Obávaný bojovník

霍元甲

Fearless

Obávaný bojovník

Akční / Drama / Životopisný

Hong Kong / Čína / USA, 2006, 100 min (Director's cut: 141 min)

Ronny Yu

Chi-long To

Hang-Sang Poon

Jedním slovem úchvatné. Výborně zfilmovaný příběh o Huo Yuan Jiovi, který poté co našel pravé hodnoty života, se rozhodl bojovat za svoji čest a za svůj národ a stal se národním hrdinou. Jet Li zdaleka nepatří do starého železa, naopak poslední dobou točí jeden lepší film než druhý. Škoda jen, že Michelle Yeoh není k vidění častěji. Ačkní scény jsou jedny z nejlepší jaké jsem nejen poslední dobou viděl (naprosto dokonale secvičená choreografie). Vím, že Fearless není úplně dokonalý snímek, ale svým zpracováním a dokonalou atmosférou mě totálně ohromil a už pět minut po zkouknutí můžu říci, že jsem to rozhodně neviděl naposledy. P.S. Brzy si musím sehnat Director's cut, snímek se prý rozrůstá do té správné šířky........(13.3.2008)

Donnie Yen má svého Ip Mana, Jet Li má Huo Yan Jia, dokonalý film. Jet Li dokazuje, že umí i něco jiného než rozdávat rány a kopance.(9.10.2011)

Je to vynikajúca akčná dráma s Jet Lim v hlavnej úlohe. Má perfektný príbeh o majstrovi bojových umení Huo Yuan Jiaovi, ktorý už od detstva sníval o tom, že raz bude najlepším, čo sa mu aj podarí a o pár rokov neskôr už prakticky nemá konkurenciu, lenže mu na rozdiel od skutočných majstrov chýba pokora a rešpekt. No keď po usmrtení svojho konkurenta je z pomsty vyvraždená jeho rodina, odíde do ústrania a ujmú sa ho príjemní dedinčania, kde spoznáva úplne nové stránky života a stáva sa lepším. A tak sa z neho postupne stáva skutočný majster bojových umení, ktorý už ale nemôže bojovať len za seba, ale aj za celú Čínu. Spracovanie je úžasné, zážitkom je aj skrátená verzia, ale kvalitnejší je len predsa režisérky zostrih, kde má všetko skvelé ešte viac priestoru a pôsobí to plynulejšie. Film by sa dal rozdeliť na tri podobne dlhé časti, prvá je prakticky čisto akčná a hlavný hrdina je ešte namyslený bojovník, takže sa k nemu nedá vytvoriť až tak kladný vzťah, ale pre skutočný zážitok z filmu je táto fáza potrebná, aby bolo potom úžasné sledovať, ako sa postupne mení, o čo sa postará hlavne stredná časť, ktorá je takmer bez akcie, ale aj tak ju mám z celého filmu najradšej a záverečná tretina je už opäť akčná, správne patriotistická a s nádherným záverom, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo som kedy videl. Ale celý tento film je skvelý zážitok s množstvom nezabudnuteľných scén, ktorý funguje dokonalo po všetkých stránkach a nemám rád z neho iba jednu scénu, súboj s majstrom, ktorého hlavný hrdina usmrtí, ale jej prítomnosť samozrejme chápem, má tu zásadný význam. Akcie je tu dosť a je perfektná. Súboje majú vynikajúcu choreografiu, sú skvelo natočené, rozmanité a aj pomerne drsné, síce sa občas objaví nejaký nereálny prvok, hlavne niektoré zvláštne skoky, ale to je len detail, ktorý celkový zážitok z nich nemôže ovplyvniť. Najviac sa mi páči celé finále, takže štyri perfektné súboje, obzvlášť ten záverečný, všetky súboje z prvej tretiny, zaujímavý súboj proti američanovi, ale s výnimkou toho spomínaného, ktorý skončí smrťou sú skvelé všetky. Herecké obsadenie je vynikajúce, Jet Li vo svojej životnej úlohe, zvládol ju dokonalo po všetkých stránkach, veľmi príjemná Betty Sun v jednej z mojich najobľúbenejších ženských hereckých úloh, výborný Shido Nakamura, v malej úlohe potešia aj Collin Chou alebo Nathan Jones a plno výborných vedľajších postav. Réžia a technická stránka sú dokonalé, Ronny Yu tu predviedol prvotriednu prácu, zvládol akciu, emócie a všetky tieto žánre. A páči sa mi aj hudba. Obávaný bojovník je jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl, úžasný zážitok. 93%(27.4.2007)

Nech vás neodradí ďalší "čínsky príbeh" bojovníka. Ronnymu Yu som po neslávnej versusovke moc neveril a bál som sa, že Jetovi pribije klinec do rakvy. No opak je pravdou a ak by mal Jet Li zavŕšiť svoju akčnú hviezdnu cestu práve týmto dychvyrážajúcim filmovým príbehom so skvelými bojovými scénami, bolo by to naozaj dôstojné. Všetko stojí na dokonalej choreografii, výbornej práci kamery, hudbe a krásnych farbách s tradičným poetickým nádychom. 90%.(25.9.2006)

Spousta nápadité a dobře natočené akce, moc pěkná kamera, svou roli zjevně užívající si Jet Li, bohužel scénář tomu trochu podráží nohy (i když je podle skutečnosti, celý příběh vyznívá velmi klišovitě). Je taky dost poznat, že se opravdu hodně stříhalo (kam se poděla Michelle Yeoh?), těžko ale říct, jestli by delší stopáž pomohla.(24.9.2006)