzil. Ani James McAvoy nezahral doktora Garrigana zle, ale asi zostal popri Whitakerovi v tieni. Film zacina veselo a postupne pridava na napäti az k nervydrasajucemu koncu... 28.09.2008 ______ Forest Whitaker - (Idi Amin) +++ James McAvoy - (Dr. Nicholas Garrigan) +++ Kerry Washington - (Kay Amin) +++ Gillian Anderson - (Sarah Merrit) +++ Hudba: Alex Heffes +++(27.9.2008)

 • castor
  ****

  Velký film s výtečnou gradací.. Děj netřeba dlouze představovat. Mladý skotský a hlavně idealistický lékař Garrigan přijíždí počátkem 70. let do nepokoji zmítané Ugandy.. Chce vypadnout ze svého stereotypního života a taky pomáhat. Jenže shodou náhod se stává oblíbencem, osobním lékařem i poradcem prezidenta Idiho Amina, který je ústředním protagonistou další filmařské exkurze do afrických reálií. Jde o životopis vyprávěný s odstupem a diváka si získá během dvaceti minut. To, co přijde pak, je brilantní filmařina. Garrigan si velmi zblízka a detailně prohlédne skandální přeměnu prezidentovi rozpolcené osobnosti a (do té doby hlavně) britský dokumentarista Kevin Macdonald (Pád do ticha, pak Na odstřel) předloží skutečně hutné sousto. Rozjívená svoboda, noční mejdany a luxus dvorního lékaře se pro mladíka totiž velmi brzy zvrátí v napínavé drama nejen o ztrátě vlastních iluzí. Poslední skotský král přes své kvality (režie, scénář, výprava, kamera i opěvované herecké výkony) zapadne do filmových dějin, stejně jako většina životopisných snímků poslední doby (Walk the Line, Ray, Edith Piaf, Královna, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana nebo třeba Frida), nedokážu si vysvětlit proč.. ale prostě to tak je!! Přesto mě z výše uvedených okouzlil nejvíc a to není zrovna málo..(23.11.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace