• Kazachstán

(Německo)
  • slovenský

Komedie / Drama

Kazachstán / Rusko / Německo / Polsko, 2008, 100 min

Přiznávám se, ale příběh námořníka Asy uprostřed kažasské stepi a polopoušti mne dojal. Nevím sice jestli obyvatele Kazachstánu ještě rukuji k Tichomořské flotile námořnictva Ruské Federace, ale to filmu neubralo na citu a kouzlu. Počet cen si film zaslouží. Překvapila mne i podobnost ruštiny a kazaštiny. Rivers Of Babylon od Boney M musí být v tomto kousku stepi krajně neoblíbená píseň. Pěkný film a nelituji pozdního sledovaní. Pěkný film, který nepotřebuje specialní efekty ani 3D.(15.5.2011)

Rozpočet $2miliónyTržby USA $158,741Tržby Celosvetovo $1,070,482(20.4.2010)

Filmy, ktoré sa odohrávajú v tak extrémne odlišnom prostredí ako práve 'Tulpan' (život v kazašských jurtách), majú jednu obrovskú výhodu. Stačí totiž, aby do nich scenáristi vkomponovali čolen trošku zaujímavejší scenár a milé filmové prekvapenie je na svete. 75%.(25.9.2009)

Tulpan je jako Dostojevského romány, dlouhé popisné pasáže někdy dosti brzdí rozvíjení děje, na druhou stranu je absence děje v těchto pasážích vyvážena realistickou až dokumentární zprávou z opravdu hodně jiného světa. Běh života tradičních nomádů kočujících po kazašské stepi je chvílemi skutečně pohledem tak novým a jinde málokdy viděným, že hravě vyváží jinakost filmového přístupu. Patrně hodně věrné zachycený život civilizace z druhého konce civilizačního spektra je občas proložen poetickou pasáží v ryze východním duchu - porod jehněte, převážení nemocné velbloudice na sajdkáře motocyklu či jízda na vytuningovaném traktoru za zvuků Boney M je skutečně koření, které západní režisér použije jen stěží. Stejně tak je pokřivena i narace místy blízká narativním světům magického realismu - historka o setkání s chobotnicí nebezpečnější žraloka je dobrým příkladem. Příběh východně rozvolněný, jakási recyklace scén, které se často opakují, originalita každým záběrem, sugestivní herecké výkony, snad jen místy až přespříliš amatérská kamera...to je Tulpan... Podobné filmy: Příběh o uplakaném velbloudovi, Jeskyně žlutého psa(8.5.2010)

Život v stepi bol námetom viacerých filmov (napr. mongolská koprodukcia o plačúcej ťave, Michalkovova Urga a pod. ). Zvláštna clivota rozľahlých stepí, dujúceho vetra, mečania stád dobytka a kočovania pastierov ma doposiaľ vždy dostali. Neinak tomu bolo i v Tulpanovi. Príbeh nenapĺňanej lásky spestril humor, korunovaný opakovaným púšťaním pesničky Rivers of Babylon z korby traktora, uháňajúceho naprieč šírymi rovinami.(7.12.2009)