Univerzální uklízečka

Keeping Mum

Univerzálna upratovačka

Komedie

Velká Británie, 2005, 103 min

"Jiné dcery se svými matkami plánují svatbu, pečou koláče a nakupují. A co dělám já? Zbavuji se mrtvol." Dlouho jsem si myslel, že vyhazování peněz za uklízečku je znakem lenosti, ale ona je to vychytralost. Sousedovic milý psík mě totiž celou noc lehce dráždí svým půvabným štěkáním, halekání mého souseda muezzina mě už taky moc nebaví, v práci kus nade mnou sedí roztomilý chlapík, kterému by slušela sekera v hlavě a to se musí nějak řešit. Já chci Grace, se kterou jsem se sice až tak moc nebavil, ale jeví se mi býti velmi solidní univerzální uklízečkou. A o solidnost jde při vraždění především.(30.12.2016)

No tak tohle nic moc nebylo, sice je film natocenej dobre a prijemne, jenze tu je desne malo vtipu. Samozrejme sem necekal naky uchylarny, kdyz se jedna o britskou komedii, ale presto tu bylo vtipu minimum. Aspon, ze je film ladenej trosku do cernohumorna a ma zaroven slusnej pribeh. Jinak Atkinson sice nesaskuje, ale ze by podaval nakej skvelej dramatickej vykon se rict neda, navic nema moc prostoru. Pozornost na sebe strhava Maggie Smith, ktera je v roli naprosto kouzelna a pak uchylacek Patricka Swayzeho. Ackoliv se jedna o prijemnej film, tak to vic nez na 3* nebude.(19.1.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,619,466Tržby Celosvetovo $18,575,768 ║ Dosť pomalé tempo zbytočne brzdí celkom zaujímavý príbeh s občasným vydareným vtipom. /45%/(23.10.2008)

Nejdříve mě sice trošku vyděsilo spojení "vikářova rodina" a "série vražd", ale později se to, hlavně díky humoru a obsazení, všechno spravilo na přijatelnou úroveň.(2.10.2006)

Ze začátku jsem si myslela, že Rowanu Atkinsonovi nálepku "Mr. Bean" už nikdo neodpáře a ohromně jsem se mýlila, jeho herecký výkon je obdivuhodný a je to absolutní přerod. Anglický suchý humor funguje na 100 %. A dokonalá je i Maggie Smith, která se tváří jako to nejnevinnější neviňátko, nepodezírali byste ji ani ze zabití mouchy. Kapitola sama pro sebe je rovněž Patrick Swayze - ten slaví herecký comeback - i ve svých letech je to fešák a frajer, což bravurně využívá ke ztvárnění svého přislizlého Amíka. Kontrast britské a americké angličtiny je dalším parádním detailem, co dělá tuhle britskou komedii povinnou záležitostí. A všem možným vtípkům, kterými je film doslova prošpikován, se směju ještě teď.(17.4.2006)

• - Patricka Swayzeho si producenti vybrali na základě jeho výkonu ve filmu Donnie Darko (r. Richard Kelly, 2001). (imro)

• - Režisér Niall Johnson vstoupil Univerzální uklízečkou mezi tvůrce vysokorozpočtových filmů. Doteď dělal jen nezávislé produkce, ale na kontě má také scénář k loňskému mysterióznímu thrilleru Hlas smrti (r. Geoffrey Sax). (imro)

• - Kristin Scott Thomas a Rowan Atkinson se poprvé setkali ve filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, kde Atkinson také ztvárnil roli faráře. S herečkou Maggie Smith však Kristin už natočila filmy Richard III. (r. Richard Loncraine, 1995) a Gosford Park (r. Robert Altman, 2001). (imro)