Capote

Capote

Drama / Krimi / Životopisný / Psychologický

USA, 2005, 113 min

Capote je slušný režijní debut Bennetta Millera s vcelku povedeným scénářem, který nám osvětlý vznik nejvýznamější knihy kontroverzního spisovatele Trumana Capoteho. Pravdou zůstává, že na snímku nejvíce zaujme brilantní výkon Philipa Seymoura Hoffmana, který už předtím zazářil, ale většinou v malých rolích. Po celou dobu si budete doslova užívat s jakou bravůrou zahrál Capoteho a budete si vychutnávat každý pohyb, pohled či promluvení. Oscar za hlavní herecký výkon skončil ve správných rukou. Výsledný film už taková sláva není a nebýt Hoffmanova výkonu, tak by skončil jako další průměrné drama. Tři hvězdičky za film a další za Hoffmana.....(5.2.2008)

Můj oblíbený představitel divných figur v nejlepší kreaci, jakou jsem viděl. Ocenění jeho výkonu není náhodné. Výtečná freska období před a během psaní románu Chladnokrevně by bez výtečného Hoffmana zůstala jen dobovou črtou.(14.8.2007)

Do Capoteho příběhu lze proniknout úměrně tomu, jak divák akceptuje titulní postavu. Hoffman totiž předvádí téměř až extrém, kdy mě svým exhibicionistickým, byť jakkoli autentickým, vystupováním skoro až od filmu odpuzoval a zpět se mi přiblížil až díky vězeňským rozhovorům, kdy v důvěrných scénách konečně získá hloubku. Jeho rozšafnost se později ukazuje pouze jako obranná zbraň, ale přesto pro mě jeho pojetí zůstává pouze na hranici mezi přehráváním a uměleckým výkonem, naštěstí blíže druhé variantě. Někde mezi pak zůstává také samotný scénář. Zatímco hledání pravdy pro knihu je výborný námět a dostane se divákovi pod kůži téměř sám od sebe, pocity viny a naléhavost důsledků zdaleka takovou sílu nemají a protože závěr je téměř jenom o nich, vyšumí Capote ve chvíli, kdy začnou titulky.(27.9.2007)

Vynikající film s úchvatným Hoffmanem.(13.12.2006)

Capote, rozpětím komorní, emocemi minimalistický, zážitkem maximální, pro mě byl dílem pohlcujícím a nenudícím. I napodruhé. 95% Zajímavé komentáře: kleopatra, Amarcord_1, Jordan, Frankie, Kay84(12.3.2006)

• - I Sandra Bullock přemýšlela o roli Harper Lee. Tuto postavu už totiž ztvárnila v jiném Capoteho filmu Infamous (2006). (Baffer)

• - Philip Seymour Hoffman zhubnul kvůli této roli 18 kg. (Baffer)

• - Natočeno za 36 dnů. (Baffer)