„Co má větší váhu: Všechny vlaky projíždějící přes Grand Central Station v průběhu roku, nebo stromy poražené k výrobě amerických bankovek? Malá nápověda: Je to chyták“ Pro někoho „jenom“ zábavný heist-movie, pro někoho mnohovrstevnatá sociologická diagnóza současné situace v Americe (ne všichni, kteří vypadají jako potenciálně nebezpeční takoví skutečně jsou). Na první pohled banální příběhovou pavučinu o tom „kdo“, „kdy“, „co“, „proč“ a „jak“ tvoří mnohonásobně pevnější vlákna, než na jaká jsme u podobných filmů zvyklí. Jako nit se celým filmem vine rasová problematika, k jejíž podstatě se Lee propracovává s mnohem větší obratností než třeba tvůrci melodramatického Crash. Důležitá je morální nejednoznačnost všech postav, potažmo veškerého jejich jednání. Může malý zločin překrýt zločin mnohem větší? Jakou váhu mají peníze? V neposlední řadě si film pohrává s žánrovými pravidly, překrucuje je, nebo je zcela obchází a zcela odlišným způsobem přistupuje k tomu, co by měl vědět zločinec, co policista a co divák. Vždy to ovšem činí tak, aby se divák necítil podražen (jako v případě druhého dílu Dannyho parťáků). Výborný scénář plný černého humoru a slovních přestřelek skýtá nejedno překvapení, to hlavní je nám odhaleno na samém začátku (aniž bychom o tom věděli), ta ostatní většinou v pravý okamžik vypointují nějakou vedlejší epizodku (albánský dialog). Psychologické prokreslení postav je přiměřené. Rozsahem největší roli má Denzel Washington, kterému se celkem úspěšně daří nevykrádat sebe samého. Rovněž způsob, jakým Clive Owen přistupuje k dalšímu charismatickému hajzlíkovi zasluhuje obdiv. Pozoruhodná je postava Jodie Fosterové, šedé eminence (příjmení Whiteová nelze brát jinak než jako ironii), která disponuje nebezpečnou mocí v podstatě nad všemi zúčastněnými stranami. 90% Zajímavé komentáře: POMO, Tom Hardy, Malarkey, Lynn, HoneyBunny(17.2.2007)

Herecký koncert nebo svižné cvičení ve stylu a mixování žánrů v podání Spikea Lee? Trochu od obojího. Tohle od Spikea asi nikdo nečekal, přesto funguje jako Rampa, zachraňujíc průměrný scénář hlavně svojí ochotou dělat narážky na cokoliv a kohokoliv. Denzelovi a Cliveovi nikdo z ostatních herců nestačí a vám jejich úprk řádně zvedne puls. Být trochu "drzý" a nedodržovat hollywoodská klišé se holt občas vyplatí.(4.4.2006)

Ingrediencie poctiveho heist movie v zakladoch dbajuceho stare a osvedcene mustry, obohatene miernymi (rozumej znacne odlahcenymi) tematickymi presahmi a k tomu ako dezert svieze obmienanie zanrovych stereotypov, prekvapujuco az velka davka humoru, originalneho vyustenia, formalneho hrania sa (Snorri Cam, vnutrozaberovy strih, ...) a vybornej hudbicky. Co viac si od moderneho inteligetneho thrilleru a pekneho dievcata po boku moze mlady muz v pritmi kinosaly priat... ?!?(5.4.2006)

Určitě zajímavá věc.... Tenhle film jsem viděl už kdysi, ale na hodnocení jsem si počkal, dokud si dojmy z něj neoživím. Ani napodruhé nemohu říct nic jiného. Zajímavá, inteligentní podívaná v čele se skvělými herci jako jsou Denzel Washington a Clive Owen. Elegantní, nadprůměrný thriller.(13.3.2009)

Začíná to debilním proslovem Clivea Owena a hlavně naprosto debilní hudbou, díky které jsem si řekl: "Ježíši na co jsem to zase vlez." Ale potom se to rozjede a s klidným srdcem můžu říct že "Spojenec" je velice zábavný a dosti originální thriller se skvělými hereckými výkony všech zůčastněných. Leeova režie je hodně dobrá, akorát jsem se musel smát pojízdnýmu Washingtonovi s nasranym ksichtem (kdo film viděl ví o čem mluvím), stejná kamerová vychytávka byla hojně používána i v "Requiem za sen," ale tam to nepůsobilo tak neskutečně komicky. Dobrý film a i na nácky se dostane.(13.4.2006)