poster

Kamenolom boží

Dokumentární

Česko, 2005, 88 min

Scénář:

Břetislav Rychlík

Hrají:

Karel Žídek
(další profese)
 • Aidan
  ****

  Sonda na Sever, do krajiny kontrastů, kde v prostoru mezi Krušnými horami a špičatým Středohořím, zeje jáma, vydolovaná a znečištěná, a v ní žijí lidé a žije se jim těžko; o dvě tři generace dřív byla z těch končin totiž vykuchána tradice a víra a po ní i sama zem. A přišli mnozí z daleka a v dálce nechali své kořeny a zde je nebylo jak zapustit. Nyní se o to někteří pokoušejí, nemnohým se to daří, jiní hmotně, psychicky a především duchovně živoří. Sever je nádherný i odpudivý a z obojího mě mrazí.(27.3.2010)

 • cross
  ***

  Vcelku průměrný dokument, který ovšem obsahuje několik velmi zajímavých fragmentů umně ukrytých pod nánosem nicneříkajícího balastu... V podstatě se celý film seznamujete s vybranou sortou lidí žijících v Severních Čechách, u nihž mi tedy ovšem není tak úplně jasné, jakým způsobem si jednotlivce autor vybral a hlavně proč např. satanisty, učitele-básníka nebo imitátora Karla Gotta, kteří nemají k dokumentárnu daného tématu v podstatě vůbec co říci. Naopak, oba zemědělci, muž kterému bourají vesnice a hlavně důlní inženýr jsou přesným opakem.. Moc se mi líbila konfrontace pohledu jednotlivců a závěrečná hádka, která filmu dala smysl. Ve výsledku ovšem dokument až tak nepropaguje svou pravděpodobnou myšlenku, zbytečně odchází od tématu a poměrně hodně místy i nudí... Škoda... Severní Čechy totiž nabízejí k námětu materiálu požehnaně, jen by to chtělu lepší, odhodlanější a hlavně vyprofilovanější přístup a snahu něco sdělit. Takhle to bohužel vypadá, že autor natočil pouze pohledy a příběhy lidí z kraje, kde žijí, ale kteří vlastně nemají pořádně co prostřednictvím média předat...(30.7.2006)

 • YURAyura

  Kurna co je to za poradek - kamenolom tu je a nas Hornacky Jeden Rok chybi - to je tu na tem serveru pekny poradek!!!(11.8.2005)

 • faced
  ***

  Dokument mapuje krajinu severu Čech poznamenanou poválečným odsunem Němců (společnost) i komunistickým důlním inženýrstvím (prostředí). Na konci Rychlík setkáním sedmi protagonistů, jimž po dobu jednoho roku citlivě naslouchá, spojuje segmenty výpovědí o světě, životě a duchu, nebo jak on říká démonu, krajiny ve které žijí. Mísí tak i staví proti sobě názory básníka, důlního inženýra, vinaře, romské rodiny, metalové kapely, sedláka a ekologa, v duchu víry v znovuzrození krajiny a znovunalezení a očištění jejího genia loci.(2.11.2005)

 • Master19
  ***

  Nudil jsem se a ani závěrečná diskuze to nezachránila. Komplexně vzato dávám jednu hvězdičku za lidi, druhou za lidi a třetí překvapivě za lidi. Ti byli vybráni skvěle a jsem si jist, že když už nic jiného, tak si budu pamatovat tu "paní s poněkud většími zoubky"...(8.6.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace