Kamenolom boží

Česko, 2005, 88 min

Břetislav Rychlík

Karel Žídek
  • Slarque

Nějak mi unikla podstata koncepce tohoto dokumentu. Prostříhávat záběry z kostela koncertem deathmetalové kapely může autor prakticky kdekoliv, vůbec kvůli tomu nemusel jezdit zrovna do severních Čech. Jinak někteří aktéři jsou zajímaví, jiní mají zřejmě radost, že své rozumy můžou rozdávat i jinde než v hospodě (kde už je stejně nikdo nechce poslouchat). A proč se vlastně všichni začali představovat až 70 minut po začátku? Nehledě na fakt, že celé závěrečné setkání potřebovalo minimálně ještě alespoň druhou kameru. Po technické stránce bída, po obsahové střídavě oblačno, ale chvílemi jsem se nudil až neskutečně.(8.6.2006)

Vcelku průměrný dokument, který ovšem obsahuje několik velmi zajímavých fragmentů umně ukrytých pod nánosem nicneříkajícího balastu... V podstatě se celý film seznamujete s vybranou sortou lidí žijících v Severních Čechách, u nihž mi tedy ovšem není tak úplně jasné, jakým způsobem si jednotlivce autor vybral a hlavně proč např. satanisty, učitele-básníka nebo imitátora Karla Gotta, kteří nemají k dokumentárnu daného tématu v podstatě vůbec co říci. Naopak, oba zemědělci, muž kterému bourají vesnice a hlavně důlní inženýr jsou přesným opakem.. Moc se mi líbila konfrontace pohledu jednotlivců a závěrečná hádka, která filmu dala smysl. Ve výsledku ovšem dokument až tak nepropaguje svou pravděpodobnou myšlenku, zbytečně odchází od tématu a poměrně hodně místy i nudí... Škoda... Severní Čechy totiž nabízejí k námětu materiálu požehnaně, jen by to chtělu lepší, odhodlanější a hlavně vyprofilovanější přístup a snahu něco sdělit. Takhle to bohužel vypadá, že autor natočil pouze pohledy a příběhy lidí z kraje, kde žijí, ale kteří vlastně nemají pořádně co prostřednictvím média předat...(30.7.2006)

Sonda na Sever, do krajiny kontrastů, kde v prostoru mezi Krušnými horami a špičatým Středohořím, zeje jáma, vydolovaná a znečištěná, a v ní žijí lidé a žije se jim těžko; o dvě tři generace dřív byla z těch končin totiž vykuchána tradice a víra a po ní i sama zem. A přišli mnozí z daleka a v dálce nechali své kořeny a zde je nebylo jak zapustit. Nyní se o to někteří pokoušejí, nemnohým se to daří, jiní hmotně, psychicky a především duchovně živoří. Sever je nádherný i odpudivý a z obojího mě mrazí.(27.3.2010)

Poněkud mechanicky poskládané. Chybí mi skutečně silný moment, který by se mi dostal pod kůži.(28.9.2005)

• YURAyura

Kurna co je to za poradek - kamenolom tu je a nas Hornacky Jeden Rok chybi - to je tu na tem serveru pekny poradek!!!(11.8.2005)