• Kazachstán

(Německo)
  • slovenský

Komedie / Drama

Kazachstán / Rusko / Německo / Polsko, 2008, 100 min

Pod pojmom domov si každý vybaví niečo iné a je jedno či je to krásna pláž pri mori alebo kazašská step plná prachu a hovien. Náš hlavný hrdina nieje ani najkrajší ani najchytrejší a navyše má problém s odstávajúcimi ušami.Pri rodine svojej sestry sa cíti ako piate koleso na voze, nedokáže si získať jedinú ženu v okolí a tak začína nenávidieť krajinu v ktorej sa narodil. Až mu dojde trpezlivosť, vytrúsi hlášku na ktorej som sa dobre pobavil:" Mám po krk vašej stepi, prachu , hovien i žobráckeho života...odchádzam!" Réžia je veľmi precízna , miestami až dokumentárna a divák ma miestami skutočne pocit akoby sa díval na dokument. Humor je príjemný , nevtieraví a vždy keď začujete blížiaci sa traktor s napeckovaným soundom od Boney M vám okamžite na tvári vyskočí úsmev. Bežný život v stane, spev ale hlavne narodenie malej kozy v primom prenose je skutočný zážitok, navyše kamera neuhýba, čo určite mnohí ocenia. Nášmu hrdinovi aj vďaka tomuto zážitku dochádza , že tu sa narodil a tu je jeho miesto. Čo myslíte vráti sa? 80%.(30.5.2011)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - Soutěžní sekce, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.68/245(22.8.2009)

Tento film sa mi veľmi páčil. Zo scén, kde bolo tornádo som bol dosť v prdeli, pretože som nechápal skutočnosť, že oni to mali celkom nasaláme . Musia mať vychytané nejaké zony, alebo čo. Bolo tam pár neuveriteľne vtipných hlášok, ktoré mi perfektne vylepšili stavy poopičné ( " Nehraj sa na stole! " , alebo americký princ ) ! Ale čo mi celým filmom behalo po mysli bolo, že debilov, buranov a hovädá by som zhadzoval zo skaly, ako Sparťania mrzákov!!!!(15.11.2009)

V rytmu Boney M. - Rivers of Babylon hrající z přehrávače v traktoru a s heslem "Žádná žena, žádné stádo" se vydává hlavní hrdina Asa se svým kamarádem a se svým protivným švagrem, větrem ošlehanou a prachem zavátou stepí za jedinou svobodnou dívkou široko daleko, kterou zatím neměl ani možnost vidět, dívkou jménem Tulpan, která Asu zarputile odmítá. Online porod ovce byl stejně krutý jako je kazašská step. 50 %(25.5.2013)

Přiznávám se, ale příběh námořníka Asy uprostřed kažasské stepi a polopoušti mne dojal. Nevím sice jestli obyvatele Kazachstánu ještě rukuji k Tichomořské flotile námořnictva Ruské Federace, ale to filmu neubralo na citu a kouzlu. Počet cen si film zaslouží. Překvapila mne i podobnost ruštiny a kazaštiny. Rivers Of Babylon od Boney M musí být v tomto kousku stepi krajně neoblíbená píseň. Pěkný film a nelituji pozdního sledovaní. Pěkný film, který nepotřebuje specialní efekty ani 3D.(15.5.2011)