Kdysi dávno jsem na jedné satelitní stanici sledoval animovaný příběh obrovských robotů, měnících se v nejrůznější dopravní prostředky. I když jsem nerozuměl německým slovům, býval jsem fascinován právě jejich transformacemi. Tehdy poprvé jsem zatoužil vidět skutečný hraný film. Film, kde by se rychle svištící automobil náhle změnil v kovovou hroudu, přeskočil by svodidla a svojí půltunovou pravačkou rozmáznul hlavu nepřátelského Deceptikona. Snil jsem o takovém filmu snad celých deset let. Dnes se mi ten sen splnil. Jako školák, který dostane svojí první jedničku, jako sportovec, který překoná svůj osobní rekord, tak i já se teď tetelím jen těžko vyslovitelným blahem. Michael Bay mě ohromil. Dokázal natočit něco neskutečného a rozdrtil všechny letošní vizuální rádoby megahity hned úvodní sekvencí, ve které úřadují deceptikonští Blackout a Scorponok. Když jsem nedávno sledoval snímek Sunshine, v jedné chvíli jsem si sám pro sebe řekl, že spojení audiovizuální stránky filmu je zde k pláči krásné. Ikonická scéna monumentálního příchodu spravedlivých Autobotů na Zemi předčí audiovizuálně kterýkoliv moment ze Sunshine a budu si jí pamatovat (a přehrávat) už navždycky. Druhým nejvýraznějším momentem Transformerů je závěrečná půlhodina, ve které se střídají desítky nápaditých transformací s naprosto šokujícími zpomalenými obrazy, do nichž hřmí nádherně hluboké a dunivé hlasy Petera Cullena (Optimus Prime - zastínil i Jamese Earl Jonese coby Darth Vadera) a Hugo Weavinga (Megatron). Nic podobné jste ještě nikdy neviděli a pokud Bay neusedne na režisérskou židli Transformerů 2, tak asi již nikdy neuvidíte. Vše, co může střílet, střílí, vše, co může explodovat, exploduje. Je to nádhera. Místy snad opravdu nejde pochytit všechno, co se právě na scéně odehrává, ale to budu postupně odhalovat při dalších projekcích. A mezi tou monstrózní akcí sledujeme příběh nesmělého Sama, jehož ztvárnil skvělý a sympatický Shia LaBeouf. Samotnou kapitolou filmu jsou hlášky, které v podání robotů dostávají naprosto nový rozměr, poslouchat rozhovor Autobotů před závěrečnou apokalypsou je něco nádherného, je to fantazie. O vtipné hlášky lidí se stará kromě LaBeoufa hlavně komediant Anthony Anderson. Dále je tu kamera, mající mnohdy trajektorii šílenější než ta nejbrutálnější horská dráha, a hudba Stevea Jablonskyho, která dodává filmu komplexnost, a častokrát dokáže úplně změnit ráz celého snímku, jako když přepnete televizní program a tím je v podstatě zajištěno, že těch 135 minut se prostě nelze nudit. Ano, Bay to, kurva, dokázal! Něco přes ty dvě hodinky jsem byl znovu ten malý kluk a žil ve světě transformerů. Splnil se mi sen. Díky, pane Bayi! 150 miliónů dolarů(rozpočet)/706 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)203 miliónů dolarů(zisk z kinoprojekcí)(25.7.2007)

// Distribútor: Paramount (DreamWorks) // Počet premietajúcich kín v USA: 4,050 // Otvárací Víkend USA: $70,502,384 // Extrémne efektami naložený, výbornou Bayovou réžiou natočený mega film, ktorý mení pohľad na doterajšiu audio-vizualizáciu. To čo pre nás Michael Bay pripravil sa dá slovami ťažko opísať, treba to jedine vidieť. Maximálna spokojnosť..... 100%(30.12.2010)

Transformers, aneb jak klasický outsider pomocí obrovských hraček z vesmíru sbalil kočku, se kterou bude ještě několik let trpět předčasnou ejakulací. Shia LaBeouf tady předvádí komická čísla, vystižená jak z jiného filmu, na pozadí patetických frází, před kterými bledne i Emmerich, které pronášejí roboti a jež naprosto nemůžou padnout na úrodnou půdu. Megan Fox by člověk sledoval (svlékal) pohledem raději, než ty hory železa, ale i ona v těch všech řečech odnikud nikam "zdatně" sekunduje. A Michael Bay se opakuje, opakuje, opakuje. Bublina roku.(11.12.2007)

Pamatuji si, jak měl brácha auto, který se, po několika otočení, stalo robotem. Pořád jsem mu ho kradla, aby mohl bojovat s jedinou moji bárbínkou, která byla dohola a ve vojenským :o) Takže abych se přiznala, převedení tohoto robota na filmové plátno, mě děsilo a nelákalo. Teď se za to fackuju. Lépe přenést moji oblíbenou hračku do filmu snad ani nešlo. Dlouho jsem si film takhle neužívala. Nejenže byla krásná přehlídka aut, vojáci také nebyli k zahození, ale prostě auboti mě úplně očarovali. Robotu s duší nedokáži odolat. V čele Optimus Primera, "Čmelák", kterého bych bralka hned všemi deseti, i ty ostatní, kteří dokazují jak jsou šikovní, když se naší řeč učí z internetu :o) K tomu když se přidá rádiorobotík, kterej mě svým mrmláním a vtipným chováním pořád rozesmíval a plno boje zlých proti dobrým, nemám si na co stěžovat. Opravdu mě takovou dobu žádný filmek tolik nevzlal, že bych nemohla nadšením usnout :o)(20.5.2009)

„Ty si masturboval?“ – „To je medzi otcom a synom.“ Fenomén skladacích robotov je ako Ninja korytnačky: za vlasy pritiahnutý príbeh s kurióznymi postavičkami a s čudnými zápletkami, ktorý je tu najmä preto, aby sa speňažil vo forme kreslených seriálov, hračiek, plagátov, samolepkových albumov, šiltoviek a komiksov (zopár zošitkov u nás vydal Semic-Slovart). Napriek tomu, keď som sa dozvedel, že sa ich megaloman Michael Bay (SKALA) chystá sfilmovať, či mi to aj jedno nebolo. TRANSFORMERS nakoniec zarobili pekný peniaz, čo producenta Spielberga potešilo (jeho predchádzajúca spolupráca s Bayom - megaprepadák OSTROV - takmer zruinovala celé jeho DreamWorks SKG). Výsledkom je bohužiaľ nevyužitá možnosť na vytvorenie zábavného ukážkového hollywoodskeho veľkofilmu. Vyčítať snímke absenciu krvi a logiky (bezhlavá streľba v lietadle, zmena gigantického robota na malé auto) nemienim. Radšej sa spýtam, čo si mám myslieť o filme, v ktorom je najzábavnejší obézny ukričaný Afroameričan z cca piatich scén. Počítačové triky sú pekné a snímka obsahuje dokonca až tri päť sekundové okamihy, ktoré naznačujú, akí TRANSFORMERS mohli/mali byť (a vďakabohu sú preč časy ARMAGEDDONU, kde boli v dvoj sekundovom zábere tri strihy), ale krutú daň v podobe nudy a rozčarovania, si berie nevyrovnané tempo, blbé dialógy a ťažko ospravedlniteľná práca s postavami (Turturro proste z príbehu len tak zmizne). Mám rád dobrý akčný film, v akčných scénach rozčuľujúco neprehľadní (až chaotickí) TRANSFORMERS však zlyhali. Zostávajú primitívnou pestrofarebnou šou a EŠTE výraznejším sklamaním, ako bol PEARL HARBOR. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/177882/Transformers-60.html#t2(16.2.2008)

• Shia LaBeouf