O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi (TV seriál)

Animovaný / Rodinný

Československo, 1978, 13x7 min

Ladislav Čapek

Předloha:

Václav Čtvrtek (kniha)

Václav Čtvrtek

Třináctidílný večerníčekový seriál jeden z mých oblíbených o hajném Robátkovi človíčkovi v zelené kamizolce a v kloboučku s pérem na hlavě. Který se společně se svým zvířecím kamarádem a to jelenem Větrníkem starali o les. První díl se jmenoval tuším nějak : Jak hajný Robátko odešel z lesa do lesa...Vypravěče Františka Hanuse bych tu ale rozhodně neuhodl..Celbova nezapomenutelná hudba, bylo také jedno velké plus, jinak spíš takový průměr...Na víc už si bohužel nepamatuji. Tento večerníček je totiž starší než já sám-:)) !(3.9.2006)

Další z Večerníčků podle Václava Čtvrka, který se stejně jako Rumcajs, Maková panenka, Amálka, nebo Křemílek a Vochomůrka vyznačuje hodně specifickým jazykem. V Robátkovi je té "čtvrtkovštiny" snad až tochu moc, ale zase to vyrovnává zábavný padouch Kotrč.(4.8.2007)

DivX/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 4/10/// + Příběh na pozadí, vypravěč, hudba, postavy -animace/// Když jsem byl malej, tak se tento večerníček ke mě tak často nedostal, i z tohoto důvodu jej nepovažuji za klasiku. O to více jsem byl překvapen, když jsem se všechny části teď pustil. Všech 13 části je velice pěných a příjemných. Dost jsem se při sledování bavil. Možná tomu dopomohla velice chytlavá melodie a nebo příjemný hlas vypravěče Františka Hanuse. Dějově se zde rozvíjí příběh hajného Robátka a jeho milé Jozefky. Některé narážky děti nepochopí, my dospělí však víme. Vše naštěstí slušnou formou. Dále vedle Robátkových přátel (jelen Větrník...) je zde několik záporných postav (předně zbohatlík Kotrč s jeho psem, dále s medvědem Hromburácem, liškou Metynkou a vodníkem Barborou) No díky čisté duši Robátka se nakonec všechny zvířátku přidají na jeho stranu a Kotrče vyženou. Oproti ostatnímu je dost slabší samotná animace. Jednak na kvalitě nepřidá samotný DivX, ale především animace vypadají jak kdyby je vytvářel žák prvního stupně. Prostě velice jednoduchá, snad až samoúčelná. Celkově však velice poučný večerníček pro děti a dosti zábavný i pro dospělé/// Celkem 74%///(6.11.2006)

To, co bylo tenkrát schématickou poplatností vládnoucí ideologii (pan Kotrč; jinde zase knížepán, Trautenberk, Krkovička etc.) se dnes stalo pravdivou výpovědí.(6.8.2011)

Šel takhle jednou hajný Robátko na šoulačku, koukal, co kde lítá, nečuměl pod nohy a přerazil se o pařízek. Se sakrováním se došoural ze šoulačky domů, o hodně dřív než obvykle. Jozefka ho tak brzo rozhodně nečekala... A od té doby se Robátkovi na Větrníkovi jezdí po lese po svém polesí ... blbě. Furt něčím zachytává o větve v korunách stromů. A všechna zvířátka, ta podchycená i ta neevidovaná, se můžou v mlází umlátit smíchy nad hajným na jelenovi – nad tím DVOUPATROVÝM paroháčem. Dobrou noc, milé děti, a příště už si u mě neobjednávejte napsání komentáře k nějakému konkrétnímu filmu. Na tomto příkladě vidíte, jak by to taky mohlo dopadnout ;-) A to to dopadlo ještě dobře, protože Robátko s Jozefkou spolu přesto zůstali. Ještě mnoho a mnoho dalších krásných dílů. A ty parohy Větrník shodil trkáním o strom. Jeleni to tak dělávají ...(1.2.2013)