Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

• Malarkey

Ani kniha není natolik skvostná, aby podle ní mohl být natočený dobrý film. Čte se sice vcelku dobře a napsal ji tehdy 16ti letý nadějný spisovatel Christopher Paolini, ale už nápis na rubu knihy: "Těšte se na film" značil kam trilogie o Eragonovi, dračím jezdci bude směřovat. Z herců se mi nelíbil téměř nikdo bohužel ani Edward Speleers, který ač se snaží druhý Daniel Radcliffe z něj rozhodně nebude. Říkám, že se mi z herců nelíbil téměř nikdo i když je tu výjimka, Jeremy Irons, jenomže ten k jeho smůle už hrál v jedné nepodařené fantasy a to v Dračím doupěti a je ho na to škoda, jeho postava Broma byla spolu s digitalizovanou dračicí Safirou to jediné co se mi na filmu líbilo. Jinak příběh ohlodán do morku kosti působí naprosto opovržlivě vůči knize a ani hudba není natolik kvalitní, aby tuto nepovedenou fantasy zachránila od toho nejhoršího. Ale co teď, když už první díl je natočený, není úspěšný, druhý už na natočení čeká a nakonec třetí je ve výrobě?...bojím se nejhoršího. --- Řekla mi o budoucnosti - Budoucnost je pro živé Eragone.(4.3.2007)

• Eddard

"Fíha, ta kamera je jako z Pána prstenů! Ta Arya je sakra kost! A ten Darza je fakt škaredej!" Jako věrný fanoušek fantasy žánru mě na jednu stranu těší, že se teď točí jedna fantasy za druhou, na druhou stranu mi příjde docela škoda, že se výběrem látky v žánru neznalých divácích upevňuje představa fantasy jako něčeho umělecky a kvalitativně podřadného. Eragorn je zkrátka něco jako fantasy béčko, jen se zatraceně vykrmeným rozpočtem - ten se pak pozná především na povedené digitální dračici (finální souboj se stínovým drakem byl obzvlášť pěkný), která byla alfou a omegou celého filmu. O slušném hereckém výkonu se dá mluvit jen v případě Ironse, Malkovich za celý film pronese asi tři rádoby zlé a kruté věty, ostatní se tam jakštakš nervózně usmívají, případně mračí... Jak jsem řekl, o pochybné předloze se nechci rozepisovat, za draka a za to, že jsem se u toho nenudil 40%(13.6.2007)

Fantasy pohádka o zbrklém klukovi a jeho drakovi, která jaksi nemá konec, tedy má, ale ne ten "úplný". Triky velmi dobré, scenérie fantastické, Sienna Guillory k nakousnutí - a to je vlastně všechno, co mě zaujalo. Děkuji za pozornost.(27.9.2010)

• tron

„Kde niet strachu, niet ani odvahy.“ Fantasy má veľa podôb a ERAGON na Stredozem ani na Harryho Pottera nemá, ale je lepší, ako KULL DOBYVATEĽ a (ale to už sekám vysoko) DRAČIE DIERY (Jeremy Irons, ktorý hral aj v nich, zrejme miluje drakov alebo už je mu len proste všetko fuk). Mne sa ERAGON páčil o čosi viac, ako NARNIA, ale je to ako porovnávať chrípku s angínou a keď som si predstavil, že by som tento "štandardný kus" musel pozerať ešte raz, musím dať len 40%. Pokiaľ sú na plátne mentor Irons, sexi dračica (s hlasom oscarovej Rachel Weiszovej) a slovenská príroda, ujde to. Ale biedne akčné scény, priemerné triky, mdlé masové pasáže či nezaujímavé Zlo (Malkovich i Carlyle dopadli katastrofálne) robia svoje - a rozhodne nie dobre. Dvojka našťastie nevznikla.(5.5.2007)

Prostucke, bez napatia a miestami dost nuda. Kniha nebola zla, a dalo sa z nej vytrieskat omnoho viac. Z pribehu zostali len zaklady, ale dajme tomu ze tim co ju necitali to tak vadit nebude. Ale mozem povedat ze casting mal stastnu ruku a Spellers aj Guillory sa so svojmi prilezitostami popasovali so ctou. Aj ostatny a celkovo postavy vo filme boli slusne zobrazene aj zahrate. Urcite by podstatne pomohla dlhsia stopaz (minimalne na to aby drak nemusel dospiet behom preletu nad oblakmi). Prostucke, avsak minimalne o triedu lepsie ako hrozna Narnia. Cav, idem si pozriet Pana prstenov 5/10(12.5.2007)