Co poudala bába Futéř (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 40 min

Kulisová pohádka se zajímavým námětem (obzvlášť mladý a nerozvážný Krakonoš - tak to je teda nápad), bohužel svým zpracováním je spíše pro dospělého diváka než pro děti. Ty to nezaujme nejen pro stylizaci, ale také pro občas schválně rozmlženou kameru a poměrně složitý děj. Typická pohádka Svatavy Simonové.(29.6.2014)

Mladý Krakonoš žijící s babičkou Futéří (my ze západu používáme spíš slovo fukéř a z babičky by byl rázem děda), která chce, aby se vnuk oženil. Zamilovaná mlžinka Cílinka se jí jako budoucí prasnacha líbí, jenže Krakonoš je přelétavý a rozhodne se pozemskému mládenci Josífkovi přebrat půvabnou Lidunku z hospody. Což o to, žárlivost je nepříjemná vlastnost a nejen ve skutečnosti, ale i v pohádkách dokáže napáchat dost problémů. Mezi Krakonošem a Lidunkou to spěje k oboustranně nechtěné svatbě a na zemi se zatím smutně toulají mátožná Cílinka bez mlžných housliček a Josífek. Je to pohádka a tam nešťastná manželství uzavírána nejsou, takže nakonec každý dostane toho, koho opravdu chce.(10.7.2011)

Mladý nevybouřený Krakonoš bez fousů a sojky práskakčky, univerzální babička Havelková hrozí rozfoukáním na cimper camper a mladá Vilma Cibulková jako nefalšované vesnické ďouča. To prostě nemá chybu. Jedna z posledních televizních pohádek, která mě zastihla v okamžiku, když se za mým dětstvím zavíraly dveře. Takže si ji obzvlášt dobře papamtuju a i teď po letech pobavila. A taky, pravda, tak trochu naladila do nostalgické sentimentality.(9.12.2012)

Muehehe!! :) Tak aspoň teď vím, že ten herec z pohádek se jmenuje Ivan Luťanský... :) Jinak ten středočeský pokus o nářečí většinou je... veselý... :)(1.11.2009)

Kdyz pohadkam vladl Ivan, a Wilma bylo pohledne devce.(9.1.2013)