• Faidra

WTF? WTC! Aneb Oliver Stone se rozhodl dokázat, že schizofrenie je jeho druhé jméno a od poklonkování Fidelovi si odskočil k americké agitce. Nad tím bych ještě mávla rukou, ale nemávnu jí nad tím, že se jedná o agitku k zešílení nudnou, neuvěřitelně nedbale natočenou, zoufale neoriginální a navíc špatně zahranou. Snad jen Maggie Gyllenhaal se zvládla poprat s pramálo slibnou rolí "hrdinova zoufalá těhotná žena" natolik, že si neuřízla ostudu. Dodatek: můj postoj k filmu neznamená, že bych nějak zlehčovala události 11. září. Je mi nesmírně líto všech, kteří toho data nebo v některém z následujících dní zemřeli nebo obdrželi zprávu o ztrátě někoho ze svých blízkých. Ale právě proto se domnívám, že by si všichni tito lidé zasloužili lepší vyjádření naší účasti s jejich osudem.(7.7.2007)

Je to dosť dobrý film s Nicholasom Cageom, ktorý je podľa mňa jeden z najlepších viacžánrových hercov. Má celkom dobrý príbeh, hlavne začiatok, kedy je tento film vynikajúci, potom sa trochu zhorší, ale aj tak si udržuje vysokú úroveň. Je tu celkom dobrá atmosfára katastrofy, ktorá je hlavne na začiatku. Herecké výkony sú tiež dobré, hlavne výkon, ktorý predvádza Nicholas Cage. Tento film je považovaný za omnoho horší ako film Let č. 93, ale mne sa World Trade Center páči viac, pretože tu je kvalitnejšia kamera, lepší herci a prostredie Dvojičiek je podľa mňa zaujímavejšie ako prostredie lietadla. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 75%.(24.6.2007)

• cheyene

Koukal jsem na to, ale ne nijak zaujatě. Často jsem od televize odbíhal a vůbec mi nevadilo, že bych měl o něco přijít. Téměř celý film je o záchraně N. Cage a jeho parťáka, což mě fakt neokouzlilo. Takový nemastný neslaný film, byť popisuje trágedii, která se doopravdy stala a hlavní hrdinové jsou také skuteční. Snímek se snaží hrát na city, obzvlášť scény s rodinami dvou hlavních postav a závěrečný proslov. Podruhé už bych se asi na WTC (nikoli wtf) - World Trade Center nedíval. Snad ještě někdy dojde k lepšímu filmovému zpracování této hrozné události. Očekával jsem více záběrů z nárazu letadla do věží (popř. i autentických), více příběhy lidí, kteří se snaží dostat z hořícího mrakodrapu...nemohu dát vyšší hodnocení a i 3* jsou docela dost, takže měním na 2.(14.9.2008)

• Reiniš

Takové nijaké. Podle Stonea se zřejmě 11. září hlavně hodně plkalo. Ze samotného útoku neuvidí divák téměř nic a koukat se dvě hodiny na chlapy uvězněné v suti (sorry, ale tady se o nějakém herectví mluvit nedá) a na jejich plačící ženušky (sorry, ale vůbec jsem jim to nevěřil), přestane bavit po čtvrt hodině. Snímku absolutně chybí napětí, co mu naopak nechybí je spousta patetických keců a logických lapsů (takhle pomalu by se policisté během evakuace WTC pohybovat nemohli). Teda, že zrovna Stone může natočit o tak zásadní události, jako je 11. září takovou nudnou a kýčovitou srajdu mohla čekat snad jedině Al-Kajda.(11.9.2009)

Dobře si na to vzpomínám. Kolegyně v práci zahlásila "Něco se děje v Americe." Doma jsme pak celí šokovaní koukali na tu spoušť a večer to šli zapít do hospody, kde chlapi mudrovali a vzduchem lítaly hysterické výroky typu "Bude válka!". Zkrátka, zasáhlo to tehdy každého člověka vybaveného aspoň troškou empatie, byť byl tisíce kilometrů daleko. A co teprve Američany, pro které to byl zásah přímo na trojklaný nerv. A věřím, že i pro provokatéra ze své podstaty Olivera Stonea, který protentokrát buřičství hodil za hlavu, protože - upřímně - zde by bylo jak pěst na oko. Tématu se chopil s pietou, já mu rozumím a nepřidám se ke stádu a jeho proklamovaným výtkám. Mám se snad smát - i navzdory mého pohledu těžkého ateisty - těm dvěma několikasekundovým zjevením Ježíše, když vím, jak je pro Američany víra v Boha důležitou součástí jejich života? Stejně tak může být pro Američany nepochopitelný náš středoevropanský ateismus, takže já se vzdávám na tohle téma všech posměšků, typických pro čecháčkovskou švejkovskou povahu s tendencí všechno zesměšňovat. Vím, že strhnutí davem je snadné a "kdo chce bít psa, vždy si hůl najde", ale upřímně řečeno, marně jsem po celý film hledal tu "nebetyčnou hloupost", či "nevkus". Slzopudné scény byly v mezích normy, ačkoliv mě scény s Gyllenhall a Bello nechávaly chladným a byly myslím jedinou slabinou celého vyprávění. V tušení smrti několikrát vyřčené věty typu "Vyřiď mé ženě, že jí miluju." jsem strávil s pochopením a citový kalkul jsem z nich necítil (měl snad proboha říct - "Vyřiď tý krávě, že mě dneska ráno nasrala, jak spálila ty tousty!"...???). Navíc po několika letech jsem zase uvěřil Nicolasu Cageovi jeho roli a vůbec první půlka filmu - nárazy, všeobecný chaos, zřícení - byly ukázkou perfektní ´stoneovské´ filmařiny. Tenhle film je prostou oslavou lidské statečnosti a nezištné pomoci, bez bušení se do prsou a záběrů, kde byste mohli detailně spočítat pruhy na vlajce Spojených států. Myslím, že Stone se nemá vůbec za co stydět.(15.5.2007)

• - Snímek byl do kin převážen pod kódovým označením „Bluelight“. (imro)

• - Jako součást nastudování své role se Michael Peña nastěhoval do domu Williama Jimena v New Jersey. (Specs)

• - Aby film co nejvěrněji odpovídal skutečnosti, točil se v reálných lokacích a chronologicky. (Jeremy.jk)