Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

• Galadriel

Z knižní předlohy zbyla kostra okousaná na minimum, aby jakž takž držela pohromadě. Za cenu krátké stopáže (u fantasy trochu nepochopitelné) toho opravdu moc nezbylo a to, co zbylo, je naprosto zběsile sestříhané (hlavně závěrečná bitva v jeskyních Vardenů) a co se týče děje tak bez znalosti knihy naprosto nepochopitelné. Skvělou práci odvedl Patrick Doyle (ten pán mě zajímá čím dál víc), kameraman a Slovenské exteriéry a film si drží celou dobu slušné tempo, takže nenudí a až na ty bitvy se na něj hezky dívá. Ale přiběh je prostě v háji, že by mě Edward Speleers nějak nadchnul se taky říct nedá, takže jednou se díky Eragonovi pokochat Tatrami bohatě stačí.(2.5.2007)

• LiVentura

Snad jen ty efekty..(20.4.2011)

Od Eragona nikdo nic moc necekal a ja taky ne, ale jelikoz se jedna o fantasy zanr, kterej mam hodne rad, tak sem si na film zasel. A nedopad vubec spatne. Nejvetsi podil na tom maj asi moje nizky ocekavani, ale stejne. Pribeh je samozrejme desna vykradacka a neprinasi prakticky nic novyho, takze to je takova jednoducha verze Pana prstenu, ale na druhou stranu je dej aspon temnejsi nez prilis detska Narnie. Pribeh je skutecne asi nejvetsi slabina filmu, protoze vsichni se tvari strasne drsne, pronasej hrdinny projevy a maj radoby drsny jmena, ale na me to ve vysledku pusobilo misty jako komedie, krom toho jsou situace dost casto odhadnutelny predem, navic tu jsou hloupy dialogy. Ale ostatni slozky filmu jsou v pohode. Kamera vykrada Pana prstenu, takze diky tomu jsou zabery spravne velkolepy, hudba se taky povedla a i kdyz herci nehrajou nic extra, presto predvadi vcelku slusnej vykon (Carlyle potesi, Irons ma svuj prumer, Speelers nakej talent ma, ale tady se zatim teprve rozehrava). Co se tyce triku, tak nejvic se poved samotnej drak, s tim si tvurci fakt vyhrali a je videt, ze uz jim kuli tomu asi nezbylo moc penez na ostatni veci a proto jsou treba ruzny pevnosti zabirany pro jistotu z dalky a rozmlzene, az vypadaj skoro jako nakej pohled. Filmu pres tech nekolik nedostatku dam 4*, nicmene se ale nemuze rovnat vrcholum fantasy zanru, ty 4* je spis za to, ze jsem se celou dobu dobre bavil a film utece strasne rychle (90 minut pro fantasy je neskutecne malo), az mi bylo lito, ze je konec. Taky proto, ze pri zaverecny bitve sem si rikal, ze je pekna a tesil se na tu finalni, ale pak sem se bohuzel dovedel, ze to uz byla ona.(14.12.2006)

• akisha

Víc než LOTRa mi teda Eragon připomínal Star Wars. Je tu strašně neoriginální a utahaný příběh o pitomci ze statku, co je nějaký "vyvolený" či co, potká mentora, ten ho učí magii, brzo zkápne, do toho Malkovich co vůbec nic nepředvede a "Stín" - ultra trapná kreace chudáka Carlylea. Konečná bitka připomíná spíš vesnickou pitku s pár ohníčky. Představitel Eragona je nezajímavý tuctový blonďák, film postrádá alespoň jednu velkolepou nebo zapamatování hodnou scénu či doopravdy dobře hrající postavu. Irons je sice schopný zahrát kde co, ale v tak trapně šablonovité postavě učitele nemá absolutně co předvést. Totální zklamání. Jediným světlým místem je digitální Safira.(29.4.2008)

• Cervenak

Humus vo všetkých ohľadoch. Fantasy žánrom žijem a o to viac ma naštve, keď ho niekto takto przní. Samozrejme za všetko môže stupídna predloha, ale aj tá je oproti scenáru tohto "diela" geniálnym počinom. Niekto tvrdí "ale aspoň triky boli fajn". Kde, preboha? Veď tam s výnimkou prvého letu a záverečnej "leteckej prestrelky" celkom chýba interaktivita medzi hercami a Saphirou. Dialógy sú len prestrihmi medzi hercami a veľkou digitálnou hlavou dračice. Ech... Jedna hviezdička za pohodového Ironsa. UPDATE: Opakované zhliadnutie na DVD s pôvodným znením dojmy citeľne vylepšilo. Irons je skutočne fajn a scény s drakom (hlavne záverečné ohnivé peklo) majú dokonca grády.(28.3.2007)