Občan X (TV film)

Citizen X

Občan X

Krimi / Thriller / Drama / Životopisný / Historický

USA, 1995, 103 min

So slovíčkom "thriller" by som v prípade tohto filmu zaobchádzal opatrne. Ak ale bolo cieľom tvorcov vypustiť do sveta nejaké morálne posolstvá - napríklad o tom, že v totalitnom režime je "obyčajný" človek iba štatistickou jednotkou s krylovským "číslem na zápěstí" a zároveň bezcennou nálepkou na tank ideologiockej mašinérie - potom im tliesam a gratulujem. Ruské, resp. sovietske reálie, boli pre mňa vždy väčším horrorom, než celý zástup smädných upírov, slizkých zombíkov, kvíliacich vlkodlakov a Leatherfaceov, vychádzajúcich z obchodu s drevorubačskými potrebami...(1.6.2007)

Jeden z nejlepších TV filmů co jsem viděl. Velice dobří herci a atmosféra, která by se dala krájet jen takovým nožem, který vrah používá na své oběti. Na filmu je sice vidět, že byl točen pro TV a film se až moc zaměřuje na vraha a jeho činy ale rozhodně se nejedná o chyby, které by výsledný dojem z filmu nějak kazily.(22.9.2008)

Krásné ztvárnění toho, jak byla soudruhům milejší jejich ideologie, než lidské životy. Příběh je děsivý, zajímavý, s dobrými herci, kterým bych vytkla jediné - vypadali málo rusky.(21.2.2007)

Televízny film z HBO produkcie pomerne verne zachytáva lov na ruského sériového vraha. Presvedčivá dobové kulisy (vrátane fungovania sovietskeho štátneho aparátu) a fajn herci - vďaka Reovi a Sutherlandovi je to takmer buddy krimi. :)(26.8.2015)

Jeden z nejlepších filmů, který je podle skutečné události, co jsem kdy viděl. Ponurá atmosféra, která ho prostupuje se hodí k tématu sériového vraha. Naprosto parádně vybraní herci, kteří moc dobře věděli co se po nich očekává a splnili to do puntíku. Věřil jsem jim každé slovo. Pokud máte rádi filmy "podle skutečné události" a zvládáte zrůdnosti sériových vražd, myslím že tenhle by jste měli určitě vidět. Za mě 95%(21.8.2012)

• - Andrej Čikatilo (Jeffrey DeMunn) bol odsúdený na trest smrti. Ruský prezident Boris Jeľcin zamietol 4. januára 1994 žiadosť o milosť a 14. februára 1994 bol vo väznici v Novočerkasku zastrelený strelou za pravé ucho. Pár sekúnd pred smrťou prosil, aby mu nepoškodili mozog za účelom jeho zachovania pre výskum. (Raccoon.city)

• - Herec Donald Sutherland za tento film vyhrál ceny Za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Emmy a Zlatý glóbus). (Chatterer)

• - Generál Ivanov má ve filmu plukovnické výložky. (gjjm)