Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

• tron

„Kde niet strachu, niet ani odvahy.“ Fantasy má veľa podôb a ERAGON na Stredozem ani na Harryho Pottera nemá, ale je lepší, ako KULL DOBYVATEĽ a (ale to už sekám vysoko) DRAČIE DIERY (Jeremy Irons, ktorý hral aj v nich, zrejme miluje drakov alebo už je mu len proste všetko fuk). Mne sa ERAGON páčil o čosi viac, ako NARNIA, ale je to ako porovnávať chrípku s angínou a keď som si predstavil, že by som tento "štandardný kus" musel pozerať ešte raz, musím dať len 40%. Pokiaľ sú na plátne mentor Irons, sexi dračica (s hlasom oscarovej Rachel Weiszovej) a slovenská príroda, ujde to. Ale biedne akčné scény, priemerné triky, mdlé masové pasáže či nezaujímavé Zlo (Malkovich i Carlyle dopadli katastrofálne) robia svoje - a rozhodne nie dobre. Dvojka našťastie nevznikla.(5.5.2007)

Eragon nebyl vůbec tak špatný, jak jsem očekávala, dokonce ani ti dva hlavní představitelé nebyli ve filmu tak nesympatičtí, jako v trailerech, drak byl moc pěkný, hlavně jako malý, létací scéna velmi dobrá, příjemná stopáž, příběh ušel, takže nakonec jsem se pobavila celkem dobře.(5.1.2007)

Tatry sú proste nádherné.(1.12.2008)

Eragon som tipoval na prúser roka, ale túto korunu si po jeho projekcii ponecháva Superman Returns. Príbeh Eragona je klasický neduživý plagiát Tolkiena and Co. o boji dobra a zla , pričom prečo je zlo zlé a dobro dobré sa zase raz nedozvieme. Klasická rozprávková premena sedláka na hrdinu neprekvapí dejovo vôbec ničím. Postavy sú plytké a majú plné ústa fatálnych viet na ktorých sa človek musí uškŕňať. Réžia je absolútne chaotická, plytvanie krásou slovenských exteriérov trestuhodné. Lokácie, v ktorých sa točilo - Tatry či môj obľúbený Slovenský Raj sú dostatočne fotogenické, kamera však túto fotogenickosť zdarne ignoruje. Osobitne je odfláknutá záverečná bitka, bez ohľadu na jej taktickú nelogičnosť nemá táto scéna žiadny akčný náboj a je veľmi neprehľadná. Eragon tak zachraňuje len Safira a Jeremy Irons. S dračicou sa skutočne tvorcovia vyhrali takže pôsobí dosť živo a reálne. Jeremy Irons i ked nemá veľmi čo hrať prevyšuje ostatných hercov o hlavu a ubrať trochu z pátosu jeho replík, pôsobila by jeho postava mentora omnoho skutočnejšie. Takže za celkom svižné tempo, Tomášovský výhľad, Suchú belú a Tatry, Safiru a Ironsa 5/10 a tri hviezdičky, pretože je to lepšie a o kúsok menej naivné než Narnia.(16.12.2006)

Pokial by som Eragona porovnaval s Panom prstenov, tak by si zasluzil mozno len 2 hviezdicky alebo len jednu, ale mne sa film pacil aj napriek tomu, ze tie triky boli trosku slabsie, takze mu davam 3. Skoda len, ze bol tak kratky.(26.12.2006)