Kamenolom boží

Dokumentární

Česko, 2005, 88 min

Břetislav Rychlík

Karel Žídek

Jakožto ten! zlej! ošklivej ropák (ano - jsem opravdový nefalšovaný řádně vystudovaný báňský inženýr) dlouholetý odběratel, konzument a fanoušek a neúnavný propagátor produktů pana vinaře - Ivana Váni (BTW - jedinný producent košer vína v ČR!) a člověk, který je a bude vždy mostečák (a Kopisťák) nemohu hodnotit jinak než za 5*. Není to sice moc objektivní, ale v tomto případě na to kašlu :-) Laskavý čtenář jistě jemné neobjektivum promine... to je intimní záležitost :-)(3.11.2005)

Poněkud mechanicky poskládané. Chybí mi skutečně silný moment, který by se mi dostal pod kůži.(28.9.2005)

Dokument mapuje krajinu severu Čech poznamenanou poválečným odsunem Němců (společnost) i komunistickým důlním inženýrstvím (prostředí). Na konci Rychlík setkáním sedmi protagonistů, jimž po dobu jednoho roku citlivě naslouchá, spojuje segmenty výpovědí o světě, životě a duchu, nebo jak on říká démonu, krajiny ve které žijí. Mísí tak i staví proti sobě názory básníka, důlního inženýra, vinaře, romské rodiny, metalové kapely, sedláka a ekologa, v duchu víry v znovuzrození krajiny a znovunalezení a očištění jejího genia loci.(2.11.2005)

Pestrá paleta postav, postavená do kontrastu s ostatními a do kontrastu s krajinou zdevastovaného Podkrušnohoří. Poněkud zadrhávající začátek, rozvleklý "děj", až po brilatní zakončení společnou diskuzí, do níž "velice věcně" uměl přispět i jeden pan inženýr, s poněkud zamrzlými názory.(7.6.2006)

Zajimavy dokument mapujici nestastnou situaci okolo uhelnych oblasti severnich Cech. Kde je pravda v dokumentu nehledejte, pouze si zde muzete udelat obrazek a prohloubit nazor na toto ozehave tema. Jedno je jiste vsak jiz nyni. Stejne jako lidi nejdrive vypali vsechen benzin, misto toho aby nasli uz nyni adekvatni nahradu na bazi vodiku, stejne tak radeji vybrakuji veskere uhelne zasoby a pak tam mozna postavi jadernou ci jinou mene devastujici nahradu. Dodatek pro metalove fanousky: do dokumentu prispela tamni metalova sebranka, ktera tak doplnuje dokument zajimavym zvukovym doprovodem =P(20.6.2006)