Počas 16. storočia sa Japonsko nachádza v období Sengoku, v období občianskych vojen a mocných vládcov, ktorí bojovali proti sebe. Jeden z najstarších a najsilnejších bol Takeda Shingen. Veľký vojenský génius, ktorého bitky sa stali legendou.

„Pevný ako skala, výbojný ako oheň, stály ako drevo, rýchly ako vietor. V nebi aj na zemi, sám budem uctievaný.“ (Takeda Shingen 1521 – 1573) (Piri)

muti

presne ako Andronikos aj ja som mohol mat asi 10 rokov ked som to pozerat s bratom a otcom niekde na STV. neviem sice ako som to sledoval vtedy kedze teraz (mam 28) mamproblem sledovat kto je kto a s menami je to etse trochu horsie. cely cas pri pozerani som v napati aby mi nieco neuslo a nestratil som sa.je to teda narocne na sledovanie. Shingena som si pozrel z nostalgie. mozno by som to aj hodnotil aj ja ako priemer ale musim ho porovnat so serialmi ktore davaju v tv dnes. Velky Shingen by aj v roku 2013 vedel rozsekat vsetky pseudoserialy ktore zaplavili nase obrazovky, zisiel by sa veru niekto kto by tu narobil poriadok a nastolil vladu silnych serialov, ako za starych casov... ()

stub

Osoba Shingena je, jak už tomu bývá u mnoha vlivných ikon historie, sporná a kontroverzní - je dobře, že tato rozporuplnost je ve filmu poctivě vystižena (tedy nejen konkrétními narážkami, ale i celkovým duchem snímku), s postavou Shingena se tak nedá snadno ztotožnit, což brání jednostranným, infantilním výkladům dějin. Sadao Nakajima je zkušený veterán a po řemeslné stránce nelze mnoho vytknout, jen si nejsem zcela jist, zda bylo dobrou volbou obsadit do titulní úlohy Kojiho Yakusha, který má sice silné momenty, ale přesto je v roli poněkud nevýrazný (mmch ve filmu se objeví mnoho zasloužilých bardů jap. filmu - kromě uvedené Ayako Wakao např. Hiroki Matsukata, Shima Iwashita, Ken Watanabe nebo Tomisaburo Wakayama). Poctivý, na historické informace bohatý snímek se střízlivou stylizací. Doporučil bych jako dlouhý předkrm ke Kagemushe (či správněji Kagemushovi) od mistra Kurosawy. ()

Andronikos

Zabudnuté, hoci to Slovenská televízia svojho času dávala minimálne dvakrát. Corpsy má pravdu v tom, že som to ako chlapec sledoval preto, že historický seriál sľuboval "dobrodružstvá" a "šermovačky". Avšak práve to v dielku naopak príliš bohato zastúpené nebolo (určitú pseudošermovačku predviedol Nobutora Takeda, Šingenov otec, pobijúc pri akejsi čajovej párty z mne už neznámeho dôvodu pozvaných (?)). Pre desaťročného to plnohodnotne sledovateľné nebolo, pre postaršieho, historicky interesovaného diváka by to mohlo byť naopak veľmi zaujímavé, ale v dnešnej dobe titul zohnateľný bohužiaľ dvakrát nie je. - Napriek chvále, ktorou stub zahrnul remeselnú stránku, musím na adresu technickej, hereckej ap. kvality seriálu povedať, že mi už v danej dobe pripadal dosť nechutne televízny. Inými slovami, pravdepodobne by som to momentálne, pri nepočetných a ochablých dojmoch, ktoré sa po rokoch z mojej hlavy nevytratili, hodnotil len ako priemer či podpriemer (***/**?), nechcem však kaziť inak krásne hodnotenie bez toho, aby som Shingena mal recentnejšie zhliadnutého. Takže tu zanechávam iba tento neambiciózny komentár, snáď prispeje k tomu, aby sa o svoje spomienky podelili aj ďalší pamätníci, neuspokojujúc sa s azda nadnesenými, pravdepodobne nostalgiou determinovanými hodnoteniami. ()

poet

Toto som pozeral pekne davno ešte na STV1 čiže písať komentar a hodnotenie možno nie je celkom na mieste ale viem že ma to celkom bavilo :) Ale tak ktorému 10 ročnemu chlapcovi by sa nepačil serial o samurajoch... ()

corpsy

Kto si vtedy z mladého ( ale v tej dobe aj staršieho ) diváctva nezamiloval seriál plný dobrodružstva, šermovačiek a iných ingrediencií takejto zábavy? ()