Divoké vlny

Divoké vlny

Frajeri na vlnách

Animovaný / Sportovní / Komedie / Rodinný

USA, 2007, 82 min

Jako milovnice surfingu nemůžu jinak .. :))(26.5.2008)

Oh, there’ll be blood Takový film tady ještě nebyl! Zkuste si představit Legendy z Dogtownu říznuté Happy Feet, Auty, celé pojaté jako dokument a přesto natřískané vtipy i vtípky v každičké vteřině. Jeden by čekal, že tvůrci si pouze vyberou nejoblíbenější tvory poslední doby, kteří již lákali do kin davy svým křepčením (Happy Feet) i svou podlostí (Madagaskar), přidají k nim prkna a hodí je do divokých vln, očekávaje ohromné tržby. Vydali se však komplikovanější cestou a trpkou pravdou zůstává, že ačkoliv natočili jeden z nejlepších animovaných filmů posledních let, z komerčního hlediska jde o naprosté fiasko. ___ Divoké vlny jsou ojedinělé již svou formou: ne tak docela mystifikační dokument. Po skončení se asi nebudete ohánět informacemi o historii surfování, neboť není lehké rozpoznat pravdu od pouhých legrácek, ale mnohé scény mohou směle konkurovat kdejakému věrohodnému záznamu domnělé pravdy. Třeba když veterán vzpomíná na staré zlaté časy, sledujeme archivní záběry, hraje k tomu nostalgická hudba a je to velice dojemné. V ten moment žádná parodie, žádné předstírání, působí to tak reálně… ano, animovaní, surfující tučňáci vzbuzují reálné emoce. Vtipně je také využíváno toho, že postavy i v běžných záběrech (tzn. když nejsou přímo zpovídání), vnímají přítomnost kamery – v takových okamžicích jsem si vzpomněl na Kancl. Kameraman je pak občas proti své vůli zatažen do děje (útok zfanatizovaných tučňáků s kosočtverci na břichách). ___ Zatím jsem neviděl podobně pojatý hraný, natožpak animovaný snímek a řekl bych, že jakákoliv snaha napodobit jej skončí katastrofou. Pokud dění na plátně zrovna nevzbuzovalo smích nebo dojetí, stále šlo o úžasnou podívanou. Jinými slovy: někdy jsme jenom unášeni vlnami, což je maximální pohodička a krásně si toho zrelaxujete. Animátoři dokázali vytvořit kompromis mezi realističností a stylizovaností, takže třeba vlny a odlesky na peří tučňáků jsou naprosto věrohodné, ale když vidíte tučňáka-samičku pádící ve stylu Pobřežní hlídky vstříc topícímu se mláděti, je to zároveň vtipné. ___ Asi bude hodně patetické, když napíšu, že všichni, kteří tvořili Divoké vlny, do projektu vložili celé své srdce, ale nemohu si pomoci, přesně tak na mne působily. Dobře je to patrné z hlasů dabérů, jež – což byl rovněž unikát – namlouvali své postavy v jedné místnosti a tudíž měli neomezené možnosti improvizace. Nezapomenutelné je popichování mezi Shiou LaBeoufem a Jeffem Bridgesem. Velkou radost mi udělala také Zooey Deschanel, která svůj hlas propůjčila podobné postavě, jaké běžně ztvárňuje. ___ Kdybych byl mladší a fyzicky zdatnější, tleskám v závěru i nohama. 95% Zajímavé komentáře: Psema, Mahalik, Phillo(3.8.2007)

V dnešní záplavě 3D animáků je třeba se nějak odlišit - třeba tak, že natočíte animovaný dokument o historii tučňáčího surfování. Postavy jsou cool, hlášky ještě víc, originální dabing stojí za slyšení a všudypřítomné narážky a skryté vtípky taky. Moc milé překvapení.(12.9.2007)

Moje vrozená nenávist vůči tučňákům opět dočasně umlčena (naposledy se tak stalo u Madagaskaru). Surfovat ti kluci umí a v Sony navíc všem ukázali, že i po letech renderovaných sázek na jistotu lze najít postranní uličky a trochu zatopit pod kotlem. Shiovi už nestačí člověčí holky a loví tučňačky. Ten kluk je k nezastavení. :) (70%)(11.12.2007)

Tenhle film je k nicemu, ja si nemuzu pomoct, ale je to tak. V podstate nema co nabidnout. Tucnaci uz tu byli, filmy o serfovani taky, tvurci to jen propojily. Problem je, ze film jen tak plyne, neni moc vtipnej a snazi se o takovou tu pohodovou letni atmosferu a bejt cool, ale moc mu to nejde, takze je zajimavej jen na nekolika mistech, jinak to vcelku nudi. Ani animace neni nak zvlast uzasna, az na jednu vyjimku. Voda je skutecne genialni. Co se tyce stylu vypraveni ala dokument, napad to je dobrej, jen ho lip zpracovat. A co se tyce postav, jedinej vtipnej tu je zhulenec kure Joe. Fakt nechapu to vysoky hodnoceni, tenhle film me absolutne nezaujal.(10.10.2007)