Na stromě

• Francie

Sur un arbre perché

• Aggrappato ad un albero, in bilico su un precipizio a strapiombo sul mare

• slovenský

Na strome

Perched on a Tree

Komedie

Francie / Itálie, 1971, 90 min

• Pierre

Člověk co uvízl s dvěma tupýma lidma na stromě a čeká až zemře hlady a žízní není zábavný, ani když ten člověk je Louis de Funés. Dyť Louis nemůže sedět, on musí lítat po schodem nahoru dolu, soptit vzteky a házet všechno kolem po svém okolí. K tomu černý humor který působí spíš násilně. Naštěstí ve druhé polovině příjde na pomoc Paul Préboist a ožralý farář, takže se dojem trochu vylepší, ale víc jak slušné 2 to nedá.(20.3.2016)

Nejspíš nejabsurdnější Funésova komedie. Auto, v němž shodou okolností jede bohatý průmyslník, mírně hipízácký stopař a jeho kamarádka, sletí z útesu a přistane na košaté pinii. Několik dní jsou na stromě, dohadují se, vymýšlí plány útěku - a těchto několik dní zobrazuje přítomný film. Úžasná atmosféra a herecké výkony všech zúčastněných, scénář nemusí být všem po chuti, jeho humor je spíš situační než hláškový, a navíc opravdu velmi ujetý, ovšem to mně ani trochu nevadí (scéna se zrcátkem rules :), navíc scénky s reportérem, četníkem a ožralým farářem jsou opravdu geniální). Není to pro každého a je to trochu jiné, ale pro mne je to spolu s Pošetilostí mocných možná nejlepší film s Funésem. Budu vám v tom souboji klidně dělat sekundanta, pokud si jako zbraň zvolíte minomet.(3.8.2009)

Prostě ne každý film Louise de Funese se zákonitě musí podařit. Je to takovej průměr. Často je to hodně vtipné, ale ty vtipné okamžiky za chvíli vystřídá nekonečná nuda, kterou pak zase herci rozzáří nějakou hláškou.(2.3.2005)

• blackrain

Můj nejméně oblíbený film s legendárním komikem. Bez něho by byl tenhle film o ničem. On drží celý příběh nad vodou. Scéna s autem na stromě je opravdu originální. Nevzpomínám si, že bych někdy viděla podobnou.(3.5.2010)

Problém je hlavně v tom, že je tenhle film jiný, než co bych od toho chtěl. 64 procent je ale docela slušná kritika, když si uvědomim, že i dabing je stále od pana Filipovského a hrají v tom čtyři velká jména té doby. Možná se ale od filmu čekalo trošičku něco jiného, než pak nakonec divák dostal. Psychadelické sny a na francouze neobvyklý humor je asi i na obyčejného diváka trošičku moc. Ale tak ačkoliv jsem film jako malý neviděl, a že jsem si myslel, jak mám zkouklé všecky Funésovi filmy, přiznám se, že mě to ani netrápí. Jako malý bych ho stejně asi ocenit nedokázal. Ten film totiž není takový ten typický francouzský. Ta typická francouzská komedie, humor, je prostě jiný, i když s herci, které jsem viděl v tolika filmech.(4.5.2010)

• - Poslední film syna Louise De Funése, Olivera, nyní se věnuje letectví. (M.B)

• - Komedie patří k méně zdařilým filmům slavného Louise de Funèse. Vznik filmu byl podmíněn poměrně značným úspěchem předešlé spolupráce s režisérem Serge Korberem (film Piti piti pa z roku 1970). Korber byl také autorem scénáře, podíl na dialozích měl osvědčený Jean Halain. Námět nebyl sice nijak objevný, ale mohl být slibným odrazovým můstkem. Film byl nicméně velkým zklamáním pro všechny zúčastněné včetně samotného Funese. Odborníci i fanoušci došli k závěru, že bylo chybou spoutat Funesovo živelné herectví do stísněného prostoru automobilu, film nezachránila ani účast mezinárodní hvězdy Geraldine Chaplin. (argenson)

• - Třetí hlavní roli ztvárnil Louisův syn Olivier de Funès (po několika předešlých filmech natočených s otcem šlo o jeho poslední vystoupení před kamerou). Právě na jeho postavě avantgardního a svobodomyslného mladíka, který je v rozporu s životním postojem bohatého podnikatele, se někteří snaží najít ve filmu satirickou moralitu na stav francouzské společnosti přelomu 60. a 70. let, těžko ale soudit, zda to byla skutečně ambice Serge Korbera coby tvůrce spíše průměrných filmů. (argenson)