...jen chybí u filmu žánr "komedie." Že to bude takhle vtipné jsem vážně nečekal. Jinak si myslím totéž, co někteří ostatní - jako kdyby na kriminální komedii byl naroubován nějaký "vážnější podtoń." To už ty narážky na 11/09 byly funkčnější. Ohromně mě zaujala hudba, zato Jodie Foster nedostala mnoho prostoru. Ach jo...(4.4.2006)

Hvězdně obsazené a originálně pojaté heist krimi. Spojenec Spika Lee se řadí k trendu filmů, které postrádají vysloveně negativní postavu/filmového záporáka. Hlavní postava zloděje Dultona Russella představuje současně i vypravěče a průvodce celým filmem. Jen on je v tu chvíli vševědoucí a divák se motivace jednotlivých postav dozvídá spolu s postupujícím dějem, narace se jeví i díky přestrojení všech rukojmích do totožného převleku jako omezená. Průběžnými prostřihy do "přítomnosti" divák postupně může přicházet na to, kdo z údajných obětí bankovní loupeže je Russellův komplic a kdo ne. Navrch přichází (ne)očekávaná pointa, která dodává loupeži i filmu punc dokonalosti.(26.2.2011)

Když vám lupič v bance řekne, že z ní vyjde předními dveřmi, věřte mu.. Heist filmů jsou natočeny mraky, ale jen úzká minorita z nich vás takhle vtáhne do hry. Elegantní forma, chytrý scénář, trefný humor a Leeho vytříbený smysl pro detail, etnickou problematiku a především jeho milovaný New York, asi už navěky trpící syndromem 11.září. V dnešní době je takřka neuvěřitelné, že se v rámci žánru autor spolehnul výhradně na herce pohánějící motor příběhu a akční scény zcela vynechal (když už se jedna objeví, je to vlastně jen vize policejní akce). Povznášející, vidět zase jednou v mainstreamu slovo ostřejší než meč.. Samozřejmě se najdou nesrovnalosti v logice (když se v bance zadržují lidé proti své vůli, je to kriminální čin - ať už se ztratí cokoliv a AK-47 jsou, achtung spoiler, sebeplastovější), nicméně Inside Man patří k tomu druhu zábavy, kterému leccos prominete. Kdybych se někdy rozhodl udělat banku, beru si do týmu postavu C.Owena, klauna Belmonda z Bezva finty a Kalouska. První by vymyslel plán, druhý by se staral o zábavu a třetí by mi poradil, jak s "vydělanými" penězi naložit, aby na mě nikdo nikdy nepřišel..(4.7.2012)

„Normálne mi neprekáža, keď zo mňa robia idiota, ale vy to preháňate, slečna.“ Nechápem krik okolo SPOJENCA, veď je to len obyčajná lúpež banky. Síce zaujímavo obsadená (zaujímavo najmä preto, že v podstate nikto nepodáva herecký výkon, pritom herecké obsadenie je teoreticky monumentálne - Fosterová, Washington, Plummer, Dafoe, Ejiofor, Owen) a má príjemne civilné okamihy (albánske pokuty, hádanka) a nečakaný koniec, inak ale nič extra. Iste, je to trocha "iný" heist movie, ale nie DOSŤ iný. Ako napínavá, svižná zábava s výbornými dialógmi ale poteší.(31.1.2007)

Spike Lee se v komerčních vodách naštěstí neutopil a dokázal natočit velmi příjemný a inteligentní snímek, do kterého něco ze svých předchozích děl také zakomponoval. Scénář má sice výborný nápad, o to více však překvapí, že nakonec vlastně právě tato složka je nejslabší stránkou snímku, jelikož nestačí na ty více jak dvě hodiny stopáže. Naštěstí to nijak v průběhu sledování do očí nebije, za což krom Spika může hlavně naprosto perfektní obsazení a velmi úspěšné balancování na hraně thilleru a komedie. Celkově hodně dobré, ale "králem" tohoto typu filmů pro mě zůstává i nadále Vyjednavač.(7.4.2006)