Kamenolom boží

Dokumentární

Česko, 2005, 88 min

Břetislav Rychlík

Karel Žídek

Vcelku průměrný dokument, který ovšem obsahuje několik velmi zajímavých fragmentů umně ukrytých pod nánosem nicneříkajícího balastu... V podstatě se celý film seznamujete s vybranou sortou lidí žijících v Severních Čechách, u nihž mi tedy ovšem není tak úplně jasné, jakým způsobem si jednotlivce autor vybral a hlavně proč např. satanisty, učitele-básníka nebo imitátora Karla Gotta, kteří nemají k dokumentárnu daného tématu v podstatě vůbec co říci. Naopak, oba zemědělci, muž kterému bourají vesnice a hlavně důlní inženýr jsou přesným opakem.. Moc se mi líbila konfrontace pohledu jednotlivců a závěrečná hádka, která filmu dala smysl. Ve výsledku ovšem dokument až tak nepropaguje svou pravděpodobnou myšlenku, zbytečně odchází od tématu a poměrně hodně místy i nudí... Škoda... Severní Čechy totiž nabízejí k námětu materiálu požehnaně, jen by to chtělu lepší, odhodlanější a hlavně vyprofilovanější přístup a snahu něco sdělit. Takhle to bohužel vypadá, že autor natočil pouze pohledy a příběhy lidí z kraje, kde žijí, ale kteří vlastně nemají pořádně co prostřednictvím média předat...(30.7.2006)

• YURAyura

Kurna co je to za poradek - kamenolom tu je a nas Hornacky Jeden Rok chybi - to je tu na tem serveru pekny poradek!!!(11.8.2005)

Dokument mapuje krajinu severu Čech poznamenanou poválečným odsunem Němců (společnost) i komunistickým důlním inženýrstvím (prostředí). Na konci Rychlík setkáním sedmi protagonistů, jimž po dobu jednoho roku citlivě naslouchá, spojuje segmenty výpovědí o světě, životě a duchu, nebo jak on říká démonu, krajiny ve které žijí. Mísí tak i staví proti sobě názory básníka, důlního inženýra, vinaře, romské rodiny, metalové kapely, sedláka a ekologa, v duchu víry v znovuzrození krajiny a znovunalezení a očištění jejího genia loci.(2.11.2005)

Poněkud mechanicky poskládané. Chybí mi skutečně silný moment, který by se mi dostal pod kůži.(28.9.2005)

Zajimavy dokument mapujici nestastnou situaci okolo uhelnych oblasti severnich Cech. Kde je pravda v dokumentu nehledejte, pouze si zde muzete udelat obrazek a prohloubit nazor na toto ozehave tema. Jedno je jiste vsak jiz nyni. Stejne jako lidi nejdrive vypali vsechen benzin, misto toho aby nasli uz nyni adekvatni nahradu na bazi vodiku, stejne tak radeji vybrakuji veskere uhelne zasoby a pak tam mozna postavi jadernou ci jinou mene devastujici nahradu. Dodatek pro metalove fanousky: do dokumentu prispela tamni metalova sebranka, ktera tak doplnuje dokument zajimavym zvukovym doprovodem =P(20.6.2006)