Poslední skotský král

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Alex Heffes

Já vím, ale já už asi automaticky budu muset každému filmu, kde hraje James McAvoy přidat jednu hvězdu, mám pro něho hold slabost. Tady mi ho bylo trochu líto, protože měl strašně nevděčnou roli. Forest Whitaker je nezapomenutelný, je to jeho film a přesto, že James podává naprosto výborný výkon, tak si z filmu budete pamatovat hlavně postavu Amina, Forest ale nemohl mít lepšího sekundanta. Jinak jde o výborné drama o hrůzách, které si mi tady neumíme ani představit.(19.1.2011)

Na tento film jse se těčil hlavně kvůli Kevinovi Macdonaldovi. Jeho Touching the Void je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Bohužel Last King of Scotland jeho kvalit nedosahuje. Idi Amin byl zrůda a tento film ho bohužel v celé jeho zrůdnosti nevykresluje. Je zde například jen narážka na jeho kanibalství. Oproti realitě zde Amin působí jen jako trochu pomatený člověk. Kapitolou samotnou pro sebe je výkon Foreta Whitakera. Jeho výkon je opravdu fenomenální. Například v prví scéně, kde se objeví, na vystoupení před vesničany, hraje tak přesvědčivě vůdce lidu, což divákovi společně s dobrým střihem a kamerou téměř umožní pochopit co je to charisma vůdce. Ano a Whitaker je fenomenální i v jiných scénách, jeho proslovy, gesta atd. Škoda, že jeho talentu nedovolil scénář se plně rozvinout. Jinak mě šokovala nominace Gillian Anderson na Zlatý glóbus. Za co jako? Vždyť tam jen je. Nic proti ní, určitě je to dobrá herečka.(19.4.2007)

Whitaker hraje skutečně jako král a výborně se mu povedlo vytvořit rozdílnost Amínovi osobnosti. Prakticky v každém jeho rozhovoru s McAvoyem (taky velice slušný výkon, na Fauna :) je cítit všudypřítomný strach z jeho postavy, a to, i ve chvílích,kdy je skutečně milý a vlídný. Je trochu škoda, že takové herecké "vybavení" musí pracovat s tak průměrným scénářem, který je stejný jako každý script na podobné drama, kde naivní mladík uvěří zlému vůdci, následně prohlédne a má z toho problém. Díky tomuto projetému schématu jsem už kolem konce první hodiny věděl, jak to dopadne a tím skončil veškerý vztah s filmem, který tím pádem mohl být o něco kratší. Jinak se mi líbí využití ruční kamery a pěkné vylíčení událostí. Jen už mám pocit, že je podobných dramat z Afriky moc. 3,5*(2.2.2007)

Být pravou rukou prezidenta Ugandy je jiné, než být poradcem prezidenta ČR. Minimálně je to větší dobrodružství..... Film neukazuje ani tak ,,špínu" Afriky, na kterou jsme zvyklí. Je to špína za pozlátkem prezidentského úřadu. Intriky hodné panovníků středověku a dramatické situace postupně gradují, příběh nabírá tempo. Vše je celkem dobře podbarveno spoustou africký muziky. A jestli takový skutečně Amin byl? Nevím, ale F. Whitaker je více než přesvědčivý!/ PŘÍBĚH: **** zde bych neměl vážnější připomínky./ HUMOR: NE - čemu se smát? Aminiho dětinskosti? Doktorově naivitě? Africe?/ AKCE: ** je tu pár svižnějších věcí, ale akční film nečekejte./ NAPĚTÍ: *** hlavně díky závěrečné cca 20ti minutovce. Graduje v návaznosti na další události a rozhodně vás klidnými neponechá.(24.1.2008)

"Ani já jsem nechtěl být prezidentem, ale lid to tak chtěl!" Generál Amin má o své dobrotě jasno a jeho lid brzy pocítí, že generál má vždycky pravdu. Mně se tedy doživotní prezident Ugandy dost zamlouval, protože to byl sympaťák a film mi žádnou reprezentativní přehlídku jeho krutosti nenabídl. Místo toho jsem dostal unylého Dr. Garrigana, naivního floutka prchajícího s právě vytištěným diplomem v tašce na truc svému úspěšnému otci do Ugandy. Nechci být nějak moc náročný, ale já jsem potřeboval důstojnějšího soupeře. Takhle jsem v souboji ďábelského diktátora s otravným správňákem najednou začal spontánně fandit deklarovanému zlu, což patrně nebylo účelem tohoto docela napínavého snímku, ale já jsem si nemohl pomoci.(30.3.2016)