Balada z hadrů (divadelní záznam)

Komedie / Drama

Československo, 1960, 119 min

Tyhle unikátní černobílé rekonstruované záznamy představení Divadla ABC jsou něco jako národní kulturní dědictví. Náš nejslavnější tvůrčí tandem Voskovec - Werich se tu reinkarnuje ve dvojici Jan Werich - Miroslav Horníček (Jiří Voskovec byl v té době již několik let v americkém exilu) a je to náhrada více než důstojná. Divadelní hra sama je v obrazech, kde nevystupuje výše zmíněná dvojice, trochu nudná (hlavně první půlhodinu nutno přetrpět), leč ve výstupech a především a autentických forbínách nově etablovaného páru jde o ryzí genialitu. Nevídaná životní moudrost, abnormální jazykový cit, ryzí humanismus (i humanitní vzdělání, jehož je obětí, jak říká v jedné narážce sám Werich) mistrů Jana Wericha i pana Horníčka. Je dobré si čas od času (hlavně pro srovnání s dneškem) tyto legendy české kultury připomenout...(1.10.2007)

"Shakespeare byl, aspoň jak on říká..."(6.10.2006)

Unikátní ano, ale vstřebatelný jen horkotěžko.(16.12.2010)

"Horňas: ..tady můžete nastydnout.. Werich: ..to bych byl vůl, za to nejsem placenej"(16.2.2008)

Hra je hra, ale forbíny jsou dokonalé.(2.5.2006)

• WANDRWALL

Hra mě nikdy nezaujala. Zkoušel jsem se jí nechat prostoupit několikrát, ale vzdal jsem to.(12.8.2010)

Je to dokonalé, k popukání, geniální, nevadí mi ani absence Jiřího Voskovce (Horníček ho docela zastane, jinak, ale zastane)..., jen to už trochu bere čas.(9.9.2014)

Výtečný humor Wericha s Horníčkem, opravdová lahůdka. Jen je škoda, že jsem to nemohl sledovat přímo v divadle, děda mě to vždy vyprávěl, jak chodil na W+V ...byla to úplně jiná doba.(6.9.2009)

I ta vážná rovina tu beze zbytku funguje. O to lepší jsou tradiční forbíny v podání dua Werich a Vos..., bohužel, tak starý nejsem, abych si to pamatoval, takže ze záznamu skvělá dvojice Werich x Horníček.(17.3.2009)

,,Kdo vyhrál, hází!''(13.7.2011)

Kdyby na to měl člověk uplatňovat filmová měřítka, moc šancí by tenhle film neměl, ale přistoupíme-li k tomuto dílku jako k archivnímu záznamu divadelní inscenace, což vlastně je, nemůžeme dát méně než 5. Neměli jsme zatím žádné dva lepší humoristy než byl pan Werich s Horníčkem, a že už je to hodně let. Jejich vtipy, hra se slovy a češtinou a obrovský intelektuální nadhled prostě nemají konkurenci. Forbíny jsou vpravdě geniální a hra za nimi také nijak výrazně nezaostává, takže výsledné hodnocení vypadá tak, jak vypadá. A to se vlastně týká i Těžké Barbory.(17.4.2008)

Geniální hry divadla ABC v podání Wericha a Horníčka. Myslím, že všichni se shodneme, že nejlepší na tom všem jsou forbíny, no ale vlastně veškeré části, kde jsou tito dva, zbytek filmu, jak napsal například Radek99 "se musí přetrpět" ale zas tak hrozné utrpení to rozhodně není:) Tohle duo si naprosto rozumí, trochu lituju, že jsem neměla možnost vidět V+W to by byl asi teprve zážitek. Každopádně tato hra obsahuje řadu mouder a řekla bych ani ne hlášek jako spíš citátů. Mé oblíbené: "Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a co za to."..... "Život je jediná věc, kterou má člověk doživotně."..... "Jakmile chudý člověk začne mluvit o spravedlnosti, tak je zavřenej." Ale nejlepší ze všech je jednoznačně tato: "Život vždycky stál, stojí a bude stát za to, aby ho člověk dožil, ono se s ním totiž víc dělat nedá. "(13.10.2011)

Tahle hra vskutku stojí především na Werichovi a forbínách, které překypují skvělými aforismy a hrátkami z češtinou, zbytek tvoří spíše takovou kulisu. Navíc Horníček působí lehce nepatřičně a proto celá inscenace vyznívá spíše jako taková "one-man show". Z dalších herců bych vyzdvihl Otto Lackoviče coby Villona.(26.4.2011)

Skvělá zábavná hra od Vozkovce a Wericha. Vše vyšperkované nezapomenutelnými forbínami Wericha a Horníčka.(27.5.2014)

Některé písňové texty jsou neskutečně nadčasové. "Je to divný svět, divné věci, když je pro lidi třeba, pálit laciné žito v peci, aby zdražil chleba."(7.1.2010)

Před několika dny jsem zhlédl Těžkou Barboru, která byla relativně nudnou hrou zato však s geniálními forbínami. Balada z hadrů oproti Barboře vyniká i vcelku slušnou kvalitou hry, forbíny Wericha Horníčka opět netřeba komentovat, jsou nezapomenutelné. V poslední době pozoruji v různých médiích snahu Wericha zlehčovat či diskreditovat. Tato hra je ideálním protilékem a důkazem, že Werich byl velikánem přesahujícím svým nadhledem většinu lidí v naší malé zemi, byl symbolem minimálně dvou až tří generací. Můžeme o tom diskutovat, vést spory, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Jsem vděčen, že alespoň něco z jeho díla se zachovalo přes nepřízeň mocipánů na filmovém pásu...100%(6.6.2011)

Uřvanost Trégla je k nepřečkání, stejně tak než se objeví pánové Werich a Horníček...upřímně ani hra za moc nestojí,briliantem tak zůstávají předscény..(28.12.2013)

I přes nekvalitní filmový záznam je to nádherné divadlo...(7.2.2008)

Díla Osvobozeného divadla V+W znám jen z menších či větších úryvků. Teď snad poprvé jsem zhlédl jedno v celé své kráse, Voskovce nahradil Horníček a snad důstojně - nemám však s čím srovnávat. Představení trpí dost nerovnoměrným a roztříštěným dějem působící slepeným dojmem. Výrazněji a zábavněji působí jen forbíny hlavních přestavitelů. Ostatní mi přišlo strohé a utahané. Proto jen slabé umolousané 3 hvězdičky. A nejspíš už nemám důvod se k tomu vracet. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](10.7.2013)

To druhé V tam jednoznačne chýba.(10.10.2011)

<< předchozí 1 2