Byl jsem při tom

• slovenský

Bol som pri tom

Drama / Komedie

USA, 1979, 130 min

Peter Sellers jak jej neznáte. Film je neskutečná satira, kdy jsem čekal kam až daleko se zahradník Chaucey Gardiner vyšplhá na pomysleném politickém žebříčku. Krásná ukázka toho jak se smazávají rozdíly mezi genialitou a hloupostí, záleží pouze na tom čemu věříme. Určitě se nejedná o film, který bych nutně musel vidět každý měsíc a nemohl se jej dosytosti nabažit. Tempo vyprávění je pomalé až plouživé stejně jako myšlenkové pochody hlavního hrdiny. 75%(19.3.2013)

V žádné roli mě Peter Seller nenadchl tak, jako zde. V reálném životě by se tento jedinec nejspíše úplně ztratil, avšak zde osud nadělí zahradníkovi dokonalou symfonii náhod. Když se k tomu přidá pár nevědomky chytře řečených vět, je ze zahradníka rázem kandidát na prezidenta.(9.12.2010)

Nejroztomilejší film, který jsem kdy viděla... nevzpomínám si, kdy jsem u filmu měla chuť se smát, plakat, obdivovala jsem hrdinu a přála mu jen to nejlepší, soucítila s ním a bylo mi ho přeze všechno štěstí líto... Forrest Gump se ztratil v lese... Chance je na trůně...(19.9.2009)

Milý a kvalitní film. Ale: po celou dobu jsem se cítil krajně nepříjemně, že se to musí každou chvíli zvrtnout. Všichni prozří a chudák zahradník bude za hlupáka. Ale nestalo se to, což mě opravdu překvapilo. Líbilo se mi, že autor předlohy je zároveň autorem scénáře, tak by to mělo být. Klady filmu jmenovat nebudu, protože jich je nespočet, zápory nenacházím. Přesto nedávám plné hodnocení, proč? Sám nevím, prostě mě to až tak nezaujalo...HUDBA: Johnny Mandel(21.12.2007)

Tak toto bola paráda. Nezvyknem na úvod chváliť herecké výkony, ale to, čo predviedol Sellers je neopakovateľné. Jeho všetky panterovské role dokopy sú nič, proti tomuto. Scenár bol už od začiatku načrtnutý znamenite a vlastne s jednou myšlienkou v pomerne nezmenenom tvare sa udržiava počas vyše dvoch hodím v malebne pestrom tempe. Satira na spoločnosť v tomto prevedení je platná stále. Neviem či účinne, ale zato bez pochýb trefne. Veď vedzte, že stojí za to pozrieť si príbeh o obyčajnom záhradníkovi, ktorý nevie čítať, ani písať a pritom spôsobí Prezidentovi USA potenciu. 100%.(24.12.2007)