Quigley u protinožců

Austrálie / USA, 1990, 119 min

Simon Wincer

John Hill

David Eggby

Trochu netradiční "australský" western. Píši trochu netradiční, ale sám o sobě je až dost tradiční. Je tu kladný hrdina, kráska v nebezpečí, odporný padouch s bandou poskoků a nebozí domorodci, potřebující zachránit. Jenže vše je vždy o trochu jinak a všemu tomu vévodí střelecké souboje, kdy Quigley (Tom Selleck) střílí na vzdálenosti, na které obyčejní lidé stěží vidí jsou prostě úchvatné. A Alan Rickman je opět třešínkou na dortu skvělé žánrovky. Prostě takhle vypadá film, kdy nefalšovaného westmana pošlete do Austrálie k místním hošanům, kteří si hrají na kovboje.(23.12.2012)

Zajímavý western s Tomem SELLECKEM a neméně zajímavým Alanem RICKMANEM. To už je asi třetí film, kde Alan Rickman hraje zápornou roli. Ale musím uznat, že ji hraje bravurně.Teď si nemohu vzpomenout jak se film jmenoval, ale hned to napravím, podívám se do jeho filmografie. Ve filmu nebylo nic mimořádného, ale bylo tam vše, co se od westernu očekává - tedy včetně té ženské. Já se bavila a líbilo se mi to. Takže už jsem se koukla : Smrtonosná past, Robin Hood - král zbojníků, Rasputin. No a musím říci, že ve všech těchto filmech byl na té druhé straně.(26.7.2008)

Spolu so Silveradom najlepší western 80. rokov. Niekto môže namietať, že je plný klišé, ja to nazvem žánrovou čistotou, ktorá mi je v tomto prípade nesmierne sympatická.(6.4.2008)

"Quigley u protinožců" je australsko-americký western z období osídlování Austrálie nucenými vysídlenci, vyhnanými trestanci a desperáty z Anglie, Irska a dalších zemí. Jak už to obvykle u westernů bývá, hlavní postavou i v tomto snímku je drsný, ale spravedlivý muž, který hájí práva utlačovaných a zneužívaných domorodých obyvatel. Film zaujme výbornýmy záběry kamery, hudbou a v neposlední řadě i exteriéry australské suché krajiny. Bohužel, tvorbu tohoto snímku poznamenal vliv americké produkce, což vyznívá u některých některých pasážích snímku. Naprostá "neprůstřelnost" a nezničitelnost našeho hrdiny a ten typický americký happyend tedy připomíná během sledování, že nejde o čistokrevný autralský počin. Kdo má rád westerny a povznese se nad tím poamerikanizováním tohoto snímku, bude spokojen.(10.8.2008)

Úžasný western se vším všudy, dokonce bych řekl, že jeden z nejlepších, jež vznikly mimo tu takzvanou zlatou éru tohoto žánru. Tom Selleck jako stoprocentní sympaťák vládne sharpskou, která krásně hřmí, Alan Rickman jako slizký záporák dokáže absolutní opovržení zahrát snad i mrknutím, výtečné akční scény, bombastická Poledourisova hudba a atraktivní australské prostředí s Aboriginci místo indiánů, kravami místo koní a psi dingo místo vlků. Stopáže se nebojte.(17.1.2016)