• paascha

Viděl jsem to už dřív, ale až teď jsem dost objektivní, abych hned nedal odpad. Nejenže tam hraje bulvič Cage a bulví celý film jako o život. Ještě je to patetické až k blití a vlastenečtější, než Bushovy trenky. Nebrat to díky bulvám Nickyho jako parodii hned od začátku, konce bych se zřejmě nedožil. Pro mě jeden z filmů, který zcela jasně objasňuje záhadu, proč se amíci liší od lidí jako lidi od vajec. Nebo od jogurtu, jak chcete:-)))))(2.11.2009)

• Dadel

Tak tomuhle se říká promarněná příležitost. Přitom ten námět má na to, aby podle něj vznikl podobně strhující, v reálném čase se odehrávající thriller, jako byl Let č. 93, pouze místo v letadle by se odehrával v budovách WTC: Skupina lidí (kteří se navzájem neznají) přichází jako každé ráno do práce. Zprvu je to den jako každý jiný. Pak se ozve ohlušující rána. Ti ze Severní věže vůbec netuší, co se stalo. Ti z Jižní věže vidí celé představení z okna a s hrůzou jej sledují. Ještě netuší, že za pár minut na ně přijde řada také. Pak jsou již v plamenech obě věže a panika propuká naplno. Výtahy nefungují, schodiště jsou zbořená nebo v plamenech. Někteří v zoufalství skáčí z oken. Jiní zdrceně sledují televizní záběry. Pak se Jižní věž v oblaku kouře zřítí. Na Severní věž naplno dolehne bezvýchodnost celé situace. Lidé se se slzami v očích loučí s blízkými. Ti rozhodnější z hrdinů, které jsme od začátku sledovali, podniknou poslední zoufalý pokus, jak uniknout po hořícím schodišti. Pak se najednou ozve strašný rachot a....tma. Ticho. THE END. Kaněc filma. Tak přesně tohle ve filmu Olivera Stonea neuvidíte. A co uvidíte? Policisté přijedou na místo, vyfasují helmy a pláštěnky, a pak, po 20 minutách filmu, na ně zničehonic spadne strop. A po zbytek filmu už jen sledujeme dva uvězněné policisty, jak si spolu povídají, ba co hůř, sledujeme jejich rodiny, jak netrpělivě čekají na zprávy o nich (!), ba co hůř, sledujeme flashbacky do jejich šťastné, idylické minulosti (!!), ba co hůř, sledujeme, jak se jim zjevuje Ježíš (!!!).(21.3.2007)

• Karlos80

Úvodem : Zastávám ten názor že film byl natočen přímo na něčí objednávku v tomto případě tedy všem těm lidem kteří se na celé této Národní katastrofě nějakým způsobem podíleli, všem obětem a jejím pozůstalým..Aby se na ně nezapomínalo, což je jistě dobře. Ale co člověk který u toho nebyl a nebo nemohl být? Co ten si z toho má vzít? Dívat se na nějaké cizí neštěstí a různé lidské osudy? Např. český divák? Co jemu tento film dá a co si z něj vezme? Nějaké ponaučení do blízké budoucnosti? K čemu takové to filmy na stále stejné téma lišící se jen svým dějem a obsahem o všech těch hrdinech-antihrdinech..Má Amerika zapotřebí točit stále stejné filmy o svém neštěstí, různé Armageddony, Dny nezávislosti, 11. září ap. Jako by všechny ty katastrofy přivolávala..To ona chce být středem pozornosti a tou kterou má každý politovat? Amerika v tu dobu byla jednoduše ve válce, útoky měli dopad na celou bezpečnost země, což se týkalo celé řady nových bezpečnostních opatření, reakce světových politiků na sebe dlouho nedali čekat, shodli se v tom že je to nové zlo a úplně ho vymítit bude asi hodně těžké spíš nemožné...Ekonomické a psychologické dopady byly také zjevné a to hned po útocích a jsou i dnes zvláště ty psychologické různé traumata, deprese atd. Dodnes na následky různých zranění tam umírají lidé. A kdo jim co dá, byly jen v nesprávnou dobu na nesprávném místě, pokus o něčí záchranu nebo o svůj vlastní život je prvořadý, udělal by to asi každý z nás. Jediná jistá věc je ta že film slouží jako jedno velké semknutí a sjednocení všech nejen amerických obyvatel v boji proti nežádoucímu nepříteli. My si osobní svobodu ohrozit nedáme ale proti té vaší se musí bojovat..K filmu : Jak už jsem trochu naznačil, podle mě se jedná o zcela zbytečný amerikanistický hrdinský film který ale zas není nijak nacionalistický spíše silně vlastenecký (i když někteří lidé dneska a nejen Američané už vědí že to mohlo být všechno tak docela jinak). Ale to je zas na jiné téma..Film natočený jako vzpomínka a pocta všem padlým policistům,hasičům, zdravotníkům a jiným záchranným složkám..Ale co ti ostatní? Tisíce obyčejných lidí kteří tam zahynuli...Záchranná akce přímo ve "WTC" se tedy nekonala, dřív než záchranáři policajti stačili někoho zachránit tak se dívali do desítek vyděšených prchajících lidí a do jejich obličejů a poté byli sami a zcela nečekaně zavaleni a tím film pro mě skončil..Nebylo to o obyčejných lidech ale o záchraně posledních dvou přeživších členech záchranných složek. To už jsou snad lepší i všechny ty zfilmované konspirační dokumenty, kde to diváka alespoň nutí trochu přemýšlet.. Začátek filmu vypadal opravdu velmi slibně čekal jsem něco velkolepého a destruktivního, ale poté kdy divák vlastně ani náznakem (tedy jen stínem zadní části letadla) nevidí jak vůbec k samotné zkáze a nejen k ní došlo, to šlo z filmem už jen z kopce dolů..Film pak tedy ztratil do té doby své naprosto slušné tempo a dramatičnost jako takovou Divák nevidí ani jeden náraz letadla do budovy, nevidí ani pád Dvojčat vše jen se známých tv záznamů. Místo toho ale musí strpět všechny ty dlouhé, nudné a šedé scény se zavalenin, u kterých jsem umíral nudou a které bych vystřihl a nebo zkrátil o polovinu, stejně tak jako toho zjeveného Krista, mohlo se to celé odehrávat úplně někde na jiném místě a hlavně s dostatkem světla..Herecké výkony to byla asi nejslabší stránka filmu. Nicholas Cage mi zde připadl hodně "Out" a celkově nějak z formy...Emoce se tedy nedostavili nebo jednoduše ani nebyly, místo toho zůstaly jen kýčovité a patosovité scény-které zas ale k takovému to filmu patří a jejich míra tu byla snesitelná. Divák tedy Já ale i ten kterého se to doslova netýká možná zůstal zklamán a film zcela nechápe a nebo nemůže pochopit. Nakonec bych jen dodal že se jedná o opravdu jen o slabý odvárek ostatních již dříve natočených filmů a dokumentů o 11/9..Jsem jen zvědav jak dlouho tento boj na toto téma mezi světovými režiséry potrvá a kdo s čím zas za nedlouho přijde..Zatím se to zdá být nekonečné a velmi osvědčené téma. Já jen doufám že si jinak vynikající režisér Stone vybral slabší chvilku naposledy. ps : Komentář (přesněji ta jeho první část) de facto poslouží ke všem podobným filmům a dokumentům o 11 září.(14.9.2008)

• Reiniš

Takové nijaké. Podle Stonea se zřejmě 11. září hlavně hodně plkalo. Ze samotného útoku neuvidí divák téměř nic a koukat se dvě hodiny na chlapy uvězněné v suti (sorry, ale tady se o nějakém herectví mluvit nedá) a na jejich plačící ženušky (sorry, ale vůbec jsem jim to nevěřil), přestane bavit po čtvrt hodině. Snímku absolutně chybí napětí, co mu naopak nechybí je spousta patetických keců a logických lapsů (takhle pomalu by se policisté během evakuace WTC pohybovat nemohli). Teda, že zrovna Stone může natočit o tak zásadní události, jako je 11. září takovou nudnou a kýčovitou srajdu mohla čekat snad jedině Al-Kajda.(11.9.2009)

Jak uz hodnoceni napovida, tohle je skutecne jeden z nejslabsich Oliverovo filmu. Prvni pulhodinka je jeste v pohode, policajti vyjizdi k tragedii, aniz by kdokoliv tusil, co ze se to vlastne deje. Tady neni nouze o zajimavy zabery a celkove docela napinavou atmosferu. Jenze pak se dej na zhruba hodinu omezi pouze na prostrihy bud na Cage a Penu, ktery lezi ve tme, maj videt jen oblicej, narikaj bolesti, breci a vzpominaj na rodiny a nebo prave na jejich rodiny, ktery taky breci. Nastesti pak pride zachranna akce a to uz je aspon zase na co se divat. Jenom fakt nechapu, co to jako melo znamenat, ten zazracnej zachrance, kterej se jako jedinej vyda do noci patrat po obetech. Prislo mi, jako by tvurci spolehali na to, ze uz samotny tema filmu je dostatecne silny a bali se misty pritlacit na pilu, aby nahodou nekoho nenastvali. Film tak vlasne jen zachranujou paradni vykony Bello a Gyllenhaal a v podstate i Cage, i kdyz on je omezenej na zaber obliceje v prachu a taky paradni rezie, Stone je proste porad machr, takze at uz je dej jakejkoliv, on to proste natocil paradne a obcas tu jsou fakt uzasny zabery.(12.9.2008)

• - Aby film co nejvěrněji odpovídal skutečnosti, točil se v reálných lokacích a chronologicky. (Jeremy.jk)

• - Kvůli svému "nepopulárnímu“ názoru, že "Amerika si vlastně za útok 11.9. může svým způsobem sama", navrhla Maggie Gyllenhaal manželům Jimenovým, že odstoupí od projektu. Ti ale nesouhlasili a dali ji k její roli požehnání. Maggie Gyllenhaal byla přitom ta, která doporučila Michaela Peñu na roli Williama Jimena. (Specs)

• - Na postavení reálného trojrozměrného modelu Ground Zero v Los Angeles se spotřebovalo 240 tun materiálu. (imro)