Poslední skotský král

Kevin Macdonald

Předloha:

Giles Foden (kniha)

Alex Heffes

Obyčejný nízkorozpočťák se závažným/zajímavým tématem, strhujícím výkonem Foresta Whitakera a několika drsnějšími scénami. Jinak je to ale film ničím nezajímavý. Lineární děj má dost hluchých míst, je dost předvídatelný a vodu čeří jen sem tam nějaká hutnější scéna. Oscara chápu, ale jinak tenhle film vyšší ambice nemá. Že je to based on true story je sice pěkné, ale to ještě úspěch nezaručuje, i když nepochybuji o tom, že si tato symbolická "záruka zajímavé podívané" své fanoušky najde. Fanoušky, kteří budou film bránit do krve. Upřímně řečeno, nebavilo mne to.(4.8.2008)

Podle ocenění a ohlasů jsem čekal skvělý film. Shlédl jsem však jen průměrné drama z Afriky se se zajímavým námětem a skvělým Whitakerem v roli Idi Amina. Bohužel, nic víc se nekonalo. Trailer: http://www.csfd.cz/film/209160-posledni-skotsky-kral-last-king-of-scotland-the/videa/(16.12.2008)

Kulyček je malinko zklamán. Očekával, že Idi Amin předvede ve filmu své kouzlo i šarm v plné kráse. Nějakou tu vivisekci, kloubeníčko, šimrání očí žiletkovým drátem. Jenže ono to je natočené z pohledu léčitele z pravlasti Osvícenských mudrců. Inu, nemohu si každý den honivě zalumpačit se svým hezčím já u pořádného masakru. Snad postačí reprízka tele novin. Whitacker je bezesporu solidní herec, ovšem demenci zamindrákovaného bubáckého šéfika nedokázal plně vystihnout, oscar neoscar. Skotský felčar, ztvárněný McAvoyem, mě přestal vytáčet teprve ve chvíli, kdy mu skutečně mocně teklo do dřeváků. Vidět se to dá, děvčátka s tmavší kůrou tam občas ukáží vršky, mírný náhled do politické kultury postkoloniálních zemí se tomu taky dá přiznat.(24.5.2012)

Skvělý Forest Whitaker, nevyužitý James McAvoy (Takhle odfláknout hlavní postavu, styďte se scénáristé!), hezké africké prostředí, ještě hezčí Gillian Anderson... Ale to slibované drama bylo kde? Ne že bych byl vyloženě zklamaný, ale ve filmu chybí naprosto cokoliv, co by mě mělo šokovat nebo si říct "Páni, ten Amin, to byla ale bestie..." Samozřejmě, že netoužím po tom, vidět vraždění statisíců lidí, ale co na mě tedy v případě Posledního skotského krále mělo zapůsobit? Závěrečná zhruba půlhodina? Ano, ta zapůsobila. Vysvětlující titulky s počtem obětí Aminovy krutovlády? Ty už ne.(7.12.2012)

Brilantní herecký výkon Foresta Whitakera netřeba komentovat. Ve chvíli, kdy vystoupí na pódium a hovoří ke "svému lidu", bych mu to sežral i s navijákem, stát v tom davu... Další aspekty filmu jsou už bohužel slabší. Velmi dobré herectví Jamese McAvoye dojíždí na scénář filmu, který činí jeho postavu zbytečně předvídatelnou a vůbec dělá z mrazivé výpovědi o jednom (dalším) paranoidním sociopatovi v čele státu jakousi nevyváženou podívanou, která na těch nesprávných místech jen klouže po povrchu, sem tam nabídne opravdu silný, někdy "pouze" naturalistický moment, a v tom zbytku se chová jako nějaký populární bestseller s poměrně tuctovou zápletkou. Jistě, dalo by se dát vyšší hodnocení jako ocenění za to, že konečně někdo promluvil k masám o tom, co za zvěrstva se dělo v Ugandě za vlády božského imperátora, ale to by ten film musel vypadat poněkud jinak. Poslední Skotský Král je nadprůměrný film s výbornými herci, ale jako celek mohl a měl být daleko lepší. 70%(28.7.2007)