Soupeři

Detective

(neoficiální název)

Historický / Akční / Mysteriózní / Komedie

Jižní Korea, 2005, 107 min

Je to úplne priemerný akčný historický film. Má celkom dobrý príbeh o dvoch vyšetrovateľoch, skúsenom mužovi a jeho mladej partnerke, ktorí majú za úlohu nájsť zdroj falšovaných peňazí, ktorých sa v poslednej dobe v okolí vyskytlo mnoho a práve sa tu nachádza aj silný bojovník, ktorého je ťažké dostať. Vyšetrovateľka urobí všetko preto, aby ho chytila, ale postupne si uvedomuje, že nie je tým pravým zločincom a vzájomne sa zbližujú. Ale uvedomujú si, že situácia je zlá a všade je plno intríg a nikto nevie, komu môže skutočne dôverovať. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, väčšinu času to síce nenudí, ale cítiť, že by sa z toho dalo získať aj omnoho viac. Hlavným problémom je, že všetko tu pôsobí až príliš povrchne, zápletka ponúka dostatočný potenciál a viacero zaujímavých prvkov, ako vzťah medzi vyšetrovateľkou a bojovníkom, hľadanie falšovateľov, snaha zvrhnúť panovníka a podobne, ale všetko má do ideálu veľmi ďaleko, takže dá sa na to bez väčších problémov pozerať, ale väčšinu času to išlo mimo mňa, nevedel som sa do toho dostať a bolo mi úplne jedno, ako sa to všetko vyrieši. Zmení sa to až poslednú polhodinu, ktorá už konečne pôsobí zaujímavo, má dobrú atmosféru a cítiť aj určitú osudovosť, škoda, že v podobnom štýle nebol celý film. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Väčšina súbojov je celkom slušne natočená a odohrávajú sa v dobre zvolených prostrediach, ale pôsobia pomerne umelo, bez obavy o život niekoho z nich, choreografie sú veľmi podobné a tak prakticky mimo súboja v štýle tanca, prípadne celej záverečnej akcie to pôsobí len čisto obyčajným dojmom. Herecké obsadenie je výborné, ale sklamali ma ich postavy. Mám tu niekoľko výrazných obľúbencov, skvelá Ha Ji-Won, charizmatický Ahn Sung-Ki a vždy ma poteší aj Gang Dong-Won, ale pre každého z nich je toto najhoršia úloha, nemajú v nich ten svoj bežný náboj, takže mimo obľúbených tvárí to už nemá väčšiu hodnotu. Réžia a technická stránka nie sú úplne zlé, vizuál je zaujímavý, ale vôbec to nevyšlo tak, ako bolo evidentne v pláne. Škoda, ten scenár pokazil, čo sa dalo, potenciál to malo, ale nakoniec je z toho len priemerný film na jedno pozretie. 52%(2.11.2012)

• Jhershaw

Duelist je asi první film, u kterého mi na to, abych se na něj těšil, stačily dva obrázky. Stejně jako Lhurgoyf jsem očekával historicko akční film, prostě něco jako Hrdina nebo Klan létajících dýk. Už prvních pět minut mě uvedlo v rozpaky, když se během honičky na tržišti jako hudební doprovod ozval známá klasika z grotesky (nebo co to bylo..). To už jsem se začal bát, že se "vážného" historického filmu nedočkám. Kdyby to aspoň byla komedie, ale u tohohle mixu grotesky a parodie jsem už jen čekal, kdy někde vykoukne Leslie Nielsen. Příběh, resp zápletku o falešných mincích a její rozuzlení jsem moc nepochopil, ovšem těžko posoudit, jestli je chyba jen na mojí straně. Herci oscilovali mezi teatrálností a ksichtěním, prostě hrůza. Ale korunu tomu nasadila vizuální forma. Ano, barevnost a kompozice většiny záběrů je úžasná, nicméně u filmu se předpokládá, že se obrázky taky budou pohybovat. Avšak tady je další zádrhel. Jednou jsou záběry zpomalené, jednou zrychlené, aby to nebylo málo, došlo i na "zrychlený foto-styl" (plácnu: třeba 4 fps puštěné na 10fps, takže to vypadá trhaně a zrychleně). A určitě jsem ještě nějakou samoúčelnou vizuální "parádičku" zapomněl... Podtrženo a sečteno: nuda, špatný příběh, špatně zahráno, zmateně zrežírováno, občas pastva pro oči.(10.4.2006)

Tak z tohoto filmu mám rozporuplné pocity... Film sám o sobě asi průměr ale ta kamera, to zpracování a ta hudba! Tak krásný soundtrack už jsem dlouho neslyšel.(23.7.2011)

Na trhu se objeví pytle plné falešných mincí, což způsobí v oblasti deflaci.„Bohatí jsou zaneprázdněni hromaděním zboží v téhle zemi plné padělků.“ Po stopě se vydává svérázná policistka (detektiv Namsoon) se svým parťákem. A protivníkem jim bude, zdá se, tajemný mistr meče. Velmi podivný mix - groteska a zároveň romantické melodrama ... „Muž se ženou se bili jako šílení ostrými meči. Ale také vypadali, jakoby tancovali. Vypadalo to, jakoby se milovali při měsíčním světle.“(27.1.2006)

• Sysel_CZ

Otázka dne zní, o čem to vlastně bylo. Teda, děj si nějak přeberete, ale o čem se to vlastně snažilo být? O akci, nebo o nepochopitelné romanci, o zločinech padouchů, o nesmyslných a otravných vřískáních, nebo snad o náhodné rychlosti scén? Vím jen to, že to určitě nebylo o příběhu. A tipl bych si, že ani autor tenhle film nebral jinak než jako pokus o to, kolik divák snese - zpětně to tak asi bude, vzhledem k tomu, co natočil příště...(27.1.2008)