Matador

Komedie / Drama / Thriller

USA / Německo / Irsko, 2005, 92 min

Richard Shepard

Rolfe Kent

Netradičná zápletka, skvelí herci, priemerné prevedenie. Nevedel som či má byť tento film komédiou alebo drámou. Prvá polovica je skôr zábavnejšia, druhá vážnejšia. Ale film nenudí a to je hlavné.(5.6.2007)

Když tady tak vidím ty dvou až tří hvězdičkové recenze, napadá mě, jestli jsme všichni viděli ten samý film – ten film, který vyvolal stojící ovace na Sundance, film, za který byl Brosnan nominovaný na Zlatý Glóbus, film, který získal od kritiků průměrně 3,6 hvězdiček z 5 a film, který se hodně dlouho držel na IMDb mezi dvěma sty nejlepšími filmy všech dob (teď už má "jen“ 7.4/10). Nicméně bohužel asi jo. Takže co dodat? Kritici přirovnávají Matadora k Bokovce nebo k Ztracenu v překladu, já v něm vidím jistou souvislost s Million Dollar Baby. Film o boxu, ve kterém hraje box vedlejší roli. Stejně tak je Matador o zabíjení lidí, ale mnohem důležitější je charakter hlavní postavy. Protože i ten nejhnusnější vrah může mít jemnou duši a stejně tak vás ten "hodný chlapeček“ vedle něj může překvapit věcí, kterou by byl schopný udělat. The Matador je každopádně film plný protikladů. Je vulgární a přitom mírný, smutný a zároveň vtipný, vážný a parodizující sám sebe ("Jsem stejně tak vážný jako problém s erekcí"). Na to, že se jedná o nezávislý film, jde o fascinující projekt se sympatickým scénářem, krásnou hudbou a herci vedenými hlavně Piercem Brosnanem. Ano, uznávám, že i mě vadí skákání mezi žánry, protože Matador tak nezískává ani humorný, ani přímo dramatický potenciál.(29.1.2006)

Tak tohle me mile prekvapilo. Napad je dobrej a celkem originalni, tech par akcnich scen funguje slusne a sem tam tu je nakej vostrej vtipek. Co se tyce hercu, tak Kinnear je fakt v pohode, ale to co tu predvadi Brosnan je fakt neskutecny. Nepamatuju si, kde, krome Bonda, by se mi takhle libil. Jeho postava vecne nalityho, nadrzenyho a unudenyho vraha je naprosto bezchybna a on je v ni absolutne dokonalej, takze celej film tahne a hazi jednu hlasku za druhou a vetsinou jsou to samy dobytkarny. Je akorat skoda, ze obcas se film fakt hodne rozjede a za chvily tu je najednou naky hluchy misto, takze se to zas zadrhne, ale celkove jsem se dobre bavil.(16.2.2008)

Film spíše o přátelství a vztazích, než o krutém zabíjení i toho je tam k dostatku...(26.1.2010)

• Kubick

Kam ho jen zařadit? Opravdu nevím, čím chce film být, ale ať je čímkoli, ať je komedií, dramatem, thrillerem, tak vlastně není ničím a ani jednu z definicí těchto žánrů nesplňuje.. Musím sice uznat, že viděl Bonda s knírem, tetováním a pupkem, jak se jen ve slipech a kovbojských botách prochází po hotelu je opravdu zážitek. Až takový, že na zbytek filmu už si nevzpomínám a to jsem ho viděl včera.(28.1.2006)