Televízna adaptácia románu Vincenta Šikulu "Ornament". Autor trochu s nostalgiou, trochu s ironicko-kritickým nadhľadom upriamil svoju pozornosť na závažný úsek našich novodobých dejín - na začiatok päťdesiatych rokov. Príbeh trochu neokrôchaného, trochu idealistického študenta filozofickej fakulty Mateja Hóza a mladého kňaza Joža Patúca, skrývajúceho sa pred nespravodlivým zákonom, sa stáva zaujímavou výpoveďou o krátkom úseku nedávneho života našej spoločnosti, no najmä svedectvom o tom, že to dobré a krásne, čo väčšina ľudí nosí v sebe, nedokáže zničiť žiaden nečas. (oficiální text distributora)

Autogram

Film sa odohráva v neveselej dobe, keď bol „J.V.Stalin jasná hviezda budúcnosti“, ale film nie je smutný ani tragický. Mimo prenasledovania kňaza, ktoré vo filme vlastne ani nie je, sa sústredil na príjemné momenty hlavného hrdinu, keď opustí protivné dievča Irenu a zakotví u veselej Vačkovej, ktorú je možné spoznať výlučne podľa hlasu. Ale ani tým hlasom v podivných deväťdesiatkových postsynchrónoch sa veľmi nedá dôverovať. Slabšie tri hviezdy, ale dve by bolo málo. –––– Aby však bolo jasné, volám sa Matej Hóz a som už vo veku, kedy už človek môže byť poriadnou sviňou... –––– Môžeme si spolu aj ľahnúť, ale obaja musíme zostať oblečení. ()