• novoten

Velká slova, vzletné proslovy a svým způsobem jen jeden velký Lincolnův bonmot. Spielberg tuhle část americké historie tak dlouho adoroval, až vznikl pouhopouhý průlet učebnicí dějepisu. Krátké rodinné pasáže vypoví o hlavní postavě drobné střípky a jde se čistě po dodatku, míru a politickém vyjednávání. Bez emocí, bez zápalu. Jen s dokonale vysoustruženou výpravou a nulovou přidanou hodnotou. A že Daniel Day-Lewis nebude Abrahama hrát, ale beze zbytku jím bude, jsme přece všichni věděli snad už před první klapkou. Těžké zklamání je teď o to větší, že Steven očividně natočil svůj vysněný opus magnum a mě potěšil jen občasnou Jonesovou uvolněností a podle očekávání i scénou samotného hlasování. Lehce problematický Válečný kůň vypadá v novém světle jako dokonalá dobovka.(5.1.2013)

Lincoln je filmem vysloveně precizním až perfekcionistickým, o tom žádná. Nelze se ale ubránit tomu, že je hlavně nudnou historickou přednáškou. Spielberg samozřejmě umí, to bezpečně víme už dávno, ale scén, kdy by divák jen mlčky polknul, je tu pohříchu málo. Americký filmař si už několik dekád může dělat za kamerou a pak i ve střižně prakticky cokoliv si zamane, s Lincolnem mu to ale moc nevychází. Pečlivě budovaná scéna a dlouhé záběry okořeněné nadprůměrnými hereckými výkony jsou sice fajn, ale divák chce v roce 2013 i něco víc, než jen debatní kroužek. Samozřejmě to nemyslím doslova, ale přepínání mezi prezidentovou pracovnou a hlasovací místností není úplně atraktivní. Samotná hlava státu tu navíc není tou postavou, kterou bychom se chtěli okouzlovat. Lincoln je pro nás Evropany prostě prezident, který zatočil s otroctvím, ale nevnímáme ho nadčlověkem jako za oceánem Američané. Ty by asi taky moc nelákalo Havlovo na plátně tříhodinové prokopávání se k demokracii. Jeden z nejrespektovanějších herců současnosti Daniel Day-Lewis (dostane třetího Oscara za hlavní roli?) hraje zas a znovu výborně, bohužel pro něj ale postavu poměrně nezáživnou až otravnou!! Těším se, až Spielberg (minule zklamal Válečným koněm) zase vlítne do řemeslně vymazlené budoucnosti!!(12.2.2013)

Tož nebylo (by) to špatné. Kdyby ovšem... Lincoln tedy v žádném případě nebyl odvěkým bojovníkem za zrušení otroctví či propagátorem rovnosti ras. Stejně tak válka byla vedena "za zachování unie". Otroctví v tom sehrálo jen částečnou roli a spíš ekonomickou, než lidskoprávní. Ne, netvrdím, že by Lincoln nebyl dobrý prezident nebo že by byl špatný člověk. Ale byl to člověk z masa a kostí, nebyl ani světec ani bojovník za lidská práva na úrovni 21. století. To k mé lítosti současní tvůrci mají tendenci Lincolna stejně tak jako jiné historické postavy vypodobnit coby lidi nikoli vlastní doby, ale doby tvůrcovy. Film sám o sobě špatný není, některé pasáže jsou i vtipné, jako třeba "lovení hlasů" (a nabízí to zajímavé otázky k "politické korupci"), samotné hlasování je celkem pěkně gradované, zkrátka Spielberg svůj um stále nezapomněl. Daniel Day-Lewis taky stojí za pozornost, i když s ohledem na uvedené zploštění nemá kromě bradky, chůze a zabarvení hlasu příliš prostoru pro skutečný projev charakteru. Zejména v porovnání s takovým Až na krev to vynikne. Tři jsou tak akorát.(1.8.2013)

Rozumím tomu, proč už teď tento film miluje a obdivuje celá Amerika, toto je téma, které se je jí přímo dotýká a jedná se o obrovský zlomový bod americké historie, název tohoto filmu pravděpodobně uslyšíme i příští měsíc na Oscarech, tipuji však, že u nás takový úspěch film slavit nebude. Technicky bez chyby, nechybí velké proslovy a prohlášení, ani lehký patos, který k tématu už zkrátka patří, Daniel Day-Lewis exceluje, každý už asi ví, že je to Pan herec, herecky ale exceluje celé obsazení. Já vlastně filmu nemůžu vytknout jednu jedinou věc, je přesně takový, jaký být chce, dostala jsem přesně to, co jsem čekala, jen jsem doufala v něco navíc a to navíc jsem ve filmu bohužel nenašla. Sledovala jsem řemeslně skvěle odvedenou práci, ale za celé dvě a půl hodiny ve mně film nedokázal vyvolat jednu jakoukoliv emoci a vím, že už si film nikdy znovu nepustím.(1.1.2013)

Nie. Koľko filmov o Lincolnovi musím vidieť, aby som dostal ucelený pohľad nielen o jeho osobe, atentáte, ale i jeho smrti či pátraní po jeho vrahoch? Vyše dvoch hodín vykecávame o 13-tom dodatku ústavy a Lincolnovej smrti Spielberg venoval 2 minúty!? Neveril som tomu, čo vidím. Od Spielberga som čakal komplexný portrét osobnosti od A po Z, no dostal som iba neuveriteľne ukecanú politickú prestrelku na tému zrušenia otrokárstva - 13. dodatku...Mnoho viet i celé dialógy zaznely opakovane niekoľkokrát, dookola a dookola to isté - 13. dodatok, musí to v snemovni prejsť, musíme ich presvedčiť, je to správne atď...Film by potreboval občas odbočiť od politiky, aj keď pri postave politika to až tak nejde, ale aspoň to bojové pole, atentát, niečím dej vygradovať, zdramatizovať a vytiahnuť diváka z tej nekonečnej politickej debaty. Nechcem tému zrušenia otrokárstva nijako zľahčovať, ale kto to má počúvať 2 a pol hodiny? Ako lekcia z dejepisu rozšíri obzory, ako film jednoducho neuspokojí. U mňa priemer. Demokrati, republikáni, či iná politická háveď nech si hviezdu pripočíta. 60%.(2.7.2013)

• Tommy Lee Jones