Na stromě

• Francie

Sur un arbre perché

• Aggrappato ad un albero, in bilico su un precipizio a strapiombo sul mare

• slovenský

Na strome

Perched on a Tree

Komedie

Francie / Itálie, 1971, 90 min

Zajímavý kousek ve Funèsově filmografii, který stojí za zhlédnutí aspoň z toho důvodu, že se oproti jeho ostatním snímkům dost liší. Hlavně humorem, který je černý a dosti absurdní. U tohoto filmu vám nehrozí, že byste brečeli smíchy, ale i tak se zde najdou povedené komediální momenty. Originální téma s trosečníky na pinii má určitou atmosféru, ale dalo se uchopit i lépe. Třeba lepším výběrem herců, Geraldine Chaplin byla místy vyloženě otravná a Olivier de Funès zde také nic moc nezahrál. Ale zas Paul Préboist byl v roli reportéra dobrý a měl tu asi svou největší roli ze všech funèsovek, ve kterých se objevil. Na stromě se řadí mezi ty slabší Funèsovy filmy a nějak necítím nutkání podívat se na něj někdy znovu, ale sledování nelituji, bylo to aspoň něco trochu jiného. A vím, že aspoň jedna věc z tohoto filmu mi utkví v hlavě - geniální Funèsův výraz ve scéně, kdy ho napadne sežrat psa :)(21.6.2009)

• Jakubisko

Asi nejslabší De Funesova komedie. Možná je to proto, že Louis neměl ve stísněném prostoru v autě tolik možností ke svým hereckým eskapádám, ale stejně jsou ty 2* hlavně jeho zásluha.(8.7.2005)

• otík

Ne zas tolik známý a ne často uvádění snímek, ve kterém jsou stále na scéně tři hrdinové, jež v autě sjedou ze silnice a skonči na stromě uprostřed skalisek. Moc zábavné to není, de Funes je poměrně umírněný, vlastně ani nemá co hrát. Co také od takového tématu čekat? U tohoto filmu se opravdu za břicho popadat nedá, je tam hodně hluchých míst a příšerná hudba. Jedna z nejhorších funesovek. Hudba: Alain Goraguer(15.2.2011)

Z mého pohledu trestuhodně nevyužitá šance, kdy v uzavřeném prostředí (i když bylo zcela zcela otevřený ) jsou tři herci z nich jeden je Fufu. Byla jedinečná možnost, aby si Louis vzal celej námět pro sebe a opět dokázal celýmu světu, že v kategorii obličejová mimika a herecká živelnost je top špička. Bohužel Louis nám v tomhle filmu dokazuje jak moc je milující tatínek, když až příliš často nahrává svýmu synovi, kterej má komediálního talentu asi tolik, co sandály tkaniček. Geraldine je tam pak vyloženě na ozdobu, což by ani tak nevadilo, protože ve svý době byla široko daleko najkrásnější herečkou na planetě, ale přece jen herečka jejího formátu by si zasloužila víc než povalování s Olivierem a jedno sliknutí. Pár vtipných situací si určitě ve filmu najde každej, ale všechno moh to bejt daleko vydařenější chechtací mejdan, kdyby tady nefungovala protekce.(3.8.2014)

Jedna ze slabších Luisových komedií, ale na takřka "nízkorozpočťák" to celkem jde.(3.3.2007)

• - Když auto sjede ze silnice, padá kolmo ke skále, poté, co děj pokračuje, je vidět, že vůz je, bez viditelného pohybu, bokem souběžně se skálou. (Nocturno culto)

• - Natáčení probíhalo především v exteriérech u města Cassis na Azurovém pobřeží, ale také v pařížských studiích. (argenson)

• - Třetí hlavní roli ztvárnil Louisův syn Olivier de Funès (po několika předešlých filmech natočených s otcem šlo o jeho poslední vystoupení před kamerou). Právě na jeho postavě avantgardního a svobodomyslného mladíka, který je v rozporu s životním postojem bohatého podnikatele, se někteří snaží najít ve filmu satirickou moralitu na stav francouzské společnosti přelomu 60. a 70. let, těžko ale soudit, zda to byla skutečně ambice Serge Korbera coby tvůrce spíše průměrných filmů. (argenson)