Shoot Out at Warlock

(USA)
  • SK název

Western

USA, 1959, 122 min

Henry Fonda se tentokrát ocitl někde na rozhraní mezi svým hrdinou z My Darling Clementine a zloduchem z Tenkrát na Západě. Dmytryk natočil velmi netypický a odvážný western, který nesází na razanci ani rychlé kolty a drsné chlapy, ale na zajímavý příběh a netuctové hrdiny. Postava Anthony Quinna a jeho vztah k Fondovi je asi to nejzvláštnější. Možná nejsou všichni dotaženi psychologicky, ale dramatické stránce díla nejednoznačnost hrdinů a nečitelnost scénáře dost prospívá.(12.9.2006)

Koncem padesátých let byl western stále v zaběhlých kolejích. Na jedné straně stáli protřelí padouši, na druhé straně stoprocentní neohrožení kovbojové, hájící spravedlnost. V tomto snímku to zas až tak pravidlem není. Samozřejmě že zde najdeme tvrdé muže na straně zákona, protřelé zločince, přestřelky i krásné ženy. Ovšem najdeme zde navíc i rozpory mezi strážci zákona a holý fakt, že ne každý, kdo nosí hvězdu, nebo je soudcem, nemusí být stoprocentní. Edward Dmytryk rád vnášel do svých westernů nové prvky a myslím, že mu to často vycházelo. Herecké výkony jsou taktéž bezchybné. Richard Widmark zahrál zástupce šerifa Johnyho Gannona, který ač je bývalý psanec, snaží se v městečku potírat zákon. Problém mu dělá jeho bratr, který je stále zločincem. Henry Fonda v jedné ze svých typických rolí té doby nám představuje šerifa Claye Blaisdella, který se domáhá zákona i pomocí nepříliš zákonných prostředků. Přesto přezevšechno je to velice citlivý člověk, který hledá útěchu v dívčí společnosti. Anthony Quinn výtečně sehrál part Paula Morgana, Clayova parťáka, který však hledá příležitost jak ho zneškodnit. Závěrečná přestřelka také nekončí tak, jako ve většině westernů. "Warlock" je sice na jednu stranu klasickou kovbojkou, na druhou starnu však dává větší důraz na vypodobnění lidských charakterů, než na přestřelky a honičky.(17.7.2006)

Výborne obsadený, ale inak po všetkých stránkach priemerný western. Pri svojej dĺžke neponúka nijako zvlášť zaujímavý príbeh, čo je hlavná príčina toho, že ho to v konečnom účtovaní zráža na priemernú úroveň a nezabráni tomu ani charizma H. Fondu. Záverečnému súboju medzi Quinom a Fondom som akosi nerozumel, ale asi nemusím byť príliš zmätený, pretože Fonda nechápal tiež. Na druhej strane o nič nejde. Nestojím o to, aby som sa o zmysluplnosti súboja vôbec bavil. Najväčší problém je, že všetky tri veľké herecké hviezdy sa akosi v tomto filme tlačia.Ten western jednoducho za veľa nestojí a rýchlo vyšumí z hlavy. Navyše od postavy R. Widmarka som čakal viac. Na jedno pozretie. 60%.(15.2.2014)

Klasický western se zajímavým příběhem o nástupu a prosazování zákona do živelně vznikajících měst Divokého západu. Inteligentní scénář, spousta napětí a nečekaně ústících přestřelek, ale zejména skvělý charismatický Henry Fonda.(30.7.2011)

80%(19.4.2013)

Hodně atypický western se skvělým obsazením, jenž je veliká škoda minout. Na svojí dobu pravděpodobně revoluční počin, který ovšem s přibývajícím věkem trošku ztrácí. Lehký palec nahoru. 70%(21.2.2013)

Lynch je hroznej filuta. To by člověk nečekal, kde všude se dají vystopovat konekce k Modrému sametu, stopy vedou až sem, podobně jako existuje spojení mezi Shanem (a mnoha dalšími) s Taxikářem nebo mezi Yodzimbem a Wild at heart, člověk toho musí zkrátka hodně nakoukat a hodně zabrousit do historie, aby objevil ta cenná a normálně nevypátratelná spojení, takže další nitka odhalena, jen takovej drobnej detail, ale potěší to. Kdyby někdo přemýšlel mezi nad tím o čem píšu tak bych mu prostě řekl, že píšu o neviditelných spojeních probíhajícími napříč kinematografií, je to taky taková velká síť plná nečekaných překvapení, jaké sem objevil dnes ve Warlockovi, což je mimochodem parádní film, i když to podle hodnocení ani nevypadá. Po Shaneovi asi nejlepší, co jsem viděl. A A.Quinn se na konci blýsknul, právě on řekl něco (větu), kterou po letech Lynch použil v menší (ale dost podstatné) obměně. Lynch je opravdu lišák (a pilný divák starých hollywoodských filmů taky, ostatně byly to léta jeho mládí, a ta člověka poznamenají zcela zásadně na celý život ve všem, i ve vlastní tvorbě).(4.9.2011)

8/10 Whoa! Takove podivne charaktery, kde snad neni temer zadna "kladna" postava, bych teda v klasickem westernu necekal... Samy kwrdak - jaksi pro neamericana tezko pochopitelny souboj marshalla a sherifa, kteri by meli stat na stejne strane zakona, ale neni tomu tak.(4.11.2009)

Warlock coby americký western zlaté éry značně vybočuje ze zajetých kolejí tipických zápletek tehdejších filmů s tematikou divokého západu a představuje velice působivý příběh hrdiny, který přijede se svým "spolustřelcem" do města plných banditů, kde okamžitě nastolí pořádek, avšak později se ukáže i jeho druhá tvář a zdánlivě hodný zachránce bezbraných ukazuje, že jeho osobnost má i druhou (né tak dobrosrdečnou) stránku. Tato role Henrymu Fondovi sedla skvěle. Škoda že film v našich končinách není příliš dostupný, protože stojí za pozornost nejen pro fanoušky westernů.(1.9.2009)

Netradiční, spíše freudovsky temný, ale výborný western. Quinnův Tom Morgan má k Fondovu Clay Blaidsdelovi natolik otevřeně homosexuální vztah, jak jen si to mohli filmaři v 50. letech dovolit. Widmark je tradičně výborný. Taky v jeho postavě napraveného zloducha mohl uplatnit svůj herecký um. Sergio Leone znal tenhle film nazpaměť.(29.2.2008)

Svižný western s Henry Fondou v roli strážce zákona, který chce vyčistit město od bordelu. 80%(13.12.2012)

Western řešící dylema výkonání spravedlnosti a zákona. Proti bandě zloduchů tu stojí hned dva šerifové, jejichž cesty a pohledy se mírně rozcházejí. O napětí není nouze. Spousta postav a zajímavých charakterů, s jejichž směrováním jsem se nesžil, nebo ho nepochopil. Po celou dobu však divák s nadšením očekavá, kdy skvělý Henry Fonda vezme do rukou své kolty se zlatými rukojetěmi.(30.6.2013)

Dost průměrný western s jednoduchou dějovou stavbou, dobrým Quinnem a Widmarkem naprosto přestárlým pro svou roli, kterou měl hrát raději nějaký mladík. Fonda na druhé koleji nemá moc co hrát, i tak se ale neztratí.(22.6.2012)

Western, jemuž herecky dominují Henry Fonda a Anthony Quinn, se nese spíše v duchu dramatu s charakterově prokreslenými postavami, než klasické dobrodružné odnože tohoto žánru, což však vzhledem k vcelku originální zápletce není vůbec na škodu. Rovněž potěší absence černobílosti postav, tak typické pro podobná díla z 50. let (zejm. s J. Waynem v hlavní roli). Všichni hlavní hrdinové v sobě nesou jizvy minulosti a nikoho nelze považovat za absolutního "klaďase", což je jen dobře. Oko filmového fajnšmekra pak možná potěší nikoli bezvýznamná vedlejší role "Bonese" Kelleyho známého ze sci-fi ságy Star-Trek. Každopádně si myslím, že snímek je zde nedoceněn - já to vidím na suverénních 80%...(27.1.2012)

Čest a smrt....čestná smrt je tématem tohoto filmu.(17.6.2013)

• JayMasakiTee

jenom další kulisácká westernová nuda(25.8.2012)

Docela podhodnocený western. Na padesátá léta je nezvykle vyspělý a zapadl by spíše do pozdější éry antiwesternů, kdy přestalo být zobrazování divokého západu černobílé a ne každá kladná postava byla jako John Wayne. Warlock je hodně psychologický a málo akční. Nebylo by to tolik na škodu, kdyby se postavy nechovaly tak nelogicky jak se zde chovají. Jednotlivé charaktery jsou skutečně nedomyšlené, ale to je putna. Dívalo se na to dobře a nechybělo ani správné napětí. Všichni hlavní představitelé jsou skvělí a obzvlášť z Henryho Fondy charisma přímo prší.(2.2.2014)