Maminka slaví 100. narozeniny

Španělsko / Francie, 1979, 95 min

Carlos Saura

Carlos Saura

Teo Escamilla

Saura se vrací do domu, v němž o šest let dříve přebývala Anna s vlky. Opět guvernantka, opět velmi zvláštní rodina, kterou ovládá matka. Pouze žánrově má Maminka blíže ke komedii (ale zase ne o tolik). Pro Annu, moderní ženu z města, je vstup do domu návratem do minulosti. Jeho obyvatelé se převlékají do starých šatů, včetně vojenských uniforem, neustále je vzpomínám zesnulý otec (Franco), cokoli obscénního, pohoršujícího představuje tabu. Problémem filmu nejsou dvě rušivé scény říznuté mysticismem (příchod Juána a finále), ani míšení smrtelně vážného se zcela nevážným, ale povědomost. Je to vlastně Anna a vlci po šesti letech, čili s odstupem pro komedii nezbytným. Náboženství, armáda, rodina. Pořád v minulosti. Změny, k nimž má v Saurově filmografii dojít, Maminka zatím jenom ohlašuje (třeba delší scénou flamenga, jednoho z tanců, jimž budou věnovány samostatné filmy). 70%(9.11.2010)

důkaz toho, že 83% od 147 lidí nelze brát moc vážně... psychotická haluzárna podivných postav, kterou jsem prostě nějak pořádně nepobral, párkrát se zasmál, ale spíš jen nevěřícně koukal, co že tím chtěl vlastně autor říci... naštěstí se mi to do druhého dne úspěšně povedlo z hlavy skoro vytěsnit ;-) 60%(29.3.2010)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(30.6.2004)

• MMR

Upozornění! Warning! Achtung! => TOTO NENÍ KOMEDIE <=(26.2.2012)

• WANDRWALL

Carlos Saura není režisér pro běžného diváka. Ale zde se snažil do 95 minut nahustit až příliš mnoho problémů a pořádně je pořešit. Hrůzou jsem pak z toho skoro těžce usínal.(1.9.2010)