Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ačkoliv se celovečerní dokument známého evropského dokumentaristy soustřeďuje na mikrokosmos u pobřeží Viktoriina jezera v Tanzánii, vypovídá velmi naléhavě o globálních problémech současného světa. V šedesátých letech byl do tohoto největšího tropického jezera na světě (odkud vytéká Nil) vysazen nilský okoun. Tento predátor se zde rozmnožil takovým způsobem, že vyhubil všechno živé. Zároveň se ovšem stal zdrojem obživy pro chudý kraj a významným vývozním artiklem. Ruské dopravní letouny denně odvážejí do Evropy a do Japonska 500 tun ryb (a nazpět nezřídka ilegálně dovážejí zbraně). Vznikly tu moderní rybárny, ale také děsivé pracovní kolonie, v nichž domodorodé obyvatele kosí AIDS, alkohol a zločin. Hubert Sauper s kolegou natočili v obtížných podmínkách a pod různým krytím rozhovory s mnoha lidmi: od ruských a ukrajinských pilotů přes nočního strážce a prostitutku až po majitele rybárny a oficiální představitele. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (38)

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Velmi silné téma, o něco horší zpracování, kdy mi chvílemi přišlo, že filmař jako by sám nevěděl, kam chce dál jít a jakým směrem chce příběh rozvíjet. Ono se není čemu divit, celá zápletka kolem týkající se Viktoriina jezera se dá hrát hned několika směry; můžeme sledovat příběh lidí, kteří ryby loví, můžeme se zaměřit na samotné ryby v jezeře, můžeme přiblížit problém AIDS, můžeme to vzít politicky a snažit se zjistit, jestli Evropská Unie dělá skutečně to, co dělat má, jestli jsou do Tanzánie skutečně dovážené zbraně nebo letadla létají prázdná. A tvůrce místo toho, aby poklidně přecházel od jednoho problému k druhému, vzal to od nejnižších vrstev až po ty nejvyšší, trochu zmateně přeskakuje od jednoho problému k druhému a snad proto, že se bojí, aby nic nevynechal, celý film nakonec ještě i moc natáhne. Co ale tyto slabiny naprosto vyvažuje je síla daného příběhu a vyprávění lidí, kterým daná situace přijde naprosto normální. Hlídač s lukem, který tvrdí, že si mnoho lidí válku přeje, a naprosto bez emocí říká, že si sám ani pořádně nepamatuje, kolik lidí ve válce zabil... Pohled na kostry ryb, jejichž maso bylo dovezené do Evropy, zatímco místní tyto kosti s hlavou suší, aby mohli jíst kousky masa, které na nich zbyly... Děti fetující obaly z ryb, aby dokázaly na ulici beze strachu usnout... Žena, která vypráví o tom, jak za 10 dolarů spí s piloty, kteří do země přiletí, no než se dokument dotočí, jeden z nich ji zabije... Duchovní, který tvrdí, že nebude podporovat kondomy, protože je to hřích a proti Bohu... a spousta dalších a dalších příběhů, které by se daly jmenovat. Škoda jen, že celkový zpracování a střih nebyly o něco lepší. ()

ThomasCrown 

všechny recenze uživatele

StarsFan to celé skvele zhrnul. Autor sa snaží zamerať na všetky problémy v danej oblasti Tanzánie, až sa zamotá do spleti síce šokujúcich, ale zle zostrihaných faktov. Verím, že všetko povedané a ukázané je pravda, západný svet je zkurvene chamtivý a kvôli zisku kašle na to čo svojim konaním spôsobuje. ()

Reklama

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Sauper sa vyjadruje obrazmi, rozpráva ľuďmi, nepotrebuje zbytočne komentovať, hodnotiť ani dramaticky "malovať" hudbou. Technicky mám asi iba jedinú výtku a tou je stopáž, s ktorou začína v 2/3 film zbiehať do mierneho stereotypu a chvíľkami nudiť. Obrazy sa opakujú, ale na intenzite nenaberajú. Kaďopádne je Darwin's Nightmare presne ten typ dokumentu po, ktorom sa obzriete na svoj život a uvedomíte si, že sa vlastne „mám bohovsky dobre“. Nenájdete tu nič nové, objavné, len sa na chvíľu ponoríte do sveta, ktorý otvára oči. 80% ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Dokument o siných témach. Bol dobre pripravený, má v sebe kopu myšlienok (deti ulice, prostitúcia...), poukazuje na ľudskú hlúposť (export, obaly na ryby...), vie šokovať ("vojna vyžaduje smrť")... ale občas sa hýbe dosť pomaly. Cítil by som sa previnilo, keby som filmu ukazujúcemu nepríjemnú pravdu dal 3*... ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Darwinova noční můra je typický příklad filmu, kde silné téma přebíjí zjevně nedokonalou formu. Stopáž je neúměrně přetažená, kdyby byl dokument o 20 minut kratší, divák by nebyl o nic z jeho obsahu ochuzen a poselství snímku by bylo mnohem údernější. Bez ohledu na svou délku je film špatně sestříhaný a z použitého materiálu je cítit určitá tvůrčí bezradnost - viz mnohokrát použité zdlouhavé záběry startujících a přistávajících letadel, protahované filmové detaily lidských tváří, záběry rodinných snímků ruských letců apod. Talentovaný tvůrce by dokázal z takového námětu vytěžit víc. Natvrdo řečeno, pokud bych se rozhodoval výhradně podle kvality zpracování, celkové hodnocení by se ustálilo na nějakých 45 %. Naštěstí je tu ale ještě téma - silné, znepokojivé a provokující. Téma chudoby, zaostalosti, všudypřítomné korupce a ekologické devastace střední Afriky. Z některých scén skutečně běhá mráz po zádech. Třeba při zpovědi vysloužilého vládního žoldnéře, který se nyní živí jako noční hlídač a přeje si novou válku, nebo pasáže s úředníkem Evropské unie, který vychvaluje moderní provozy na zpracování rybího masa se špičkovou hygienou, když divák vzápětí uvidí, jak se místní lidé živí rozkládajícími se zbytky z této továrny. Takový obsah si přece jen zaslouží čtyři hvězdičky, takže celkový dojem dělá 70 %. ()

Galerie (10)

Související novinky

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení

06.03.2006

V noci z neděle na pondělí proběhl v Los Angeles 78. ročník slavnostního udělování cen americké Akademie filmových věd a umění, Oscarů. A věru že šlo o noc plnou překvapení. Největší ovace překvapivě… (více)

Reklama

Reklama