K podobnému typu filmu snad ani nelze přistupovat jinak než bez jakýchkoliv předsudků. Navnaděn dechberoucím trailerem a kladnými ohlasy laiků i odborníků, vydal jsem se na odpočinkovou letní zábavu. A Michael Bay to dokázal! Dokázal, že funkční film může vzniknout stejně dobře na základě atrakce v Disneylandu, jako na základě v osmdesátých letech tolik oblíbených hraček pro kluky. Transformers skutečně připomínají splněný sen dvou přerostlých kluků. Steven Spielberg vložil do projektu nemalé peníze a Bay všechen svůj um. Extrémně drahé auta, extrémně krásné ženy, extrémně hloupý scénář – ryzí Michael Bay. Bay, který nic nepředstírá, na nic si nehraje a na plnou hubu nám ukazuje, co má rád a co jej baví. Nikdo si moc nelámal hlavu s kontinuitou scén, několikrát je ze dne znenadání střihnuto rovnou na noc (jestli mezitím uplynulo několik hodin, nebylo to dost dobře patrné), hlavní hrdina má v jedné scéně jenom trencle a v další už džíny a krom toho zná Optimovo jméno dříve, než jej uslyší… . Nějakou dobu mi taky vadila gravitaci ignorující mrštnost mnohatunových robotů, schopných schovat se třeba za strom (!) a ústřední zápletka postavená na zhovadilostech hraničících s parodií (souřadnice vyryté ve staletí starých brýlích?), ale když jsem zhruba po dvou hodinách filmu jenom otupěle a s polootevřenými ústy zíral, jak do sebe ty obrovské potvory buší, nic z toho mi nevadilo. Ten film má podobné účinky jako lobotomie, ale oproti ní nebolí a časem odezní. (Black Box.) 90% Zajímavé komentáře: Adrian, imf, Lateef, castor, MManual, maruji, Macik, Axident(12.8.2007)

Ťažké rozhodovanie medzi 3* a 4*. U mňa je to čistých 70%, po druhom zhliadnutí možno pôjdem dole alebo hore, zatiaľ trochu nadhodnotím... Ten film má úžasné momenty, ktoré som si náramne užil (všetko o Shiovi a jeho zábavných rodičoch, nástup autobotov, peripetie špiónskeho robota, scéna s Nokiou, zábavne zámerný pátos v prejavoch pána Optimusa P.), ale zároveň aj veľa problematických miest či dokonca celých nezvládnutých dejových línií. Problém je v tom, že sa tu nebijú autoboti a decepticoni, ale Bay a Spielberg. Ako staromilec a klasikomilec by som si strašne želal, aby ten film režíroval Steven a vyhádzal z neho všetko, čo je typicky bayovské. Túto vec som pochopil už v priebehu úvodnej polhodiny, v ktorej ma zúfalo nebavila línia s komandom v púšti a vrtuľníkmi na pozadí večerných zôr a stále som čakal, kedy sa zase vrátime do sveta toho sympatického mladíka, ktorý namiesto E.T.-ho doma schováva zopár obrovských robotov. To striedanie bayovskej nudy a spielbergovskej hrejivej roztomilej zábavy ma iritovalo, ale dúfal som, že po spojení línií to bude dokonalé. Stal sa presný opak. Prevládol totiž Bay a pre mňa je záverečná polhodina len zle vygradovaným, až na občasnú vizuálnu vychytávku dokonale nevzrušivým a neprehľadným digitálnym šrotom bez štipky napätia a hlavne bez možnosti naozaj fandiť Optimusovi a spol., pretože v priebehu filmu sa zo žiadneho autobota vinou scenáristov nestihol vyvinúť ozajstný sympaťák. Chcel som dostať niečo ako "sedem plechových", no prepracovanosť jednotlivých robotov sa nekoná, čo je obrovská škoda najmä vzhľadom na to, že nakročené zo začiatku bolo. Záver je preto iba zbesilo blbnúcou hromadou digitálneho plechu, v ktorom už je napokon úplne jedno, kto komu odtrhne železnú ručičku alebo nožičku a keď sa "Pan-blbý" plazí po zemi a Shia ho povzbudzuje, aby vydržal, ja som si vravel: "Kľudne zdochni, aspoň ten digitálny bordel skončí skôr."(19.8.2007)

Oleee wow to byla jizda, Michael ve vrcholny forme. Ale jelikoz pak budu hodne chvalit a zapomnel bych tech par vytek, tak zacnu s nima. Ve filmu jsou bud mega brutalni bitky mezi lidma a robotama a nebo mezi robotama navzajem a do toho Michael hazi vtipny sceny, prevazne s Shiou balicim holku nebo s malym hackerskym robutkem a kdyz se to vzdy pekelne rube a do toho vlitne naka komicka scena, tak to obcas nastve, protoce misty to je skutecne dost detskej humor. Na druhou stranu nemuzu rict, ze by me hlasky a vtipky tak z 90% skutecne nepobavily. Druha vytka je k "zlejm" robotum. Sice se behem nekolika sekund dozvime jejich jmena, ale v ty neskutecny rezbe to tak nak zanikne, ze kolikrat ani clovek nevi, kdo ze se to s kym rube. Coz je zaroven treti a posledni vytka, ze to je misty krapet neprehledne. A ted chvala. Jednak triky, ty jsou tak neskutecne dokonaly, ze snad jedinej film, kterej jim muze konkurovat, jsou Pirati z Karibiku 2, 3. Vsimnete si, ze zde neuvadim predrazeny filmy jako novej Superman nebo Spidey 3, ktery staly skoro dvojnasobek a vubec to na nich neni znat. Proste Michael za ty penize vytezil z filmu maximum. Taky to je mozna tim, ze usetril za hvezdy. Zadna skutecne velka hvezda tu neni. Potesi Turturro, kterej tu je sice jen chvily, ale je desne krutej. Co se tyce LaBeoufa, tak tahle role mu vcelku sedla, sice vypada jak nouma, ale nakej hereckej talent ma a obstoji jak v komicky, tak v akcni scene. Co se tyce Megan Fox, ta asi nemela za ukol hrat, ale pozovat a tvarit se sexy a to se ji povedlo. Dal musim pochvalit kameru, ktera az na tech par zmatku behem bitek je naprosto perfektni a cool a taky hudbu, ktera je vetsinou spravne drsna. A co se tyce pribehu, sice je jednoduchej, ale nak super blbej neni a ani sem si nevsim nakejch vyraznejch nelogicnosti. Ze zacatku to sice znelo jako blbej napad, natocit film podle robutku menicich se v auto, jenze Michael Bay z toho udelal neskutecne vybusnou rezbu, ktera nema obdoby. Co dodat, zrejme blockbuster roku a totalni mega rezba, takze doufam, ze vznikne dvojka.(16.8.2007)

Po dvou letech režisérské nečinnosti se "božský Míša" vrací ze své zátoky v takové síle a s takovou razancí, až jsem se z toho málem udělal. Michael Bay má veškeré kritiky u prdele a jede si svou, stačí když dostane peníze a předvede svým fanouškům takovej teatr, že z toho serou atomový hřiby. Z celého tohoto velkolepého divadla jsem měl pocit jako kdybych se díval Bayovi do srdce. Za každý filmový záběr, za akční scény, za dlouhodobě bezchybný výběr hudby, za výbuchy, za bitky robotů, za humor, za sexy auta, za svůdné zpomalovačky, za helikoptéry, za obsazování překrásných žen do každého svého filmu, ale především za svůj jedinečný styl, dávám Míšovi a jeho Transformers nejvyšší možné hodnocení. 25.6. 09 Své hodnocení upravuju o jednu hvězdu dolů. Na DVD film nemá ani zdaleka takový efekt jako v kině.(24.8.2007)

...aneb jak udělali Spielberg a Bay ze všech letních blockbusterů posledních tří let podvyživené chudinky.(11.7.2007)

• Josh Duhamel