Ve jménu krále

In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale

Pomsta rytiera

V mene kráľa

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Drama

Německo / Kanada / USA, 2007, 127 min (Director's cut: 156 min)

• Lateef

Zdaleka nejlepší bollovka. Inspirace Středozemními dobrodružstvími je zjevná, výsledek samozřejmě nesrovnatelný, ale režisérovo zlepšení viditelné. Snaží se o působivé kamerové přelety, velkolepé bitvy i o tíživost situace. A poměrně slušně mu to vychází, alespoň v porovnání s jeho předchozími majstrštyky. I když jsou scény často navazovány poněkud zbrkle, kamera občas chaotická a záběry místy nepřehledné, už to všechno nepůsobí tak levně (jako třeba v Bloodrayne) nebo dementně (Bloodrayne 2). Arcimág Uwe zase nějakým svým kouzlem sehnal snad osm zvučných hollywoodských jmen, vezmeme to hezky popořádku: rozsah Stathamova herectví všichni známe, zde to jenom potvrdil, avšak když se film přepne do akčního módu, řádí Jason jako pitbull utržený ze řetěžu (v jednu chvíli si dokonce půjčí parádičku Tonyho Jaa). Ray Liotta se zhostil Sauronovské role, ale zcela toporně až vtipně. Z Kristanny Loken se stal tarzan kombinovaný s plivníkem, příliš si jí neužijeme, ale nijak zvlášť mě to netrápilo. John Rhys-Davies, Burt Reynolds i Ron Perlman jsou vcelku nezáživní, za to Matthew Lillard na place výrazně šaškoval. Svět kolem Stonebridge je plný magie i nelogičností, naostřených mečů i hořících šípů. Příšerně rušivá byla pro mě téměř po celou dobu hudba. Příběh není nijak zvlášť zajímavý, ale celé to tak nějak odsýpá a najednou je tu finále, ve kterém se objeví i nějaký ten vizuální efekt a pak už zazvoní zvonec a nejmonstróznějšímu snímku pod taktovkou Bolla je konec. 60 miliónů dolarů(rozpočet)/10 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(3.2.2008)

• -bad-mad-wolf-

Přes pozitivnější ohlasy musím konstatovat, že jde pravděpodobně o vůbec nejhoršího Bolla. Ten si tentokrát nevypůjčil pouze libovolný trend, ale bez skrupulí kopíruje celou jednu filmovou ságu (Pán prstenů - ale to už asi každému došlo). Posuďte sami: titulní postava je nazývána Farmářem (v Pánu prstenů je Aragorn zpočátku znám jako Chodec), nepřáteli jsou ohavní skřeti (čert vem, že se tu nazývají jinak, inspirace je zjevná), mrtvý král má syna, jenž musí na trůn (Návrat krále...) a závěrečná bitva se odehrává v dešti a v noci (Pán prstenů: Dvě věže - Bitva o Helmův žleb). Podobností je tu samozřejmě mnohem více, až se sprostou samozřejmostí je zkopírován například vizuální styl (úvodní prostřihy na scenérii s bílým stromem jsou nejlepším příkladem, za zmínku stojí i pohled Galliana skrze dálkově ovládané nestvůry, připomínající Frodovy návštěvy v přízračném světě po nasazení prstenu). Když král mluví ke své armádě, která následně bouřlivě skanduje, měli bychom být zřejmě stejně uchváceni, jako když Theoden hecuje Rohanské jezdce k jízdě smrti u Minas Tirith. Pokud veškeré plagiátorství přehlédneme, zůstane nám stejně jen trapná braková fantasy. Prakticky všichni herci jsou obsazeni do nevhodných rolí, hudba je jednoduše strašná, hopsající a hyperaktivní Statham bude mít svým fanouškům dlouho co vysvětlovat a některé scény zjevně postrádají jakýkoliv smysl. Merickova dedukce o králově synovi je směšná a když král umírá, na zcela bezvýrazném Burtu Reynoldsovi je vidět, že by nejraději zhebl doopravdy. John Rhys-Davies si zahrál v Pánu prstenů trpaslíka Gimliho. Docela by mě zajímaly jeho postřehy z natáčení a zejména porovnání Jacksonova fanouškovského přístupu s tím totálně lhostejným Bollovým. Asi škoda mluvit...(25.3.2011)

DivX/// Obsazení 10/10 Děj 7/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// Jason Statham, Leelee Sobieski a spousta dalších oblíbených herců, adaptace počítačové hry, příběh, hudba, akce -má to svůj vlastní vymyšlený příběh, mnoho částí filmu je okopírovaných (hlavně Pán prstenů)/// Konečně jsem se dočkal. Dungeon Siege byl vedle Temného rytíře mím nejočekávanějším filmem roku. Jednak samotná hra je tak trošku srdcovka a hodně mě lákalo i obsazení, které je opravdu ohromné. Pokud pominu to, že po příběhové stránce to s hrou až tolik společného nemá, tak rozhodně musím říct, že obrazová stránka se hře podobá mnohem víc. Když film začal hned jsem věděl, která bije. Snímek mě dokázal hned vtáhnout do děje a občas přišlo i nějaké to zamrazení nebo husina. Film jsem si totiž parádně užil. Jediné co mi trošku vadilo, že se pan režisér přímo inspiroval jinde. A co si nevypůjčil z Pána prstenů, tak to okoukal odjinud. Takže vžádném případě se nejedná o originální snímek. Tedy ne ve významu, že by ste v něm viděl něco vyloženě nového. Přesto tenhle film neodsuzuji, určitě se na něj podívám znovu a možná si koupím i originálku. Na 5* film nedosáhl, ale i tak jsem rád i za takové zpracování. Protože i jako film má co nabídnout./// Celkem 82%///(6.8.2008)

• Shakers

Jednu za Stathama. 25% - 1*(2.6.2010)

• Smok

Mierne obavy už pred zhliadnutím mi spôsobovala kombinácia Uwe Boll - Jason Statham, pričom jedného z tejto dvojice mám celkom v obľube - hádajte koho :). Bohužial sa z tohto filmu vykľula len ďalšia nechutná zlátanina z Uweho stajne, ktorá má s Dungeon Siege spoločné asi toľko ako moja stará mama so Sergejom Bubkom. Ďalší počin, pri ktorom boli aj vďaka smrteľnej stopáži záverečné titulky vykúpením.(1.9.2009)