Příliš neobroušených motivů, příliš slepých uliček a příliš hereckých lapsů. Raimi si napsal film, který snad ani nešel natočit. Comicsová klišé jsou tu nasázena tak natěsno vedle sebe, že se jeden musí škrábat na hlavě, jestli nekouká na sofistikovanou parodii a temné podtóny nemohou vyznít, protože jim nikdy neustoupí Raimiho hravost. Spider-Man má pořád blockbusterové parametry a není úplně hloupý. Jen nepříjemně roztržitý. (7/10)(2.5.2007)

Tak nevím...jsem příznivcem Raimiho a Spider-mana. Po vynikající jedničce přišla nemastná, neslaná dvojka. A teď? Pro příznivce efektů velká podívaná, ale jinak mi v tom ,,přetrikovaným" příběhu chybí víc srdíčka od tvůrců. Úspěch je zajištěn, ale v mé duši zůstává hluboká prázdnota.(18.12.2007)

Asi jsem pohan, ale z určitého hlediska je to nejzábavnější Spiderman. K Raimiho sérii a postavám jsme si nikdy nevytvořil silné citové pouto, takže mi to bizarní znásilňování Spidermanova otravného "mirkodušínovského" charakteru netrhalo srdce/neuráželo, právě naopak. A rozhodně obsahuje nejlepší akční scény série. 70%. P.S. Ale tady opravdu nebylo kam dál pokračovat. Věřím, že Marc Webb to vytáhne na úplně jinej level(18.1.2011)

How long can any man fight the darkness... before he finds it in himself? Mám pocit, že jsou zpátky ty rozkošně nablbé 70. roky a já se u filmu neuvěřitelně bavím i přes jeho vážné rytmické problémy a dramaturgické prohřešky, protože ta stylizace je natolik důsledná... jenom škoda, že to málokdo docení a hlavně ocení. Stejně jako symbiot vpašoval temnou stránku síly do duše Petera Parkera, tak i Sam Raimi jakožto režisér a scénárista v jednom, který okouzluje dětskou hravostí a nápaditostí, vpašoval do filmu několik okouzlujících podvratných tónů. (Důkazem budiž muzikálové výstupy, které mají v rámci vyprávění své pevně dané místo, vždy slouží příběhu jako takovému a spečetí se v závěru při definitivní likvidaci symbiota.)_____ Vyčítal-li někdo prvnímu dílu málo komiksových nápadů a ve dvojce jejich nevyváženost, zde Raimi našel konečně tu správnou míru a některé kompozice scén (zvlášť zrození záporáka Sandmana stojí za vypíchnutí) jsou úchvatné. To se nedá bohužel říct ani o jedné z akčních scén, jimž chybí nápad, odlehčení, napětí či aspoň načasování a jsou nejhorší z celé trilogie. Některé postavy jsou odsunuty do pozadí, přičemž jsou nejzajímavější ze všech (překvapivě Harry Osborn, který už není tak plakátový - a to překvapivě i díky Francovi), jiné zase ve vyprávění jsou jaksi navíc a svým neustálým stařeckým mentorováním leda tak krkají a natahují zbytečně stopáž, cílenost na ryze dětské publikum raději přejdu taktním mlčením._____ Je mi hrozně sympatické, že se už tvůrci nedrží tak věrně komiksu, i když stále zachovávají jeho vnitřní integritu, a servírují divákovi ryze nablbou a žánrově nevyjasněnou zábavu (komiksová adaptace, melodrama, akční film, muzikál, komedie...) za půl miliardy dolarů (i s reklamou) a výtečně zábavnými cameo rolemi (Bruce i Lee si střihnou své vůbec nejlepší!). Jenom je tu menší dilema (když odhlédnu od těch uplakaných scén, jež ničily jinak docela emotivní finále): film je za hodně silných 80% (možná i 90%), jenže pekelný dabing to sráží o dobrých 50%* dolů (aspoň trefit do úst se dabéři mohli, když už se na své role nehodí a překlad dělal někdo, jehož znalost angličtiny začíná a konči u přejatých anglicismů). Takže co? Takže si na to zajedeme do Brna na konci měsíce s titulky a následně změníme tohle dočasné hodnocení...(3.5.2007)

• mandes

rozpočet : $258 million otvárací víkend : $151,116,516 tržby celosvetovo : $890,871,626(6.5.2007)

• - Tvůrci uvažovali nad rozdělením filmu na dvé části. Jedním z důvodů, proč tak neučinili, byl také fakt, že nenašli vhodné míst, kde by části navazovaly. (TheCrook)

• - Píseň, kterou Mary Jane zpívá ke konci filmu, je ta samá, kterou zpívala Virginia Grey ve filmu Tarzan's New York Adventure. (HellFire)

• - Kirsten Dunst je přirozená blondýna a ve filmu hraje rusovlasou Mary Jane, zatímco Bryce Dallas Howard má původní barvu vlasů červenou a je přebarvená na blond jako Gwen Stacy. (imro)