Protože jsem taky občas účastnice:-)), trpce se usmívám nad situacemi, které jsou od zájezdu k zájezdu jak přes kopírák: jednotlivé kamínky turistické mozaiky si o ostatních myslí své ("co děláme v tomhle panoptiku"?), řidiči a jejich "smrtelné" instrukce, každý průvodce je svým způsobem exot, někdo zapomene pas nebo zvrací a skoro nikomu se nesplní, co očekával, naopak dostane, co nečekal. Po Románu pro ženy jsem byla smířená, že půjde o podobně křečovitý humor, ale právě proto, že vše plynulo v úsměvné pohodě (dvojice Štěpánková - Fialová mě dojala k slzám), kašlu na výtky a bez mučení - pobavená - dávám za 4.(3.6.2006)

Hudba mírně vykrádající Arvo Pärta, minimalistický robot Krobot, scéna masturbačního doznání a zachycení deziluze (nejen) jadranských vakací, kdy všichni zažijí nějakou novou zkušenost, aby ve své podstatě zůstali nezměněni. Toť výčet pozitivních momentů držících Vejdělkův film na hladině poseté bublinkami mýdlové opery, ale ty potápěčské závaží v podobě ploché karikatury české malosti a rozpačitého rozvíjení děje nutí diváka přitahovaného ke dnu lapat po dechu někdy až nebezpečně dlouho. Při pohledu na princeznu Annu mě napadá, jestli existuje beznadějnější akt, než (čistě hypotetická) snaha valašského krále popřít své otcovství..(31.10.2011)

• Dudek

Možná se budete divit, ale ač nejsem milovníkem českých filmů a Viewegha nepovažuji za kvalitního autora, na Účastníky zájezdu jsem se velmi těšil, či spíše jsem věřil, že by se mohlo jednat o slušnou nenáročnou komedii. Bohužel se tak ale nestalo, tenhle film se vůbec nepovedl. Celé selhání je tu ovšem jen vinou otřesného scénáře, který neobsahuje souvislý příběh, vtipné dialogy ale spíše snůšku trapností a vtípků, které zaostali s dobou. Nezaujal ani hudební doprovod, natož opěvovaná píseň "Nevinná". Na druhou stranu jsem velmi příjemně překvapen vizuální stránkou, která se v naší kinematografii jen tak nevidí. Některé záběry jsou neskutečně nádherná a mohl bych se na ně dívat pořád. Stejně tak byla velmi příjemná pohyblivá fotografie, která sice není originální, ale tady se mi opravdu velmi líbila. Myslím, že Jiří Vejdělek by se ještě někdy mohl ukázat jako velmi kvalitní režisér a doufám, že se k jeho rukám dostane parádní scénář... [TOP 19/8 53%](22.5.2007)

• Lateef

Pamatujete na scénu, kdy účastníci zájezdu poprvé spatřili moře?? Škoda, že se řidiči Karel a Karel nedomluvili a nestrhnuli autobus dolů ze srázu. Měli by tak věčný klid od hledání zlodějů hnědých podšálků a mě by ušetřili největší české filmové nudy, nejtrapnějších dialogů a naprosto neúnosné stopáže. Jedna hvězda za Lišku, za Krobota a za občasné rozptýlení, o které se starají dámy v plavkách, popř. bez plavek.(1.6.2007)

Viewegh po Románu pro ženy potvrzuje, že není dobrý pozorovatel dění kolem sebe a nedokáže napsat dobrou postavu. Plejáda účastníků jsou pouze karikaturní postavičky z leporela české malosti, které povyšuje na vtipné hláskaře pouze Vejdělkova zručnost, s jakou dokáže dát scéně grádu, vtip a lehkost. I on však nedokázal dát koncovému mišmaši vztahů dostatek sensitivity, který by závěr zájezdu vytáhl z trapné moralitky. Až tento talentovaný režisér narazí na kvalitního scénáristu, může českou filmovou scénu notně provětrat. Ne každý je totiž obdařen géniem Formana či Svěráka (st.). Ale díky bohu to na druhou stranu není takový plast jako poslední tvorba dua Hřebejk - Jarchovský. 3 ½.(4.9.2007)