Občan X (TV film)

Citizen X

Občan X

Krimi / Thriller / Drama / Životopisný / Historický

USA, 1995, 103 min

Cože, slyšel jsem dobře? Říkal jsi sériový vrah v Sovětském Svazu? Nedělej si prdel, soudruhu, takhle náš socialistický systém přece nefunguje! Zatímco soudruzi nasupeně poulí oči nad jalovými výroky soudruha vyšetřovatele, významný člen Komunistické strany soudruh X už na peróně vyhlíží další oběť a nebere nikoho nad metr třicet. Soudruzi ale mají za ušima a když jim tady bují takový buržoazní nešvar jako je sériová vražda, mazaně pozatýkají všechny homosexuály. Na první pohled zase jedno naivní americké vyobrazení komunistického establišmentu, v němž je jednooký mezi slepými králem a přes přerostlého byrokratického molocha ani nedohlédnete na čepici soudruha generála. Bohužel ale děsivá rekonstrukce tehdejší reality, z které zamrazí mě i každému jinému demokraticky smýšlejícímu občanovi, kterému se začínají líbit chlapci a dívky až po sfouknutí patnácti svíček na narozeninovém dortu a k ukojení sexuálního chtíče stačí klasická levačka přes ponožku v koupelně.(29.3.2012)

Věřim tomu, že kdybych o Čitakilovi nikdy neslyšel a nic o něm nevěděl, tak bych asi na film zíral s otevřenou hubou od první do poslední minuty. Jenže já se o sériový a masový vrahy trochu zajímám a tim pádem jsem měl o Čitakilově případu docela dost informací a tento film mě nemoh absolutně ničim překvapit. Ale těch 103 minut mi uteklo jako voda a docela se mi film líbil. Snad jenom to strašně laciný zpracování mi trochu lezlo na nervy. Nějaký střídání ročních období nebo třeba stárnutí postav za těch 8 let nikdo neřešil. Holt televizní film. A představa američanů o životě v SSSR v 80. letech mě pobavila. Lidi nosej hadry, který nejspíš pamatujou ještě carský Rusko a některý výjevy byly spíš jako z nějakýho post-apokalyptickýho sci-fi. Ale rozhodně to bylo lepší než Občan Havel a Občan Kane dohromady.(4.8.2012)

So slovíčkom "thriller" by som v prípade tohto filmu zaobchádzal opatrne. Ak ale bolo cieľom tvorcov vypustiť do sveta nejaké morálne posolstvá - napríklad o tom, že v totalitnom režime je "obyčajný" človek iba štatistickou jednotkou s krylovským "číslem na zápěstí" a zároveň bezcennou nálepkou na tank ideologiockej mašinérie - potom im tliesam a gratulujem. Ruské, resp. sovietske reálie, boli pre mňa vždy väčším horrorom, než celý zástup smädných upírov, slizkých zombíkov, kvíliacich vlkodlakov a Leatherfaceov, vychádzajúcich z obchodu s drevorubačskými potrebami...(1.6.2007)

Až překvapivě kvalitní snímek z produkce televize. Na délce 103 minut je rozehrána velká a těžká válka ruské policie a jednoho muže, který svým způsobem změnil dobu. Čikatilo byl pravděpodobně nejhorší zločinec v historii Ruska. Herci jsou na televizní produkci neuvěřitelně kvalitní a Donald Sutherland působí jako by v Rusku pobýval. Max von Sydow v roli psychologa, který vytvoří zločincův profil a prosadí tim psychologickou spoluprácí při hledání vrahů, je výborný a i ve svém věku dokáže výborně vystihnout postavu. Kdo chec znát kus té zlé stránky Sovětského svazu má jasnou volbu na večer.(31.8.2006)

Velmi dobré herecké výkony (zvlášte S. Rea a tradičně výborný Max von Sydow), přesvědčivá psychologie postav a v rámci možností přesné zaznamenání okolností případu - to jsou hlavní přednosti tohoto snímku. O mnoho slabší je výsledek snahy tvůrců o zachycení atmosféry pozdně sovětského Ruska. Kdo tyto oblati před rokem 1989 navštívil, dá mi za pravdu že představa obyvatelstva oblečeného do hadrů jakoby z carských dob a všudypřítomná šeď a bída zdaleka neodpovídá tehdejší realitě - autoři filmu nám tu předkládají jedno klišé za druhým. To však nic nemění na tom, že "Občan X" je velmi působivá záležitost, už jen kvůli autentickému popisu posledních chvil masového vraha.(5.8.2007)