Zásady pětistovkaře

Československo, 1952, 23 min

Režie:

Hugo Huška

Miloš Kopecký

Český instrukční film o rozvoji pětistovkařského a těžkotonážnického hnutí na našich železnicích. Jedna z příkladných jízd, kterou nám tento snímek zachycuje, nás přesvědčuje o tom, že toto hnutí není věcí jenom jedné strojní čety, nýbrž že je to hnutí všech zaměstnanců zúčastněných na železničním provozu. Také v tomto oboru soutěžení nám pomáhají sovětské příklady a zkušenosti. Film byl natočen za technické spolupráce ústředního odboru výchovy kádrů ministerstva železnic, kolektivu strojvedoucích pětistovkařů-těžkotonážniků a strojvedoucího Jaroslava Baláše, nositele Řádu práce.(FILMOVÝ PŘEHLED 45 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

S rostoucími úkoly našeho průmyslu rostou také úkoly, jež musí zdolávat naše železnice. I železničáři si uvědomují, že ani na železnicích není už možné pracovat po staru, starými methodami, starým vleklým tempem. Příklad sovětských pětistovkařů jim ukázal, že je možné dosáhnout toho, aby ze železniční dopravy vymizelo opožďování vlaků, aby jízdní řád se stal řádem přesně dodržovaným a tudíž spolehlivým. I u nás to bude možné, ale teprve tehdy, až nejen členové strojních čet, ale také všichni dispečeři, výpravčí, technici, zámečníci, uhlíři i dělníci se stanou pětistovkaři, t. j. až se všichni zaměstnanci, zúčastnění na železničním provozu, budou starat o to, aby pro každou jízdu byla jimi zaručena — „zelená ulice". Filmový přehled 45/1953 ()