poster

Sépie a velryba

 • Česko

  Oliheň a velryba

 • USA

  Squid and the Whale, The

 • Slovensko

  Sépia a veľryba

Drama / Komedie

USA, 2005, 81 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Malarkey
  ***

  Nezajímavé drama odehrávající se v rodinných kruzích rozpadající se rodinky se dvěma dětmi. Vcelku zajímavá hudba, bohužel nezachrání nudný scénář. Občas se tam objeví pár hlášek a tak to filmu trochu ulehčí od psychologicky vypjatých scén. Díky bohu že to není delší a i tak se to celkem snést dá. --- Jo je to velmi Kafkovský – No protože to napsal Franz Kafka(31.8.2006)

 • genetique
  ***

  Cez všetku originalitu, ktorú v sebe má názov, film tú svoju akosi nenachádza. Akoby sa vo všetkým obsahovým viac podobal na tú sépiu. Malý, tvarom nevýrazný, obsahovo jednotvárny. Patrí do kategórie nezávislých, kde si herci viac všímajú a využívajú svoje herecké vlohy, tak aspoň tým to celé zachraňujú a na celkový pomalý, pomerne nudný príbeh (teraz naozaj nechápem nomináciu na scenár) sa dá aspoň pozerať. 60%.(5.12.2007)

 • Matty
  ***

  Ze začátku se mi film líbil. Jeho posmutnělá atmosféra mi padla do noty, chování postav bylo věrohodné, můj zájem zjistit, co s nimi bude dál nemalý. Dál s nimi moc nebylo, začali se chovat zvláštním způsobem, vlastním mnoha postavám z mnoha nezávislých amerických filmů (slovíčko „weird“ jej vystihuje dokonale). Začali se mi odcizovat a najednou mi bylo lhostejné, kam směřují a jak skončí. Začala mě otravovat nezáživná režie (i těch sedmdesát minut je hodně!), laciná symbolika a scény, které nejspíš měly vzbuzovat smích právě a jenom svou nepatřičností. Mou pozornost dále udržoval pouze výtečný soundtrack (s četným výskytem písní od Pink Floydů) a víra ve strhující finále, které mě přiměje přehodnotit žebříček svých životních hodnot (nebo něco podobného). Konec úmyslně mnoho neříká, je stejně mlčenlivý a náznakový jako většina filmu, takže si každý může říct, že v tom jistě byla nějaká hluboká myšlenka a s dobrým pocitem jít spát. Sépie a velryba nepřináší nic nového, pouze o některých problémech pojednává s větší otevřeností. Jakoby tvůrci vykřikovali „hele, my máme koule ukázat dvanáctiletého masturbujícího kluka!“. Je to ubohé? Není to ubohé? Značí to automaticky kvalitní umělecký film? Nedokáži posoudit. Stejně tak nedokáži posoudit, jak moc dobře tady hrála moje oblíbená herečka Laura Lynney, ale troufl bych si tvrdit, že moc. A Jeff Daniels byl taky „pravdivý“. 70% Zajímavé komentáře: Nick Tow, d-fens(21.4.2008)

 • Janek
  *****

  Výtečný film s velmi zajímavou náladou, která vás pošle do osmdesátých let (oblečení, interiery). Baumach napsal dobrý scénář s autobiografickými prvky, vypůjčil si kameramana od svého dobrého přítele Wese Andersona (který mimochodem snímek produkoval) a obsadil zajímavým hereckým týmem, které postrádá slabší místo. Nejvíce ovšem překvapí Jeff Daniels, který si poslední dobou vybírá role a jen a jen překvapuje. Jeden z nejlepších snímků 2005. (Pozn.: Nominace v kategorii komedie/muzikál je minimálně omyl)(28.5.2006)

 • Klobouček
  *****

  Takový film jsem ještě neviděl.(29.2.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace