Soupeři

Detective

(neoficiální název)

Historický / Akční / Mysteriózní / Komedie

Jižní Korea, 2005, 107 min

Je to úplne priemerný akčný historický film. Má celkom dobrý príbeh o dvoch vyšetrovateľoch, skúsenom mužovi a jeho mladej partnerke, ktorí majú za úlohu nájsť zdroj falšovaných peňazí, ktorých sa v poslednej dobe v okolí vyskytlo mnoho a práve sa tu nachádza aj silný bojovník, ktorého je ťažké dostať. Vyšetrovateľka urobí všetko preto, aby ho chytila, ale postupne si uvedomuje, že nie je tým pravým zločincom a vzájomne sa zbližujú. Ale uvedomujú si, že situácia je zlá a všade je plno intríg a nikto nevie, komu môže skutočne dôverovať. Spracovanie je ale rozhodne sklamaním, väčšinu času to síce nenudí, ale cítiť, že by sa z toho dalo získať aj omnoho viac. Hlavným problémom je, že všetko tu pôsobí až príliš povrchne, zápletka ponúka dostatočný potenciál a viacero zaujímavých prvkov, ako vzťah medzi vyšetrovateľkou a bojovníkom, hľadanie falšovateľov, snaha zvrhnúť panovníka a podobne, ale všetko má do ideálu veľmi ďaleko, takže dá sa na to bez väčších problémov pozerať, ale väčšinu času to išlo mimo mňa, nevedel som sa do toho dostať a bolo mi úplne jedno, ako sa to všetko vyrieši. Zmení sa to až poslednú polhodinu, ktorá už konečne pôsobí zaujímavo, má dobrú atmosféru a cítiť aj určitú osudovosť, škoda, že v podobnom štýle nebol celý film. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Väčšina súbojov je celkom slušne natočená a odohrávajú sa v dobre zvolených prostrediach, ale pôsobia pomerne umelo, bez obavy o život niekoho z nich, choreografie sú veľmi podobné a tak prakticky mimo súboja v štýle tanca, prípadne celej záverečnej akcie to pôsobí len čisto obyčajným dojmom. Herecké obsadenie je výborné, ale sklamali ma ich postavy. Mám tu niekoľko výrazných obľúbencov, skvelá Ha Ji-Won, charizmatický Ahn Sung-Ki a vždy ma poteší aj Gang Dong-Won, ale pre každého z nich je toto najhoršia úloha, nemajú v nich ten svoj bežný náboj, takže mimo obľúbených tvárí to už nemá väčšiu hodnotu. Réžia a technická stránka nie sú úplne zlé, vizuál je zaujímavý, ale vôbec to nevyšlo tak, ako bolo evidentne v pláne. Škoda, ten scenár pokazil, čo sa dalo, potenciál to malo, ale nakoniec je z toho len priemerný film na jedno pozretie. 52%(2.11.2012)

Vizuální stránka a choreografie soubojů je jednoznačně výborná a vynikající. Problém je, že mi tam občas nesedí, ty komické momenty, někdy jak z grotesky a v některých případech mi vadí zvolená hudba, byť ve většině scén to funguje a ost(převážně moderní hudba, hodně klavíru a trochu orchestrace, tradiční asijskké nástroje) je kladnou stránkou filmu. Škoda, že se nezamakolo více na postavách a detektivní stránce. Úvod je lehce zmatený, ale zase na druhu stranu je to vizuální lahůdka plná nápadů, závěrečná bitva a duel je perfektně udělaný, navíc se podařilo dostat do filmu ke konci melancholickou a lyrickou atmosféru, romantická linka také neurazí. Příznivci Ha Ji Won by si to neměli nechat ujít.(24.3.2009)

Na trhu se objeví pytle plné falešných mincí, což způsobí v oblasti deflaci.„Bohatí jsou zaneprázdněni hromaděním zboží v téhle zemi plné padělků.“ Po stopě se vydává svérázná policistka (detektiv Namsoon) se svým parťákem. A protivníkem jim bude, zdá se, tajemný mistr meče. Velmi podivný mix - groteska a zároveň romantické melodrama ... „Muž se ženou se bili jako šílení ostrými meči. Ale také vypadali, jakoby tancovali. Vypadalo to, jakoby se milovali při měsíčním světle.“(27.1.2006)

• Jhershaw

Duelist je asi první film, u kterého mi na to, abych se na něj těšil, stačily dva obrázky. Stejně jako Lhurgoyf jsem očekával historicko akční film, prostě něco jako Hrdina nebo Klan létajících dýk. Už prvních pět minut mě uvedlo v rozpaky, když se během honičky na tržišti jako hudební doprovod ozval známá klasika z grotesky (nebo co to bylo..). To už jsem se začal bát, že se "vážného" historického filmu nedočkám. Kdyby to aspoň byla komedie, ale u tohohle mixu grotesky a parodie jsem už jen čekal, kdy někde vykoukne Leslie Nielsen. Příběh, resp zápletku o falešných mincích a její rozuzlení jsem moc nepochopil, ovšem těžko posoudit, jestli je chyba jen na mojí straně. Herci oscilovali mezi teatrálností a ksichtěním, prostě hrůza. Ale korunu tomu nasadila vizuální forma. Ano, barevnost a kompozice většiny záběrů je úžasná, nicméně u filmu se předpokládá, že se obrázky taky budou pohybovat. Avšak tady je další zádrhel. Jednou jsou záběry zpomalené, jednou zrychlené, aby to nebylo málo, došlo i na "zrychlený foto-styl" (plácnu: třeba 4 fps puštěné na 10fps, takže to vypadá trhaně a zrychleně). A určitě jsem ještě nějakou samoúčelnou vizuální "parádičku" zapomněl... Podtrženo a sečteno: nuda, špatný příběh, špatně zahráno, zmateně zrežírováno, občas pastva pro oči.(10.4.2006)

• Lhurgoyf

Duelist, aspoň podľa trailerov a obrázkov, sľuboval akčnú historickú melodrámu. Tak za prvé, historický film to pripomína akurát tak z rýchlika, keďže režisér si prostredie, kostýmy a chovanie postáv prispôsobuje modernej dobe, zatiaľ čo dianie na plátne je často podfarbené takmer metalovou muzikou. Za druhé, melodrámou sa film stáva možno až na konci, kdežto celá stopáž predtým je sprasená nevtipným komediálnym dianím, zakladajúcim sa na tom, kto sa vie pri páde na zadok srandovnejšie zaksichtiť (áno, sme v dobách grotesky). No a akcia? Až na záverečnú megabitku sú súboje ohromne lamerské. Hlavná hrdinka Ha Ji-won je síce sexi kočka, v kóreji jedna z najväčších filmových hviezd, ale tu je enormne otravná a pohybovať sa, nieto už bojovať, nevie ani trochu. Na zakrytie neschopnosti sú preto duelanti konštantne nasnímaní cez kadejaké prekážky - lampióny, zábradlia, trhové stánky - alebo proste bojujú v tieni, aby z nich bolo čo najmenej vidieť. Film trpí obrovským počtom nedúh, vrátane neschopnosti režiséra rozpovedať divákovi akýkoľvek príbeh (je vôbec v Duelistovi nejaký príbeh?) Dostávam sa k jedinej možnej záchrane filmu - vizuálnej stránke. Každý, a to myslim skutočne KAŽDÝ záber je svojou farebnosťou, štylistikou a kompozíciou ohromne krásny, a neváhal by som si akékoľvek políčko filmu zarámovať do obrazu a vystaviť v obývačke. Zároveň je každý uhol kamery, použitý strih, či prelínačka premyslená do najmenšieho detailu, až sa zdá, že scény splývajú do jedného konštantne plynúceho ladného celku. Čo s takýmto filmom? Veľká škoda, že forma predbieha obsah míľovými krokmi. Hodnotím podpriemerne.(28.12.2005)