Televízny prepis novely dánskeho autora Liefa Andersena. (oficiální text distributora)

tron

Zaujímavá slovenská záležitosť, o ktorej existencii som sa dozvedel až v roku 2018, keď som hľadal rôzne filmové i knižné inšpiračné zdroje kvôli písaniu spoločného historického hororového románu s Honzom Vojtíškom Kozí lidé: Střet. Pozrel som si to a musím s prekvapením uznať, že to nie je zlé. Vizuálna oblasť síce nie je omračujúca, na strane druhej musím skonštatovať, že som videl slovenské filmy, ktoré na tom po vizuálnej stránke stokrát horšie. A miestami je Hon na čarodejnice fajn - lesy, chalúpky v nich alebo horské jazero, to všetko vôbec nie je zlé. Herci mi prišli troška ťažkopádni a režisér sa príliš od roboty nepretrhol, ale nakoniec som bol príjemne prekvapený, pretože som čakal neškodnú rozprávku a ono sa z toho vykľula pomerne pôsobivá, silná a naturalistická dráma. Hon na čarodejnice bol v Stredoveku proste fakt poriadne odpornou záležitosťou a dúfam, že všetci tí šialení kresťanskí magori za to, čo robili, skončili v pekle a dodnes sa tam smažia. ()

pornogrind

Díky křívýmu obvinění z čarodějnctví a nálslednýmu fanatismu vesničanů přichází Esben o matku. Osud ho zavane k jezírku kde žije Hans. Esben a Hans se zanedlouho spřátelí a mohlo by se zdát, že se o5 Esbenovi blýská na lepší časy. Tahle idylka však netrvá dlouho... Jde o málo známej TV film kterej si ty 3hvězdy zaslouží. ()

drankeryth

Mam tu cest, ako prvy napisat koment na tento slovensky film nie moc dlhej stopaze. Celkovo na mna film vplyval takou pohanskou atmosferou. Ani hudba nebola spatna a samotna krasa slovenskych lesov pri tom jazere ma prijemne pohladila na dusi:) Uz nazov filmu dalo tusit o com sa bude pribeh tocit a tym bol fanatizmus krestanskych nohsledov, ktory boli tak posadnuty, ze nasli barsco, aby to zvalili na tu zensku, aby ju mohli upalit. Ziadny happyend sa tu nekona, ved je to aj drama, co tomuto filmu svedci a posobi takym historickym feelingom, co sa aj mohlo nieco take podobne odohrat v davnej minulosti. Zaciatok filmu ma navnadil tym mensim masakrom v osade, kde vycinali templarsky rytieri,ktory bez milosti vyuzivali svoje mece na zabijanie nevinnych sedliakov. Potom sa film vyvijal ohladom matky a syna, ktora pomahala ludom, ked boli na pokraji choroby. Neskor aj na to doplatila a troska aj ukazali ako ju bez vahania hodili do horiacich plamenov,, ktore ju pohltili. V poslednej tretine filmu sa film presunul ku tomu jazeru, kde si spolunazivali ten prezivsi chlapec a byvaly templarsky rytier, ktoreho asi aj tak upalili, pretoze uz samotny zaver naznacoval, ze ho neminie upalenie na hranici. Vo filme som aj postrehol taky mensi detail, ktory mi nesedel ohladom toho psa, ked sa ho ten chlapec bal. Vo filme to mal akoze byt vlk, ale to bolo jasne vidiet, ze je to pes a od vlka mal strasne daleko. Celkove resume je, ze tento slovensky film sa vydaril a nema zas tak vela chyb, aby som ho zatratil niekde do horucich pekiel:) ()

Petike

Tento film som videl v repríze na STV niekedy začiatkom 21. storočia alebo v polovici jeho prvej dekády. Celkom sympatické, že sa v stredovekých kulisách nenakrútila ďalšia rozprávka alebo fantasy, ale niečo historické (resp. historickejšie). Ak ma pamäť neklame, odohrávať sa to malo skôr na Pobaltí či v Škandinávii ? Už len vzhľadom na predlohu dánskeho autora. Dosť pekne, atmosféricky nakrútené. Určite jedna z lepších vecí, na ktorých pracoval Kákoš. ()