Dobře si na to vzpomínám. Kolegyně v práci zahlásila "Něco se děje v Americe." Doma jsme pak celí šokovaní koukali na tu spoušť a večer to šli zapít do hospody, kde chlapi mudrovali a vzduchem lítaly hysterické výroky typu "Bude válka!". Zkrátka, zasáhlo to tehdy každého člověka vybaveného aspoň troškou empatie, byť byl tisíce kilometrů daleko. A co teprve Američany, pro které to byl zásah přímo na trojklaný nerv. A věřím, že i pro provokatéra ze své podstaty Olivera Stonea, který protentokrát buřičství hodil za hlavu, protože - upřímně - zde by bylo jak pěst na oko. Tématu se chopil s pietou, já mu rozumím a nepřidám se ke stádu a jeho proklamovaným výtkám. Mám se snad smát - i navzdory mého pohledu těžkého ateisty - těm dvěma několikasekundovým zjevením Ježíše, když vím, jak je pro Američany víra v Boha důležitou součástí jejich života? Stejně tak může být pro Američany nepochopitelný náš středoevropanský ateismus, takže já se vzdávám na tohle téma všech posměšků, typických pro čecháčkovskou švejkovskou povahu s tendencí všechno zesměšňovat. Vím, že strhnutí davem je snadné a "kdo chce bít psa, vždy si hůl najde", ale upřímně řečeno, marně jsem po celý film hledal tu "nebetyčnou hloupost", či "nevkus". Slzopudné scény byly v mezích normy, ačkoliv mě scény s Gyllenhall a Bello nechávaly chladným a byly myslím jedinou slabinou celého vyprávění. V tušení smrti několikrát vyřčené věty typu "Vyřiď mé ženě, že jí miluju." jsem strávil s pochopením a citový kalkul jsem z nich necítil (měl snad proboha říct - "Vyřiď tý krávě, že mě dneska ráno nasrala, jak spálila ty tousty!"...???). Navíc po několika letech jsem zase uvěřil Nicolasu Cageovi jeho roli a vůbec první půlka filmu - nárazy, všeobecný chaos, zřícení - byly ukázkou perfektní ´stoneovské´ filmařiny. Tenhle film je prostou oslavou lidské statečnosti a nezištné pomoci, bez bušení se do prsou a záběrů, kde byste mohli detailně spočítat pruhy na vlajce Spojených států. Myslím, že Stone se nemá vůbec za co stydět.(15.5.2007)

Napínavé realistické drama skupinky policistů povolaných na pomoc do Dvojčat. Bohužel 11.9.2001. Mně se to líbilo včetně přiměřené dávky patosu s událostí spojeného, i když film zrovna není akční peckou... Trailer: http://www.csfd.cz/film/220743-world-trade-center/videa/(6.11.2010)

Úvodní ticho před bouří a doražení na místo katastrofy má fajn atmosféru, ale emocionální dopad zbytku filmu se u mě rovnal nule. Pěkně natočený televizák, který zabloudil do kin.(24.3.2007)

• Karlos80

Úvodem : Zastávám ten názor že film byl natočen přímo na něčí objednávku v tomto případě tedy všem těm lidem kteří se na celé této Národní katastrofě nějakým způsobem podíleli, všem obětem a jejím pozůstalým..Aby se na ně nezapomínalo, což je jistě dobře. Ale co člověk který u toho nebyl a nebo nemohl být? Co ten si z toho má vzít? Dívat se na nějaké cizí neštěstí a různé lidské osudy? Např. český divák? Co jemu tento film dá a co si z něj vezme? Nějaké ponaučení do blízké budoucnosti? K čemu takové to filmy na stále stejné téma lišící se jen svým dějem a obsahem o všech těch hrdinech-antihrdinech..Má Amerika zapotřebí točit stále stejné filmy o svém neštěstí, různé Armageddony, Dny nezávislosti, 11. září ap. Jako by všechny ty katastrofy přivolávala..To ona chce být středem pozornosti a tou kterou má každý politovat? Amerika v tu dobu byla jednoduše ve válce, útoky měli dopad na celou bezpečnost země, což se týkalo celé řady nových bezpečnostních opatření, reakce světových politiků na sebe dlouho nedali čekat, shodli se v tom že je to nové zlo a úplně ho vymítit bude asi hodně těžké spíš nemožné...Ekonomické a psychologické dopady byly také zjevné a to hned po útocích a jsou i dnes zvláště ty psychologické různé traumata, deprese atd. Dodnes na následky různých zranění tam umírají lidé. A kdo jim co dá, byly jen v nesprávnou dobu na nesprávném místě, pokus o něčí záchranu nebo o svůj vlastní život je prvořadý, udělal by to asi každý z nás. Jediná jistá věc je ta že film slouží jako jedno velké semknutí a sjednocení všech nejen amerických obyvatel v boji proti nežádoucímu nepříteli. My si osobní svobodu ohrozit nedáme ale proti té vaší se musí bojovat..K filmu : Jak už jsem trochu naznačil, podle mě se jedná o zcela zbytečný amerikanistický hrdinský film který ale zas není nijak nacionalistický spíše silně vlastenecký (i když někteří lidé dneska a nejen Američané už vědí že to mohlo být všechno tak docela jinak). Ale to je zas na jiné téma..Film natočený jako vzpomínka a pocta všem padlým policistům,hasičům, zdravotníkům a jiným záchranným složkám..Ale co ti ostatní? Tisíce obyčejných lidí kteří tam zahynuli...Záchranná akce přímo ve "WTC" se tedy nekonala, dřív než záchranáři policajti stačili někoho zachránit tak se dívali do desítek vyděšených prchajících lidí a do jejich obličejů a poté byli sami a zcela nečekaně zavaleni a tím film pro mě skončil..Nebylo to o obyčejných lidech ale o záchraně posledních dvou přeživších členech záchranných složek. To už jsou snad lepší i všechny ty zfilmované konspirační dokumenty, kde to diváka alespoň nutí trochu přemýšlet.. Začátek filmu vypadal opravdu velmi slibně čekal jsem něco velkolepého a destruktivního, ale poté kdy divák vlastně ani náznakem (tedy jen stínem zadní části letadla) nevidí jak vůbec k samotné zkáze a nejen k ní došlo, to šlo z filmem už jen z kopce dolů..Film pak tedy ztratil do té doby své naprosto slušné tempo a dramatičnost jako takovou Divák nevidí ani jeden náraz letadla do budovy, nevidí ani pád Dvojčat vše jen se známých tv záznamů. Místo toho ale musí strpět všechny ty dlouhé, nudné a šedé scény se zavalenin, u kterých jsem umíral nudou a které bych vystřihl a nebo zkrátil o polovinu, stejně tak jako toho zjeveného Krista, mohlo se to celé odehrávat úplně někde na jiném místě a hlavně s dostatkem světla..Herecké výkony to byla asi nejslabší stránka filmu. Nicholas Cage mi zde připadl hodně "Out" a celkově nějak z formy...Emoce se tedy nedostavili nebo jednoduše ani nebyly, místo toho zůstaly jen kýčovité a patosovité scény-které zas ale k takovému to filmu patří a jejich míra tu byla snesitelná. Divák tedy Já ale i ten kterého se to doslova netýká možná zůstal zklamán a film zcela nechápe a nebo nemůže pochopit. Nakonec bych jen dodal že se jedná o opravdu jen o slabý odvárek ostatních již dříve natočených filmů a dokumentů o 11/9..Jsem jen zvědav jak dlouho tento boj na toto téma mezi světovými režiséry potrvá a kdo s čím zas za nedlouho přijde..Zatím se to zdá být nekonečné a velmi osvědčené téma. Já jen doufám že si jinak vynikající režisér Stone vybral slabší chvilku naposledy. ps : Komentář (přesněji ta jeho první část) de facto poslouží ke všem podobným filmům a dokumentům o 11 září.(14.9.2008)

Film má všeho moc – samozřejmě obrovskou tragedii, ale i rodinu nadevše, Boha a modlitby, hrdinství a k tomu je především patetický a patetický a patetický ( a vůbec nechci zlehčovat to, co se stalo) až to znechutí. A jelikož vše vnímám z pohledu člověka, který sice neslzí nad americkou vlajkou, ale snad (opravdu jen snad a vyzkoušet si to nechci) se dokáže vžít do pocitů lidí, kteří se bojí o své blízké a snad i těch, kteří tuší, že o ně mohou přijít a není v jejich silách tomu zabránit. Proto volím neutrální a milosrdné 3*. Abych i pochválila, velmi na mě zapůsobil záběr na družici a následný pohled do několika zemí na užaslé lidi s hrůzou sledující hroutící se budovy WTC. A to je asi tak vše, bohužel. P.S. Navíc ( a je to smutné) se musím cynicky přiznat, že většinu času mě spíš zaměstnával problém - Co je na Marii Bello divného ?! Než mi to vysvětlil komentář, který napsal Kaka. Tímto mu děkuji.(11.10.2006)