Základ rodiny

Family Stone, The

Základ rodiny

Romantický / Drama / Komedie

USA, 2005, 99 min

Výtečný vánoční film, který dokáže bavit svěžím humorem, ale i chytnout za srdce. Ve svém žánru patří k tomu nejlepšímu, co bylo za poslední dobu natočeno. Doják(17.8.2006)

Tak to je za dnešek už třetí film, odehrávající se o Vánocích, ale bez té pravé vánoční atmosféry, který jsem viděl. Film se sice odehrává o Vánocích, ale za vánoční film ho označit nemohu, protože Vánoce jsou zde jen jako podklad k vyřešení složitých rodinných vztahů, takže opět jako u předchozího filmu musím konstatovat, že tento film není úplně vhodné sledovat o Vánocích, ale tak nějak nejlépe týden před Štědrým dnem, aby to na Vánoce trochu naladilo a přeneslo na diváka trochu té vánoční atmosféry. Ale jinak je to zajímavý příběh o jednom zajímavém rodinném vánočním setkání, kde ale chybí to pravé nadšení z Vánoc, prostě jako by všichni plánovali Vánoce protrpět, a nikoliv si je užít. Což u takového filmu odehrávajícího se o vánočních svátcích zamrzí. Ale je pravda, že film téměř nenudí, je na co se dívat a na konci nám tvůrci naservírují i trochu toho pobavení. Herecké výkony jsou docela dobré, rozhodně překvapí Luke Wilson, ale je zajímavé vidět třeba takového Dermota Mulroneyho, kterého mám pořád zafixovaného jako herce z filmu "Svatba mého nejlepšího přítele" a proto ho bedlivě pozoruji v každé další roli, ve které se objeví. A Diane Keaton jako maminka zde předvádí také velice dobrý výkon. Tohle je tedy film, který je bezesporu zajímavý, a na který stojí za to se kouknout. Ale bohužel nevybočuje z průměru, takže uděluji tři hvězdičky.(15.12.2008)

Od standardně nadprůměrných výkonů (Claire Danes, Dermot Mulroney, Diane Keaton) až po dle kritiků zářivých překvapení (Sarah Jessica Parker nebo konečně zajímavější Luke Wilson) se dobelháme přes příběh, který vlastně neví, čím chce být. Jeho hrdinové prakticky po celou dobu neopustí stěny rodinného sídla. Právě větší koncentrace postav ale ukazuje, jak jim scénář nestačí, několik členů rodiny nemá víceméně co hrát, jen střídá grimasy úsměv x rozpaky. Hodnocení pak sráží zejména viditelná nedotaženost několika motivů, zbytečné přidávání dalších (například matčina nemoc) a k tomu všemu až nevěrohodná milostná vzplanutí. Čistých 60%.(7.12.2007)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Prostředí 6/10/// +obsazení, herci, především pak Claire Danes -obsahově nic extra, postavy jsou celkem zvláštní, vztahy postav/// Něco je v nepořádku. Nejen v této rodině, ale i v tomto filmu. Rodinka je to sice normální, možná o něco větší, ale přesto z ní máte takoví divný pocit a necítíte se s nimi dobře. Což byl asi záměr filmu, aby jsme se mohli vžít do postavy Sarah Jessici Parkerové. Doléhá to však i na diváka a to není zrovna dvakrát idelální. Navíc jednání a motivy postav jsem někdy plně nechápal a v ději se později i ztrácel. Humor taky není kdovíjaký. No prostě je to obyčejný film s kvalitním obsazením vhodný pro chvíle relaxu a ideálně pak před vánoci. Větší ambice to nemá./// Celkem 63%///(23.2.2010)

• Homer Simpson

Předvídatelná romantická "komedie", u které jsem se ale moc nebavil...(26.12.2011)