Soupeři

Detective

(neoficiální název)

Historický / Akční / Mysteriózní / Komedie

Jižní Korea, 2005, 107 min

Tak z tohoto filmu mám rozporuplné pocity... Film sám o sobě asi průměr ale ta kamera, to zpracování a ta hudba! Tak krásný soundtrack už jsem dlouho neslyšel.(23.7.2011)

Klasická ukázka vítězství formy nad obsahem. Vizuálně krásný příběh o ničem. Po první půl hodině jsem si začínal myslet, jestli to není parodie. Postupně se to trošku zlepšilo, ale kdyby ten film nebyl tak krásně natočený, byl by tak na jednu hvězdičku. Jediným kladem vedle vizuální stránky je Kang Dong-won, který jako jediný z herců obstál, ostatní se jen pitvoří.(30.12.2006)

Vizuální stránka a choreografie soubojů je jednoznačně výborná a vynikající. Problém je, že mi tam občas nesedí, ty komické momenty, někdy jak z grotesky a v některých případech mi vadí zvolená hudba, byť ve většině scén to funguje a ost(převážně moderní hudba, hodně klavíru a trochu orchestrace, tradiční asijskké nástroje) je kladnou stránkou filmu. Škoda, že se nezamakolo více na postavách a detektivní stránce. Úvod je lehce zmatený, ale zase na druhu stranu je to vizuální lahůdka plná nápadů, závěrečná bitva a duel je perfektně udělaný, navíc se podařilo dostat do filmu ke konci melancholickou a lyrickou atmosféru, romantická linka také neurazí. Příznivci Ha Ji Won by si to neměli nechat ujít.(24.3.2009)

• JFL

Jihokorejská odpověď na "Hrdinu" a "Klan létajících dýk" se vydala cestou komiksové stylizace realizované hlavně přes postavy. Hlavní duo jak vystřižené z asijského komiksu - drsňácká, přehnaně energická hrdinka a neodolatelný androgynní hezoun - doplňuje postava detektiva coby zbrklá humorná figurka. Děj je jen chabou záminkou pro jejich umístění do přehnaně stylizovaných scén, které ovšem neokouzlí a nevtáhnou, nýbrž prostě jen zaujmou. Každý záběr je vycizelován, aby poutal pozornost sám na sebe, čímž celek podkopávaný chabým scénářem působí strojeně a nuceně.(19.8.2008)

• Cervenak

Výhradne pre kóreofilov (viď Adrianov milosrdný komentár). Ázijsky komplikovaný spôsob rozprávania, pri ktorom si musíte štvrtinu vecí domyslieť a štvrtinu zase pustiť jedným uchom dnu a druhým von, ma už nemôže prekvapiť. Takisto ma nezaskočia typicky šikmooké žánrové kotrmelce, keď sa prechádza z komédie do vážnej drámy, z drsnej akcie do romantickej poetiky. Lenže z tohto bordelu sa mi premiešali vajcia s očnými buľvami. Asi to bude tým, že na takéto tančeky sú majstri Hongkongčania, no kórejský pokus totálne zlyháva. Solídna zápletka (mladá vyšetrovateľka sa zamiluje do „mafiánskeho“ hrdloreza) sa načisto stráca v audiovizuálnom chaose, v ktorom znie techno-metal aj chorály a prechádza sa z fakt otravných spomaľovačiek do uletenej groteskovej zrýchlenosti. Hlavní hrdinovia (akože anime šermiarska buzna s vlasmi spomalene vejúcimi do tváre a prehrávajúca, afektovaná, uvrešťaná a teda pramálo sympatická dievčina) sú herecky totálne mimo a niet medzi nimi ani náznaku chémie, na čom by samozrejme film mal byť postavený. Po technickej stránke je to dokonalosť sama, ale to ešte neznamená, že je to dobre zrežírované – inak by to predsa nebola taká nuda. Výnimku tvorí jedna jediná scéna, ktorá je jednoducho úchvatná – prvý „zamilovaný súboj“ ústrednej dvojice v temnej uličke, za svitu mesiaca, odohrávajúci sa niekde medzi 30. a 40. minútou filmu. Keby to celé bolo takéto štýlové, tak sú Súperi absolútna bomba.(16.3.2007)