Matador

Komedie / Drama / Thriller

USA / Německo / Irsko, 2005, 92 min

Richard Shepard

Rolfe Kent

Tento film je rukolapným dôkazom priepastného rozdielu medzi mojím vkusom a vkusom "mienkotvorných" užívateľov ČSFD. --- MATADOR je totiž prototypom skvele odvedeného remesla, ktoré Vás navyše pobaví a - ak ste aj silou-mocou intelektuáli - poučí. Režisér z neoriginálneho námetu vyťažil maximum, pridal trošku notoricky známych (ale nie "vlezlých") hitov a porciu filmárskej invencie. Takto si ja predstavujem zábavný inteligentný komerčný film. Apropo žánrové zaradenie: podľa mňa je to skvelá komédia s retro lookom rokov 80-tych (teda až na tie mobily :-)). (10.8.2006)(10.8.2006)

Tak tohle me mile prekvapilo. Napad je dobrej a celkem originalni, tech par akcnich scen funguje slusne a sem tam tu je nakej vostrej vtipek. Co se tyce hercu, tak Kinnear je fakt v pohode, ale to co tu predvadi Brosnan je fakt neskutecny. Nepamatuju si, kde, krome Bonda, by se mi takhle libil. Jeho postava vecne nalityho, nadrzenyho a unudenyho vraha je naprosto bezchybna a on je v ni absolutne dokonalej, takze celej film tahne a hazi jednu hlasku za druhou a vetsinou jsou to samy dobytkarny. Je akorat skoda, ze obcas se film fakt hodne rozjede a za chvily tu je najednou naky hluchy misto, takze se to zas zadrhne, ale celkove jsem se dobre bavil.(16.2.2008)

Scénář : Richard Shepard. Kamera : David Tattersall. Hudba : Rolfe Kent. Snímek si svoji světovou premiéru odbyl na festivalu Sundance (2004 ) a Pierce Brosnan byl za svůj herecký výkon navržen na Zlatý glóbus 2006. CITÁT - Jsem stejně tak vážný jako problém s erekcí..........(1.5.2011)

Rozpočet $12,5miliónaTržby USA $12,594,698Tržby Celosvetovo $17,306,281Tržby za predaj DVD v USA $5,307,377 //počet predaných kusov 354,841(23.11.2009)

rozpočet : $12.5 million tržby celosvetovo : $17,297,244(18.5.2007)

• - Film byl mimosoutěžně promítán na festivalech Sundance, Toronto a Chicago, kde získal obecně dobrou kritiku. (Terva)

• - Richard Shepard v bonusu na dvd uvádí, že film byl původně 130 minut dlouhý. Později se rozhodl jej zkrátit na 97 minut. (Terva)

• - Ačkoliv se ve filmu cestuje do Vídně, Las Vegas, Sydney nebo třeba do Budapešti, bylo vše natočeno v Mexico City a pak digitálně přepracované. (Terva)