Kamenolom boží

Dokumentární

Česko, 2005, 88 min

Břetislav Rychlík

Karel Žídek

Pestrá paleta postav, postavená do kontrastu s ostatními a do kontrastu s krajinou zdevastovaného Podkrušnohoří. Poněkud zadrhávající začátek, rozvleklý "děj", až po brilatní zakončení společnou diskuzí, do níž "velice věcně" uměl přispět i jeden pan inženýr, s poněkud zamrzlými názory.(7.6.2006)

Jakožto ten! zlej! ošklivej ropák (ano - jsem opravdový nefalšovaný řádně vystudovaný báňský inženýr) dlouholetý odběratel, konzument a fanoušek a neúnavný propagátor produktů pana vinaře - Ivana Váni (BTW - jedinný producent košer vína v ČR!) a člověk, který je a bude vždy mostečák (a Kopisťák) nemohu hodnotit jinak než za 5*. Není to sice moc objektivní, ale v tomto případě na to kašlu :-) Laskavý čtenář jistě jemné neobjektivum promine... to je intimní záležitost :-)(3.11.2005)

Dokument mapuje krajinu severu Čech poznamenanou poválečným odsunem Němců (společnost) i komunistickým důlním inženýrstvím (prostředí). Na konci Rychlík setkáním sedmi protagonistů, jimž po dobu jednoho roku citlivě naslouchá, spojuje segmenty výpovědí o světě, životě a duchu, nebo jak on říká démonu, krajiny ve které žijí. Mísí tak i staví proti sobě názory básníka, důlního inženýra, vinaře, romské rodiny, metalové kapely, sedláka a ekologa, v duchu víry v znovuzrození krajiny a znovunalezení a očištění jejího genia loci.(2.11.2005)

Poněkud mechanicky poskládané. Chybí mi skutečně silný moment, který by se mi dostal pod kůži.(28.9.2005)

• YURAyura

Kurna co je to za poradek - kamenolom tu je a nas Hornacky Jeden Rok chybi - to je tu na tem serveru pekny poradek!!!(11.8.2005)