Hříšní lidé města brněnského

všechny plakáty
TV spot 1

Epizody(4)

Na obrazovku České televize se vrací oblíbená čtyřdílná minisérie, ve které bude brněnská detektivní pátračka řešit kriminální případy z podsvětí i policejních kruhů. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem těchto kriminalistů! Příběhy nazvané Sólokapr, Pekelný stroj, Záhadné zmizení Lily Košvancové a Hluboká propast se zabývají zločinem (často i hrdelním) a vracejí se do dvacátých let minulého století, kdy brněnská "plotna" (obdoba pražské hříšné "galerky") vládla nad hlavním městem Moravy. Plotní ulice, Dornych, Křenová, okolí brněnských jatek a zakouřené lokály Flédyna, Nový svět, Mexiko, tato rejdiště zločinu, výsměchu spravedlnosti a nostalgické sentimentality brněnského podsvětí se staly dějištěm příběhů nezákonných kotrmelců, inspirovaných zprávami z policejních archivů a články z brněnských novin, které režisér Jiří Sequens zpracoval do scénářů. Dobové šansony Jaroslava Uhlíře a texty písniček výstižně charakterizují jednotlivé díly. Téměř stovka herců velkých, středních i malých rolí zavede diváky do lidové tančírny U flédynky, do hospody na Cejlu, prvního útočiště trestanců propuštěných z arestu, ale také na cesty a cestičky v Lužánkách, obsazené dámami, schopnými prodeje všeho druhu, a navíc i mezi brněnskou smetánku, prostě přiblíží divákům zavrženíhodnou i lákavou atmosféru bizarního světa dvacátých let, dnes už málem zapomenutého. (Česká televize)

TV spot 1

monolog

Docela jsem překvapenej, jak vysoké hodnocení to tu má. Podle mě to nestálo málem ani za jedno podívání. Všecko mi přišlo strašlivě umělý, kulisy, atmosféra i herecké projevy. Když tam byl záběr z nějaké hospody, vždycky jsem si říkal, kde je ta živost? Kam se ztratilo veselí a bujarost, kterou tak často skvěle ztvárnili v Hříšných lidech města pražského? Navíc neskutečně málo venkovních záběrů a víc než zjevná touha natočit vlastně jen další díly úspěšnějšího bratra s Marvanem Hříšní lidé... a bratrance s Adamírou Panoptikum města pražského mě přivádějí na myšlenku, že tu nešlo o nic jinýho, než jen další pokus dojit peníze. Ono je ale taky možný, že výslednou nezáživnost má na svědomí i věk pánů režisérů, který se průměrně pohybuje kolem 83 let (jeden 91, druhý 76), ale můžu swe mýlit a je to prostě tím, že to je špatně natočeno. A že jde i dnes natočit dobrý kriminální seriál s komediálními prvky, o tom nás víc než dostatečně přesvědčují Četnické humoresky. ()

Jirkacek

Ti hříšní lidé města brněnského mne hóóódně zklamali, protože jsem byl namlsán skvělým počinem s panem Marvanem a totéž jsem očekával od jejich kolegů z Moravy. A i když se jedná o seriály podobného ražení, jsou naprosto odlišné. Důvodů je hned několik - místa kde se děj odehrává je Praha a Brno. Musím zmínit černobílý a barevný obraz, paradoxně ten první v pořadí měl možná větší kouzlo. V Brně byly natočeny jen čtyři díly - naštěstí - v Praze jich bylo více. Herecká kvalita byla také úplně někde jinde, ať se na mne Ladislav Lakomý a jeho podřízení nezlobí. Také mi vadilo, že se převážně točilo v interiérech na rozdíl od Prahy. První dva díly byly docela nudné a až zbylé dva byly koukatelné. Zkrátka - i když mne to mrzí, tak hříšní lidé města brněnského naprosto nemohou konkurovat těm pražským. Dávám jen dvě hříšné hvězdy **. ()

klúčik

Detektívny seriál z Brna a s Brnenskými hercami sa mi páčil. Mal svoju atmosféru. Nie je to čistokrvná krimi , ale krimi s komediálnym nádychom. Herecké obsadenie je výborné. Krásna spomienka na fantastického herca Ladislava Lakomého. Seriálu uškodil , podľa mňa názov. Hříšni lidé ...boli len jedny , a boli nesmrteľné, mnohí diváci čakali podobné pokračovanie... Seriál hodnotím 60%. ()

ostravak30

Už to nemá tu správnou chemii. Nejspíš proto, že kriminalisté nebudou tak oblíbení jako ti z Hřísní lidé města pražského nebo ty případy postrádají správnou kombinaci humoru a napětí. Kdo ví. Po tomto seriálu navíc přišly Četnické humoresky, které seriál uvrhly do naprostého zapomnění. Já mám přestu dobu první republiky rád - po kolikáté se asi opakuju?, takže mě se seriál líbil. Ale atmosféru staré Prahy Brno prostě mít nemůže. I proto, že herci ze sebe brněnský dialekt místy dost tlačí. Zato kostýmy a hudba jsou vcelku snesitelné. ()

Schlierkamp

Na tohle jsem byl hodně zvědavý, ale bohužel musím konstatovat, že oproti Hříšným lidem města pražského či Panoptiku je to o hodně slabší. Dějové linie jsou poněkud rozvleklé, pointa celkem předvídatelná, celkově to postrádá napětí. Kvalita jednotlivých dílů má sice vzestupnou tendenci, avšak na vyšší hodnocení to nestačí. ()

• Václav Babka naposledy před kamerou. (M.B)
  • V příběhu lze spatřit moped Patria. Vyráběla jej německá zbrojovka bratří Weyersbergů, která se sloučila s další společností stejného oboru W Kirschbaum & Cie a vytvořila Weyersberg, Kirschbaum & Cie. Firma se věnovala nejdříve výrobě oceli a později kol a následně motocyklů. Výroba zanikla koncem 50. let 19. století. (sator)
  • „Tyhle nóbl lidi mezi plotnu nepatřej,“ zazní v příběhu. Brněnská plotna byla skupina obyvatel brněnské periferie, vyznačujících se především originální mluvou, tedy „hantecem“. (sator)