Soupeři

(neoficiální název)

Historický / Akční / Mysteriózní / Komedie

Jižní Korea, 2005, 107 min

• predators

Nádherné lokace a scenérie soubojů, plus kostýmy. Ano, vizuální stránka, to je asi to jediné, co se dá nomto Jihokorejském filmu pochválit. Jistou zálibu v něm najdou i fandové soubojů s meči, protože ničeho jiného se zde nesetkáváme. Nečekejte tedy kung-fu a jemu podobné bitky. Nic, prostě nic:-) 35%(22.10.2008)

Klasická ukázka vítězství formy nad obsahem. Vizuálně krásný příběh o ničem. Po první půl hodině jsem si začínal myslet, jestli to není parodie. Postupně se to trošku zlepšilo, ale kdyby ten film nebyl tak krásně natočený, byl by tak na jednu hvězdičku. Jediným kladem vedle vizuální stránky je Kang Dong-won, který jako jediný z herců obstál, ostatní se jen pitvoří.(30.12.2006)

• JFL

Jihokorejská odpověď na "Hrdinu" a "Klan létajících dýk" se vydala cestou komiksové stylizace realizované hlavně přes postavy. Hlavní duo jak vystřižené z asijského komiksu - drsňácká, přehnaně energická hrdinka a neodolatelný androgynní hezoun - doplňuje postava detektiva coby zbrklá humorná figurka. Děj je jen chabou záminkou pro jejich umístění do přehnaně stylizovaných scén, které ovšem neokouzlí a nevtáhnou, nýbrž prostě jen zaujmou. Každý záběr je vycizelován, aby poutal pozornost sám na sebe, čímž celek podkopávaný chabým scénářem působí strojeně a nuceně.(19.8.2008)

• Jhershaw

Duelist je asi první film, u kterého mi na to, abych se na něj těšil, stačily dva obrázky. Stejně jako Lhurgoyf jsem očekával historicko akční film, prostě něco jako Hrdina nebo Klan létajících dýk. Už prvních pět minut mě uvedlo v rozpaky, když se během honičky na tržišti jako hudební doprovod ozval známá klasika z grotesky (nebo co to bylo..). To už jsem se začal bát, že se "vážného" historického filmu nedočkám. Kdyby to aspoň byla komedie, ale u tohohle mixu grotesky a parodie jsem už jen čekal, kdy někde vykoukne Leslie Nielsen. Příběh, resp zápletku o falešných mincích a její rozuzlení jsem moc nepochopil, ovšem těžko posoudit, jestli je chyba jen na mojí straně. Herci oscilovali mezi teatrálností a ksichtěním, prostě hrůza. Ale korunu tomu nasadila vizuální forma. Ano, barevnost a kompozice většiny záběrů je úžasná, nicméně u filmu se předpokládá, že se obrázky taky budou pohybovat. Avšak tady je další zádrhel. Jednou jsou záběry zpomalené, jednou zrychlené, aby to nebylo málo, došlo i na "zrychlený foto-styl" (plácnu: třeba 4 fps puštěné na 10fps, takže to vypadá trhaně a zrychleně). A určitě jsem ještě nějakou samoúčelnou vizuální "parádičku" zapomněl... Podtrženo a sečteno: nuda, špatný příběh, špatně zahráno, zmateně zrežírováno, občas pastva pro oči.(10.4.2006)

Dve hodiny technicky sviežeho kamerového cvičenia na téma "comix". Absencia príbehu (resp. jeho zámerné potlačenie do doprovodných úrovní) nemrzí, absencia dynamiky rozprávania už hej. Kto čaká Kórejskú odpoveď na Hrdinu musí jednoznačne odpadkovať. Klip za 50%(28.7.2009)