Maminka slaví 100. narozeniny

Carlos Saura

Carlos Saura

Teo Escamilla
  • Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(30.6.2004)

Zvláštním způsobem ulítlý film. V něčem nepochopitelný a v jiném zase lidsky všední a obyčejný. S Carlosem Saurou jsem se setkal prvně a jsem zvědavý na má další setkání, ale zklamaný jsem nebyl. Jeho netradiční pojetí filmu mi nebylo tolik vzdáleno.(29.12.2010)

• kinej

Ačkoliv holduju tvorbám režisérům se silným osobním vkladem a čímsi, co by se dalo nazvat autorským rukopisem, tak Carlos Saura mě svým stylem úplně míjí. Tento film jsem nepochopil a ani jeho předchozí díl mně nijak nezasáhl. Zkrátka nevím co tím režisér zamýšlel. Hranice mezi geniálním filmem a slátaninou může být někdy nepatrná a tento film bych do první jmenované skupiny nezařadil. Jediné co bych pochválil jsou slušené herecký výkony, které by se ale lépe vyjímaly třeba v nějakém filmu od Luise Buňuela.(21.6.2012)

Saurova obsáhlá znalost umění proti němu začíná pracovat. Maminka slaví 100. narozeniny je jinotaj přímo prolezlý nejrůznější symbolikou, odkazy a jejich obdobami, což je chválihodné pro své jednotlivosti, zhouba pro celek. Vybízí k detailní analýze, s větším odstupem ale dostává tvar poměrně jednoduché sociální alegorie. Uvidím, zda něco změní zhlédnutí spřízněné Anny a vlků.(23.11.2012)

• WANDRWALL

Carlos Saura není režisér pro běžného diváka. Ale zde se snažil do 95 minut nahustit až příliš mnoho problémů a pořádně je pořešit. Hrůzou jsem pak z toho skoro těžce usínal.(1.9.2010)