Soupeři

(neoficiální název)

Historický / Akční / Mysteriózní / Komedie

Jižní Korea, 2005, 107 min

• JFL

Jihokorejská odpověď na "Hrdinu" a "Klan létajících dýk" se vydala cestou komiksové stylizace realizované hlavně přes postavy. Hlavní duo jak vystřižené z asijského komiksu - drsňácká, přehnaně energická hrdinka a neodolatelný androgynní hezoun - doplňuje postava detektiva coby zbrklá humorná figurka. Děj je jen chabou záminkou pro jejich umístění do přehnaně stylizovaných scén, které ovšem neokouzlí a nevtáhnou, nýbrž prostě jen zaujmou. Každý záběr je vycizelován, aby poutal pozornost sám na sebe, čímž celek podkopávaný chabým scénářem působí strojeně a nuceně.(19.8.2008)

Je to úplne priemerný akčný historický film. Má celkom dobrý príbeh o dvoch vyšetrovateľoch, skúsenom mužovi a jeho mladej partnerke, ktorí majú za úlohu nájsť zdroj falšovaných peňazí, ktorých sa v poslednej dobe v okolí vyskytlo mnoho a práve sa tu nachádza aj silný bojovník, ktorého je ťažké dostať. Vyšetrovateľka urobí všetko preto, aby ho chytila, ale postupne si uvedomuje, že nie je tým pravým zločincom a vzájomne sa zbližujú. Ale uvedomujú si, že situácia je zlá a všade je plno intríg a nikto nevie, komu môže skutočne dôverovať. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, väčšinu času to síce nenudí, ale cítiť, že by sa z toho dalo získať aj omnoho viac. Hlavným problémom je, že všetko tu pôsobí až príliš povrchne, zápletka ponúka dostatočný potenciál a viacero zaujímavých prvkov, ako vzťah medzi vyšetrovateľkou a bojovníkom, hľadanie falšovateľov, snaha zvrhnúť panovníka a podobne, ale všetko má do ideálu veľmi ďaleko, takže dá sa na to bez väčších problémov pozerať, ale väčšinu času to išlo mimo mňa, nevedel som sa do toho dostať a bolo mi úplne jedno, ako sa to všetko vyrieši. Zmení sa to až poslednú polhodinu, ktorá už konečne pôsobí zaujímavo, má dobrú atmosféru a cítiť aj určitú osudovosť, škoda, že v podobnom štýle nebol celý film. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Väčšina súbojov je celkom slušne natočená a odohrávajú sa v dobre zvolených prostrediach, ale pôsobia pomerne umelo, bez obavy o život niekoho z nich, choreografie sú veľmi podobné a tak prakticky mimo súboja v štýle tanca, prípadne celej záverečnej akcie to pôsobí len čisto obyčajným dojmom. Herecké obsadenie je výborné, ale sklamali ma ich postavy. Mám tu niekoľko výrazných obľúbencov, skvelá Ha Ji-Won, charizmatický Ahn Sung-Ki a vždy ma poteší aj Gang Dong-Won, ale pre každého z nich je toto najhoršia úloha, nemajú v nich ten svoj bežný náboj, takže mimo obľúbených tvárí to už nemá väčšiu hodnotu. Réžia a technická stránka nie sú úplne zlé, vizuál je zaujímavý, ale vôbec to nevyšlo tak, ako bolo evidentne v pláne. Škoda, ten scenár pokazil, čo sa dalo, potenciál to malo, ale nakoniec je z toho len priemerný film na jedno pozretie. 52%(2.11.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $6,324,945(29.10.2008)

• Sysel_CZ

Otázka dne zní, o čem to vlastně bylo. Teda, děj si nějak přeberete, ale o čem se to vlastně snažilo být? O akci, nebo o nepochopitelné romanci, o zločinech padouchů, o nesmyslných a otravných vřískáních, nebo snad o náhodné rychlosti scén? Vím jen to, že to určitě nebylo o příběhu. A tipl bych si, že ani autor tenhle film nebral jinak než jako pokus o to, kolik divák snese - zpětně to tak asi bude, vzhledem k tomu, co natočil příště...(27.1.2008)

Nepříliš originální příběh ovšem v úžasném balení. Pokud tam bylo něco víc než jen ta banální krimi-milostná historka, která kolísala od poetické tragédie ke grotesce, nepodařilo se mi to ze všech těch vrstev nápaditého pojetí vyhrabat. Pokud jde o děj, průměr až nuda, zejména první půl hodina byla téměř k nepřežití. Pak jsem příběh jako takový vzdal a užíval si hlavně tu lavinu výborných a místy doslova vymazlených nápadů, ať už vizuálních, hudebních nebo vizuálně-hudebních. Řada scén má úžasnou atmosféru a samy o sobě byly úchvatné, řada obrazů je vypiplaných do posledního detailu, řada scén mě pobavila, občas dokonce rozesmála originálním a hravým občas téměř hračičkovským zpracováním. Nakonec jsem si to i užil a vychutnal, ale že bych se k tomu někdy chtěl vracet, to asi ne.(8.5.2013)