Simon Wiesenthal: Freedom Is Not a Gift from Heaven

(TV film)
všechny plakáty
Nizozemsko, 1994, 45 min

20. září 2005 zemřel ve věku 96 let Simon Wiesenthal - nejznámější lovec nacistů. Tento haličský rodák prošel 12 koncentračními tábory a byl jedním z hrstky přeživších, které osvobodili Američané 5. května 1945 v Mauthausenu. Svůj další život zasvětil stíhání nacistů. Podařilo se mu postihnout až 1100 případů - mezi nejdůležitější patří dopátrání se organizátora konečného řešení Adolfa Eichmanna či velitele Treblinky Franze Stangla. (Pohrobek)

Pohrobek

Simon Wiesenthal vypráví o svém životě, o holocaustu a o pátrání po uniknuvších nacistech a svém boji proti antisemitismu. Provádí nás svým centrem i různými památníky holocaustu, kde především mládež varuje před nebezpečím neonacismu, antisemitismu a rasismu obecně. Zajímavé jsou nejvíce asi dokumentární záběry z izraelského soudu s Adolfem Eichmannem, kterému se snad ani v té nejhorší jihoamerické noční můře nezdálo o tom, že by se mohl ocitnout před soudem za své precizně propracované konečné řešení - a navíc před soudem židovským! Simon Wiesenthal svůj boj dobojoval. Všichni si však musíme přiznat, že více než úspěšně. Jeho osobnost po sobě zanechala výraznou stopu; třeba jen to, že slovo sionista je na velmi dlouho (ne-li navždy) zdiskreditováno. Průměrný dokument, bohužel se (což je v těchto případech velmi těžké) nedokázal ubránit jasné zainteresovanosti. ()