Televízna dramatizácia eposu P. O. Hviezdoslava hovorí o dobe, kedy zemianstvo ako spoločenská sila začína zanikať. Jeho jedinou záchranou je splynutie s ľudom. Ežo je zástancom tejto myšlienky. (oficiální text distributora)

Anderton

Klasická televízna inscenácia podľa ďalšej povinnej slovenskej literatúry. Divné rámovanie, zabudnite na klasický pohľad a protipohľad, občas zasvieti do tváre žiara osvetlovacej lampy, obraz sa po desiatkách rokov nejako prapodivne hýbe, divák bude mať pocit, že to sleduje nafetovaný. Čo sa neukáže v obraze, to nám prerozpráva Záborský. Inými slovami nič iné ako ilustrácia literatúry pre potreby výkazu činnosti Slovenskej televízie. 50% ()

Flego

Podobne ako v Hájnikovej žene spred siedmich rokov, aj tu sa osvedčil Viliam Záborský s jeho rozprávačským prednesom. Na rovinu, Hviezdoslav ho na televíznej obrazovke potrebuje, jeho ťažký slovník dá zabrať aj skúsenému milovníkovi básní. Samotný film ( aj básnikov epos ) mi však pripadá vágny a trochu nudný. ()

Martin741

Slusna normalizacna podivana, Elo Romancik /Kladivo na Carodejnice/ bol vyborny herec, ale tuna hral o nicom, namet na urovni . 56 % ()

Autogram

Hviezdoslav sa nielen ťažko číta a hrá, ale aj ťažko počúva. Aj keď som nikdy nemal so slovenčinou problémy, s týmto dielom som mal a nepomohol ani úžasný rozprávač Viliam Záborský a nepomohli by ani titulky. Niektoré básnické slová a tvary by vyžadovali slovník a tak som sa pri chápaní diela niekedy cítil ako škôlkar. Ale uznávam, že prevedenie románu do filmu s najlepšími slovenskými hercami nemohlo byť lepšie. ()

mikhail

Lepšie filmové spracovanie najslávnejšieho Hviezdoslavovho eposu si neviem predstaviť. Do veľkej miery k tomu prispelo to, že sa v ňom stretli vtedajšie divadelné "hviezdy" Slovenska. Veď kto by si nepamätal Viliama Záborského ako rozprávača, ktorý uvádza divákov do deja. KLASIKA! ()

pukjus odpad!

Kto si toto nepozrie jedine na hodine literatúry v deviatom ročníku( áno taká je to blbosť že si to vo svojom veku stále pamätám) tak toho obdivujem ()

pds

...a to som si myslel, že viem po slovensky. Keby sa to preložilo do slovenčiny, ušetrila by sa prinajmenšom polovica textu. 40% ()

Jard

Dielo Ežo Vlkolínsky od Hviezdoslava obsahuje dosť veľa básnických prostrediedkov a vyjadrovacích spôsobov, preto mi to príde vo filmovej podobe veľmi zvláštne. Dialógy sú pre mňa podľa spôsobu rozprávania nereálne. Skôr by mi to sedelo len v knižnej podobe. 35% ()

MySch017

Je veľa ľudí, ktorých tento film odradil po prvej scéne. Jasné, jazyk je náročnejší, aký si bežný divák dokáže predstaviť, no stačí sa iba trochu započúvať a zamyslieť. Tento film nie je len o hereckej dokonalosti Michala Dočolomanského, či jazykolamných dialógoch, ale o celkovej situácii, ktorá u nás kedysi panovala. Úpadok zemianstva, ktorý Pavol Országh Hviezdoslav vo svojej epickej skladbe zachytil je badateľný aj v tomto filme. Odporúčam ho nie len pre nadšencov literatúry ale pre každého, koho zaujímajú perfektné herecké výkony. ()

PinkButterfl

Hviezdoslav je síce klasika, jeho poézia je ale mimoriadne náročná na čítanie, preto som dúfala, že film bude spracovaný menej náročne. Bohužiaľ stal sa opak, vo filme dominuje "hviezdoslavovská reč", ktorej som mala často problém rozumieť, nakoľko využíva okrem iného aj zastaralé výrazy, ktoré sa už v jazyku nepoužívajú. Dialógy tak pôsobili ťažkopádne a bolo treba film sledovať naozaj pozorne, aby som mu porozumela. ()