Reklama

Reklama

Poslední skotský král

  • Velká Británie The Last King of Scotland (více)
Trailer 3

Obsahy(1)

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (37)

  • Celosvětová premiéra proběhla 1. září 2006 na Telluridském FF. (Varan)
  • Během natáčení závěrečné scény mučení došlo k incidentu, který režisér okomentoval slovy: "James byl nervózní, protože si myslel, že to bude bolet. Když jsme ho poprvé vytáhli nahoru, tak omdlel. Nikdo v tu chvíli však netušil, co se stalo. Strašně jsem se lekl, že někdo udělal chybu a Jamese skutečně probodl hákem. Naštěstí byl mimo sebe jen pár vteřin." (Ajka1)
  • Snímek je adaptací fiktivního románu anglického spisovatele Gilese FodenaPoslední král Skotska“. Inspiraci autor čerpal ze svého pobytu v Africe, kam se s rodiči přestěhoval a pobýval do 26 let. (Olík)
  • V žádné z hlavních rolí se ve skutečnosti neobjevil ani jediný Uganďan, dokonce i Dr. Junju (David Oyelowo), který pomáhá Garriganovi na klinice, pochází z Nigérie. (Candice)
  • Jeden z členů ochranky, která se pohybuje kolem Aminiho je ve skutečnosti velmi populární místní zpěvák. (don corleone)
  • Při natáčení poslední scény na letišti James McAvoy omdlel. Scéna se natáčela 6 dní, záběry na letišti byly zároveň posledními záběry, které štáb natočil. (don corleone)
  • Interierové záběry na letišti na konci filmu se natáčeli ve skutečnosti v místní knihovně během víkendu. Byl to jediný způsob, jak dostat na natáčení všechen kompars bílých místních neherců, pro které by letiště bylo moc daleko. (don corleone)
  • Sluha v domě Kay, který otevře dveře Nicholasovi a řekne mu, že šla do lesa, je ve skutečnosti místní herec, který během natáčení fungoval jako asistent Foresta Whitakera. (don corleone)
  • Režisér se před natáčení potkal s televizním reportérem britského kanálu 4 jménem John Snow, který pracoval v době Aminiho režimu v Ugandě pro Reuters a ten mu potvrdil, jak schopný řečník to byl. Dokázal si na svou stranu získal novináře, kteří přicházeli na tiskovou konferenci nažhaveni a odcházeli s úsměvem. Díky tomu byl pak i jeho portrét mimo Ugandu velmi zkreslený. Tisková konference ve filmu je založená na jeho zážitcích. (don corleone)
  • Některé fotky obětí režimu Amina, které jsou k vidění ve filmu, jsou skutečné. (don corleone)
  • Při konkursu předvedl Whitaker režisérovi nacvičenou řeč Aminiho ke své ochrance, po té, co se ho pokusili zavraždit v autě. Do té doby ho měl Kevin Macdonald za plachého introverta, ale po předvedeném monologu se rozhodl herce obsadit. V komentáři přiznal, že z něj šel strach. (don corleone)
  • Scéna, ve které se pokusí prezidenta zabít se musela natočit na poprvé, protože při ní byla zničena druhá, nepojízdná limuzína, která patřila skutečnému Aminovi. Podruhé by se natočit nedala. (don corleone)
  • Při pracovní schůzce v parlamentu se představí bělovlasý muž u stolu jako rakouský ministr zahraničí, je ve skutečnosti bývalý velvyslanec Německa, který dodnes v Ugandě žije a muž s plnovousem vedle něj je Velvyslanec Rakouska. (don corleone)
  • Záběr u bazénu, ve kterém závodí Amin se svými ministry je remake z dokumentu, který o ugandském prezidentovi vzniknul. Bazén je skutečným, ve kterém se Amin koupal. Samozřejmě, že každý takový závod prezident vyhrál. (don corleone)
  • Většina kostýmů Amina byla navržena podle skutečného oblečení, které diktátor nosil, včetně teplákové soupravy, ve které hraje fotbal. Například medaile, které nosí na svých uniformách jsou repliky skutečných medailí, které si sám sobě udělil, aniž by kdokoliv znal jejich přesný význam. (don corleone)
  • První večírek, na který pozve Amin Nicolase a představuje ho svým ženám, se natáčel v Uganském parlamentu. První žena, kterou mu představí slovy, že s ní měl pět dětí, je ve skutečnosti produkční, která měla na starosti casting, stejně tak druhá žena byla z afrického štábu. (don corleone)
  • Režisér potkal Gillian Anderson v porotě filmového festivalu a nabídnul jí roli. Vzala ji hlavně proto, že se chtěl zbavit image detektivky a také proto, že byla několikrát v Africe se svým manželem a natáčení v Ugandě ji zaujalo. (don corleone)
  • V rámci natáčení filmu se Forest Whitaker naučil svahilsky, přibral přes 25 kilo a spřátelil se s rodinou krvežíznivého státníka. (duklak2)

Související novinky

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (více)

Reklama

Reklama