Po dvou letech režisérské nečinnosti se "božský Míša" vrací ze své zátoky v takové síle a s takovou razancí, až jsem se z toho málem udělal. Michael Bay má veškeré kritiky u prdele a jede si svou, stačí když dostane peníze a předvede svým fanouškům takovej teatr, že z toho serou atomový hřiby. Z celého tohoto velkolepého divadla jsem měl pocit jako kdybych se díval Bayovi do srdce. Za každý filmový záběr, za akční scény, za dlouhodobě bezchybný výběr hudby, za výbuchy, za bitky robotů, za humor, za sexy auta, za svůdné zpomalovačky, za helikoptéry, za obsazování překrásných žen do každého svého filmu, ale především za svůj jedinečný styl, dávám Míšovi a jeho Transformers nejvyšší možné hodnocení. 25.6. 09 Své hodnocení upravuju o jednu hvězdu dolů. Na DVD film nemá ani zdaleka takový efekt jako v kině.(24.8.2007)

Nejsem na tyhle blockbustery příliš stavěná, přesto jsem si tohle nejednou parádně užila... poprvé jsem sice ohrnula nos a říkala si, že se to opravdu může líbit jen těm, co jdou do kina vypnout mozek a pojíst popkorn, ale na další shlédnutí jsem vlastně zjístila, že kdybych tenkrát na to do kina šla a ten popkorn k tomu měla, taky bych dala taky 5 hvězd... a na 2. díl se těším! Vážně jeden z mála filmů, kdy ráda vypnu a ráda žasnu nad moderními technologiemi a nad tím, čím více se dokáže do filmu vrazit peněz....(24.5.2008)

K podobnému typu filmu snad ani nelze přistupovat jinak než bez jakýchkoliv předsudků. Navnaděn dechberoucím trailerem a kladnými ohlasy laiků i odborníků, vydal jsem se na odpočinkovou letní zábavu. A Michael Bay to dokázal! Dokázal, že funkční film může vzniknout stejně dobře na základě atrakce v Disneylandu, jako na základě v osmdesátých letech tolik oblíbených hraček pro kluky. Transformers skutečně připomínají splněný sen dvou přerostlých kluků. Steven Spielberg vložil do projektu nemalé peníze a Bay všechen svůj um. Extrémně drahé auta, extrémně krásné ženy, extrémně hloupý scénář – ryzí Michael Bay. Bay, který nic nepředstírá, na nic si nehraje a na plnou hubu nám ukazuje, co má rád a co jej baví. Nikdo si moc nelámal hlavu s kontinuitou scén, několikrát je ze dne znenadání střihnuto rovnou na noc (jestli mezitím uplynulo několik hodin, nebylo to dost dobře patrné), hlavní hrdina má v jedné scéně jenom trencle a v další už džíny a krom toho zná Optimovo jméno dříve, než jej uslyší… . Nějakou dobu mi taky vadila gravitaci ignorující mrštnost mnohatunových robotů, schopných schovat se třeba za strom (!) a ústřední zápletka postavená na zhovadilostech hraničících s parodií (souřadnice vyryté ve staletí starých brýlích?), ale když jsem zhruba po dvou hodinách filmu jenom otupěle a s polootevřenými ústy zíral, jak do sebe ty obrovské potvory buší, nic z toho mi nevadilo. Ten film má podobné účinky jako lobotomie, ale oproti ní nebolí a časem odezní. (Black Box.) 90% Zajímavé komentáře: Adrian, imf, Lateef, castor, MManual, maruji, Macik, Axident(12.8.2007)

Transformers jsou paradox, protože Bayovi fanoušci jsou z něj nadšení a i jeho zarputilí kritici uznávají, že se jedná buď o nejlepši anebo druhý nejlepši Bayův film po Skále._____ Jednak film splňuje nároky letního blockbusteru, kdy se děj dá shrnout do jedné věty ("příběh o klukovi a jeho prvním autu"), jednak jsou zde všecny režisérovy manýry (neschopnost udržet temporytmus, epileptický střih a zbytečné natahování dialogových scén, neznalost míry a povrchně kýčovitá videoklipovitá estetika z reklam) povýšeny nad koncept, protože se jedná o neuvěřitelně sebeuvědomělou podívanou. A hlavně jsou zde vytvořeny docela vychytralé alibi pro Bayův fetišizmus a mizogynii (film o transformuijících se autech na obří roboty nemůže být jiný než fetišistický, lidský prvek zde hraje výraznou roli a snižování ženy do polohy "rozhoďnožky" je zde pochopitelný vzhledem k tomu, že je nám přiběh podáván optikou mladého chlapce)._____ Transformers jsou podívanou, která pro 21. století znamená to, co takový E.T. - Mimozemšťan pro 80. roky a Jurský park pro 90.: splněným snem pro každého, kdo v sobě dokáže ještě probudit to vnitřní dítě. Vklad Spielberga, o kterém tolik mnozí píšou, ale nijak nerozvádějí, je vidět na tom, že přiběh je o mladíkovi, s kterým se každý může ztotožnit a jehož reakce opisují ty modelového publika filmu, přiběh je umístěn do předměstí, v němž nikdo netrpí rodinnými problémy, a tak si film může dovolit inscenovat útok pouštního transformera jako scénu z Čelistí, přilet Autobotů jako spatření dinosaura v Jurském parku či závěrečné rozmístění několika skupinek, jako tomu je v Blízkých setkáních třetího druhu. Tohle není film vyrovnávající se s traumaty z dětství, ani reflexe světa po 11/9 (viz Válka světů), ale ryze hračičkářský projekt, který sám komentuje svůj mediální původ, uvědoměle míchá asijské a americké prvky a vkládá do dění postavy, s jejichž hodnocením situace, a tudíž i celého filmu, se modelový divák může ztotožnit: Ano, Transformers jsou 100x lepši než Armageddon a je to cool. 100% pro jeden z nej. filmů roku 2007.(4.11.2007)

Michael Bay je génius ! ... nie v tom, ako urobiť esteticky a myšlienkovo hodnotný film, ale v tom, ako svoje filmy vyprázdniť. Absolútne vykuchať tak, aby nemali žiadny hlbší zmysel a ostali len gýčovito pekné obrázky a hromada efektnej akcie. A i keď sa z tohto úvodu zdá , že by som Transformerov najradšej poslal na šrotovisko filmových dejín, opak je pravdou. V podstate sú totiž nehodnotiteľní preto, že i keď vnímate typické Bayove trademarky ako apológiu militaristickej línie americkej politiky, patriotizmus, tony klišé (západy slnka , štastné a dokonalé rodinky) či „bayovské“ oblety, sú Transformeri tak strašne odzbrojujúco naivní, že vám neostane nič iné než sa baviť a baviť i keď je jasné , že z plátna nevylezie žiadna myšlienka, ale temer výlučne sa na vás budú sypať poctivo upečené chrumkavé pukance. A tie tu veru Bay upiekol dokonale. Základom pre ich príjemnú chuť j výborný herecký výkon Shiu LeBeouf, ktorý asi jediný spolu s Turturrom pochopil, že ak to má mať grády, je potrebné si z toho celého urobiť poriadnu prdel. Hustú erotickú príchuť dáva pukancom Megan Fox, bohužiaľ v momentoch kde sa snaží hrať a snaží sa zaujať i niečím iným než prehýbaním nad kapotou Bumblebee-a to stráca šťavu. Sladkou polevou pre posledný Bayov konzumný produkt je potom istý nadhľad a vpašované vtípky (My little pony alebo Battle without honor or humanity v kombinácii s Kill Billovskou žltou Bumblebeeho upgradeu). Bohužiaľ stále sa neviem rozhodnúť či je onoho nadhľadu vo filme dostatok, pretože film sa dosť často berie až príliš vážne. K mínusom by som paradoxne pridal i akciu, je totiž i napriek celej svojej realistickosti strašne neprehľadná kvôli dosť besnému strihu. Každopádne sú však skladacie autíčka veľmi príjemným spestrením tohto, na „kvalitné“ blockbustery bez mozgu skúpeho roka. 7/10(20.8.2007)