Zlověstné ticho

Scénografie:

Julie Berghoff

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Slabota. Jen tak dál, pane Wane, a skončíte jako zakopaný talent(16.7.2007)

Dávno som nemal tak príjemne "mrazivo-strašidelný" pocit už pri úvodných titulkoch filmu. Výborná hudobná kompozícia (aj napriek tomu, že okato obšľaháva ústredný motív z prvého Saw) a do prvej polovici ukážkovo budovaná plíživá atmosféra strachu a napätia. Slabinou je scenár, naplňujúci takmer každú povinnú formulku ghost story (i keď dve príjemné výnimky sa nájdu aj tu), ovšem o to väčšia poklona z mojej strany patrí Wanovi ako režisérovi. Jeho audiovizuálny rukopis a la Saw (i kvôli nemu prišlo u mňa odtušenie celkovej pointy ešte v úvodnej 15 minútovke) presiaka aj skrz úspešnú snahu budovať horor zo "starej školy", čo je len a len dobre. Vďaka jeho kamerovým hrátkam, jemným nuansám v nadviazanosti na hudbu už len záber na bábku budí mrazenie. Wan dokázal, že narozdiel od napr. takého Rotha talent skutočne má (nemusí to byť nutne vizionárstvo, ale len obyčajná schopnosť vedieť účinne pracovať s klišé). Ak v budúcnosti dostane do ruky aj poriadny scenár, nemám problém uveriť, že budú padať maximálne hodnotenia.(9.8.2007)

Je sympatické, když člověk stojící za boomem hororových jatek zkusí přijít s filmem od první chvíle staromódním, atmosférickým a vizuálně vytříbeným. Škoda, že stejné potěšení jako obrazová stránka, neposkytuje i příběh. Ten je totiž slušně praštěný a přeplněný klišé i na subžánr horor s vraždící loutkou. Výsledkem je tedy čistě fanouškovská záležitost pro hororové znalce.(11.6.2007)

• Nin

Místy dobře natočená kravina se slušnou závěrečnou pointou. (4/10)(23.6.2007)

3 roky před intenzivně hrůzným a děsivým Insidious (2010) si Wan střihl tento velmi podobný snímek, který mi málem úplně unikl. Musím říct, že jako film, jako celek, se mi film líbil a působil na mne lépe než zmíněný "extreme shocking" Insidious. Ovšem i tak dávám o hvězdu míň, přece jen jsem se u něj příliš nebál. Ale opravdu jsem se kochal!! Úžasná atmosféra, úžasný vizual, kamera, hudba, zvukové efekty a naprosto DOKONALÝ závěr!!! Film působí docela uceleně, není to jen soubor na sebe navazujících lekaček. Nejsem na tenhle typ hororů, ale tohle je paráda.(28.5.2011)

• - Billy nie je iba meno bábky z tohto filmu, ale aj meno bábky, ktorú používa Jigsaw v sérii Saw. (Mihail123)

• - V závěrečné scéně, kdy se setkáme se všemi panenkami Mary Shaw (Judith Roberts), je v jednom záběru možné zahlédnout loutku z filmové série Saw. Loutku je možné vidět také v záběru na klauna a houpající se křeslo. (133craig)

• - Existují dvě verze říkanky o Mary Shaw (Judith Roberts). Ve filmu zazněla: "Beware the stare of Mary Shaw. She had no children only dolls. And if you see her in your dreams, do not ever, ever scream." Naopak v traileru je možno slyšet: "Beware the stare of Mary Shaw. She had no children, only dolls. And if you see her do not scream, she'll rip your tongue out at the seam." (Mrs.Blue)