Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bluntman
  *****

  Transformers jsou paradox, protože Bayovi fanoušci jsou z něj nadšení a i jeho zarputilí kritici uznávají, že se jedná buď o nejlepši anebo druhý nejlepši Bayův film po Skále._____ Jednak film splňuje nároky letního blockbusteru, kdy se děj dá shrnout do jedné věty ("příběh o klukovi a jeho prvním autu"), jednak jsou zde všecny režisérovy manýry (neschopnost udržet temporytmus, epileptický střih a zbytečné natahování dialogových scén, neznalost míry a povrchně kýčovitá videoklipovitá estetika z reklam) povýšeny nad koncept, protože se jedná o neuvěřitelně sebeuvědomělou podívanou. A hlavně jsou zde vytvořeny docela vychytralé alibi pro Bayův fetišizmus a mizogynii (film o transformuijících se autech na obří roboty nemůže být jiný než fetišistický, lidský prvek zde hraje výraznou roli a snižování ženy do polohy "rozhoďnožky" je zde pochopitelný vzhledem k tomu, že je nám přiběh podáván optikou mladého chlapce)._____ Transformers jsou podívanou, která pro 21. století znamená to, co takový E.T. - Mimozemšťan pro 80. roky a Jurský park pro 90.: splněným snem pro každého, kdo v sobě dokáže ještě probudit to vnitřní dítě. Vklad Spielberga, o kterém tolik mnozí píšou, ale nijak nerozvádějí, je vidět na tom, že přiběh je o mladíkovi, s kterým se každý může ztotožnit a jehož reakce opisují ty modelového publika filmu, přiběh je umístěn do předměstí, v němž nikdo netrpí rodinnými problémy, a tak si film může dovolit inscenovat útok pouštního transformera jako scénu z Čelistí, přilet Autobotů jako spatření dinosaura v Jurském parku či závěrečné rozmístění několika skupinek, jako tomu je v Blízkých setkáních třetího druhu. Tohle není film vyrovnávající se s traumaty z dětství, ani reflexe světa po 11/9 (viz Válka světů), ale ryze hračičkářský projekt, který sám komentuje svůj mediální původ, uvědoměle míchá asijské a americké prvky a vkládá do dění postavy, s jejichž hodnocením situace, a tudíž i celého filmu, se modelový divák může ztotožnit: Ano, Transformers jsou 100x lepši než Armageddon a je to cool. 100% pro jeden z nej. filmů roku 2007.(4.11.2007)

 • mandes
  *****

  rozpočet : $150 million otvárací víkend : $70,502,384 tržby celosvetovo : $706,471,251(9.7.2007)

 • Subjektiv
  *

  Doufám, že si nikdo nemyslí, že jsem od Baye očekával film s hlubokou myšlenkou. Kdepak, těšil jsem se na explozivní akci s pár komixově načrtnutými hrdiny, kteří sice nejsou co do psychologie dopodrobna propracovaní, jsou však alespoň velmi výrazní. Místo toho mi Bay naservíroval hrdiny, kteří mě nechali naprosto chladným a krom jejich nadrženosti jsem jim nevěřil absolutně nic. Autoboti a Decepticoni byli charakterově ohlodáni na kost, zůstala jim jen jedna vlastnost - mohli být buď dobří nebo špatní. A dobro a zlo spolu přece bojují, že? Výborně máme tedy zápletku, ve kterém dobří roboti bojují proti zlým robotům. Dobří dělají dobré věci proto, že jsou dobří. Špatní dělají špatné věci proto, že jsou špatní. Jiné důvody jejich chování jsem nenašel. Ale nevadí, nejde nám přeci o to, proč bojují, ale jak bojují, ne? V tomhle jsem Bayovi důvěřoval, ale i zde v mých očích selhal. Akční scény jsou sice efektním sledem výbuchů, skřípotu, ohýbání plechu, svistotu střel atd., chybí jim však napětí - jsou pouhou blikající obrazovkou, dobře natočeným videoklipem k písni, kterou nesnášíte. Ta divoká jízda mě plnila čirou lhostejností... Jako milý doplněk k mému pobavení se Bay rozhodl propašovat do svého filmu vědu. Autoboti vedení Optimem mají sice být hodní, ale hlavní hrdina díky nim "svítí" tak, že pozítří mu vypadají vlasy a do týdne je po něm. Rovněž radiouhlíkové datování mimozemského objektu, navíc neorganického původu, je, slušně řečeno, úplná blbost. Stejně jako tento film. Silná *.(28.10.2008)

 • Marius
  ****

  Michael Bay je génius ! ... nie v tom, ako urobiť esteticky a myšlienkovo hodnotný film, ale v tom, ako svoje filmy vyprázdniť. Absolútne vykuchať tak, aby nemali žiadny hlbší zmysel a ostali len gýčovito pekné obrázky a hromada efektnej akcie. A i keď sa z tohto úvodu zdá , že by som Transformerov najradšej poslal na šrotovisko filmových dejín, opak je pravdou. V podstate sú totiž nehodnotiteľní preto, že i keď vnímate typické Bayove trademarky ako apológiu militaristickej línie americkej politiky, patriotizmus, tony klišé (západy slnka , štastné a dokonalé rodinky) či „bayovské“ oblety, sú Transformeri tak strašne odzbrojujúco naivní, že vám neostane nič iné než sa baviť a baviť i keď je jasné , že z plátna nevylezie žiadna myšlienka, ale temer výlučne sa na vás budú sypať poctivo upečené chrumkavé pukance. A tie tu veru Bay upiekol dokonale. Základom pre ich príjemnú chuť j výborný herecký výkon Shiu LeBeouf, ktorý asi jediný spolu s Turturrom pochopil, že ak to má mať grády, je potrebné si z toho celého urobiť poriadnu prdel. Hustú erotickú príchuť dáva pukancom Megan Fox, bohužiaľ v momentoch kde sa snaží hrať a snaží sa zaujať i niečím iným než prehýbaním nad kapotou Bumblebee-a to stráca šťavu. Sladkou polevou pre posledný Bayov konzumný produkt je potom istý nadhľad a vpašované vtípky (My little pony alebo Battle without honor or humanity v kombinácii s Kill Billovskou žltou Bumblebeeho upgradeu). Bohužiaľ stále sa neviem rozhodnúť či je onoho nadhľadu vo filme dostatok, pretože film sa dosť často berie až príliš vážne. K mínusom by som paradoxne pridal i akciu, je totiž i napriek celej svojej realistickosti strašne neprehľadná kvôli dosť besnému strihu. Každopádne sú však skladacie autíčka veľmi príjemným spestrením tohto, na „kvalitné“ blockbustery bez mozgu skúpeho roka. 7/10(20.8.2007)

 • CheGuevara
  ***

  Od filmu o hračkách věru nečekám zázračný příběh, ale zde mě jeho duševní nahota iritovala v mnohem větší míře, než jsem očekával. Michael Bay by byl zázračným prodavačem v hračkářství, ale podat nějakým smysluplným způsobem celistvý příběh aniž by se divák nemusel za tvůrce stydět je pro něj očividně nepřekonatelný oříšek. Na obranu tvůrců však musím uznat, že napsat film o zlých a hodných robotech, co se vždycky seskládají do nějakého vozidla, aniž by z toho vznikla nevážná legrácka dost dobře nejde. Blockbuster jako vyšitý, příště však raději bez mé účasti...ledaže by se sympaťák Josh Duhamel nechtěl připravit o dobře rozjetou kariéru. Tak tedy napřesrok v kině, Joshi.(24.10.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace