• Česko

(festivalový název)
  • Dánsko

Loutkový / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2004, 88 min

Tak toto mi určite brnko na strunu, aj keď za každou nitkou tu bolo cítiť Tolkiena nezostal som pri tom drevený.(27.6.2008)

Strings bohužel patří mezi filmy, ve kterých se střetává genialita s imbecilitou, a tak je obtížné zaujmout nějaký jasný postoj. Skandinávsko-britská koprodukce přichází s vynikajícím nápadem. Co kdyby existoval svět loutek, ve kterém jsou vodící provázky nedílnou součástí jejich existence? Výsledek tvoří bizarní vesmír, stanovující úplně nová pravidla žití (i bytí) a pro každého lidského diváka fascinující. __ Loutky můžete bodat kamkoliv, ale pokud jim nepřetnete jeden z provázků, jen se vám dřevěnými ústy vysmějí. A protože postavy ve filmu nejsou nijak mírumilovné, běžně si jdou po provázcích (mečem, ohněm… co je po ruce), uvězňují se v žalářích s mřížovanými stropy a všemožně jinak demonstrují, jak bohatá je lidská fantazie, pokud jde o využití něčí "dispozice" k jeho nepohodlí. __ Co do výtvarného ztvárnění jsou Strings bezpochyby famózní a loutky neustále procházejí působivými, brilantně nasvícenými prostředími. O to více naštve ukázkově dementní a překombinovaný příběh, který tvoří něco mezi Shakespearovými hrami (Hamlet; Romeo a Julie), Pánem prstenů, Matrixem a klasickou mytologií. Vypráví o zlém strýci, vyvoleném synovci (hrdina) a národě nepřátel, se kterým se hrdinův zemřelý otec chtěl konečně smířit… a o lásce. __ Teď si vyberte, zda se nechat odradit předvídatelnou a křečovitě vyprávěnou story, nebo si zajít na jeden z nejoriginálněji pojatých animovaných filmů mnoha posledních let.(31.8.2010)

Celý film stojí na geniální myšlence, že loutky si jsou svých ,,nitek" vědomy a přeseknutí lanka vedoucího od hlavy znamená jistou smrt. Divák se dočká všeho, co má správná fantazy mít: bojové scény, temné intriky, mystika, shakespearovská love story nebo až lehce kýčovité kulisy na vás čekají v jednom z nejoriginálnějších snímků posledních let.(10.4.2010)

Nádherné zpracování a důraz pro detail, jaký se hned tak nevidí, vážně. Od hradeb, smrti, přes zrození až po sex. Příběh je možná "klasický" (rozuměj tisíckrát viděný) - mimochodem, dost možná i Cameron tenhle film viděl - přesto si tento snímek zaslouží uznání.(2.5.2010)

Podřízli ho. Úplně. Nenechali mu ani jednu niť..... Loutky se mstí, přicházejí o nitě, spojují nitě, zamotávají se do nich. Nic z toho není chyba vodičů, takovej je příběh. O zradě, lásce a nenávisti. A je výjimečnej jen díky různorodosti zpracování loutek i kulis. Pomsta není krvavá, ale loutková, stejně jako genocida. Hlava dubová, je prostě hlava dubová. Podruhé už bych to nedal. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem blázen do nití. 2.) Zajímá mě, jak loutkovej pták potěší loutkovou pannu. 3.) Nevím, která niť je u loutek nejdůležitější. 4.) Animáky a Spejbl s Hurvajsem jsou pro piškoty. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(20.9.2010)