poster

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi (TV seriál)

Animovaný / Rodinný

Československo, 1978, 13x7 min

Režie:

Ladislav Čapek

Předloha:

Václav Čtvrtek (kniha)

Scénář:

Václav Čtvrtek
(další profese)
 • kingik
  **

  Metrosexuální, opravdu nesympatický hajný Robátko s buzer knírkem a se svým dvanácterákem, mě tedy k návštěvě svého lesního království nezlákal. Když poctivě zhlédnu všech 13 večerníčkovských dílů, vybaví se mně sice každá jednotlivá postavička a to zmíněný Robátko, jelen Věneček, ne počkat Větrník, maršál Šukač, ne Šuchaj (ale od Š to bylo) a perspektivní záporák Kotrč a ten asi nejvíc. Avšak příběhově se to po nějaké době dostávalo do takových, jak to napsat kulantně, málo chytlavých lesních cest a cestiček a šlo to do unizono. Nejsem houbař ani obdivovatel lesní zvěře, ale tady problém nebude. Animace je v mnoha ohledech na tehdejší dobu i tvorbu originálně prostinká a je znát, že je staršího data, což ji vlastně ze současného pohledu náročného dětského diváka táhne značně dolů. Ten je značně navyklý na progresivní současnou animovanou tvorbu a příliš ho neoslní. Dá se prohlásit, že vůbec. Rovněž se nespokojenost dostaví s jednáním postav, které jsou příliš černobílé. Robátko ani jeho soukolí nemá žádné slabiny. Kotrč je oproti němu více cool, avšak nikdy se mu nepodaří Robátka přechytračit. Z toho vyplývá, že Robátko byl bud latentní gay (toho by komunisté ve svých řadách nestrpěli) nebo člen tehdejšího ÚV a v animované podobě dohlížel na neřád. Les byla společnost a zvířátka i všechno ostatní byli občané, kteří nesouhlasili s režimem. Seriál vznikl v době normalizace, takže já si to vysvětluji tak, že na mém tvrzení opravdu něco mohlo být. Nicméně jsme stále v animovaném seriálu pro děti, které se těmito kravinami zabývat nebudou a kterým se určitě nějaká postavička zalíbí, ačkoliv s velkou pravděpodobností odběhnou k současné animované tvorbě, která má neporovnatelné technické přednosti. Za zmínku rozhodně stojí příjemný vypravěčský styl Františka Hanuse, který přes svůj nesporný talent, musel čelit nezájmu režisérů a tak se leckterým divákům vybaví spíše jeho hlas, než nějaká role. Mnohé z příběhů jsou předvídatelné, s přemírou zbytečné naivity. Ladislav Čapek svoji tvorbu zasvětil ve své době vyhlášeným animovaným seriálům, ale byl by zázrak, aby i po letech naplno zaujaly. Pokud nejste s jeho tvorbou obeznámeni, s tímhle seriálem do ní proniknete a uděláte si o ní úsudek. Negativa budou převažovat. Mé hodnocení: 40%(23.9.2014)

 • Davies182
  ***

  Pamatuji se hlavně díky plakátu. Nijak špatné vzpomínky na to nemám, takže tak hrozný to asi nebylo ;-).(31.7.2009)

 • Karlos80
  ***

  Třináctidílný večerníčekový seriál jeden z mých oblíbených o hajném Robátkovi človíčkovi v zelené kamizolce a v kloboučku s pérem na hlavě. Který se společně se svým zvířecím kamarádem a to jelenem Větrníkem starali o les. První díl se jmenoval tuším nějak : Jak hajný Robátko odešel z lesa do lesa...Vypravěče Františka Hanuse bych tu ale rozhodně neuhodl..Celbova nezapomenutelná hudba, bylo také jedno velké plus, jinak spíš takový průměr...Na víc už si bohužel nepamatuji. Tento večerníček je totiž starší než já sám-:)) !(3.9.2006)

 • Stegr
  ***

  55%(27.6.2007)

 • AngelAngie
  **

  Opět ta animace... příliš prosté...(21.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace