Balada z hadrů (divadelní záznam)

Komedie / Drama

Československo, 1960, 119 min

Tyhle unikátní černobílé rekonstruované záznamy představení Divadla ABC jsou něco jako národní kulturní dědictví. Náš nejslavnější tvůrčí tandem Voskovec - Werich se tu reinkarnuje ve dvojici Jan Werich - Miroslav Horníček (Jiří Voskovec byl v té době již několik let v americkém exilu) a je to náhrada více než důstojná. Divadelní hra sama je v obrazech, kde nevystupuje výše zmíněná dvojice, trochu nudná (hlavně první půlhodinu nutno přetrpět), leč ve výstupech a především a autentických forbínách nově etablovaného páru jde o ryzí genialitu. Nevídaná životní moudrost, abnormální jazykový cit, ryzí humanismus (i humanitní vzdělání, jehož je obětí, jak říká v jedné narážce sám Werich) mistrů Jana Wericha i pana Horníčka. Je dobré si čas od času (hlavně pro srovnání s dneškem) tyto legendy české kultury připomenout...(1.10.2007)

"Celou noc a celý den, jako bych měl divný sen, jako bych snil, jako bych nežil, jako bych sem nepatřil...místo chleba žvýkáme hesla" Těmito slovy písně, mě na začátku přivítalo naše národní kulturní dědictví. Které sepsalo známé duo V+W a i po 52 letech, kdy bylo sehrána tato hra, neztrácí svůj půvab, originalitu a kouzlo. Mrzí mě, že ve hře nemůžu vidět kompletní duo, ale pouze pana Wericha. No..'pouze'.. i pan Werich sám o sobě byl veliký člověk. Pan Horníček se role zhostil skvěle a byl to také skvělý herec, jen mi to přišlo líto. "Z hadrů a slov vyčarovat svět." - se V+W podařilo dokonale. Ta dokonalá hra se slovy ve mě v každém jejich díle vyvolává úžas. A jinak tomu nebylo ani v tomto případě. "Mě se vám z čista jasna, ale z čista jasna, se mi začne chtít, nechtít." Kromě hry se slovy uměli mnoho věcí. Jedna z nich byla, že i když se scénkám smějete, není to bezduchá komedie, ale má skrytý význam a dokáže něco říct. A dá se říct, že i po tolika letech je stále aktuální "Když vidím peníze tak už nic jiného nevidím." "No jo tuhle nemoc má hodně lidí". Prostě kulturní dědictví, na které by se nemělo zapomínat. Obzvlášť v době, kdy naše tvorba stojí za starou belu. "Za pravdu se vždycky platí kopancem. To je mezinárodně uznávaná valuta." Je pravdou, že v jejich době, si jich režim nedokázal vážit a jejich neutuchající kvalitu, si uvědomili až po režimu. A už jsme zase v tom období, kdy si mladá generace těžko vzpomene na to, že byl nějaký pan Jan Werich či pan Jiří Voskovec. A když ano, tak ohrnují nos. No jak tohle dopadne! "Klauni nejsou, ale šašků je." Dokud tady budu já, tak budu ctít jejich tvorbu. Klidně i jako jediná v zemi. "Bernard Shaw byl živ sto let.. Byl to krátký nebo dlouhý život? Krátký život, protože ten tady mohl být ještě 250 let a pořád by měl co říct. Zatímco v této chvíli, po celém glóbuse, je roztroušeno, já nevím kolik, třiceti-letých, kteří tady už třistapadesát let nemuseli bejt"(4.11.2012)

"Shakespeare byl, aspoň jak on říká..."(6.10.2006)

Unikátní ano, ale vstřebatelný jen horkotěžko.(16.12.2010)

"Horňas: ..tady můžete nastydnout.. Werich: ..to bych byl vůl, za to nejsem placenej"(16.2.2008)

• WANDRWALL

Hra mě nikdy nezaujala. Zkoušel jsem se jí nechat prostoupit několikrát, ale vzdal jsem to.(12.8.2010)

Hra je hra, ale forbíny jsou dokonalé.(2.5.2006)

Výtečný humor Wericha s Horníčkem, opravdová lahůdka. Jen je škoda, že jsem to nemohl sledovat přímo v divadle, děda mě to vždy vyprávěl, jak chodil na W+V ...byla to úplně jiná doba.(6.9.2009)

I ta vážná rovina tu beze zbytku funguje. O to lepší jsou tradiční forbíny v podání dua Werich a Vos..., bohužel, tak starý nejsem, abych si to pamatoval, takže ze záznamu skvělá dvojice Werich x Horníček.(17.3.2009)

Kdyby na to měl člověk uplatňovat filmová měřítka, moc šancí by tenhle film neměl, ale přistoupíme-li k tomuto dílku jako k archivnímu záznamu divadelní inscenace, což vlastně je, nemůžeme dát méně než 5. Neměli jsme zatím žádné dva lepší humoristy než byl pan Werich s Horníčkem, a že už je to hodně let. Jejich vtipy, hra se slovy a češtinou a obrovský intelektuální nadhled prostě nemají konkurenci. Forbíny jsou vpravdě geniální a hra za nimi také nijak výrazně nezaostává, takže výsledné hodnocení vypadá tak, jak vypadá. A to se vlastně týká i Těžké Barbory.(17.4.2008)

,,Kdo vyhrál, hází!''(13.7.2011)

Některé písňové texty jsou neskutečně nadčasové. "Je to divný svět, divné věci, když je pro lidi třeba, pálit laciné žito v peci, aby zdražil chleba."(7.1.2010)

Tahle hra vskutku stojí především na Werichovi a forbínách, které překypují skvělými aforismy a hrátkami z češtinou, zbytek tvoří spíše takovou kulisu. Navíc Horníček působí lehce nepatřičně a proto celá inscenace vyznívá spíše jako taková "one-man show". Z dalších herců bych vyzdvihl Otto Lackoviče coby Villona.(26.4.2011)

Skvělá zábavná hra od Vozkovce a Wericha. Vše vyšperkované nezapomenutelnými forbínami Wericha a Horníčka.(27.5.2014)

Geniální hry divadla ABC v podání Wericha a Horníčka. Myslím, že všichni se shodneme, že nejlepší na tom všem jsou forbíny, no ale vlastně veškeré části, kde jsou tito dva, zbytek filmu, jak napsal například Radek99 "se musí přetrpět" ale zas tak hrozné utrpení to rozhodně není:) Tohle duo si naprosto rozumí, trochu lituju, že jsem neměla možnost vidět V+W to by byl asi teprve zážitek. Každopádně tato hra obsahuje řadu mouder a řekla bych ani ne hlášek jako spíš citátů. Mé oblíbené: "Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a co za to."..... "Život je jediná věc, kterou má člověk doživotně."..... "Jakmile chudý člověk začne mluvit o spravedlnosti, tak je zavřenej." Ale nejlepší ze všech je jednoznačně tato: "Život vždycky stál, stojí a bude stát za to, aby ho člověk dožil, ono se s ním totiž víc dělat nedá. "(13.10.2011)

Před několika dny jsem zhlédl Těžkou Barboru, která byla relativně nudnou hrou zato však s geniálními forbínami. Balada z hadrů oproti Barboře vyniká i vcelku slušnou kvalitou hry, forbíny Wericha Horníčka opět netřeba komentovat, jsou nezapomenutelné. V poslední době pozoruji v různých médiích snahu Wericha zlehčovat či diskreditovat. Tato hra je ideálním protilékem a důkazem, že Werich byl velikánem přesahujícím svým nadhledem většinu lidí v naší malé zemi, byl symbolem minimálně dvou až tří generací. Můžeme o tom diskutovat, vést spory, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Jsem vděčen, že alespoň něco z jeho díla se zachovalo přes nepřízeň mocipánů na filmovém pásu...100%(6.6.2011)

Uřvanost Trégla je k nepřečkání, stejně tak než se objeví pánové Werich a Horníček...upřímně ani hra za moc nestojí,briliantem tak zůstávají předscény..(28.12.2013)

I přes nekvalitní filmový záznam je to nádherné divadlo...(7.2.2008)

Díla Osvobozeného divadla V+W znám jen z menších či větších úryvků. Teď snad poprvé jsem zhlédl jedno v celé své kráse, Voskovce nahradil Horníček a snad důstojně - nemám však s čím srovnávat. Představení trpí dost nerovnoměrným a roztříštěným dějem působící slepeným dojmem. Výrazněji a zábavněji působí jen forbíny hlavních přestavitelů. Ostatní mi přišlo strohé a utahané. Proto jen slabé umolousané 3 hvězdičky. A nejspíš už nemám důvod se k tomu vracet. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](10.7.2013)

To druhé V tam jednoznačne chýba.(10.10.2011)

<< předchozí 1 2