Iluzionista

Illusionist, The

Iluzionista

Drama / Romantický / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2006, 110 min

Tento film som si vzdy plietol s DOKONALYM TRIKOM (2006), ktory bol natoceny v tom istom roku, odohraval sa asi v tom istom case a bolo to o kuzelnikoch a obe filmy mali skoro v rovnaky cas premiery v kinach. Jediny rozdiel je v scenari, kedze reziser Dokonaleho triku Christopher Nolan musi mat vzdy prekombinovany a premysleny scenar, ktory narocneho divaka skor potesi, naopak Iluzionista mal jednoduchy scenar, ako uz POMO spomenul v komentari scenar pre konzumneho divaka. Ja filmy ale nechcem zahadzovat do kosa, lebo su natocene pre konzumneho divaka. Mne sa tento film velmi pacil a nielen ze mu pomohli herci Edward Norton, ktory uznavam mal aj lepsie role, ale aj Paul Giamatti, ale hlavne krasna znama hudba Philipa Glassa, ktory takmer vzdy kopiruje sam seba a do tohto filmu sa jeho hudba vynikajuco hodila. Skoda len, ze reziser z toho urobil fantasy film a z kuzelnika Nortona nadcloveka, keby sa trosku krotil, mohlo to byt vierohodnejsie, ale inac dobry film... 08.03.2010 ______ Edward Norton - (Eisenheim) +++ Paul Giamatti - (Inspektor Uhl) +++ Jessica Biel - (Sophie) +++ Rufus Sewell - (Princ Leopold) +++ Eddie Marsan - (Jozef Fischer) +++ Aaron Johnson - (Mladý Eisenheim) +++ Karl Johnson - (Doktor / Starý muž) +++ Jake Wood - (Jurka) +++ Hudba: Philip Glass +++(8.3.2010)

Příjemné, romantické a Burgerovsky kouzelné. V některých momentech empirických kulis a prostředí Pražských ulic je připomínající atmosféra jako měl PARFÉM - Příběh vraha. Obrazově příliš tmavé. Edward Norton není špatný, skvěle do své role pasuje. Krásná Jessica Biel byla okouzlující, ale já osobně bych rád viděl v její roli milovanou Scarlett Johansson. Nejlepší herec na plátně je Paul Giamatti. A nejlepší trik je pro mě obálka s motýli. Podobný film DOKONALÝ TRIK je promyšlenější, detailně rozsáhlejší, postavou vy tvořenější a má i myšlenku. Předvídatelný závěr je i tak působivý.(13.1.2013)

To se to pánu Iluzionistovi kouzlí, když má kolem sebe štáb odborníků na efekty, kteří mu nemálo dopomůžou v častých chvílích. I když zase musím uznat, že se Edwardovi Nortonovi kurz rychlých rukou hodil, je to znát i když chvílemi za něj zastupuju dublér. Iluzionista se zdá jako poutavý, temný a kouzelný film plný lásky, ale i nenávisti. Z každého úhlu na tom něco pravdy rozhodně bude, ale fakt, že film čerpal z 20ti stránkové povídky Stevena Millhausera dokazuje, že tvůrcům muselo dát hodně velkou práci rozvést příběh, tak aby se u něj divák jako já nenudil, což se podle mě příliš nezdařilo. Zase musím vzít fakt, že se film točil v Čechách, a že za mořem vydělává relatině slušný peníze, což je samozřejmě dobře. Zajímavý film na jedno posezení, které slupnete jako jednohubku a i přes překvapivě nevýrazného Edwarda Nortona zapomenete o čem vlastně příběh byl, ale věřím, že naopak nezapomenete na kouzlo, kterým učaroval publikum už samotný Houdini, jak během chvilky dokáže ze semínky vyrůst malý stromek. Škoda, že tak neučaroval mě tento film, potenciál na to rozhodně měl. --- Je to trik! Je to iluze! - Jistěže, ale třeba je v té iluzi kus pravdy.(14.4.2007)

Iluzionista mě přivedl na myšlenku, co to vlastně znamená "konec filmu." Konec může být zamotaný, nesmyslný, nedotažený, nelogický, odfláknutý a přesto nám nepokazí dojem z filmu, ale může nám narušit naši vlastní "iluzi" filmu. Tento film je dokonale iluzionistický, magický, všechna kouzla a triky byly naprosto excelentní, scénář sice lehce pokulhával, ale to vše nám vynahradil Ed Norton, kterému to v černém plášti moc slušelo:) Některé snímky jsou vlastně dokonalá iluze a až samotný konec ji osvětluje: SAW: Hra o přežití, Psycho, Klub rváčů či Telefonní budka.(25.5.2008)

Soundtrack Philip Glass: 1. The Illusionist ,2. Do You Know Me? ,3. Chance Encounter ,4. The Locket ,5. The Orange Tree ,6. The Mirror ,7. Wish I Would See You Again ,8. The Sword ,9. Meeting in the Carriage ,10. Sophie ,11. The Secret Plot ,12. Sophie's Ride to the Castle ,13. The Accident ,14. The New Theater ,15. Frankel Appears ,16. A Shout from the Crowd ,17. Eisenheim Disappears ,18. The Search ,19. The Missing Gem ,20. The Chase ,21. Life in the Mountains ,(27.5.2011)