Pán času (TV seriál)

Doctor Who

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie, 2005, 126x45 min

Murray Gold

David Tennant, Matt Smith, Christopher Eccleston, Peter Capaldi, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate, Freema Agyeman, Alex Kingston, Jenna Coleman, Noel Clarke, John Barrowman, John Simm, Samuel Anderson, Anita Briem, Abdul Salis, Zoë Wanamaker, MyAnna Buring, Tamsin Greig, Thomas Brodie-Sangster, Elize du Toit, Michelle Ryan, Colin Morgan, Andrée Bernard, Ryan Carnes, Lenora Crichlow, Sara Stewart, Christina Cole, Ardal O'Hanlon, Gabriel Woolf, Derek Jacobi, Richard Dawkins, Sharon Osbourne, Alexander Armstrong, Lesley Sharp, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Naoko Mori, Talulah Riley, Carey Mulligan, Joe Dempsie, Sarah Smart, Ayesha Dharker, Anthony Head, Adrian Rawlins, Simon Pegg, Anna Maxwell Martin, Sophia Myles, Lee Evans, Steve Pemberton, Mark Gatiss, Harry Lloyd, Adam Garcia, Timothy Dalton, Lindsay Duncan, Sarah Parish, Claire Bloom, Robert Pugh, Andrew Garfield, Dean Lennox Kelly, Tony Curran, Elizabeth Croft, Claire Rushbrook, Richard Wilson, Olivia Colman, Ron Cook, Ian McNeice, Nina Sosanya, Miranda Raison, Murray Gold, David Harewood, Finlay Robertson, Christine Adams, Bill Paterson, Laurence Belcher, Gemma Chan, Elisabeth Sladen, Daniel Kaluuya, Florence Hoath, Tom Goodman-Hill, Jessica Raine, Roy Marsden, Gugu Mbatha-Raw, Michelle Duncan, Amy Beth Hayes, Matt King, Alexandra Moen, Christopher Ryan, Gabriella Wilde, Clive Standen, Sebastian Armesto, Peter Brooke, Claire Skinner, Peter O'Brien, Amara Karan, Simon Pearsall, Paul Anderson, Maurice Cole, Christina Chong, Francesca Fowler, Russell Tovey, Sinead Keenan, Bill Bailey, Penelope Wilton, Marc Warren, Christian Cooke, Mark Sheppard, Joe Montana, Josh Dallas, Angel Coulby, Lucian Msamati, Chipo Chung, Camille Coduri, Jeff Mash, James Corden, Danny Webb, Kylie Minogue, Daisy Haggard, Mark Williams, David Bradley, Robert Demeger, Suranne Jones, Lorraine Burroughs, Ben Browder, Holly Earl, Andrew Marr, Daisy Lewis, Michael Sheen, Silas Carson, Michael Gambon, Ian McKellen, Richard E. Grant, Susannah Fielding, Nicholas Boulton, David Morrissey, Adam Rayner, Marshall Lancaster, Danny Sapani, Shaun Dingwall, Jason Watkins, Lachele Carl, Ryan Sampson, Toby Jones, Fenella Woolgar, Liam Cunningham, Sam Stockman, Mahátma Gándhí, královna Alžběta II., Bill Nighy, Eleanor Matsuura, Georgia Moffett, Tom Hopper, Brian Cox, Anthony Flanagan, David Williams, David Walliams, Dimitri Leonidas, Rab Affleck, John Bell, O.T. Fagbenle, Catrin Stewart, Michael Dixon, Michael McShane, Sarah Lancashire, Lucy Robinson, Struan Rodger, Leo Bill, Kevin Hudson, Riann Steele, William Morgan Sheppard, Stephen Moore, Victoria Wicks, Michael Obiora, Sean Knopp, Iain Glen, Will Merrick, David Fynn, David Ajala, Bernard Cribbins, Glenn Wrage, Ben Righton, Ozzie Yue, Adrian Scarborough, Daniel Evans, Phil Cornwell, David Avery, Raquel Cassidy, Alex Price, David Westhead, Tom Riley, Frank Rozelaar-Green, Rupert Holliday-Evans, James Norton, Nick Frost, Tommy Knight, Tracey Childs, Tracy Ann Oberman, Mark Griffin, Sabrina Bartlett, Jennifer Hennessy, Colin McFarlane, Ingrid Oliver, Fred Pearson, Jonjo O'Neill, Lucy Gaskell, Brendan Patricks, Steve Speirs, Annette Badland, Michelle Gomez, Velile Tshabalala, Jonathan Bailey, Chukwudi Iwuji, Sam Davies, Sean Gilder, Pooky Quesnel, Katherine Jenkins, John R. Walker, Naomi Ryan, Margaret John, Clive Rowe, Isabella Blake-Thomas, Bertie Carvel, Michael Jenn, Peter Kay, Adrian Schiller, Lucinda Dryzek, Lucy Davenport, Warwick Davis, Clive Wood, Robert Barton, George Russo, Mark Bonnar, Annabelle Dowler, Terrence Hardiman, Angela Pleasence, Mark Kempner, Jessika Williams, Christopher Fairbank, Anna Hope, René Zagger, Josh O'Connor, Barbara Windsor, Maisie Williams, Natalie Gumede, Sam Callis, Rowan Polonski, Rupert Vansittart, Paul Bentley, Angela Douglas, James Weber Brown, Jimmy Vee, Feth Greenwood, Davina McCall, Spencer Wilding, Sarah Niles, Terri-Ann Brumby, Peter De Jersey, Ian Hanmore, David Verrey, Ross Mullan, Sean Buckley, Orla Brady, Jem Wall, Robert Goodman, Lee Ross, Vinette Robinson, Andrew Havill, Anthony Cozens, Greg Bennett, Simon Paisley Day, Sasha Behar, Jaye Griffiths, Ian Hallard, Sydney Wade, Matthew Rohman, Jim Conway, Jalaal Hartley, Debbie Chazen, Clem So, Tim Wallers, Alan Bond

Produkce:

Susie Liggat

Doctor Who bezesporu patří mezi nejlegendárnější a nejtrvanlivější seriály všech dob, jehož výjimečnost ovšem netkví ani tak v množství odvysílaných epizod, nýbrž v jeho postupném proměňování se napříč časem - a především v opulentním návratu po mnoha letech pauzy, kdy najednou musel oslovit hned dvě úplně odlišné sorty diváků. Koho by to zajímalo víc, může si zkrátit netrpělivé čekání na dvanáctého Doktora případným poslechem mé přednášky "Doctor Who: Devítka, dvojí diváctví a (znovu)ustavování fikčního makrosvěta", již jsem pronesl pro návštěvníky WHOCONu na podzim roku 2014.(4.5.2014)

Může mi někdo vysvětlit, proč jsem se tomu tak dlouho a tak usilovně vyhýbala?!? Aha, už vím - protože "Doctor Who" je droga (beze srandy), a když do toho jednou spadnete, tak už vás žádný doktor nezachrání. Jen ten Doctor.;-) 1. série: 80%. To pravé, ironické kouzlo Christophera Ecclestona jsem objevila až po druhém zhlédnutí, ale ani tak v mých očích nedokáže překonat svého mladšího nástupce. Úvodní epizoda slabší, hned s druhým dílem však přichází typický "DW", tzn. vyvážený mix akce, humoru, smutných momentů a otázek, které člověka nejednou nutí k zamyšlení. Od druhé poloviny série jeden díl lepší než druhý (také díky Jackovi), takže ještě štěstí, že se devátý Doctor příliš nezdržel, protože jinak by bylo loučení s ním o poznání těžší. 2. série: 95%. Po vánočním speciálu jsem byla přesvědčená, že si na ukřičeného a značně roztěkaného Tennanta nezvyknu, ale stačil první díl druhé, naprosto úžasné a všemožnými emocemi nabité série (mimochodem "Nová Země" je jeden z nejvtipnějších a zároveň nejsmutnějších a nejdojemnějších doctorovských dílů vůbec) a bylo to - našla jsem SVÉHO Doctora. 3. série: 80%. Změna Doctorovy společnice se na mém vztahu ke třetí sérii podepsala více, než bych čekala, a i přes těch několik opravdu výjimečných dílů ("Zácpa", "Ani mrk!" aj.), ji musím nazvat nejslabší tennantovskou sérií. Martha Jonesová, silná, sebevědomá žena, která přesně ví, co chce, a která se neustále snaží předčit Rose (nehledě na její opětovné snahy "sbalit" více méně frigidního Doctora), mi nikdy nepřirostla k srdci, a její rychlý odchod jsem tudíž jedině uvítala. 4. série: 95%. Stále se nemohu rozhodnout, zda mám raději Rose nebo Donnu, ale jisté je, že Donna je jedinou společnicí, která kdy dokázala Doctora srovnat. Oproti předešlým "I love you" tendencím je navíc tento čistě kamarádský (místy až sestro-bratrský) vztah příjemnou změnou, a o to více pak člověka zasáhne jeho konec. Střídavě komické a vážné pojetí jednotlivých epizod graduje do pěti famózních speciálů a nejsmutnějšího, nejdojemnějšího a nejdepresivnějšího odchodu celé seriálové historie. Pokud jsem u některého z předchozích dílů "DW" brečela, tak u druhé části "Konce času" jsem ŘVALA (můj nejdelší a nejintenzivnější seriálový záchvat breku v životě). 5. série: 65%. Tohle pako plivající jídlo, že má být nový Doctor? A tahle namyšlená čůza, oblékající se jako prostitutka, má být jeho nová společnice? No, thanks... Trvalo ROK, než jsem se odhodlala pustit si znovu "Jedenáctou hodinu" a ani napodruhé jsem nezaznamenala žádné zlepšení - jedině snad toho jedenáctého Doctora. Série jako taková je koukatelná, krom tří světlejších výjimek ("Čas andělů" - mrazivé nadšení, "Vincent a Doktor" - dojetí & smutek, "Pandorika se otevírá" - překvapení) ale neobsahuje nic, co by mě nějakým způsobem citově zasáhlo. 6. série: 60%. Russellův "Doctor" je definitivně mrtev. Od zmateného úvodu s astronautem, přes velké odhalení River Song (které mi s odstupem času přestalo vadit stejně jako River sama), po závěrečné splynutí časových linií, mi bylo úplně jedno, co se v seriálu odehrává a čím si postavy procházejí. 7. série: 65%. První polovina prapodivně nekonzistentní (blíží se dlooouho odsouvaný odchod madam Pond a jejího na krátkém vodítku uvázaného manžela, takže proč si je ještě neužít v několika zbytečných, vzájemně na sebe nenavazujících, epizodách, že?), prostředek více než nadějný (slušní "Andělé dobývají Manhattan", výteční "Sněhuláci"), zbytek však, i přes výměnu společnice, de facto okamžitě sklouzává do stejně nudných, nezajímavých a současně přeplácaných vod jako předchozí Moffatovské série (viz. celý koncept "nemožné dívky"). 8. série: X%. Chystám se. Oblíbené postavy: desátý Doctor (♥), kapitán Jack Harkness (♥), Rose Tyler, Donna Noble, devátý Doctor, Vládce, Lady Cassandra, River Song.(31.1.2013)

1) *** 2) **** , 3) **** , 4) ***(4.4.2008)

• - V 11. dílu 5. série je možné zahlédnout galerijní vstupenku na výstavu Vincenta Van Gogha, což je jistě odkaz na předchozí epizodu. (Megalomaniac)

• - Po slavnostním odhalení dvanáctého doktora, kterým se stal Peter Capaldi, zavládla v Británii s výběrem nového doktora velká spokojenost.
    (Roby)

• - Peter Capaldi se coby Doktor Who poprvé objevil na pár vteřin ve filmu Doctor Who: The Day of the Doctor (2013), a to v čase 1 hodina 6 minut a 43 sekund. (P. J. D.)