Byl jsem při tom

• slovenský

Bol som pri tom

Drama / Komedie

USA, 1979, 130 min

Krásná satira na politiku odtrženou od reality. Vedení národa pomocí alegorických přirovnání, nad nimiž "zasvěcení" uznale pokyvují hlavami, aniž by měli tucha oč jde. Skvělý Peter Sellers.(20.12.2007)

Znáte takový ten zvláštní pocit, kdy se vám svírá hrdlo, nemůžete skoro mluvit a nevnímáte okolní svět. Tak přesně něco takového po dokoukání tohoto filmečku zažívám. Tady se to asi bude řešit předěláváním minimálně osobního TOP 20.(27.7.2003)

"Chápu! Chápu?" . . . . . Švejk je názorná ukázka toho, co způsobí uřední blb u armády. Byl jsem při tom je názorná ukázka, co se stane, dostane-li se v Americe prosťáček mezi vysoké politiky. Jedna z mála amerických komedií, u které jsem se skutečně bavila. Jak je vidno, i Američané si umí utáhnout sami ze sebe. Oceňuji!!! Zahradník do Bílého domu!!!(7.5.2014)

Má to neuvěřitelně pomalý rozjezd. Nějakých 40 minut se tam v podstatě nic neděje. Potom ale kouzlo filmu vyplave na povrch a u všech těch nedorozumění se nejde nebavit. Vrchol absurdity je scéna, když Shirley McLane divoce masturbuje a Peter Sellers se s kamennym ksichtem staví na hlavu. Sellers dobráka zahradníka zahrál moc dobře a ten film z velké většiny fakt stojí na něm. Každopádně tu poslední scénu jsem nepochopil.(26.6.2011)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. "Příběh o náhodě (A story of chance)." - "Jsem Chance, zahradník."... Geniální tiché herectví Petra Sellerse v roli zaostalého zahradníka s pevným stiskem ruky a jasnými úpřímnými výroky. "Pane prezidente, v televizi vypadáte mnohem menší." "Pokud nejsou poškozeny kořeny, vše je v pořádku."... "Jó, byl opravdu chytrý. Držet se na úrovni třetí třídy. Tomu všichni rozumí."... "Napište o sobě knihu." - "Já neumím psát." -"To nevadí, já taky ne, najdeme někoho, kdo ji za Vás napíše. Stačí, když si ji přečtete." - "Já neumím číst." - "No kdo z nás dneska čte?" - "Rád se dívám na televizi." Trailer: http://www.sms.cz/film/byl_jsem_pri_tom/ukazka(15.11.2009)

• - Když vychází Chance (Peter Sellers) poprvé z domu na ulici, je v pozadí slyšet skladba "Also sprach Zarathustra", známá z filmu 2001 Vesmírná odysea (1968). (Chegi)

• - Navzdory opakovaným Sellersovým žádostem neodstranili producenti z verze, kterou předložili v Cannes, závěrečné ”vybrané scény”. (džanik)

• - Téměř devět let Peteru Sellersovi trvalo, než se mu podařilo nějaké studio přesvědčit k natáčení (hlavně proto, že v 70. letech byla jeho kariéra na dně). Až po úspěšném vzkříšení Růžového pantera se do projektu pustilo studio Lorimar pictures. (džanik)