Obávaný bojovník

霍元甲

Fearless

Obávaný bojovník

Akční / Drama / Životopisný

Hong Kong / Čína / USA, 2006, 100 min (Director's cut: 141 min)

Ronny Yu

Chi-long To

Hang-Sang Poon

Tradičný príbeh o "pýche predchádzajúcej pádu" a prerod namysleného alkáča v duchu ideologií WuShu, odohrávajúci sa v exotickom období náboženskej koloniazácie na prelomu 20-teho storočia v Číne. Alebo ináč, Jet vo forme a pod taktovkou Yu-a konečne poriadna mláťička evokujúca vrcholné kúsky Pekingského bitkára. Nebiť hluchého stredu, ktorý aby sa emocionálne dostal do hĺbky bol prikrátky, bolo by to kryštálových 5*. Ale keďže existuje Unrated verzia, ktorá sľubuje vychytanie spomínanej mušky + nejaký ten bonus, tak si nechám si rezervu. Pre fanúšikov kung-fu povinnosť.(7.6.2006)

Moje hodnocení se vztahuje k verzi v naší distribuci. Director´s cut je o notný kus výš a zaslouží si 5*.(2.4.2007)

Nádherný film. FEARLESS rozhodne není bez chyb, ale životní příběh Hua Yuan Jia je zde vyobrazen překrásným, starým stylem čínských filmů, na kterých jsem vyrůstal a na které moc rád vzpomínám. Narozdíl od TYGRA A DRAKA nebo HRDINY ukazuje život skutečného člověka z reálného světa - žádné skákání po stromech ani létání. Příběh je navíc jištěný takovými jmény jako je Yuen Woo-Ping, Ronny Yu a v neposlední řadě vynikající Jet Li, který se nechal slyšet, že FEARLESS má být jeho posledním ryze čínským, "WuSu" filmem. To mě mrzí moc, ale pořád doufám, že se třeba ještě jednou nechá zlákat.(26.6.2006)

Ronny Yu nám pekne stúpa na kvalite. Zatiaľ jeho majstrovské dielo.(6.7.2006)

Fillm stoji aj pada s Jetom li. Ako kung-fu je to VINIKAJUCE. Ale herecky vykon Jeta-li veru neohromi. V arene mu jeho vyrazovy repertoar uplne vystaci, ale pri prejavovani silnejsich emocii je skor smiesny. Najhorsie boli radoby dojimave sceny jeho premeny v onej dedinke a uplne najhorsia, doslova humorna scena bola, ked ho jedna slecna holila v potoku. Ale ako som napisal, fanusikovia akcie si pridu na svoje. Jeta-Li mam celkom rad, ale toto bolo nanho trosku privelke susto. 7/10(9.12.2006)

• Jet Li

• - Z deja filmu vyplýva, že po vražde dcéry nemal Huo Yianjia žiadnych potomkov. V skutočnosti mal ešte jednu dcéru a troch synov. V súčasnosti (stav k roku 2006) má sedem vnúčat a jedenásť pravnúčat. (m.a.t.o.)

• - Okolonosti Huovy smrti nejsou dodnes uspokojivě vysvětleny. Velmi dlouho se spekulovalo o otravě arsenem. V roce 1989 byly Huovy tělesné pozůstatky převezeny na jiné místo a na jeho kostech byly nalezeny černé skvrny, které ve spojení s chemických rozborem potvdili přítomnost arsenu v těle. Nicméně nijak to nepodporuje teorii o možné otravě, poněvadž po více než 2400 let se používá arsenik (oxid arsenitý) jako součást tradiční čínské medicíny. (Dinsberg)

• - Nathan Jones je tak vysoký (meria 211 cm), že v hoteli kde bol ubytovaný, museli spojiť dokopy tri postele, aby sa mohol pokojne vyspať. (m.a.t.o.)