|| Scenár: Russell Gewirtz | Hudba: Terence Blanchard | Produkcia: Brian Grazer | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Imagine Entertainment, 40 Acres & A Mule Filmworks | Rozpočet: 45 miliónov $ | Tržba: 184,376,254 $ || Spojenec... to je spojenec... Mám rád filmy s Dumasovskými scenármi. A to hlavne s vyžarujúcim obsadením.(10.4.2010)

Hodně příjemné překvapení. Ze začátku se SPOJENEC tváří jako obyčejná vykrádačka banky, ale to by musel natočit někdo jiný než Spike Lee, aby to byla pravda. Ať si myslíte, že se stane cokoliv nebudete mít pravdu a v tom je kouzlo celého filmu, který je ještě podpořen vynikajícími hereckými výkony. Clive Owen je frajer i když má na tváři téměř celou stopáž masku a jeho pohodová, loudavá chůze mě celou dobu dostávala do kolen. Denzel Washington je takový příjemně civilní polda a Willem Dafoe zase jednou pro změnu není záporák. Prostě snímek plný překvapení. Příjemných překvapení.(29.9.2006)

Skouknuti jsem desne dlouho odkladal, ackoliv herecky obsazeni jsou vicemene samy moji oblibenci, tema me proste moc nebralo a kdyz je u rezie Lee, taky jsem na pozoru. Jenze on to byl hodne fajnovej thriller. Sice ne dvakrat originalni, pribeh o genialnim planu na loupacku, kolikrat uz to tu bylo, ale rozhodne napinave natoceny a tim, ze nekdy v polovine zacnou vyslechy rukojmich, tak si tvurci sice odhali konec, ale zase pak zustane otazka Jak? a dokaze si to tu zajimavost udrzet. Jinak i kdyz se film tvari desne vazne a realisticky, stejne neni nouze o nejaky to odlehceni nebo hlasku, takze to je proste napinavy a zabavny a ne zadnej opruz. Akorat bych z filmu vyhodil tu linii s Jodie Foster, respektive hlavne Jodie Foster, ktera, ackoliv opet hraje dobre, me proste desne srala. No a ostatni herci delaj presne to, co by clovek cekal, Denzel nezavre hubu a Owen se tvari jako nejvetsi tvrdak. Ve vysledku ta pointa sice drobet usmevna, ale zaroven docela originalni napad a i pres protahovanej konec povedenej thriller.(7.2.2010)

Spike Lee se vrací ve velkém stylu s hvězdnou trojicí Owen-Waschington-Foster, kterým sekundují též kvalitní William Defoe a Chris. Plummer. Každý kdo se těší na tento film očekává něco jiného než se mu dostane. Film si s vámi příjemně pohrává a celý pečlivě vykonstruovaný příběh je předkladán chvílemi klidně a jemně a jindy agresivně. Příběh se točí okolo lupiče, který vymyslí geniální plán (ano říká to o svém plánu každý lupič, ale to co lupič vymyslí tentokrát je opravdu síla :)) na vyloupení banky. Zápletka je jednoduchá dokud se neobjeví detektiv(Washington), který chce všemu co se děje v hlavě zloděje i tajemné postavy(Jodie Foster) ovládané majitelem banky(Plummer), který má v bance uložené něco co chce před světem i nadále skrývat, přijít nakloub. Problém celého filmu je fakt, že neobsahuje dějové zvraty, které by vás překvapily. Vše je předkládáno divákovi v klidu a jednoduše jako by jste otáčeli stránky knihy. Vše zapadá na své místo, vše má svůj jasně daný čas a vše se jako pyramida skládá, aby nakonci mohl lupič splnit svůj slib a celá ta pyramida vás zamáčkal překvapivým zakončením, kterým se stane z lupičova plánu opravdu skvostný podnik. Postava Jodie Foster mi přišla zbytečná. Je to dobrá herečka, ale tady být nemusela a možná by to i prospělo. Washington hraje svého poldu jak je už zvyklí s perfektní přesností. Clive Owen jako geniální lupič hraje 90% času v masce, ale jeho charisma je patrné už jen z jeho hlasu. Po 25. hodině pro mě nejde ani o zklamání. Film je dobrý, perfektně až mistrovsky přesně natočený, ale něco mu chybí a to ani plejáda hvězd s výborným režisérem nezachrání.(18.6.2006)

Soundtrack Terence Blanchard: 1. Ten Thirty ,2. Thrown a Bone ,3. Stevie Switcharoo ,4. Dalton’s World ,5. 357 ,6. 392 ,7. 2nd Floor Window ,8. Defend Brooklyn ,9. Food Chain ,10. Above Your Pay Grade ,11. Everything Hunky Dory ,12. Frazier’s Tour ,13. Press Here To Play ,14. Nothing Yet ,15. Demands in Place ,16. Here Lies Peter Hammond ,17. Nazis Pay Too Well ,18. Nice Talking to You ,19. They Bugged Us ,20. Hostage Takedown ,21. Dr. Phil ,22. Photo Ops ,23. ESU Search ,24. Dalton’s Cell ,25. Follow the Ring ,26. Good and Ready ,27. Chaiyya Chaiyya Bollywood Joint - Written by A.R. Rahman, Gulzar, Panjabi MC - Performed by Sukhwinder Singh, ,Sapna Awasthi featuring Panjabi MC ,(14.5.2011)

• - Ve filmu zazní také slavný hudební motiv Jerryho Goldsmithe ze snímku Generál Patton (1970). (imro)

• - Film měl původně točit Ron Howard, ale dal přednost filmu Těžká váha. (don corleone)

• - Drama Spika Leeho se vyšplhalo na první místo amerického žebříčku návštěvnosti se ziskem 28,9 mil. dolarů během úvodního víkendu (24. – 26. 3. 2006) a pro režiséra to znamenalo nejvyšší výdělek v kariéře. Celková tržba 45-milionového filmu byla po měsíci více než 75 milionů. (imro)