Zlověstné ticho

Scénografie:

Julie Berghoff

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Skoro 4. Nebýt jednoduchého scénáře a nepříliš zajímavého Kwantena, byla by to paráda. James Wan se rozhodl vyzkoušet si klasicky budouvanou atmosféru a jako režisér uspěl na výbornou. Napínavé, atmosférické ale bohužel trošku jednoduché. Rozhodně však zajímavé.(30.8.2007)

Nestává se často, že by horor měl tak výbornou vizuální stránku. A něco jako hororová atmosféra ve filmu z roku 2007? Zdánlivě nemožné. James Wan však dokázal, že neumí režírovat jen stříkající vnitřnosti, ale i klasicky napínavý thriller, ve kterém lze najít něco tak mimořádného jako je logika děje i chování postav...(20.10.2007)

Dávno som nemal tak príjemne "mrazivo-strašidelný" pocit už pri úvodných titulkoch filmu. Výborná hudobná kompozícia (aj napriek tomu, že okato obšľaháva ústredný motív z prvého Saw) a do prvej polovici ukážkovo budovaná plíživá atmosféra strachu a napätia. Slabinou je scenár, naplňujúci takmer každú povinnú formulku ghost story (i keď dve príjemné výnimky sa nájdu aj tu), ovšem o to väčšia poklona z mojej strany patrí Wanovi ako režisérovi. Jeho audiovizuálny rukopis a la Saw (i kvôli nemu prišlo u mňa odtušenie celkovej pointy ešte v úvodnej 15 minútovke) presiaka aj skrz úspešnú snahu budovať horor zo "starej školy", čo je len a len dobre. Vďaka jeho kamerovým hrátkam, jemným nuansám v nadviazanosti na hudbu už len záber na bábku budí mrazenie. Wan dokázal, že narozdiel od napr. takého Rotha talent skutočne má (nemusí to byť nutne vizionárstvo, ale len obyčajná schopnosť vedieť účinne pracovať s klišé). Ak v budúcnosti dostane do ruky aj poriadny scenár, nemám problém uveriť, že budú padať maximálne hodnotenia.(9.8.2007)

Jeden z mála kvalitních hororů co se poslední dobou objevilo, sice bych uvítal ještě víc strašidelnosti a lekaček, ale rozhodně atmosféru to někdy mělo docela dost hustou a já z toho měl tu a tam i bobky. Škoda jen takovýho slabšího předzávěru, kterej ač byl celkem strašidelnej, tak pointa z toho udělala ne ani tak nudnou, ale spíš nezajímavou a přeplácanou záležitost. Ovšem úplně konečná pointa mi zase zvedla náladu, i když se to dalo čekat(20.9.2007)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $16,809,076Tržby Celosvetovo $22,217,407Tržby za predaj DVD v USA $16,499,343 //počet predaných kusov 944,148║ Režisér James Wan si začína tvoriť svoju predajnú značku a z časti sa mu to aj darí, len škoda že sa nezaobíde bez toho stupídneho klišé, bolo by to tým pádom o stupienok lepšie. Ale v každom prípade, film teda horror vychádza nad rámec dnešného trendu a je dobrým spríjemnením aspoň čo sa námetu a minimálne prešpikovaných záverov týka. Jednoznačne slušný priemer. /60%/(16.4.2008)

• - Postava detektíva, ktorého hrá Donnie Wahlberg, má priezvisko Lipton. Rovnaké priezvisko mala aj postava seržanta, ktorého tento herec stvárnil v seriáli Band of Brothers (od r. 2001). (Jello Biafra)

• - Skupina Aiden použila záběry z filmu do svého videoklipu k písni "We Sleep Forever". (albytch)

• - Billy nie je iba meno bábky z tohto filmu, ale aj meno bábky, ktorú používa Jigsaw v sérii Saw. (Mihail123)