Balada z hadrů (divadelní záznam)

Komedie / Drama

Československo, 1960, 119 min

Jiří Voskovec (divadelní hra), Jan Werich (divadelní hra)

Kostýmy:

Adolf Wenig

I ta vážná rovina tu beze zbytku funguje. O to lepší jsou tradiční forbíny v podání dua Werich a Vos..., bohužel, tak starý nejsem, abych si to pamatoval, takže ze záznamu skvělá dvojice Werich x Horníček.(17.3.2009)

Kdyby na to měl člověk uplatňovat filmová měřítka, moc šancí by tenhle film neměl, ale přistoupíme-li k tomuto dílku jako k archivnímu záznamu divadelní inscenace, což vlastně je, nemůžeme dát méně než 5. Neměli jsme zatím žádné dva lepší humoristy než byl pan Werich s Horníčkem, a že už je to hodně let. Jejich vtipy, hra se slovy a češtinou a obrovský intelektuální nadhled prostě nemají konkurenci. Forbíny jsou vpravdě geniální a hra za nimi také nijak výrazně nezaostává, takže výsledné hodnocení vypadá tak, jak vypadá. A to se vlastně týká i Těžké Barbory.(17.4.2008)

Unikátní ano, ale vstřebatelný jen horkotěžko.(16.12.2010)

Je to dokonalé, k popukání, geniální, nevadí mi ani absence Jiřího Voskovce (Horníček ho docela zastane, jinak, ale zastane)..., jen to už trochu bere čas.(9.9.2014)

Tyhle unikátní černobílé rekonstruované záznamy představení Divadla ABC jsou něco jako národní kulturní dědictví. Náš nejslavnější tvůrčí tandem Voskovec - Werich se tu reinkarnuje ve dvojici Jan Werich - Miroslav Horníček (Jiří Voskovec byl v té době již několik let v americkém exilu) a je to náhrada více než důstojná. Divadelní hra sama je v obrazech, kde nevystupuje výše zmíněná dvojice, trochu nudná (hlavně první půlhodinu nutno přetrpět), leč ve výstupech a především a autentických forbínách nově etablovaného páru jde o ryzí genialitu. Nevídaná životní moudrost, abnormální jazykový cit, ryzí humanismus (i humanitní vzdělání, jehož je obětí, jak říká v jedné narážce sám Werich) mistrů Jana Wericha i pana Horníčka. Je dobré si čas od času (hlavně pro srovnání s dneškem) tyto legendy české kultury připomenout...(1.10.2007)