Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

V rámci možností je film relativně OK. Rozhdně by mu prospěla delší stopáž, takhle je tam několik podivných momentů (například náhlá změna Durzova make-upu), nejhorší na celém filmu je, jak zabili poměrně slušný rozpočet. Drak je moc hezkej, zbytek ale průměr, místy až televizní. Je to o chlup lepší než BloodRayne Uwe Bolla, jenže vzhledem k ambicím je to poměrně na pováženou. JHerci jsou v rámci možností dobří, nektěrým pomáhá dabing, jiným spíše škodí. Závěrečná bitka je poměrně slušná, kdyby nebyla v takové tmě, mohlo to bejt mnohem lepší. Porovnání s Pánem Prstenů je zbytečné, spíše je na místě srovnání s Narnií, která byla o chloupek horší, co se naivity, kýčovitosti a pod. týče,výpravu a bitvu však měla nesrovnatelně lepší. Celkově je Eragon něco podobného, jako Šifra Mistra Leonarda. Film sám o sobě zkousnutelný zcela bez problémů, vzhledem k očekáváním, která do něj byla vkládána, však zklamal na celé čáře.(15.12.2006)

• xxmartinxx

Vývržek nastalého zájmu o fantasy a jeden z prvních hřebíčků do rakve, kam byl žánr po nenadálém zmrtvýchvstání v podobě LOTRa zase rychle uschován. Je to sterilní, nefunkční a nesympatické.(11.12.2009)

• Trellíno

Bídná režie, špatné triky, zoufalý a občas hodně nelogický střih, pár opravdu hodně bezradných hereckých výkonů, vykrádání všeho možného, tuze nepovedená bitva, vojáci vypadající jak když si odběhly z natáčení Tří veteránů a tímto stylem bych mohl pokračovat až do úplného vyčerpání. Takhle by vypadala Bloodrayne, kdyby na ní měl Boll o padesát mega víc a hudbu mu k tomu skládal Patrick Doyle (společně s Ironsem prakticky jediný klad celého filmu, ale na druhou stranu mi přijde, že Doyle docela vykrádá svého čtvrtého Pottera). Prostě a jednoduše, nikdo a nic mě nedonutí, abych týhle šaškárně dal víc než 30%.(13.12.2006)

• Malarkey

Ani kniha není natolik skvostná, aby podle ní mohl být natočený dobrý film. Čte se sice vcelku dobře a napsal ji tehdy 16ti letý nadějný spisovatel Christopher Paolini, ale už nápis na rubu knihy: "Těšte se na film" značil kam trilogie o Eragonovi, dračím jezdci bude směřovat. Z herců se mi nelíbil téměř nikdo bohužel ani Edward Speleers, který ač se snaží druhý Daniel Radcliffe z něj rozhodně nebude. Říkám, že se mi z herců nelíbil téměř nikdo i když je tu výjimka, Jeremy Irons, jenomže ten k jeho smůle už hrál v jedné nepodařené fantasy a to v Dračím doupěti a je ho na to škoda, jeho postava Broma byla spolu s digitalizovanou dračicí Safirou to jediné co se mi na filmu líbilo. Jinak příběh ohlodán do morku kosti působí naprosto opovržlivě vůči knize a ani hudba není natolik kvalitní, aby tuto nepovedenou fantasy zachránila od toho nejhoršího. Ale co teď, když už první díl je natočený, není úspěšný, druhý už na natočení čeká a nakonec třetí je ve výrobě?...bojím se nejhoršího. --- Řekla mi o budoucnosti - Budoucnost je pro živé Eragone.(4.3.2007)

Tatry sú proste nádherné.(1.12.2008)

• - Guy Pearce měl ztvárnit Durzu a s Elijahem Woodem se počítalo do hlavní role. Pro popovou hvězdu Josse Stona je Eragon prvním zářezem na poli celovečerních filmů. (imro)

• - Autor knižní předlohy Christopher Paolini dokončil střední školu už v patnácti letech, a protože byl na univerzitu příliš mladý, zůstal doma a dal se na psaní. (Divočák)

• - Adaptace mládežnické fantasy stála studio Fox rovných 100 milonů, během prvních třech dnů promítání (15. – 17. 12. 2006) vydělala v amerických kinech jen 23,2 mil. dolarů, což stačilo na druhou příčku. Po měsíci promítání měl chlapec a jeho drak na kontě 70 milonů a z problémů ho tahají dvojnásobné mezinárodní tržby. (imro)