Asi nejlepsi francouzska komedie 90. let, vykrik "Saracen!" na cerneho postaka se mi zaryl hluboko do pameti ;)(24.12.2003)

Asi nejbrutálnější humor vůbec. Humor, jemuž je absolutně jedno, že fekálností zcela dýše, rozebíraje nejžumpovatější vulgarity a používaje starou, osvědčenou hrubou sílu, jež naši bránici jednoduše nemůže nechat v klidu. A navíc - tohle je jasný, přehledný odkaz na moji nejmilovanější dobu, na období drsného, krutého, špinavého středověku, kdy páni nakládali se svými poskoky právem jako s hadry a nějaká neurozená holota se k nim nesměla přiblížit. A teď se něco takhle skvělého objeví v té době, v níž musím žít, a vyvolá kontrast z nejkrásnějších. Tihle dva hrdinové se adaptují náramně, když vidí černocha, neohlíží se na nějakoou rasovou rovnost a pádí vyhnat všechny pohanské saracény, jímž nestačila bitva u Poitiers, z Francie. Jen do toho! Nandejte to naší super civilizaci!(25.4.2005)

Obecně tíhnu spíš k intelektuálně laděnému a poetickému stylu humoru, což je pravý opak toho, co Návštěvníci nabízejí. Ti totiž přinášejí humor ve stylu klasické lidové frašky, poměrně hrubozrnný a místy zřetelně balancující na kraji obecného vkusu. Paradoxně ale z řady důvodů, ať už je to zajímavé a funkční herecké obsazení v čele s Jeanem Renem, kterému mimochodem jeho středověký rytíř podle mého sluší víc než stereotypní postavy neprůstřelných zabijáků a nesmlouvavě tvrdých poldů, přes jeho přízemního primitivně vychcaného sluhu po spoustu vedlejších postaviček nebo vtipný námět s řadou funkčních komických prvků. V době jeho uvedení jsem byl spokojený na čtyři silné hvězdičky, dnes už nadšení opadlo, ale přesto nechávám čtyřhvězdičkové hodnocení jako vrchol určitého komediálního stylu, který mě ve své průměrnější podobě míjí a někdy spíš odpuzuje. Celkový dojem: 75 %.(31.7.2011)

Mám slabosť pre filmy, ktoré sú vybudované na myšlienke cestovania v čase. Preto ma „Návštevníci“ z minulosti ihneď zaujali a navyše výborne pobavili. Skvelá francúzska komédia o dvoch mužoch, čo sa posunuli v čase o takmer tisíc rokov. Dvaja stredovekí zurvalci sa razom ocitnú v našej súčastnosti. Christian Clavier ako pokorný, oddaný zbrojnoš Jacquouille a Jean Reno ako jeho pán, hrdý, udatný rytier Godefroy. Ich hulvátske spôsoby, osobná hygiena a vznešená mluva robia túto fantasy komédiu nezabudnuteľnou. ****(1.4.2011)

Dříve jsem se Návštěvníkům smál více, dnes mě překvapilo, jak moc buranský film to je. Ale pořád patří k tomu lepšímu.(12.5.2016)