Byl jsem při tom

• slovenský

Bol som pri tom

Drama / Komedie

USA, 1979, 130 min

Labutí píseň Petera Sellerse. Geniální filmová adaptace knihy Jerzy Kosinskiho. Formálně i strukturálně čistý film - bez experimentálních střihových přechodů, bez progresivní práce s kamerou, a také bez zbytečného větvení jednoduchého příběhového rámce - poklona jednoduchosti a přímočarého vyprávění... Jedna základní dějová linie sledující prostý příběh mentálně retardovaného (či možná autistického?) zahradníka, jenž si své povolání nese později i ve svém jméně... Oslava umírněného herectví Peter Sellerse, který za tímhle projektem stojí především - to on si ho vymohl na studiu a považoval ho za svou bilanční uměleckou šanci. Peter Sellers tu hraje tak, že v podstatě svým hereckým výrazem neguje celou svou předešlou hereckou tvůrčí dráhu - zmizelo všechno přehrávání, prvoplánová situační komika, humor založený na pantomimě a gagu, přichází skutečné herecké mistrovství nebo možná kontemplace - člověk bez osobnosti, bez smyslu empatie, jehož ostatní považují za génia...kdo ví, co všechno Peter Sellers v tomto podobenství viděl... Na diváka působí především dva silné momenty - ta čistota, jednoduchost (jakoby tvůrci osekali vše nepotřebné a přebývající důsledně poučeni premisou Occamovy břitvy) a satirické vyznění... Satira útočící na televizní základ americké ,,televizní" demokracie, na zaslepenost světa mocných, kteří mezi sebe často vezmou člověka podobného Chancymu Zahradníkovi...ale i na nás samotné, na to, jak si konstruujeme mínění o objektu na základě torza skutečně relevantních informací... Tenhle film přesto nádherně pohladí a i vy můžete spolu s postavou Petera Sellerse díky našemu přínosnému mediálnímu věku empaticky říci: Byl jsem při tom...(13.7.2007)

Tak tohle bylo vostry jako svine. Sice je fakt, ze mi chvilku trvalo, nez jsem se naladil na ton filmu, ale od toho momentu jsem se neuveritelne bavil. Pribeh je hodne originalni, propracovanej a ma spoustu smutenjch a spoustu komickejch scen. Ale neni to zadna komedie ve stylu Ruzovyho partnera, je to takovej tichej a milej film. Vykony hercu jsou super, ale to co predvadi Sellers je neskutecny. Oscara mel dostat on a ne Douglas, kerej tam moc nebyl, i kdyz byl taky skvelej. Sellers se nepousti do zadnejch exhibici, ale uplne mu staci drobnej pohyb ve tvari, aby vyjadril presne to, co je potreba. A ty jeho hlasky me fakt dostavali. A musim se zminit o skvele se hodici hudbe. Vyjimecnej film.(27.6.2006)

I ten nejmilitantnější anarchista by dokázal při tomhle filmu zklidnit své neklidné hormóny. Naprosto mimořádně hrající Peter Sellers si ve své jednoduché upřimnosti otevřel dveře do mé duše velmi rychle a při závěrečné scéně bylo jasný, že mám ve svém srdci zase o jednoho filmového hrdinu víc .(1.1.2008)

(1001) Milý deníčku, tohle je mnohem divnější film, než se na první pohled zdá. Ten konec, ten konec, ten konec!(11.10.2011)

Jeden z nejlepších filmů Sellersovy kariéry. Nevěrohodnou postavu zahrál úplně uvěřitelně. Geniální komik.(4.11.2005)

• - Peter Sellers byl za svou roli nominován na Oscara. Mnoho lidí tvrdilo, že Sellers prohrál kvůli scéně, která je ukázána při závěrečných titulcích. Sellers sám k ní řekl, že „přerušila kouzlo celého filmu“. (HellFire)

• - Po vydání knihy a získání práv na její zfilmování získal Peter Sellers hlavní roli. Ihned zaslal Jerzy Kosinskimu telegram, kde stálo: „Zahradník je připraven do práce“. (HellFire)

• - Navzdory opakovaným Sellersovým žádostem neodstranili producenti z verze, kterou předložili v Cannes, závěrečné ”vybrané scény”. (džanik)