Zlověstné ticho

Scénografie:

Julie Berghoff

Kostýmy:

Denise Cronenberg

90 minút solídne natočenej duchariny, ktorá sem tam dopláca na chabý scenár, nie príliš presvedčivé herecké výkony ale predovšetkým na síce efektne predvedenú, no divnú pointu. Celkovo rýchlo zabudnuteľný horor ale jedným dychom dodávam, že James Wan potvrdzuje, že talent má a o to viac nechápem, prečo ním mrhá na takéto filmy.(27.7.2007)

V rámci žánru určitě nadprůměr, který kombinuje jednak nejednou použitý motiv nejlépe rozvinutý v rámci série Noční můra v Elm Street, tedy motiv nenávisti sahající za hrob, jednak motiv hrdiny pohlceného světem temna, který vede zdánlivě rovnocenný zápas, jako tomu bylo v Angel Heart, a který je např. v literárním žánru skvěle rozvedený v povídce Ondřeje Neffa Poselství pro Agla Mathona. Zlověstné ticho, to je především výborná atmosféra vytvářená hudbou, výtvarným provedením loutek i skic a slušnou režií, kterou trochu zhazuje herecky topornější hlavní představitel a některá obehraná žánrová klišé. Celkový dojem: 70 %.(14.7.2011)

• -bad-mad-wolf-

James Wan si ze Saw ponechal loutky, jinak už ale trénoval na budoucí Insidious. Pečlivý byl především ohledně vizuální stránky, která si libuje v hororových rekvizitách všeho druhu, zatímco kamera šikovně buduje napětí v jednotlivých scénách. K dobru přičítám i vskutku děsivé vzezření Mary Shaw a vtipný vztah policajta s hlavním podezřelým. Hlavní roli obstaral Ryan Kwanten, což je jakýsi laciný plagiát Jamese Franca a vyznačuje se tím, že se pro jistotu hrát ani nesnaží. Zřejmě mu už po přečtení scénáře došlo, že jsou všechny postavy buď iracionální pitomci, nebo zhola pomatení magoři. Budiž. Dal bych i tři hvězdičky, protože navzdory přímočaré story je Dead Silence hezkým hororovým pokusem se spoustou osvědčených prvků, nicméně to by nesměla přijít závěrečná cca dvouminutovka. V první chvíli mi hlavou probleskla myšlenka, jestli si někdo nedělá srandu (možné to je), každopádně se bojím, že to Whannell s Wanem mysleli vážně. Zatímco v Saw byl poslední zvrat pouze zbytečný a malinko úsměvný, tenhle je vedle své zbytečnosti vyloženě praštěný a samoúčelně šokující; logika věci si po něm definitivně šla dát šlofíka. To je mi tedy móda...(29.11.2011)

Wan s Whanellem dokazují, že nejenom o extrémním násilí horor jest, tudíž natočili starosvětský horor se vším všudy. Dějová přímočarost sice hraničí s primitivností (byť si Whanell na papíře neodpustil standardní pointu), ale Wanovi zvukově-obrazové kompozice dělají divy, ze kterých mé skromné hororové já předlo blahem. Škoda toho, že na herecké posty obsazují buďto sebe nebo svoje známé… Ryan Kwanten je neuvěřitelně tuhé dřevo.(30.5.2008)

Vidět jako prcek byť jen jeden jediný Wanův kousek, asi bych trpěl nočními můrami doteď a to mu v tomhle případě stačí k navození znepokojivé atmosféry jeden pár koulících se zlověstných očí. Z hororové pětice nejslabší kousek, ale i přes to silný nadprůměr.(29.11.2013)