O chytrém Honzovi (TV film)

• Československo

O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem

Pohádka / Hudební

Československo, 1985, 67 min

Ta nadsázka scénáristy Jana K. Sýkory mě absolutně odrovnala. Petr Nárožný v roli Honzy bezkonkurenční. A songy Uhlíře a Svěráka? Jednoduše - vypalovačky. Sice bláznivé, ale vtipné. A výprava je na jedné straně poctivě ladovská, z druhé strany střihnutá dekoracemi Studia Kamarád od Stanislava Holého. Neskutečné množství hlášek, které asi docení spíš odrostlejší diváci. Stejně jako výběr rodinného trojlístku: matka (Bohdalová), otec (Somr), syn (Nárožný) - Já jsem Honza, hloupý ne. Jedíný syn chalupníka Krále. ... Honza se odhodlává:Tak já se za toho draka Kvadráta provdám. -To je slovo chlapa, odvětí otec, chalupník Král. Paní hostinskou Karkulku hraje Stella Zázvorková. Vodník (kdo jiný než Josef Dvořák) žije v perníkové chaloupce na kuří nožce - Honza ji přirovnává ke karavanu:-) I když se jedná o absurdní pohádkový myšmaš, tak nakonec je originální - i tím soubojem Honzy s Kvadrátem (Jiří Krampol), v němž vystupuje Robert Bakalář!:-D Brát si draka v luftě je horší než kupovat zajíce v pytli.(6.7.2009)

Taková milá blbůstka.. :-))(6.5.2011)

Z této pohádky šlo rozhodně "vytřískat" více. Nárožný zde nepůsobil dokonale. Myslím, že na jeho roli měli obsadit někoho jiného. Jinak chválím pěkné písničky a celkem i pohádkovou atmosféru.(10.2.2012)

Už obsazení Petra Nárožného, který v době natáčení této "pohádky" stříhal metr do důchodu, do role teenegera Honzy dávalo tušit, že tentokrát dramatičnost díla bude přebita hravostí autora. Pohádková říše nám neuvěřitelně technicky vyspěla a tak je možné sledovat Honzovy hrdinské kousky na tehdy nedostupných barevných televizorech nebo s uchem přilepeným u rádia. Honza i princové Bajaja a Banene se jako první Češi, dokonce ještě daleko před Engem, kvalifikují do závodu F1. Honzovo následné historické vítězství bylo takovým překvapením, že ho ani nestranní statistikové nestihli zavést do análů, což považuji za jednu z největších tragédií našeho národa.(21.6.2009)

Tuhle pohádku "dělá" nadhled a písničky. Ale na Strach má velké oči nemá. :-)(20.7.2010)