Poslední skotský král

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Alex Heffes

Whitaker skutečně skvěle padnoucí do role diktátora. Dost dobré dílko na tuto dobu..(11.12.2011)

Drama o čerstvě vystudovaném skotském mladíkovi, který vyrazí do světa. Konkrétně do Ugandy, kde pomáhá jako doktor, kde vládne režim Idiho Amina. Díky pár náhodám se brzy mladík octne v úzkém kruhu vládcových rádců a přátel. Zpočátku mladík (v podání Jamese McAvoye) královi fandí a souhlasí s ním, ale postupně získává víc a víc informací a zjistí že ne všechno je tak jak si myslel. Jedním z největších plusů filmu je výkon Foresta Whitakera, který dokázal ztvárnin Amina velmi věrohodně, což neměl určitě jednoduchý - jednou byla jeho postava milá příjemná, působila až otcovským dojmem a vzápětí to byl netvor... tenhle herecký výkon na mě hodně zapůsobil(23.8.2009)

Obyčejný nízkorozpočťák se závažným/zajímavým tématem, strhujícím výkonem Foresta Whitakera a několika drsnějšími scénami. Jinak je to ale film ničím nezajímavý. Lineární děj má dost hluchých míst, je dost předvídatelný a vodu čeří jen sem tam nějaká hutnější scéna. Oscara chápu, ale jinak tenhle film vyšší ambice nemá. Že je to based on true story je sice pěkné, ale to ještě úspěch nezaručuje, i když nepochybuji o tom, že si tato symbolická "záruka zajímavé podívané" své fanoušky najde. Fanoušky, kteří budou film bránit do krve. Upřímně řečeno, nebavilo mne to.(4.8.2008)

Pětihvězdičkový Forest Whitaker v jinak průměrném tříhvězdičkovém filmu. Tenhle snímek dobře ukazuje, jak přistupují vyspělé euroamerické kinematografie k rozvojovým zemím, kdy hlavním hrdinou filmu situovaného do střední Afriky musí být nezbytně bílý Evropan, aby se vyšlo vstříc publiku v ekonomicky vyspělých zemích. Tak se na drama středoafrického diktátora narouboval příběh britského floutka, který si přijel do Afriky užít a získat nějaké životní zkušenosti. Jenže scénář nedokázal přesvědčivě existenci hlavního hrdiny obhájit, protože hlavním tahounem a magnetem je jednoznačně samozvaný prezident Idi Amin, kterému Forest Whitaker propůjčil určitě větší charisma než měl diktátor ve skutečnosti. Podle mě se měl hlavním hrdinou stát černý Afričan, který by se z nějakého důvodu dostal do blízkosti nového šéfa země a byl nucen přihlížet všem šílenostem a čelit Aminovým prudkým výkyvům nálad a chronické podezřívavosti. Tak slibnou postavu, jako je Amin s dlouhými řadami mrtvol a nesčetnými zločiny za sebou, snad ani nešlo úplně zkazit, ale Whitaker se chopil příležitosti a vytěžil z toho Oscara. Neřekl bych, že to je jeho nejlepší výkon na filmovém plátně, ale právě za takové společensky kritické role se udílejí filmové ceny. Celkový dojem: 60 %.(1.1.2012)

McAvoy se konečně vymanil z "faunovské image" a dokazuje, že umí hrát. Se skvělým Whitakerem jako sekundantem a v poslední době čím dál tím oblíbenější africkou scenérií v pozadí, sledujeme příběh mladého skotského doktora, co se stal přítelem brutálního diktátora s duší dítěte. Whitaker je tu ztělesněním nevypočitatelnosti, nikdy nemáte tušení jak zareaguje, nebo co v příští vteřině udělá. Na tenhle výlet do Afriky zkrátka jen tak nezapomenete.(22.3.2007)