Satan

Sheitan, Le

Satan

Thriller / Horor

Francie, 2006, 94 min

Ryze francouzská, hrozná úchylárna. Kdo váhá, ať raději nechá být :-)(24.8.2009)

• Phobia

Vincek Cassel zřejmě neodolal možnosti zahrát si nejen odpudivého burana, ale také jeho extrémně odpudivou těhotnou ženu. On se možná při natáčení dobře bavil, ale já jsem při sledování "Satana" vyloženě trpěla, skoro bych se radši dívala na poslanecké interpelace. Parta francouzských fracků v multikulturně korektním složení (bílý kokot, černý kokot, žlutý kokot, bílá pizda, indická pizda a pes) při výletu na venkov podnikla drtivý útok na mé nervy a já si celou dobu úpěnlivě přála, aby už, kurvadrát, ten vidlák Pepík ušoustal otravnou juvenilní verbež k smrti nebo je zprovodil z obrazovky libovolným nehezkým způsobem, hlavně co nejdřív! Když konečně v závěru vypuklo očekávané násilí, nepochopila jsem co se děje, proč se to děje, komu se vlastně co stalo a jestli to mělo nějakou pointu...? Televizi jsem vypínala abnormálně nasraná a znechucená. Jestli tohle byly emoce, které "Satan" zamýšlel vyvolat, pak by si zasloužil plnou palbu hvězdiček, nicméně já dám jednu poblinkanou za hnusný psychopatický živel v podání Cassela (ovšem na rovinu, Vincku, spíše než herectví to bylo pitvoření). A u takové 3,14čoviny jak na potvoru neusnu:-( 20%(9.5.2013)

Vincent je bůh. Tedy ten druhej. Francouzská buranská multikulturní bizarně úchylná podivnost, která buď sedne nebo ne. Vyznavači kozla budou spokojeni. Milovníci Vincenta Cassela možná překvapeni. Úchyláci budou slintat. Milci ultranesympatických kladných hrdinů budou chrochtat. Ostatní možná budou dumat, zda ta upírka v televizi opravdu je Monica Bellucci. 3,5*(5.1.2014)

• SOLOM.

Průměrný thriller, který na mě moc velký dojem neudělal. Najde se tady sice několik slušných momentů, ale jinak to byla přehlídka pouze sprostých slov a nesmyslných keců jenž mě dost nudili. Nejvíc mě asi zaujal výkon Vince Cassela a pěkné herečky. Osobně mi stačí vidět tenhle film jen jednou a nikdy více.(13.2.2010)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Co je to za bordel ??" - "To je jen sen !!" A nebo není ?? ;) Přiznám se, že jsem Satana režiséra Kima Chapirona docenil a zároveň plně pochopil až při druhé projekci, přičemž si rozhodně nemyslím, že by šlo o zrovna extra výjimečný hororový kousek, nicméně díky několika důležitým aspektům, tedyvlastně díky jednomu zcela fatálnímu, kterým není nikdo jiný než Vincent Cassel, se této definici alespoň hodně silně přibližuje !! Příběh v celkovém kontextu působí opravdu velmi zmateně, dlouho si jeden není příliš jistý, co si má myslet, navíc to skvostné finální rozuzlení naprosto rozmetá převážnou většinu divákova předchozího pohledu na film !! Máme tu partičku dost nesympatických hrdinů, kteří se po menší kalbě společně vydávají na venkovskou usedlost rodičů Eve, jedné z dívek, kde se atmosféra velmi rychle dík místním buranům mění v dost fyzicky nepříjemnou a znepokojivou, vše je navíc ještě posíleno osobou Josepha v podání bezkonkurenčního Vincenta Cassela, který podává coby démonický vidlák jeden z nejpozoruhodnějších hereckých výkonů svojí kariéry, zde si naplno uvědomíte, jaký je Cassel vlastně skvělý herec a dokonalý chameleon, rozdíl mezi jeho postavou charismatického elegána v Dannyho parťácích 3 a tou, kterou předvádí zde, snad ani nemůže být markantnější !! Zásadní potíž cítím ve skutečnosti, jak moc působí všichni mládežníci coby postavy hlavních kladných hrdinů nesympaticky, a tak si divák sympatie může vytvořit paradoxně pouze ke Casselovu padouchovi, navíc ani to očekávané vyvražďování se vlastně příliš nekoná, což Satanovi dost podráží nohy.. Nicméně nejen dík absenci vražd nelze Le Sheitan logicky zařadit ani mezi Hixploitation, jde spíš o neskutečně bizarní mix hororových subžánrů s podtextem spalujícího erotického dusna a jasnou ryze francouzskou filmovou krví v žilách, podobných nezařaditelných záležitostí opravdu mnoho neuvidíte čemuž silně napomáhá i podivný psychedelický soundtrack Nguyen Lê !! Připočteme-li i velmi dobrou kameru Alexe Lamarquea, známého zejména neméně bizarním pokračováním Purpurových řek, a fakt, že těhotnou Marii si zahrál, teď se držte, rovněž Vincent Cassel, alespoň tedy ten obličej je jeho, pak nám jako výsledek jednoduchých diváckých počtů vychází jeden z nejosobitějších a nejšílenějších žánrových počinů posledních let, který by si fanoušek hororu i Vincenta Cassela rozhodně neměl nechat ujít !!(8.5.2013)