Poslední skotský král

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor

Whitaker hraje skutečně jako král a výborně se mu povedlo vytvořit rozdílnost Amínovi osobnosti. Prakticky v každém jeho rozhovoru s McAvoyem (taky velice slušný výkon, na Fauna :) je cítit všudypřítomný strach z jeho postavy, a to, i ve chvílích,kdy je skutečně milý a vlídný. Je trochu škoda, že takové herecké "vybavení" musí pracovat s tak průměrným scénářem, který je stejný jako každý script na podobné drama, kde naivní mladík uvěří zlému vůdci, následně prohlédne a má z toho problém. Díky tomuto projetému schématu jsem už kolem konce první hodiny věděl, jak to dopadne a tím skončil veškerý vztah s filmem, který tím pádem mohl být o něco kratší. Jinak se mi líbí využití ruční kamery a pěkné vylíčení událostí. Jen už mám pocit, že je podobných dramat z Afriky moc. 3,5*(2.2.2007)

Čekal jsem rochu více, nicméně trio hlavních protagonistů v čele s McAvoyem podalo vskutnu bravurní herecké výkony. Velmi mile mne překvapila Gillian Anderson - škoda, že se více nevěnuje hraní ve větších (rozuměj komerčnějších) filmech. U snímku jsem se rád poučil, děj mi ale občas připadal trochu roztahaný.(5.5.2009)

První půlka na pět, když se to pak zvrhne, začne to být celkem nuda. Whitaker je bez chyby, ale McAvoy mu velmi zdatně sekunduje.(6.2.2008)

Očekávání? Nepopsatelné! Afrika, Forest Whittaker, idealistický doktor versus krvavý diktátor, Macdonald atd., to vše mě táhlo k tomuto filmu. Ovšem jakého zklamání jsem se dočkal. Film pouze klouže po povrchu. Místo historického dramatu se nám dostává jenom průmerného thrilleru v exotickém prostředí, což je ke zvolenému tématu dost škoda. Whittaker je sice výtečný, ale brzy jsem se ho přejedl. Stále ta samá gesta, stále samé tempo řeči, jako by nedokázal nic jiného. I režie jako by nechápala o čem vypráví a závažnost celé látky, což je k jméně režiséra dosti smutné. Aspoň že se může předvést nadcházející herecký talent v roli mladičkého doktora. Poslední skotský král se sice natáčel přímo v Ugandě, ale působí tak jako by ho točili v nějakém studiu, kde nikdo neví o co jde. Škoda. PS: No aspoň, že se o takových problémech diskutuje a někdo na ně, sice dosti vágním způsobem, upozorňuje.(4.3.2007)

Forest Whitaker předvedl Idi Amina skvěle, rozhodně výrazněji, než James McAvoy svého "doktůrka". Každopádně je zde ale konání Amina vůči jeho lidu více jen naznačeno, než že by byl divák přímo konfrontován s důsledky diktátorovy vlády. V tomto měl třeba Hotel Rwanda mnohem větší dopad a tím podle mě i šanci reálně poukázat na to, jak to ve velké části Afriky za nezájmu okolního světa chodí. I přes tento (těžko říci, zda) nedostatek ale Poslední skotský král ledacos naznačuje - třeba to, že osobnímu kouzlu diktátora může podlehnout snadno i civilizovaný běloch, natožpak nevzdělaný domorodec, nebo to, že asi každý diktátor musí být do určité míry šílenec....(23.4.2013)

• - V rámci natáčení filmu se Forest Whitaker naučil svahilsky, přibral přes 25 kilo a spřátelil se s rodinou krvežíznivého státníka. (duklak2)

• - Sluha v domě Kay, který otevře dveře Nicholasovi a řekne mu, že šla do lesa, je ve skutečnosti místní herec, který během natáčení fungoval jako asistent Foresta Whitakera. (don corleone)

• - Při konkursu předvedl Whitaker režisérovi nacvičenou řeč Aminiho ke své ochrance, po té, co se ho pokusili zavraždit v autě. Do té doby ho měl Kevin Macdonald za plachého introverta, ale po předvedeném monologu se rozhodl herce obsadit. V komentáři přiznal, že z něj šel strach. (don corleone)