Poslední skotský král

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Alex Heffes

Drama o čerstvě vystudovaném skotském mladíkovi, který vyrazí do světa. Konkrétně do Ugandy, kde pomáhá jako doktor, kde vládne režim Idiho Amina. Díky pár náhodám se brzy mladík octne v úzkém kruhu vládcových rádců a přátel. Zpočátku mladík (v podání Jamese McAvoye) královi fandí a souhlasí s ním, ale postupně získává víc a víc informací a zjistí že ne všechno je tak jak si myslel. Jedním z největších plusů filmu je výkon Foresta Whitakera, který dokázal ztvárnin Amina velmi věrohodně, což neměl určitě jednoduchý - jednou byla jeho postava milá příjemná, působila až otcovským dojmem a vzápětí to byl netvor... tenhle herecký výkon na mě hodně zapůsobil(23.8.2009)

Jednou, když jsem ještě neznal ČSFD, jsem si na jednu A4 napsal všechny filmy, které jsem chtěl vidět. Bylo to už dávno (například tam byl "Saw 3" jako horká kino novinka :-)) a všechny filmy jsem postupem času zhlédl. Jen tento klenot mi poněkud unikal. Byl skoro na konci papíru a já jsem si málem nemohl vzpomenout, proč jsem chtěl tento film vidět. Když jsem zapátral ve zdejších vodách, tak jsem si na důvod vzpomněl. Totiž, ještě předtím seznamem jsem byl v kině (už ani nevím na čem) a před filmem pustili trailer právě na Posledního skotského krále. Jak říkám, nepamatuju si, na čem jsem to byl, ale pamatuju si, jaký dojem na mě ten trailer udělal. Tak a dnes (konečně!) jsem se k tomuto vynikajícímu snímku dokopal. Musím říct, že nejsem vůbec zklamaný. Forest Whitaker zde předvádí tak přirozený výkon, že za 20 minut zapomenete, že je to JEN herec a budete na něj myslet jako na Amina. Opravdu zasloužený Oscar. Ani James McAvoy se nedal zahanbit a moc se mi líbil. Jeho postava čerstvě dostudovaného medika, který si chce jen užít, někdy taky pomáhat, mě překvapivě bavila. Trvalo mi 4 roky, než jsem se na tento film podíval. Pevně věřím, že opakovaná projekce bude v mnohem kratším časovém intervalu…(27.1.2010)

"Ani já jsem nechtěl být prezidentem, ale lid to tak chtěl!" Generál Amin má o své dobrotě jasno a jeho lid brzy pocítí, že generál má vždycky pravdu. Mně se tedy doživotní prezident Ugandy dost zamlouval, protože to byl sympaťák a film mi žádnou reprezentativní přehlídku jeho krutosti nenabídl. Místo toho jsem dostal unylého Dr. Garrigana, naivního floutka prchajícího s právě vytištěným diplomem v tašce na truc svému úspěšnému otci do Ugandy. Nechci být nějak moc náročný, ale já jsem potřeboval důstojnějšího soupeře. Takhle jsem v souboji ďábelského diktátora s otravným správňákem najednou začal spontánně fandit deklarovanému zlu, což patrně nebylo účelem tohoto docela napínavého snímku, ale já jsem si nemohl pomoci.(30.3.2016)

rozpočet : $6 million otvárací víkend : $142,899 tržby celosvetovo : $48,275,159(12.12.2006)

Já vím, ale já už asi automaticky budu muset každému filmu, kde hraje James McAvoy přidat jednu hvězdu, mám pro něho hold slabost. Tady mi ho bylo trochu líto, protože měl strašně nevděčnou roli. Forest Whitaker je nezapomenutelný, je to jeho film a přesto, že James podává naprosto výborný výkon, tak si z filmu budete pamatovat hlavně postavu Amina, Forest ale nemohl mít lepšího sekundanta. Jinak jde o výborné drama o hrůzách, které si mi tady neumíme ani představit.(19.1.2011)