Na počátku byla Krychle aneb...když plechy tropí neplechy. Karel Čapek by zíral, jakou evolucí prošli čiperní metaličtí mimozemštané pod velením Optima "Dušína" Prima a kazisvěta Megatrona. Fetišista na západy slunce, americkou armádu a japonskou techniku Michael Bay posílá coby E.T. vzkaz domů: Nechte vlajky vlát, robůtky prát a robátka hrát. Cool, mum. Nebudu plýtvat prostorem na chválu a spíš se ptám, CO kukuřičnému dětskému menu od strýčka McBaye chybí? Větší adrenalinová nádrž, hudební plyn sešlápnout až na podlahu žihadla, bitevní pole jménem Země vyčistit od všech vývojově bezcenných humanoidů. Je to film o hračkách, tak proč je házet do kouta a redukovat na kovové maso, které se, když zrovna přijde na účet ILM kapesné od Spielberga, hlava nehlava mydlí? Vztahy v robotické komunitě jsou trestuhodně zanedbané. Není třeba násilím ověšovat každý zrezivělý šroubek otravně košatou mytologií ala Piráti, ale z narážek, emocí a průpovídek se dalo vytěžit mnohem intenzivnější drcení bránice i vřelých sympatií. Nečekala jsem hlubinnou psychologii a subtilní rozbory dětských traumat s vychovatelkou Optima Primea, ale pánská konverzačka nad jedním dobře vychlazeným olejem by potěšila. Méně důsledků, víc příčin. S hustotou lidské kůže na metr čtvereční to ale megaloman s peterpanovským komplexem přepískl. Úplně by stačila sympatická trouba zn. LaBeouf toužící po motorové kočkolapce a ( pro potěchu pánského…oka i po Megan Fox), jeden průměrný americký hrdina Josh Duhamel, za důchodce čiperný ministr válečných kouzel Jon Voight a za špunty dívenka s růžovým poníkem. Robotické archetypy (včetně jednoho gaye) jsou zase v kladné i záporné části spektra načrtnuty s neodolatelnou drzostí, ale málo se s nimi pracuje. Což zamrzí, protože když patetické „save the world“ proslovy recituje impozantní modrooké monstrum, když dobrosrdečný čmelák pomáhá v honu na spolužačku , když se multitrans Frenzy vzteká jako tříletý epileptik, když si imperátor Megatron hraje na Caligulu, chtělo se mi křičet: ještě, více, déle, rychleji  Nevyčítám Transformerům roztomilou směšnost, užívám si infantilní i patriotické trademarky, pomíjím logické lapsy i občasnou nepřehlednost akčních scén, ale zbytečné rádobyvtipné figurky a retardující člověčí (a čívaví) linie mi napoprvé bránily, abych se nad celým Transformerovem rozplývala stejně, jako nad jeho jednotlivými částmi. Napodruhé: Optimálně Prima. I neurony někdy potřebují dovolenou.devět:)(27.8.2007)

• Subjektiv

Doufám, že si nikdo nemyslí, že jsem od Baye očekával film s hlubokou myšlenkou. Kdepak, těšil jsem se na explozivní akci s pár komixově načrtnutými hrdiny, kteří sice nejsou co do psychologie dopodrobna propracovaní, jsou však alespoň velmi výrazní. Místo toho mi Bay naservíroval hrdiny, kteří mě nechali naprosto chladným a krom jejich nadrženosti jsem jim nevěřil absolutně nic. Autoboti a Decepticoni byli charakterově ohlodáni na kost, zůstala jim jen jedna vlastnost - mohli být buď dobří nebo špatní. A dobro a zlo spolu přece bojují, že? Výborně máme tedy zápletku, ve kterém dobří roboti bojují proti zlým robotům. Dobří dělají dobré věci proto, že jsou dobří. Špatní dělají špatné věci proto, že jsou špatní. Jiné důvody jejich chování jsem nenašel. Ale nevadí, nejde nám přeci o to, proč bojují, ale jak bojují, ne? V tomhle jsem Bayovi důvěřoval, ale i zde v mých očích selhal. Akční scény jsou sice efektním sledem výbuchů, skřípotu, ohýbání plechu, svistotu střel atd., chybí jim však napětí - jsou pouhou blikající obrazovkou, dobře natočeným videoklipem k písni, kterou nesnášíte. Ta divoká jízda mě plnila čirou lhostejností... Jako milý doplněk k mému pobavení se Bay rozhodl propašovat do svého filmu vědu. Autoboti vedení Optimem mají sice být hodní, ale hlavní hrdina díky nim "svítí" tak, že pozítří mu vypadají vlasy a do týdne je po něm. Rovněž radiouhlíkové datování mimozemského objektu, navíc neorganického původu, je, slušně řečeno, úplná blbost. Stejně jako tento film. Silná *.(28.10.2008)

• Slasher

NESKUTEČNĚ PŘEPLÁCANÁ popkornová jízda, natočená přehaně na efekt. Dívá se na to hezky, ale ne moc dlouho, pak už to i na mě bylo moc rychlý. Triky vynikající, ale celý to na mě působí fakt samoúčelně. A trapně. Jinak ten animák jsem jako dítě žral, tak nevím...(2.3.2008)

A idú 2 ožratí transformeri s diskotéky a jeden na to: "Čuj neposkladame sa na taxik?"(5.10.2008)

...aneb jak udělali Spielberg a Bay ze všech letních blockbusterů posledních tří let podvyživené chudinky.(11.7.2007)

• Megan Fox