Rychle a zběsile: Tokijská jízda

Fast and the Furious: Tokyo Drift, The

Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2006, 100 min

Let’s Dance pre chlapcov. Rovnako blbé, len spotené telá vystriedali nablýskaní tátoši. Oproti ušmudlanej dvojke je toto aspoň poriadne eye candy, bez výrazne trapneho momentu a s Lucasom Blackom, ktorý ač sa na Diesela nechytá (koniec rulez), tak charizmy má aj za ulízaného Walkera. Že sa Lin sústredil na auta a príbehovú omáčku pribežne docucával z prsta, filmu len prospelo. Decko velí zaokrúhliť nahor. 55%.(24.11.2006)

Já mám tyhle vyumělkované, hollywoodské jednohubky radši, než silná a uznávaná díla, protože se u nich vůbec nenudím. Možná postrádají hlubší význam, i když se o něj pokoušejí, ale je v nich spousta akce a nadupaných efektů. V tomhle případě převládají auta, člověk nemusí mít v garáži rozdělanou Fabii nebo zkompletovaný EVO, aby se dobře bavil! Správná oddechovka u které se nepřemýšlí. Trojka si to žene jiným směrem, ale stejně pořád se upíná na Need for Speed, co si budeme povídat, tyhle projekty vznikly návazně na sobě, což zdvojnásobilo úspěch, tady po vzou Underground vznikla Tokíjská jízda, ve které se driftuje jako o závod.(3.7.2008)

Dříve než se pustím do samotného snímku bych trochu polemizoval s – nejen zdejší – kritikou tohoto snímku. Pokud vezmeme v potaz všechny díly série a budeme hodnocení jeho kvality stupňovat jen a pouze na základě samotných dílů, pak je nutné všímat se zejména přístupu k látce v každém filmu. Vážení, tohle je třetí díl série Rychle a zběsile, opravdu vidíte nějaký smysl v porovnávání příběhů, scénářů nebo podobných věcí? Já tedy ne! Tady totiž jde o úplně něco jiného. Mám pocit, že většina kritiků, ať jich zdejších „vyšších“ uživatel nebo recenzentů v odborných periodikách, se snaží tenhle snímek shodit jen na základě podivných úvah o neexistující psychologické rovině, plytkosti příběhu, či nesoustředěnosti na vývoj charakterů a vztahů mezí hrdiny. Sakra, lidi, vždyť tohle přeci není žádný „intoušký“ film pro pseudointelektuály, ale jeho naprostý protipól. Není pak hloupé vytýkat naprosto zbytečné věci, o které v tomhle nejde? Vždyť Rychle a zběsile: Tokijská jízda je adresována „obyčejným“ diváků, kteří se chtějí jen zabavit, těm které nezajímá vybroušená psychologická rovina a ani úchvatná pointa, tady jde jen o jedno: Zabavit diváka a nabídnout mu jednoduchou zábavu! A to se tomuto snímku rozhodně povedlo. Hrdinové hláškují, jednotlivé postavy se „stírají“, jsou tam pěkná auta – rychlá a řádně upravená -, svalnatí chlapi, pěkné holky a hlavně rychlá jízda plná adrenalinu, to ostatní zde jde do pozadí, příběh se odehrává někde „mimo“, je nepodstatný, ale přesto si s ním Justin Lin velmi dobře poradil. Je třeba vyzdvihnout jisté věci, třeba že věci, jejichž funkčnost není až tak nutná, jsou zde dobře odvedenou prací, herci hrají, hudba v záběru sedí a děj je dynamický, rychle ubíhá a nenudí. Rozhodně nechci psát, že je Justin Lin skvělý režisér, lhal bych, ale jako klipař, který si někde nakrade pár nápadů pracuje velmi dobře. To právě díky němu je Tokijská jízda tak povedeným filmem. Skvělá je tu jak vizuální stránka, tedy nádherné město, cool hrátky s obrazem, skvěle nasnímané záběry závodů, tak i „přidané“ okecávací pasáže.(28.7.2006)

• - Vůz, v kterém jezdil D.K. (Brian Tee), byl Nisan 350Z v tuningové verzi vyráběný v Japonsku v letech 2002 až 2009. Sean (Lucas Black) řídí Mitsubishi Evo 8. Dominic Toretto (Vin Diesel) řídí Plymouth Road Runner z roku 1970 zvaný „Hammer," který postavil Steve Strope z Pure Vision Design v Simi Valley v Kalifornii. (JARDAHONDA)

• - Jediný díl série, ve kterém se neobjevil Paul Walker (Brian O'Conner). (S.W.A.T)

• - Topánky, ktoré chcel Seanovi (Lucas Black) predať Twinkie (Shad Moss), boli Air Jordan XXI vo farebnom prevedení Varsity Red/Black/Silver. (fo_ruM)