Capote

Capote

Drama / Krimi / Životopisný / Psychologický

USA, 2005, 113 min

Upřímně, dlouho jsem nechápal, o co tvůrcům šlo. Když jsem to poznal, přišlo mi, že zůstali tak napůl cesty. I Hoffmanův projev se mi zdál "divný." Prostě je to film, který by chtěl dotáhnout ve všech směrech. Jinak z něj po letech zbude jen "historka o nějaké vraždě, knize a popravě." 70%.(30.10.2006)

• Kaka

To, že Hoffman dvě hodiny mluví jako teplouš (kterého vlastně i hraje) ještě neznamená, že předvádí výkon hodný Oscara, či nominace. To, že se snímek snaží být věrohodné autobiografické drama o světovém pisálkovi ještě neznamená, že půjde o kultovní dílo, které se zapíše do dějin. Není biografie jako biografie. Někteří režiséři dokážou dát takovýmto projektům neskutečnou šťávu a v relativních mezích i invenci a dynamičnost, někteří to nedokážou. V druhém případě je to tak pouze jen suchá expozice, jejíž strohá a emocionálně odtažitá výpoveď vydrží v paměti ledatak několik minut po ouvertůře. U Capoteho mi vydržela asi tak dvacet vteřin. Jeden z nejnudnějších a nejnestravitelnějších projektů roku.(4.6.2008)

Oscar 1 : Herec HR - Philip Seymour Hoffman + 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Herečka VR - Catherine Keener, Scénář - A . . . . .. . . . Zlatý Medvěd - výběr(4.2.2006)

Do Capoteho příběhu lze proniknout úměrně tomu, jak divák akceptuje titulní postavu. Hoffman totiž předvádí téměř až extrém, kdy mě svým exhibicionistickým, byť jakkoli autentickým, vystupováním skoro až od filmu odpuzoval a zpět se mi přiblížil až díky vězeňským rozhovorům, kdy v důvěrných scénách konečně získá hloubku. Jeho rozšafnost se později ukazuje pouze jako obranná zbraň, ale přesto pro mě jeho pojetí zůstává pouze na hranici mezi přehráváním a uměleckým výkonem, naštěstí blíže druhé variantě. Někde mezi pak zůstává také samotný scénář. Zatímco hledání pravdy pro knihu je výborný námět a dostane se divákovi pod kůži téměř sám od sebe, pocity viny a naléhavost důsledků zdaleka takovou sílu nemají a protože závěr je téměř jenom o nich, vyšumí Capote ve chvíli, kdy začnou titulky.(27.9.2007)

Očekával jsem možná hodně, ale určitě jsem očekával více než jsem dostal. Film prakticky vypráví jen o psaní knihy Chladnokrevně a snaží se nám ukázat jakou byl Truman Capote osobností. Jeho kladné i záporné vlastnosti se dostávají na povrch, ale bohužel ne v takové míře jak bych si přál. Phillip Seymour Hoffman je perfektní a nelze mu nic vytknout jeho odporně zvláštní gestikulace a pohyby jsou na hranici skutečného hraní a parodizování. Ostatní postavy jsou na okraji příběhu a vše leží na ramenou Hoffmana. Tento zvládá a myslím, že jeho oscar je v dobrých rukou. Jako herec je mi příjemný a už jeho výkony v předešlích filmech byli hodně kvalitní. Jen čekal na správnou hlavní roli.(29.5.2006)

• - I Sandra Bullock přemýšlela o roli Harper Lee. Tuto postavu už totiž ztvárnila v jiném Capoteho filmu Infamous (2006). (Baffer)

• - Philip Seymour Hoffman zhubnul kvůli této roli 18 kg. (Baffer)

• - Film měl premiéru 30.září 2005, což bylo v den narozenin Trumena Capote. (Baffer)